FAŁSZ

Mateusz Morawiecki zapowiedział stworzenie polskiego języka programowania? To żart

Shutterstock/TwitterMateusz Morawiecki nie zapowiedział stworzenia polskiego języka programowania

Z krążącego w mediach społecznościowych zdjęcia rzekomego artykułu prasowego wynika, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił plany stworzenia polskiego języka programowania. Internauci domyślili się, że to żart - ale nie wszyscy.

Przeróbka artykułu, z tekstu której wynikało, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił plany stworzenia polskiego języka programowania, pojawiła się w mediach społecznościowych 29 stycznia.

"Premier: mamy w planach stworzenie własnego języka programowania" - brzmiał tytuł artykułu, który rozsyłali sobie użytkownicy Facebooka, Instagrama i Twittera. Tekst opatrzono zdjęciem Mateusza Morawieckiego i Marka Zagórskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Tekst zyskał popularność szczególnie na Twitterze, gdzie polubiło go ok. 700 internautów, a prawie 150 podało dalej.

fałsz

Post ze zrzutem ekranu fikcyjnego artykułu o Mateuszu Morawieckim
Post z fikcyjnym artykułem o Mateuszu MorawieckimPost ze zrzutem ekranu fikcyjnego artykułu o Mateuszu MorawieckimTwitter

W leadzie tekstu napisano: "Dostępne technologie programistyczne nie sprostały wymaganiom stawianym przez portal Albicla, który bije rekordy popularności, dlatego jesteśmy w trakcie opracowywania w pełni polskiego języka programowania 'Lech' - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Będzie on zgodny z naukami Jana Pawła II oraz paradygmatem opartym na wierze, że napisany program będzie działać - dodał".

Premier rusza na Śląsk
Premier rusza na Śląsktvn24

"To wstrząsające, że musimy się zastanawiać nad tym, czy to fejk"

Znacząca większość internautów zorientowała się, że artykuł jest nieprawdziwy. Niektórzy jednak mieli wątpliwości. "To nie dzieje się naprawdę. On jeszcze gotów obiecać budowę fabryki komputerów które by tego języka używały. O przepraszam - kalkulatorów" - komentował jeden z internautów. "Co to są za oszołomy" - pisała inna uczestniczka dyskusji (pisownia oryginalna).

Komentarze internautów
Komentarze internautówKomentarze internautówTwitter

Niektórzy komentujący dopytywali, czy obrazek jest prawdziwy. Pewien użytkownik Twittera podsumował: "To wstrząsające, że musimy się zastanawiać nad tym, czy to fejk czy nie".

Wcześniej fikcyjny artykuł rozpowszechniano na Facebooku. Dużą popularność zyskał w jednym z wątków na portalu Wykop. Pojawił się także w Instastories popularnego profilu Make Life Harder z komentarzem: "Fejk, ale cudnej urody".

fałsz

Fikcyjny artykuł trafił m.in. do Instastories Make Life Harder
Fikcyjny artykuł trafił m.in. do Instastories Make Life HarderFikcyjny artykuł trafił m.in. do Instastories Make Life HarderInstagram

Zdjęcie i witryna PAP

Polski rząd nie informował o planach stworzenia polskiego języka programowania. Wydział promocji Polityki Cyfrowej KPRM zaprzeczył takim doniesieniom w odpowiedzi na pytanie Konkret24.

Fikcyjny artykuł powstał prawdopodobnie po przerobieniu artykułu opublikowanego na stronach Polskiej Agencji Prasowej 2 października 2020 roku. Tekst ten informował, że po rekonstrukcji rządu i likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji Marek Zagórski będzie nadal pełnić funkcję ministra, ale w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

prawda

Artykuł opublikowany na stronach Polskiej Agencji Prasowej w październiku 2020 roku
Artykuł opublikowany na stronach Polskiej Agencji Prasowej w październiku 2020 rokuArtykuł opublikowany na stronach Polskiej Agencji Prasowej w październiku 2020 rokuPolska Agencja Prasowa

W przeszłości były jednak próby stworzenia polskiego języka programowania. W 2004 roku zespół informatyków z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Microsoft Research. Grupa, której liderem był Michał Moskal, stworzyła język Nemerle.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Twitter

Pozostałe wiadomości