FAŁSZ

Nowy, krwawy wystrój szpitala dziecięcego w Łodzi? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24
Cieszyn. Szpital Śląski zawiesi działalność pediatrii na trzy miesiące (02.01.2023)
Cieszyn. Szpital Śląski zawiesi działalność pediatrii na trzy miesiące (02.01.2023)TVN24
wideo 2/4
Cieszyn. Szpital Śląski zawiesi działalność pediatrii na trzy miesiąceTVN24

Internauta przekonuje, że zdjęcie nietypowo pomalowanej podłogi wykonano w łódzkim szpitalu dziecięcym. Sprawdziliśmy, czy to prawda.

Ponad 140 tys. wyświetleń i 6 tys. polubień ma na Twitterze zdjęcie wykonane w pomieszczeniu przypominającym korytarz w szpitalu lub przychodni. Na jasnej podłodze wymalowano czerwone, nieregularne pasy, które prowadzą do innego pomieszczenia, prawdopodobnie do sali szpitalnej. Internauta, który opublikował fotografię 28 grudnia 2022 roku, skomentował: "Z Wykopu: 'Nowy wystrój szpitala dziecięcego w Łodzi chyba nie został do końca przemyślany xD'". Rzeczywiście - czerwone linie mogą przypominać rozlaną krew.

Zgodnie z opisem posta, fotografia miała powstać w jednym z łódzkich szpitali.Twitter

Post ze zdjęciem faktycznie zamieszczono na Wykopie 28 grudnia, gdzie zyskał co najmniej 1800 plusów. Teraz jednak nie jest już dostępny. Fotografii towarzyszył ten sam opis, sugerujący, że powstała w Łodzi. To nieprawda.

Mem, który od lat krąży w sieci

Sprawdzanie zaczęliśmy od próby potwierdzenia informacji, że zdjęcie rzeczywiście pochodzi z Łodzi. Poszukiwania w internecie nie przyniosły rezultatów. Sprawdziliśmy w łódzkich szpitalach. "Zdjęcie nie powstało w naszym ośrodku pediatrycznym" - zaprzeczyła Julia Ścigała z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. O tym, że fotografii nie zrobiono w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, zapewniał jego rzecznik Adam Czerwiński.

Zdjęcie nietypowego malowania podłogi krąży w internecie od lat - zarówno w Polsce, jak i w amerykańskich serwisach. Pojawia się najczęściej w mediach społecznościowych, ale chętnie wykorzystują je również twórcy serwisów z memami. Internauci komentują zwykle fotografię jako przykład nietrafionego projektu i nieudanego doboru kolorów.

Fotografia od kilku lat krąży w różnych serwisach i mediach społecznościowych Demotywatory.pl, Pausecafein.fr, Curioctopus.de, Reddit.com, Twitter.com

Jeden z najwcześniejszych postów wykorzystujących fotografię, który udało nam się odnaleźć, opublikowano 18 stycznia 2019 roku na blogu w serwisie Tumblr.com. "Nasz lokalny szpital dla dzieci przeszedł niedawno remont. Nie jestem do końca pewna czy to przemyśleli" - brzmiał opis dołączony do fotografii. Większości użytkowników czerwony kolor kojarzył się z krwią i uznawali, że nie jest to najlepszy wybór kolorystyki w tym właśnie miejscu. Jednak znaleźli się też tacy, którzy bronili użycia czerwieni. Jeden z nich stwierdził, że "kolor czerwony ma więcej pozytywnych niż negatywnych skojarzeń". Do swojego wpisu dołączył grafikę pokazującą dziesięć pozytywnych skojarzeń z czerwienią, np. przywództwo, energię, miłość czy determinację; negatywnych znaczeń było siedem - np. złość, wojna czy przemoc. Inny użytkownik wsparł go i podlinkował artykuł o teorii kolorów na stronie Interaction-design.org. Odwołał się także do książki "The Designer’s Dictionary of Color" ("Słownik kolorów projektanta") Seana Adamsa. Według serwisu Knowyourmeme.com to jeszcze bardziej podkręciło dyskusję wokół wspomnianego postu z Tumblr. Stało się też inspiracją do powstania całej serii memów, które wyśmiewajły argumenty internautów broniących nietypowej kolorystyki szpitalnej podłogi.

To nie Łódź, to Ixelles na przedmieściach Brukseli

Zdjęcie krąży w internecie w różnych wersjach - również w szerszym kadrze. Na jednej z fotografii znaleźliśmy cały plakat widoczny w tle. Widoczny na nim napis jest niewyraźny, ale to prawdopodobnie hasła w języku francuskim i niderlandzkim: "Proche du patient" oraz "Dicht bij de patiënt" (tłum. pol. "blisko pacjenta").

Korzystając z tych wskazówek, odnaleźliśmy podobne zdjęcie opublikowane na Twitterze 19 listopada 2018 roku przez belgijskiego komentatora politycznego Michela Henriona. "Nowe malowanie podłogi w szpitalu w Ixelles. 'Na salę operacyjną? Podążaj za śladami krwi...'" - skomentował Henrion. Dodał, że autentyczność zdjęcia potwierdził jeden z użytkowników Facebooka. Ixelles to gmina leżąca na przedmieściach stolicy Belgii - Brukseli.

"Na salę operacyjną? Podążaj za śladami krwi..." - belgijski dziennikarz opublikował podobne zdjęcie w 2018 rokuTwitter

Zdjęcie powstało w tym samym miejscu, co zdradza układ malowania i rozkład sprzętów widocznych w korytarzu. Poprosiliśmy szpital w Ixelles i władze gminy o dodatkowe potwierdzenie autentyczności fotografii. Czekamy na odpowiedź.

Aktualizacja - 6 stycznia

6 stycznia na naszą wiadomość odpowiedział Yves Rouyet, który 19 listopada 2018 roku opublikował na Facebooku zdjęcie, o którym pisał Michel Henrion. Rouyet potwierdził, że jest autorem fotografii i że widać na niej korytarz szpitala w Ixelles. Korytarz już tak nie wygląda, wystrój został zmieniony. Yves Rouyet przesłał nam aktualne zdjęcie tego miejsca.

Zmieniony wystrój szpitalnego korytarza. Zdjęcie z 6 stycznia 2023 rokuYves Rouyet

Aktualizacja - 10 stycznia

10 stycznia autentyczność fotografii potwierdziła przedstawicielka szpitala w Ixelles. "Tak, chodzi o szpital w Ixelles, ale to [wzór na podłodze] już nie istnieje. Tak pomalowana podłoga funkcjonowała tylko przez kilka tygodni w 2019 roku" - przekazała Clarisse Got z Hôpitaux Iris Sud.

Autorka/Autor:Krzysztof Jabłonowski; współpraca: Bartosz Chyż, Michał Istel

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Do sieci wróciło nagranie, na którym prezydent Wołodymyr Zełenski jakoby potwierdza, że masakry w Buczy dokonali Ukraińcy. Przekaz jest zmanipulowany. I to podwójnie.

Zełenski na nagraniu: "strzelajmy w nocy, tak jak to zrobiliśmy w Buczy"? Wyjaśniamy manipulację

Zełenski na nagraniu: "strzelajmy w nocy, tak jak to zrobiliśmy w Buczy"? Wyjaśniamy manipulację

Źródło:
Konkret24

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24