FAŁSZ

Prezydent, premier, marszałkowie ustawowo odporni na koronawirusa? To żart z Twittera

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa NarodowegoPAP | Leszek Szymański

Patryk Wachowiec, analityk prawny, zamieścił na Twitterze wymyślony fragment tarczy antykryzysowej. Jeden z przepisów miał "wyłączać zakażenia dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe". Wpis był żartem, lecz uwierzyły w niego szybko dziesiątki osób, rozpowszechniając w sieci.

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniach z wyborcami w ostatnich dniach zachęca do wzięcia udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich i zapewnia, że nie trzeba się bać koronawirusa, bo sytuacja epidemiczna jest opanowana. "Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii" - mówił np. premier 1 lipca w Tomaszowie Lubelskim. "Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca" - apelował. Dzień wcześniej podobne słowa premiera padły w Kraśniku.

Czy rzeczywiście jest mniej zachorowań i epidemia wygasa, analizujemy w tekście w Konkret24.

Premier: "Latem wirusy grypy i ten koronawirus są słabsze, dużo słabsze"
Premier: "Latem wirusy grypy i ten koronawirus są słabsze, dużo słabsze"tvn24

Artykuł "56zzzdp"

Również internauci komentują słowa premiera, pisząc w social mediach, że nie ma racji, bo w Polsce wciąż mamy wysokie dzienne liczby zachorowań. 2 lipca Ministerstwo Zdrowia informowało o 371 kolejnych potwierdzonych przypadkach, 1 lipca - o 382, a 30 czerwca - o 239.

W oryginalny sposób na słowa premiera zareagował Patryk Wachowiec, analityk prawny związany m.in. z Forum Obywatelskiego Rozwoju. "Mało kto wie, ale wczorajsze słowa Morawieckiego o 'odwołaniu' koronawirusa są jak najbardziej usprawiedliwione" - napisał 2 lipca na Twitterze. "W jednej z 'tarcz' znalazł się przecież przepis, który wyłącza zakażenia dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Chyba wszyscy przeoczyli".

Wachowiec dołączył do wpisu screen przypominający fragment aktu prawnego. Był to "art. 56zzzdp", według którego: "Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i choroba zakaźna u ludzi, wywołana tym wirusem, zwana dalej 'COVID-19', nie dotyczą osób zajmujących kierownicze stanowisko państwowe". Następnie w punktach 1 i 2 wymienione są owe chronione osoby - m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, wicemarszałkowie, prezesi NIK, NBP czy IPN oraz wielu innych.

"Czy koronawirus to widzi"?

Do publikacji tego artykułu wpis polubiło (w ciągu kilku godzin) ponad 650 osób, ponad 250 podało dalej. Wielu internautów zdawało się wierzyć, że informacja jest prawdziwa. "A czemu to ma służyć? Wyłącza te osoby z rygorów sanitarnych?"; "Legislacja w stylu partii matki"; "A matko, to się nie dzieje!" - komentowali.

Wiele mówią wpisy osób, które udostępniły tweeta: "Czy koronawirus to widzi? Legislacja pod rządami PiS, to kompletna porażka"; "To jest jasna cholera! Nieprawdopodobne!"; "Niby śmieszne, ale to już przecież parodia i jakoś mi nie do śmiechu".

W kolejnym poście Patryk Wachowiec podał dalej poprzedniego tweeta, pisząc tylko, że specjalnie w jednym z komentarzy do swojego tweeta dał emotikona w ciemnych okularach. Nie wyjaśnił jednak, co to miało oznaczać.

fałsz

Wpis na Facebooku
Komentarz do tweeta Wachowca na FacebookuWpis na Facebookufacebook

Informacja o wyjątkowej ustawie dotarła na Facebooka. "A wiecie, że Sejm przegłosował, że zakażenie COVID-19 nie dotyczy Prezydenta i ministrów? Po prostu nawet jak będą chorzy, to nie będą xD" - napisał jeden z internautów (potem skasował wpis).

fałsz

Fragment artykułu ze strony Wieści24
Fragment artykułu ze strony Wieści24Fragment artykułu ze strony Wieści24Wieści24

Fałszywą informację, cytując Wachowca, opublikował także portal Wieści24. "Duda ustawą zniósł koronawirusa. PiS ośmiesza Polskę" - napisano w tytule.

"Chciałem odnieść się do zachowania polityków"

Fragment aktu prawnego opublikowany na Twitterze przez Patryka Wachowca jest nieprawdziwy, co w rozmowie z Konkret24 potwierdził autor wpisu. Fikcyjny przepis o COVID-19 rzekomo nie zagrażającym osobom zajmującym kierownicze stanowiska powstał z inspiracji przepisami pierwszej tarczy antykryzysowej i w zamyśle twórcy jest żartem.

prawda

Fragment ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe
Fragment ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwoweFragment ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwoweISAP

Obszerny fragment zawierający spis najważniejszych urzędników państwowych Wachowiec zapożyczył z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Artykuł 2 wymienia te stanowiska. - To wymyślona sklejka przepisów i reakcja na słowa premiera o ustępującej epidemii - tłumaczył Wachowiec w rozmowie z Konkret24. - Chciałem odnieść się do zachowania polityków na wiecach - dodał.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Leszek Szymański/PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24