Na jednej z grup na Facebooku pojawiła się informacja o rabatach, jakie ma dawać Orlen osobom duchownym. "10 groszy na litrze dowolnego paliwa" - można przeczytać w piśmie umieszczonym w sieci. O sprawdzenie informacji poprosił nas czytelnik.
Na zamkniętej facebookowej grupie pojawiła się informacja, że "wynegocjowano pewną umowę z Orlenem podczas spotkania młodych konsegrowanych". Internautka pod swoim wpisem zamieściła zdjęcie pisma z logotypem polskiej spółki paliwowej oraz kartę Orlenu "Biznestank".
W piśmie możemy przeczytać, że "Zniżki są wynegocjowane przez Forum Współpracy Międzyzakonnej. Obecny rabat, 10 groszy na litrze dowolnego paliwa - także LPG. Rabat może być większy, jeśli wolumen tankowanego paliwa wzrośnie. (...). Zachęcam także by dla Parafian, Znajomych, Rodziny, Przyjaciół - wyrabiać następne karty". Poniżej jest podany adres mailowy, na który wystarczy przesłać numery rejestracyjne samochodów. Jest też informacja, że za każdy litr zatankowanego paliwa, 1 grosz trafia do "Sióstr Klauzurowych". Nikt pod pismem nie jest podpisany.
Informację otrzymaliśmy od proszącego o anonimowość czytelnika, który miał wątpliwości, czy pismo jest autentyczne.
prawda
- Wspomniane pismo jest rozsyłane przez Forum Współpracy Międzyzakonnej - potwierdza Konkretowi24 franciszkanin o. Kazimierz Kalinowski, sekretarz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.
Forum Współpracy Międzyzakonnej zostało powołane w 2010 r. przez wszystkie zgromadzenia zakonne i koordynuje wspólne poczynania finansowe i gospodarcze. Ma swój numer REGON, a jej głównym zadaniem jest negocjowanie jak najlepszych warunków od dostawców, tak by móc obniżyć koszty utrzymania wspólnot zakonnych.
Orlen tłumaczy
- Umowa z Forum Współpracy Międzyzakonnej została podpisana w 2010 r. Jest to standardowy przykład współpracy, który wynika z przesłanek biznesowych - informuje Konkret24 biuro prasowe Orlenu. Wskazuje, że nie jest to jedyna grupa, która objęta jest szeregiem upustów w związku z kupowanym paliwem. Obowiązują one m.in. we współpracy z sektorem prawniczym. Spółka nie informuje o wysokości zniżek ze względu na "zobowiązanie do zachowania poufności", ale przekazuje, że rabat udzielany jest od deklarowanej ilości kupionego paliwa.
"Taki model, a co za tym idzie zwiększenie wolumenu sprzedaży, powoduje umocnienie PKN ORLEN na rynku i większy zysk. Współpraca dotyczy wyłącznie Forum Współpracy Międzyzakonnej i nie może być rozszerzona na osoby postronne" - podkreśla spółka.
"Porozumienie zapewni obu stronom korzyści"
Z kolei ks. Piotr Ciepłak, ekonom Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich oznajmia, że informacja o możliwości przystąpienia do programu i sposobie użytkowania kart rabatowych była przekazywana osobom zakonnym podczas III Kongresu Osób Konsekrowanych we wrześniu tego roku w Krakowie. - Kilkanaście tych informacji zostało włożonych do korespondencji i wysłane wraz z kartami do osób konsekrowanych - przekazuje ksiądz portalowi Konkret24 i zastrzega, że taka informacja powinna była dotrzeć tylko do osób zainteresowanych – zakonnic i zakonników.
- Jest to zgodne z porozumieniem zawartym z PKN Orlen w 2010 r., które - wg zapewnień ówczesnego prezesa Jacka Krawca – zapewni obu stronom korzyści - kontynuuje ksiądz Ciepłak i dodaje, że jego zdaniem takie porozumienie nie jest czymś nadzwyczajnym. - Podobne porozumienia z Orlenem zawarły inne instytucje, stowarzyszenia, fundacje, podmioty gospodarcze – informacje można znaleźć w internecie - dodaje.
Taniej też na LOTOSie
Pod koniec sierpnia o zniżkach udzielanych osobom duchownym na stacjach innej państwowej paliwowej spółki pisał TVN24Bis. Jak poinformowała wtedy spółka, pierwsze umowy z diecezjami zostały przejęte przez LOTOS wraz z portfelem klientów zakupionej w 2005 sieci Esso. Następnie współpraca była sukcesywnie rozszerzana. Przez blisko 13 lat wydano diecezjom ponad dwa tysiące kart.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Grant Whitty | Unsplash
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash | Grant Whitty