Fejk kontra fetyszyści stóp, czyli internet sprawdzi wszystko

W obaleniu fałszywego zdjęcia z wanny pomógł internauta o osobliwych zainteresowaniachShutterstock

Próba skompromitowania amerykańskiej kongresmenki za pomocą fałszywego zdjęcia została powstrzymana przez użytkowników strony dla amatorów pewnego typu zachowań na tle seksualnym. Ta z pozoru błaha historia pokazuje jednak, że we współczesnym internecie wszyscy mogą weryfikować wszystko.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W amerykańskim serwisie internetowym Reddit w weekend pojawiło się zdjęcie wykonane w wannie. Widać, że jego autorka pozwoliła sobie na chwilę relaksu - w dłoni trzyma elektronicznego papierosa, a wokół palą się świeczki. Opublikowana fotografia została podpisana nazwiskiem amerykańskiej kongresmenki Alexandrii Ocasio-Cortez i sugestią, że Amerykanka zamieściła je na swoim profilu w serwisie Instagram w marcu 2016 roku.

Osoba, która opublikowała zdjęcie na Reddicie, zauważyła jednak na nim jeden dodatkowy szczegół - na odbiciu w kranie widać nagą autorkę fotografii.

Zdradliwe stopy

Zestawienie tych faktów miało prawdopodobnie zdyskredytować i wyśmiać amerykańską polityk, która w ostatnim czasie stała się popularną postacią w wielu amerykańskich mediach i cieszy się dużą popularnością w serwisach społecznościowych. Autor wpisu padł jednak ofiarą tego, że w internecie można spotkać ekspertów w wielu, często bardzo osobliwych, dziedzinach.

Teoria o tym, że na zdjęciu widać nagą Ocasio-Cortez upadła po tym, jak jeden z komentujących stwierdził, że widoczne na fotografii stopy nie należą do kongresmenki. Przedstawił się jako współtwórca strony Wikifeet (z ang. feet - stopy) i oznajmił, że porównał stopy ze zdjęcia z tymi dostępnymi właśnie w tym portalu, który jest platformą do publikowania fotografii tej części ciała różnych sławnych osób, głównie w celach realizowania fantazji seksualnych.

Zdjęcie z nazwiskiem kongresmenki i podpisem o odbijających się piersiachReddit

Podofilia i brachydaktylia

Twórca strony Wikifeet, posługujący się nickiem "jockes_on_you", napisał pod zdjęciem: "nawet ja nigdy nie widziałem takiego drugiego palca u stopy! Nie wiem, jak można pomylić to zdjęcie z tymi", po czym zamieścił link do zdjęcia z serwisu, na którym widać stopy kongresmenki. Ich wygląd rzeczywiście różni się od tego, co widać na fotografii z wanny.

Komentarz odkłamujący zdjęcieReddit

Wikifeet to internetowy katalog, do którego użytkownicy mogą dodawać zdjęcia stóp znanych kobiet. W serwisie można znaleźć nie tylko Amerykanki, np. Ivankę Trump, ale także celebrytki z innych krajów, w tym Annę Lewandowską.

Do zrozumienia, w jakim celu powstała tak osobliwa strona, należy odwołać się do terminu podofilia. Kryje się pod nim jedna z popularniejszych odmian fetyszyzmu, polegająca na osiąganiu stanu podniecenia wywołanego kontaktem lub nawet widokiem stóp partnera seksualnego (z gr. pódi - stopa).

Amerykański portal "Vice" skontaktował się z autorem wpisu i zapytał go, co miał na myśli, pisząc o "takim drugim palcu u stopy". Odpowiedź pozwala twierdzić, że internauta jest dobrze zorientowany w tej tematyce. "Wiedziałem, że tak krótki drugi palec (jak na zdjęciu - red.) nie jest kwestią perspektywy, ponieważ nie możemy niezależnie wygiąć naszych palców od drugiego do piątego. Pomyślałem, że może to być forma brachydaktylii (wady polegającej na skróceniu palców - red.), ale jej strona (kongresmenki - red.) na Wikifeet sugerowała coś zupełnie przeciwnego. Dlatego stało się dla mnie jasne, że to nie jej stopa", wyjaśnił użytkownik katalogu.

Internet to fenomen

Ta sytuacja pokazuje, że tzw. fact-checking w sieci nie zawsze musi przyjmować profesjonalne ramy. Z internetu korzystają osoby o ogromnej palecie mniej lub bardziej oczywistych zainteresowań, dlatego stworzenie idealnej fałszywki w internecie nie jest wcale łatwe.

W historii tej fotografii nie był to jednak jedyny sukces wirtualnych detektywów. Fani świata celebrytów pomogli w ustaleniu prawdziwej autorki zdjęcia. Okazała się nią Sydney Leathers, młoda aktywistka polityczna i rówieśniczka Ocasio-Cortez, a także bohaterka skandalu z udziałem Anthony'ego Weinera - byłego członka Izby Reprezentantów USA - z którym w przeszłości wymieniała wiadomości tekstowe o podtekście seksualnym. Leathers w rozmowie z "Vice" potwierdziła, że zrobiła sobie to intymne zdjęcie kilka lat temu.

"Internet to fenomen" - skomentował tę sytuację jeden z użytkowników Reddita.

Kongresmenka z Instagrama

Alexandria Ocasio-Cortez szturmem dostała się do świata wielkiej amerykańskiej polityki. Jeszcze w 2016 roku zaledwie pomagała w organizacji kampanii prezydenckiej Berniego Sandersa, żeby już dwa lata później - w czerwcu 2018 roku stanąć do walki w prawyborach Partii Demokratycznej 14. dystryktu Nowego Jorku przed wyborami do Kongresu USA. Sensacyjnie pokonała w nich Josepha Crawleya - kongresmena ze stażem dziesięciu kadencji - i tym samym została najmłodszą kongresmenką w Stanach Zjednoczonych (w październiku skończy 30 lat).

Alexandria Ocasio-Cortez najmłodszą kongresmenką w historii?
Alexandria Ocasio-Cortez najmłodszą kongresmenką w historii?Alexandria Ocasio-Cortez | Twitter

Ocasio-Cortez na swojej drodze do Kongresu nie postawiła tylko i wyłącznie na slogany i obietnice, ale walczyła także o elektorat za pomocą opiniotwórczych mediów społecznościowych. Jej konto na Twitterze obserwuje obecnie 2,18 miliona osób, a instagramowy profil ponad półtora miliona. Właśnie na bazie tej jej popularność próbowano polityk zdyskredytować.

Kłamstwo użyte do ataku na kongresmenkę zostało jednak w porę sprostowane i dzięki temu większość Ameryki patrzy teraz z pobłażaniem nie na Ocasio-Cortez, a na jej wirtualnych przeciwników.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; Vice, zdjęcie tytułowe: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24

Ukraiński rzekomo ma zostać wprowadzony jako drugi język obcy do szkół podstawowych. Miałby zastąpić hiszpański, niemiecki czy francuski. Byłby przedmiotem obowiązkowym. W dodatku stałby się częścią egzaminu ósmoklasisty.... Takie nieprawdziwe twierdzenia rozpowszechniają politycy i internauci. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo to fake newsy.

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Z informacji Sądu Najwyższego przekazanych we wtorek po południu wynika, że wówczas zarejestrowano już ponad pięć tysięcy protestów wyborczych i wciąż były "worki do otwarcia". Politycy PO przekonują, że liczba protestów wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzenia przebiegu głosowania. A europoseł PiS na to, że teraz "jest mniej protestów niż w poprzednich wyborach". Sprawdziliśmy.

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Źródło:
Konkret24

"Obrzydliwe"; "hajs od sponsorów"; "sprzedaliście się" - tak internauci komentują wpis, który jakoby napisali organizatorzy Parady Równości. W poście mieli oni wyrazić swoją sympatię do deweloperów i zachęcać do ich wspierania. Ale jedna rzecz się nie zgadza.

Parada Równości przychylnie o deweloperach? To już nie ich konto

Parada Równości przychylnie o deweloperach? To już nie ich konto

Źródło:
Konkret24

Według europosłanki KO Marty Wcisło możemy się pochwalić najniższą inflacją w Europie. Ale według europosła PiS Michała Dworczyka Polska ma jeden z najgorszych wyników w UE. Kto ma rację? Dane pokazują, jak narracje polityków z dwóch obozów rozjeżdżają się z rzeczywistością.

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Źródło:
Konkret24

Ataki Izraela na Iran oraz te odwetowe spowodowały, że w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań mających dokumentować ten konflikt. Są prawdziwym poligonem dla ludzkiej inteligencji - bo wiele z nich zostało wygenerowanych przez tę sztuczną. Która wygra w tej wojnie na fake newsy?

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Europoseł Michał Szczerba przekonuje, że protest wyborczy sztabu Rafała Trzaskowskiego jest zasadny. Między innymi dlatego, że na ponad stu tysiącach kart do głosowania postawiono dwa znaki "x". Według Szczerby to "gigantyczna liczba".

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

Źródło:
Konkret24

Polska inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii, a mimo to ceny prądu nie spadają. Ministra klimatu nie potrafiła podać powodów takiej sytuacji, dlatego zamiast niej zrobili to eksperci.

Mamy więcej energii z OZE, a cena prądu nie spada. Dlaczego?

Mamy więcej energii z OZE, a cena prądu nie spada. Dlaczego?

Źródło:
TVN24+

Trzy raporty wskazują na poważne problemy TikToka podczas kampanii prezydenckiej w Polsce: od stronniczości algorytmu, po niedostateczne oznaczanie wprowadzających w błąd treści. Prezentujemy kluczowe ustalenia, opinię eksperta oraz stanowisko samej platformy.

TikTok a wybory: trzy raporty o dezinformacji i wpływie na kampanię

TikTok a wybory: trzy raporty o dezinformacji i wpływie na kampanię

Źródło:
Konkret24

Cena prądu ma się jakoby zwiększyć aż o 100 zł miesięcznie - twierdzą niektórzy internauci. Zestawiają to z rzekomą podwyżką płacy minimalnej o 3,70 zł albo 4,70 zł. Ale żadna z tych kwot nie jest prawdziwa. Wyjaśniamy.

"Podwyżka cen prądu o 100 zł, podwyżka płacy minimalnej o 4,70 zł". Dwie nieprawdy

"Podwyżka cen prądu o 100 zł, podwyżka płacy minimalnej o 4,70 zł". Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Kalifat w Polsce Tuska"; "zaczyna się" - tak wzburzeni internauci komentują wideo rzekomo nakręcone w Łodzi. Widać na nim modlący się tłum muzułmanów. Mieli do Polski przyjechać w ramach paktu migracyjnego. To nieprawda.

"Beneficjenci paktu migracyjnego Tuska" w Łodzi? Nieprawda

"Beneficjenci paktu migracyjnego Tuska" w Łodzi? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Komuna atakuje!"; "cyfrowy kaganiec"; "inwigilacja" - tak internauci komentują doniesienia o aplikacji opracowywanej przez Komisję Europejską. Według nich już od 1 lipca nie będzie można bez niej używać mediów społecznościowych. Podobnie podały też niektóre media, co tylko wzmogło chaos informacyjny. Wyjaśniamy więc.

Od lipca "weryfikacja wieku" na platformach obowiązkowa? Dezinformacja o aplikacji

Od lipca "weryfikacja wieku" na platformach obowiązkowa? Dezinformacja o aplikacji

Źródło:
Konkret24

Oburzenie w sieci. "To jest kpina i nieszanowanie wyborców"; "wyjątkowo szybkie orzekanie" - komentują internauci przekazywaną informację, jakoby posiedzenia izby Sądu Najwyższego rozstrzygającej protesty wyborcze miały trwać zaledwie minutę. Wyjaśniamy.

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Źródło:
Konkret24

Przez ostatnie lata to Polska spośród krajów UE wydawała najwięcej pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców. Najnowsze dane Eurostatu - za 2024 rok - pokazują duży spadek takich pozwoleń wydanych przez nasz kraj. Było ich najmniej od dziesięciu lat. Widać też zmianę, jeśli chodzi o narodowość obcokrajowców, którzy je najczęściej otrzymywali.

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Źródło:
Konkret24

Przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie godzinne exposé. Sprawdziliśmy istotne tezy i dane z tego wystąpienia - nie wszystkie się potwierdzają, niekiedy brak kontekstu powodował, że premier wprowadzał w błąd.

Exposé Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Exposé Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Źródło:
Konkret24

Internauci prześcigają się w domysłach, dlaczego podczas drugiej tury przybyło ponad pół miliona wyborców. Pretekstem są nagrania sprzed głosowania i już po nim, gdy przewodniczący PKW podał znacząco różniące się liczby wyborców. Dla części komentujących to dowód na "skręcenie wyborów". Poprosiliśmy PKW o wyjaśnienia.

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Źródło:
Konkret24

W środę, 11 czerwca, głosowanie nad wotum zaufania, które zdecyduje o przyszłości rządu Donalda Tuska. Niektórzy posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli pokazać, że krytykowany za opieszałość rząd ma sukcesy i opublikowali ich listę. Problem w tym, że zawiera ona liczne nieścisłości i nie wszystko, co na niej jest, to wyłączna zasługa obecnego rządu.

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

O "anomaliach wyborczych" i "cudach nad urną" dyskutują od kilku dni internauci, komentując różne publikowane w sieci "analizy przepływów" elektoratów między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo mają błędy metodologiczne. Specjalnie dla Konkret24 ekspert sporządził analizę fachową - na tyle, na ile pozwalają dostępne dane.

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

Źródło:
TVN24+

Były minister obrony przekonuje, że potencjał chętnych do armii "jest marnowany". Mariusz Błaszczak mówi już wręcz o "zapaści" wśród ochotników. Sprawdziliśmy. Dane Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają żadnej z tych tez.

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

Źródło:
Konkret24

Przestrzegamy: w mediach społecznościowych rozpowszechniane jest pismo nakazujące zatrudniać Ukraińców jako tłumaczy w warszawskich komisariatach policji. Rzekomy dokument opublikował między innymi poseł Marek Jakubiak. To fałszywka. Sprawę dementują zarówno warszawski ratusz, jak też sama policja.

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o aplikacji do sprawdzania numerów zaświadczeń o prawie do głosowania rozgrzała internet w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich. Politycy PiS alarmowali, że korzystanie z niej przez członków komisji wyborczych pozwoli uniknąć sfałszowania wyborów. Cała ta akcja wygląda jednak na wyborczą dezinformację.

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci przekaz głosi, jakoby Niemcy spowodowały, że Polska "nie została dopuszczona" do nowego europejskiego projektu rakietowego. Tłumaczymy: ani nas nie zablokowano, ani Niemcy nie podejmowały decyzji w tej sprawie.

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Dariusz Stefaniuk zamieścił wpis z rzekomą wypowiedzią szwedzkiej polityczki. Ta miała stwierdzić, że Polska i Węgry powinny zostać wykluczone z Unii Europejskiej, bo do niej nie pasują. Polityk manipuluje.

Ciemnoskóra szwedzka polityczka o wykluczeniu Polski z UE? Manipulacja posła PiS

Ciemnoskóra szwedzka polityczka o wykluczeniu Polski z UE? Manipulacja posła PiS

Źródło:
Konkret24

Przemysław Czarnek twierdzi, że Karol Nawrocki w obu turach wyborów prezydenckich miał duże poparcie wyborców i członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według niego oddali na kandydata PiS więcej głosów niż na kandydata KO. Jednak żadne dostępne ogólnopolskie sondaże tego nie potwierdzają. Mamy też reakcję samego PSL.

Czarnek: "większość PSL głosowała na Nawrockiego". Brak dowodów

Czarnek: "większość PSL głosowała na Nawrockiego". Brak dowodów

Źródło:
Konkret24

Miały być ważne ustawy w ramach "100 konkretów" obiecanych przez Koalicję Obywatelską, miało być ponad 100 ustaw deregulacyjnych "do końca maja". Jednak teraz przedstawiciel rządu przekonuje, że "liczby nie są takie ważne", a koalicjanci obiecują "wrzucić szósty bieg". Przeanalizowaliśmy, na jakim jechali dotychczas.

"Gdzie ta ustawa?" Co rząd zapowiadał, co już uchwalono, co wciąż czeka

"Gdzie ta ustawa?" Co rząd zapowiadał, co już uchwalono, co wciąż czeka

Źródło:
TVN24+