Papież Franciszek całuje ręce Rockefellera, Kissingera i Rothschilda - wideo z taką informacją publikowane jest na YouTubie, TikToku, Facebooku, Twitterze. W komentarzach są nawiązania do teorii spiskowych o tym, "kto rządzi światem" i do tezy o plandemii. Tylko że na filmie nie ma żadnego z trzech wymienionych panów.

Użytkownicy YouTube i TikToka opublikowali w ostatnich dniach nagranie z papieżem Franciszkiem. Widać na nim papieża podchodzącego do grupy mężczyzn. Niektórzy z nich mają na głowie jarmułki. W kolejnym ujęciu papież po kolei wita się i całuje dłonie kilkorga mężczyzn i kobiet. 19 października film pojawił się w serwisie YouTube z podpisem: "Papież Franciszek całujący ręce Davida Rockefellera, Henry'ego Kissingera i Johna Rothschilda". W opisie filmu autor posta pisze: "Widać wyrażnie teraz kogo stronę reprezentuje ten w białym kitlu. Osoby które są odpowiedzialne za NWO papież całuje ręce" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Film z papieżem Franciszkiem w serwisie YouTube
Film z papieżem Franciszkiem w serwisie YouTube Foto: Youtube

Film obejrzało już 4,3 tys. internautów; 300 polubiło go. Link do nagrania ponad 100 razy udostępniono na Facebooku. Autorzy komentarzy uwierzyli autorowi posta, że na filmie obok Franciszka są Rockefeller, Kissinger i Rothschild.

"Widać, że mają się ku sobie i to jest potwierdzenie, że trzęsą całym światem"; "Nie pozwólmy, aby zarządzający światem tzw. 'lalkarze' poprzez swoje marionetki zrobili z nas bydło !"; "Widać doskonale kto go 'wybrał' na papieża" - piszą.

Pierwsza grupa polskich biskupów zakończyła wizytę u papieża Franciszka

To samo nagranie, również 19 października, opublikowała jedna z użytkowniczek TikToka. W tym serwisie wyświetlono je już blisko 10 tys. razy; zebrało ponad 200 polubień. Nad kadrem filmu jest napis: "Teraz wiesz kto tym wszystkim rządzi". Jest też napis po angielsku: "Papież Franciszek całuje ręce Rothschilda i Rockefellera". Internautka opatrzyła wpis hasztagami m.in. #plandemia #koronosciema, #stopsegregacjisanitarnej, #wlaczmyslenie - charakterystycznymi dla sceptyków pandemii COVID-19.

Ten sam film rozsyłają użytkownicy TikToka
Ten sam film rozsyłają użytkownicy TikToka Foto: TikTok

Nagranie użytkowniczki TikToka można znaleźć również na Twitterze, gdzie 19 października przekopiowała je jedna z internautek. Ten post ma ponad 200 polubień i ponad 100 udostępnień. "W dniu, w którym papież Benedykt XVI ogłosił swoją abdykację, w kopułę Bazylikę św. Piotra uderzył piorun"; "Mnie nie wszak należy do ich stajni NWO, po to go tam wsadzili dzięki swoim kardynałom" - komentowali wpis internauci.

Pod wymienionymi postami znaleźliśmy tylko pojedyncze głosy z prawidłową interpretacją nagrania - dowodzące, że na filmie wcale nie widać ani Davida Rockefellera, ani Johna Rothschilda, ani Henry'ego Kissingera. Na nagraniu z 2014 z instytutu Yad Vashem oglądamy bowiem, jak papież całuje ręce sześciorga ocalałych z Holokaustu. Ich nazwiska instytut podaje na stronie internetowej.

2014 rok w Yad Vashem, spotkanie z ocalałymi

Wprowadzając kadr filmu do wyszukiwarki obrazów Google, szybko ustaliliśmy, że nagranie powstało 26 maja 2014 roku w instytucie pamięci Yad Vashem w Jerozolimie. Relację z wizyty i link do wideo, które posłużyło do stworzenia fake newsa, znaleźliśmy na stronie internetowej izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Ponad ośmiominutową relację wideo z wizyty Franciszka w Yad Vashem można odtworzyć na profilu premiera Izraela.

Nagranie z Yad Vashem, które posłużyło do stworzenia fake newsa, można obejrzeć na oficjalnym profilu premiera Izraela
Nagranie z Yad Vashem, które posłużyło do stworzenia fake newsa, można obejrzeć na oficjalnym profilu premiera Izraela Foto: Youtube

26 maja 2014 roku portal Tvn24.pl zamieścił relację Polskiej Agencji Prasowej z tej wizyty. PAP informowała, że w spotkaniu wzięli udział ocaleni z Zagłady, których papież ucałował w ręce. Wygłoszonego z okazji spotkania papieskiego przemówienia słuchali również ówcześni prezydent Izraela Szimon Peres i premier Benjamin Netanjahu. Następnie Franciszek słuchał relacji i wspomnień z lat Zagłady. Przywołano powstanie w warszawskim getcie i deportację Żydów do Auschwitz.

W relacji na stronie internetowej instytutu Yad Vashem jest więcej informacji o osobach, z którymi spotkał się Franciszek. Oprócz izraelskiego prezydenta i premiera byli to reprezentujący instytut Yad Vashem Awner Shalew i rabin Jisra'el Me'ir Lau. Sześciu ocalałych z Holokaustu, którym ucałował ręce Franciszek, to: Avraham Harshalom, Chava (Eva) Shik, Joseph Gottdenker, Moshe Ha-Elion, Eliezer (Lolek) Grynfeld oraz Sonia Tunik-Geron.

Film regularnie powraca w internecie z fałszywym opisem rzekomego spotkania papieża z Davidem Rockefellerem czy Johnem Rothschildem - te nazwiska często przywoływane są przez zwolenników teorii spiskowych o rządzie światowym czy Nowym Porządku Świata. W kwietniu o tym samym nagraniu rozsyłanym z fałszywą informacją pisał portal Demagog.org. Z kolei w 2017 roku o zdjęciu papieża z podobną fałszywą interpretacją informował amerykański portal fact-checkingowy Snopes.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24: zdjęcie: Pool Origlia/Avalon/PAP/EPA/YouTube/TikTok

Pozostałe

"Japonia pozbyła się korowirusa, stosując iwermektynę"? To fałszywy przekaz

Nagły spadek liczby zakażeń w Japonii tłumaczy się w internetowych przekazach tym, że japoński resort zdrowia dopuścił stosowanie iwermektyny w leczeniu COVID-19. Niektóre serwisy podają nawet, że "Japonia rezygnuje z przyjmowania szczepionek i przechodzi na iwermektynę". Prawdą jest spadająca liczba zakażeń w tym kraju - doniesienia o iwermektynie to fake news.

"Co się z nami stało, że nie współczujemy?". To nie jest aktualne zdjęcie

Jedni współczują, krytykując polski rząd za brak pomocy migrantom na polsko-białoruskiej granicy - inni wytykają migrantom "rzucanie kamieniami w naszych pograniczników". Rozsyłane w internecie zdjęcie płaczącego mężczyzny i dziecka wzbudza dużo emocji - ale nie ma nic wspólnego z Polską.

"Wiedeń przeciwko lockdownowi"? "Koncert Metalliki w Moskwie"? Ani jedno, ani drugie

"Ludzie, którzy pragną wolności", "Wiedeń się budzi" - komentują internauci zdjęcie, które ma przedstawiać tłum protestujących w stolicy Austrii przeciwko wprowadzonemu lockdownowi. "Antyszczepionkowi ignoranci chcą was nabrać" - ostrzegają z kolei ci, których zdaniem fotografia powstała na koncercie Metalliki w Moskwie 30 lat temu. Jedni i drudzy nie mają racji.