FAŁSZ

O jaki prezent prosił wnuczek? Filmik śmieszy, ale to się nie zdarzyło naprawdę

Wnuczek zażyczył sobie "Mein Kampf" czy Minecraft? shutterstock/twitter

Wnuczek chciał pod choinkę "Mein Kampf" czy Minecraft? Popularne wideo, na którym chłopczyk rozpakowuje niecodzienny prezent, rozbawiło internautów na całym świecie. Nie przedstawia jednak prawdziwej sytuacji.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Uważajcie czego sobie życzycie" - to jeden z komentarzy pod krótkim, śmiesznym wideo, jakie pojawiło się na koncie dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego. On sam skomentował je tylko trzema emotikonami wskazującymi na jego rozbawienie.

Na 25-sekundowym filmiku widać, jak rodzina otwiera świąteczne prezenty. Siedzący obok dziadka młody chłopiec w okularach i świątecznym sweterku rozpakowuje swój upominek. Jego ojciec utrwala to telefonem. "Co to do cholery jest?" - pyta nagle po francusku i bierze do ręki prezent, który wyciągnął jego synek z ozdobnego papieru. Jest to książka Adolfa Hitlera "Mein Kampf".

Ojciec zwraca się do dziadka chłopca: "On prosił o Minecraft, tato". "Powiedział 'Mein Kampf'" - broni się skonfundowany dziadek. "Nie, tato. Powiedział Minecraft. Skąd ty to do cholery wytrzasnąłeś? Minecraft to gra. To nie to samo" - odpowiada mężczyzna i zabiera książkę.

Film ten na koncie dziennikarza odtworzono niemal 65 tys. razy. Zebrał 2,6 tys. polubień. Internauci są rozbawieni nagraną scenką.

"No dziadek się pomylił i zamiast Minecraft to zrozumiał Mein Kampf ale genialnie to wyszło"; "Tymczasem we Francji już trwa świąteczna gorączka"; "Nieporozumienie"; "Lekka pomyłka"; "Uważajcie czego sobie życzycie, Mikołaj też człowiek i może się pomylić"; "Także taki prezent!"; "Zamówienia na prezenty najlepiej składać na piśmie" - komentowali z przymrużeniem oka.

Niektórzy wątpliwi w autentyczność scenki i pisali: "Wygląda na fake, ale i tak zabawne"; "Raczej ustawka ale fajna".

Miliony odtworzeń. Wideo to żart

Wideo, które teraz trafiło do polskich mediów społecznościowych, było bardzo popularne w sieci rok temu. Na jednym z anonimowych kont na Twitterze odnotowało od 27 grudnia 2019 roku do tej pory aż 6,2 mln odtworzeń. 313 tys. użytkowników je polubiło.

W rzeczywistości scenka została zaaranżowana przez francuskiego komika Yanna Stotza. To on 25 grudnia 2019 roku wrzucił to wideo na swój profil na Instagramie. Błyskawicznie zyskało popularność w mediach społecznościowych - bez wskazania jego autora i pochodzenia. Było tłumaczone na różne języki.

Autor nagrania zaskoczony jego popularnością

"Fakt, że jestem komikiem, dowodzi niezbicie, że to wideo zostało zainscenizowane i że jest żartem" - tłumaczył w ubiegłym roku Stotz amerykańskiej agencji Associated Press. Opowiadał dziennikarzom, że trzy lata temu podarował swojemu chrześniakowi grę Minecraft i wtedy zwrócił uwagę na podobieństwo tytułów. "Powiedziałem wtedy do siebie, że to śmieszne, że wygląda jak 'Mein Kampf'. Zatem w tym roku wydrukowałem sobie okładkę 'Mein Kampf', przykleiłem na książkę Julesa Verne'a i nakręciłem wideo" - wyjaśniał.

Jakie obostrzenia będą obowiązywać podczas Świąt?
Jakie obostrzenia będą obowiązywać podczas Świąt?tvn24

Jak stwierdził komik, najpierw film pojawił się w Wigilię w jego stories na Instagramie. Następnie zaczął krążyć po sieci, ale bez wskazania źródła. Internauci brali je na poważnie. Wtedy Stotz postanowił opublikować nagranie na swoim Instagramie i na Facebooku, by pokazać, że jest jego autorem.

Tuż po świętach Bożego Narodzenia w 2019 roku mówił portalowi francuskiego dziennika "20 minut", że nie wyobrażał sobie, iż wideo stanie się tak popularne. "Szum, jaki się zrobił, przybrał ogromne rozmiary" - przyznał. "To typowe dla Internetu. Możesz spędzić dzień, ciężko pracując nad zdjęciami, i nikt nie będzie oglądał twojej pracy. Ale film nakręcony w kilka sekund może zdobyć ogromną popularność" - podsumował.

Minecraft to najpopularniejsza gra komputerowa w historii. Sprzedano już ponad 200 mln egzemplarzy. Gracze przemierzają wirtualny świat złożony z bloczków: ścinają drzewa, budują domy, schodzą pod ziemię w poszukiwaniu bardziej wytrzymałych i wartościowych surowców. Z zebranych bloczków tworzą przedmioty i budowle.

"Mein Kampf" ("Moja walka") to wydana w latach 20. ubiegłego wieku książka Adolfa Hitlera - manifest ideologiczny nazistów. Obecnie w wielu krajach jest zakazana. Właśnie ukazało się przetłumaczone na język polski wydanie krytyczne książki.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24, Snopes; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock/twitter

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24