Szczepienia na COVID-19: na tle krajów UE tempo w Polsce słabnie


Tempo szczepień na COVID-19 w Polsce słabnie w porównaniu z krajami Unii Europejskiej. Pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców jesteśmy teraz poza pierwszą dziesiątką państw. W ciągu tygodnia wyprzedziły nas Hiszpania, Finlandia i Słowenia.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Przez kilka tygodni Polska była w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem wskaźnika zaszczepienia, czyli liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców - lecz w połowie marca znowu przesunęliśmy się do drugiej dziesiątki. A pod względem tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia, czyli dynamiki liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców tylko w ciągu jednego tygodnia, jesteśmy na szóstym miejscu od końca. I ten wskaźnik ostatnio nie rośnie.

Tymczasem jak poinformował we wtorek 16 marca minister zdrowia Andrzej Niedzielski: "Trzecia fala przyspiesza". Leszek Borkowski, doktor nauk farmaceutycznych ze Szpitala Wolskiego w Warszawie, komentując w TVN24 konferencję Europejskiej Agencji Leków na temat szczepionki firmy AstraZeneca, podkreślał: "Co jest moim priorytetem? Zmniejszyć zachorowalność na COVID-19, zmniejszyć obciążenie szpitali, zmniejszyć liczbę zgonów, zmniejszyć mutacje. Żeby zabezpieczyć populację, musimy ją szczepić".

Michał Kuczmierowski o szczepionkach "na czarną godzinę"
Michał Kuczmierowski o szczepionkach "na czarną godzinę"tvn24

Jak się zmieniała liczba dawek szczepionki na 100 mieszkańców

Jak wygląda stan szczepień na COVID-19 w krajach Unii Europejskiej i na świecie, redakcja Konkret24 sprawdza regularnie od stycznia 2021, opierając się na danych z portalu Our World in Data publikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta może nie być równa całkowitej liczbie zaszczepionych osób, ponieważ część otrzymała już też drugą dawkę.

By pokazać, jak wygląda bieżącą sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Ten wskaźnik dotyczy jednego tygodnia - obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni. Natomiast licząc sam wskaźnik zaszczepienia, na 100 mieszkańców przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory szczepionki. Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Poniższy wykresie obrazuje, jak zmieniała się tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia dla Polski od 29 grudnia 2020 roku do 14 marca 2021 roku. Widać, że do połowy lutego rosła dynamicznie, ale potem nastąpiły wahania. Od 12 marca wartość średniej kroczącej wskaźnika spadła z 0,23 do 0,21. To znaczy, że w ostatnich dniach dynamika szczepień nieznacznie spada.

Dynamika tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia dla Polski - od 29 grudnia 2020 do 14 marca 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Obecnie wartość średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia dla Polski wynosiła 0,21 - to znaczy, że ciągu ostatnich siedmiu dni na 100 mieszkańców Polski przypadło średnio 0,22 dawki szczepionki. To dało nam dopiero 22. miejsce wśród 27 państw wspólnoty. Wartość ta wskaźnika była wyższa m.in. na Węgrzech (0,57), we Francji (0,33) i w Niemczech (0,29). Wyższa była też dla całej UE - 0,25.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 15 marca 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Our World in Data podaje obecnie dane o wskaźniku zaszczepienia z 133 państw i terytoriów zależnych, w tym wszystkich 27 członków Unii Europejskiej.

Polska w UE pod względem wskaźnika zaszczepienia: spadek na 11. miejsce

Jeśli weźmiemy pod uwagę sam wskaźnik zaszczepienia, czyli liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego dnia, to pozycja Polski 15 marca była lepsza. Ale gorsza niż tydzień czy dwa wcześniej.

Dane opublikowane na Our World in Data 16 marca przedstawiają stan na poniedziałek 15 marca, a dla części państw na 14 marca. Porównując je ze statystykami z 8 marca, wychodzi, że spadliśmy poza pierwszą dziesiątkę państw UE z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia. Liderem była nadal Malta, a na świecie - Gibraltar, który jednak nie jest państwem, lecz brytyjskim terytorium zamorskim.

Przed tygodniem Polska zajmowała 9. miejsce wśród państw UE. Wskaźnik zaszczepienia wyniósł u nas wtedy 10,58 - był nadal nieco wyższy niż dla całej Unii (9,68). Wyprzedzały nas takie kraje jak: Malta (23,05), Węgry (14,09), Irlandia (10,87) i Grecja (10,8).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 8 marca 2021Our World in Data | ourworldindata.com

15 marca Polska była 11. miejscu. Wskaźnik zaszczepienia wyniósł u nas 11,97 i był niewiele wyższy niż dla całej Unii (11,42).

Dla Malty wskaźnik zaszczepienia wyniósł 27,71 (stan na 14 marca), na drugim miejscu były Węgry (18,08), potem Dania (14,59 - stan na 14 marca). Przypomnijmy, w lutym Węgry kupiły preparat od chińskiej firmy Sinopharm i rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto nadal otrzymują szczepionki zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Unię Europejską. Chińską szczepionką publicznie zaszczepił się premier Viktor Orban. Zarówno chińska, jak i rosyjska szczepionka nie uzyskały jeszcze autoryzacji Europejskiej Agencji Leków.

W ciągu ostatniego tygodnia Polskę w zestawieniu wyprzedziły Hiszpania (12,07) i Finlandia (12,34) i Słowenia (12,42). A spadliśmy tylko o dwa miejsca w rankingu z powodu dużego spadku Cypru (11,33): z 4. na 16. miejsce, który jest teraz za Polską. Wynika to raczej z braku aktualnych danych o szczepieniach na Cyprze - najnowsze pokazują stan na 7 marca.

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 15 marca 2021 Our World in Data | ourworldindata.com

Jak zmieniły się pozycje pozostałych państw? O osiem miejsc awansowała Słowenia (z 14. na 6.) i Austria (z 20. na 12.), o pięć Finlandia (z 12. na 7.).

Na niższe pozycje przesunęły się: Holandia (z 17. na 23.) - powodem może być tu brak aktualizacji danych od 7 marca, Szwecja (z 15 na 20.), Słowacja (z 11. na 13).

Niektóre kraje pozostały na tych samych miejscach co przed tygodniem - m.in. Malta, Węgry, Dania (pierwsza trójka), Hiszpania (10. miejsce), Belgia (22.) i Łotwa (26.) i Bułgaria (27.).

Polska na świecie: spadek na 39. miejsce

8 marca Polska zajmowała na świecie (tj. wśród państw i terytoriów, których dane podaje Our Wolrld in Data) 31. miejsce pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców. Wtedy po raz pierwszy, od kiedy monitorujemy wskaźnik zaszczepienia, Polska była poza pierwszą światową trzydziestką.

15 marca spadliśmy o kolejne osiem pozycji - na 39. miejsce. Na czele zestawienia był nadal Gibraltar ze wskaźnikiem zaszczepienia 140,13. Drugi był ponownie Izrael (109,66), a trzecie Seszele (89,59). Tuż za nimi znowu Zjednoczone Emiraty Arabskie (66,52). Na 12. miejsce spadła Wielka Brytania (38,39), na 15. Stany Zjednoczone (32,62).

Państwa z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia na świecie. Polska znalazła się na 39. miejscu (stan na 15 marca 2021).Our World in Data | ourworldindata.com

Pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce 15 marca były:

Stany Zjednoczone - 109,08 mln,

Chiny - 64,98 mln (stan na 14 marca),

Indie - 32,95 mln,

Wielka Brytania - 26,06 mln (stan na 14 marca),

Brazylia - 11,9 mln.

Tego dnia, podobnie jak tydzień temu, Polska zajęła 17. miejsce.

Odsetek zaszczepionej populacji: spadek Polski na 19.

Our World in Data prezentuje także, jaki odsetek populacji danego państwa został w pełni zaszczepiony na COVID-19 (czyli oboma dawkami szczepionki). Dostępne są dane dla 70państw i terytoriów zależnych. Poniżej przedstawiamy pierwszą trzydziestkę państw/terytoriów zależnych, które 15 marca miały najwyższy odsetek mieszkańców zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki na COVID-19.

Największą część zaszczepionej populacji - bo 52,2 proc. - ma Gibraltar (liczy ponad 34 tys. mieszkańców). Drugi jest nadal Izrael - 49,6 proc. Na trzecim i czwartym miejscu nadal pozostają kolejno Seszele (27,5 proc.) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (22,1 proc.).

W Polsce do 15 marca w pełni zaszczepiono 4,2 proc. populacji, co dało nam 19. miejsce na świecie. To spadek z 16. miejsca, które zajmowaliśmy przed tygodniem.

Polska wśród 30 państw z najwyższym odsetkiem obywateli w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 (dane dostępne na 15 marca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Remo Casilli / Agenzia Sintesi / Avalon / PAP / EPA

Pozostałe wiadomości

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Zdaniem opozycji kandydujący do Parlamentu Europejskiego członkowie rządu "uciekają" z Polski - lecz według innych teorii mają tylko "pociągnąć wynik", by potem zrzec się mandatu europosła i wrócić na stanowiska. Czy to możliwe? A co z ich mandatami poselskimi? Sprawdziliśmy procedury.

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Źródło:
Konkret24

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Katowicach obywatele Ukrainy protestowali przeciwko poborowi do ukraińskiego wojska również tych mężczyzn, którzy są teraz w Polsce, wywołała komentarze w sieci. Nie jest prawdziwa, taki protest się nie odbył. Ten fake news jest jednak wykorzystywany teraz w antyukraińskiej narracji.

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Źródło:
Konkret24

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24