W mediach społecznościowych pojawiło się wideo przedstawiające polowanie na dziki. Wywołało ogromne poruszenie wśród internautów. Miało zostać nagrane w Polsce w drugi weekend stycznia 2019 roku. To nieprawda. Wideo zamieszczono w sieci w połowie zeszłego roku i przedstawia polowanie w Stanach Zjednoczonych.
Na portalu Vimeo, a potem na Facebooku pojawiło się nagranie przedstawiające obraz z kamer termowizyjnych podczas polowań na dziki. Niewidoczni na nagraniach myśliwi strzelają do nich z broni palnej. Słychać wystrzały i kwik konających zwierząt. Wideo jest drastyczne.
Nagranie na portalu Vimeo umieścił internauta, który już skasował swoje konto. Jednak zanim to nastąpiło, część osób, które je obejrzały, zdołała zwrócić uwagę, że nie mogło powstać w Polsce: "Myśliwy strzelający z broni automatycznej? To na 100% nie jest Polska. Dobry fake", "Fake... Film nie zrobiony zimą w Polsce. Drzewa liściaste nie zrzuciły liści? Wyglądają jak w środku lata :)", "Film ze strzelania w Texasie. U nas prawo zabrania strzelania z noktowizorem. Typowy 'fake news".
fałsz
Jednak inni internauci zaczęli wideo udostępniać na Facebooku. Część z nich nie kryła wzburzenia: "To jest niewyobrażalne, że takie barbarzyństwo dzieje się w mojej Ojczyźnie!", "To wszystko prowadzi do wyniszczenia polskiego rolnictwa", "Ale okrutne. Jeszcze ktoś to z przyjemnością filmował" - komentowali.
Ze względu na drastyczność nagrania nie zamieszczamy go. Także algorytmy Facebooka wyświetlają go z informacją "zakryliśmy to wideo, żebyś sam zdecydował, czy chcesz je zobaczyć".
To nie Polska. To Teksas
Rzeczywiście, wideo nie zostało nagrane w Polsce. To materiał, który umieściła na YouTube w czerwcu 2018 roku jedna z teksańskich firm, sprzedająca profesjonalny sprzęt do polowań, głównie noktowizory. W części nagrania w prawym górnym rogu jest umieszczona data: "12/01/2018".
Jak pisze firma na swojej stronie internetowej: "Jesteśmy fanatycznymi nocnymi myśliwymi i entuzjastami noktowizji". Na Facebooku i YouTube umieszcza szereg filmów dokumentujących polowania na zwierzęta z wykorzystaniem właśnie noktowizorów.
Firma na YouTube tłumaczy, że w Teksasie "zdziczałe świnie jest nierodzimym i inwazyjnym gatunkiem". Jej zdaniem, każdego roku powodują one olbrzymie szkody w postaci uszkodzonych upraw, skażonej wody, zepsutego sprzętu, przenoszenia chorób i obrażeń inwentarza. "Wprowadzenie noktowizyjnej i termicznej optyki znacznie zwiększyło zdolność właścicieli gruntów do łagodzenia skutków zniszczeń, spowodowanych przez zdziczałe świnie. Nie są one uważane za zwierzęta łowne w Teksasie i można na nie polować za pomocą dowolnych środków i metod o każdej porze roku" - pisze firma.
- Tak, to moje wideo z Teksasu - potwierdził Konkretowi24 Richard Ishihara, jeden z pracowników firmy, przesyłając nam link do nagranego przez siebie oryginalnego materiału.
Jak informuje na swojej stronie internetowej Texas Parks and Wildlife Department (stanowa agenda odpowiedzialna za ochronę przyrody), żeby polować w Teksasie trzeba odbyć kilkugodzinne obowiązkowe szkolenie, zapoznać się z przepisami, wykupić licencję i skorzystać z kilku tysięcy miejsc wyznaczonych specjalnie do polowań.
Jak podaje TPWD, nie ma oficjalnych statystyk liczebności dzików w USA, jednak szacuje się ich liczbę na 8-9 mln sztuk. W Teksasie może ich być ok. 2,6 mln.
Według raportu The National Wildlife Research Center z początku 2017 roku, rokrocznie w USA wydaje się 1,5 mld dolarów na naprawę szkód wywoływanych przez dziki.
Kontekst
Wideo mające przedstawiać polowania w Polsce pojawiło się w chwili, gdy rzeczywiście rozpoczęły się w kraju wielkoobszarowe polowania na dziki. Ma to być sposób na walkę z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Myśliwi mają prowadzić odstrzał 12-13, 19-20 i 26-27 stycznia 2018 roku.
Przeciw polowaniom protestują organizacje ekologiczne. Ich zdaniem jest to rozwiązanie nieskuteczne i pozbawione podstaw naukowych.
Za zgłoszenie tematu dziękujemy czytelnikom. Zachęcamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych i kontakt mailowy: konkret24@tvn.pl
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24