FAŁSZ

W Australii "uchwalono ustawę zakazującą uprawy własnej żywności"? Nie o to w niej chodzi

W Australii "uchwalono ustawę zakazującą uprawy własnej żywności"? Shutterstock

Premier Australii miał na mocy prawa zakazać obywatelom uprawiania własnej żywności - twierdzą internauci, rozsyłając posty z takim przekazem. Jest on nieprawdziwy, powstał w wyniku manipulacyjnej interpretacji projektu nowej ustawy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Użytkownicy Twittera, Facebooka i TikToka rozpowszechniają przekaz, jakoby w Australii miało zostać uchwalone szczególne prawo. "Premier Australii Dan Andrews uchwalił ustawę zakazującą uprawy własnej żywności. Projekt ustawy o zmianie ustawy rolnej z 2022 r" - napisał 8 maja jeden z internautów (pisownia wszystkich postów oryginalna). Jego post szybko zyskał blisko 800 polubień i 500 podań dalej.

"Ciekawie się robi. Chcesz uprawiać własne warzywka ch*** ci pozwolimy masz żreć sztuczne mięso i brać szczypawice kiedy sobie wymyślimy" - skomentowała dzień wcześniej twitterowiczka, także informując o rzekomym nowym prawie. Opublikowała zrzut ekranu z Instagrama, na którym jest zdjęcie Daniela Andrewsa, premiera australijskiego stanu Wiktoria (został błędnie nazwany "premierem Australii"). Według opisu miał on "uchwalić ustawę zakazującą uprawy własnej żywności". Na ilustracji jest napis: "Projekt ustawy o zmianie ustawy rolnej z 2022 r. przeszedł w drugim czytaniu w parlamencie. Powodem zmiany jest bioasekuracja". Ustawa ma m.in. uprawniać organy ścigania do przeszukiwania "mienia i osób bez nakazu" czy zwalniać urzędników z obowiązku okazywania dokumentu tożsamości przed przeprowadzaniem kontroli. Ten post ma 1,1 tys. polubień i ponad 600 podań dalej, a skomentowało go prawie stu internautów.

Polskie wpisy w mediach społecznościowych są kalką analogicznych anglojęzycznych treści rozsyłanych w internecie. Autorem jednego z najbardziej popularnych wpisów jest Carl Vernon, który już wcześniej rozprowadzał w mediach społecznościowych niepotwierdzone teorie. Jego wpis o Australii polubiło ponad 42 tys. użytkowników Twitera.

Czy przekaz rozpowszechniany w sieci jest prawdziwy? Sprawdziliśmy.

Susza uderza w rolnictwo. Plony w tym roku mogą być mniejsze
Susza uderza w rolnictwo. Plony w tym roku mogą być mniejszeFakty TVN

W nowelizacji nie ma zakazu prywatnych upraw

Autorzy niektórych postów wprost odnosili się do ustawy o zmianie prawa rolnego z 2022 roku. Można zatem założyć, że tocząca się w sieci dyskusja dotyczy Agriculture Legislation Amendment Bill 2022. Ustawa procedowana jest teraz w parlamencie stanu Wiktoria. Z jej treścią można się zapoznać na stronie internetowej poświęconej ustawodawstwu tego stanu.

Nowelizacja zakłada zmianę przepisów 11 aktów prawnych - głównie tych dotyczących bezpieczeństwa biologicznego upraw. Ma ułatwić walkę z rozpowszechnianiem szkodliwych chwastów czy mnożeniem się szkodników. Zawiera szereg ułatwień dla służb kontrolnych. Zakłada m.in. kary za utrudnianie dochodzeń czy niepodporządkowanie się uzasadnionym żądaniom funkcjonariuszy. Właśnie te przepisy rodzą najwięcej wątpliwości dotyczących potencjalnych nadużyć.

W treści ustawy nie ma jednak przepisów zakazujących prywatnych upraw żywności.

"Nikt nie zostanie pozbawiony możliwości uprawiania własnej żywności"

Na wprowadzające w błąd informacje o ustawie, które krążą w sieci, zwróciła uwagę Federacja Rolników stanu Wiktoria (Victorian Farmers Federation, VFF). 6 maja na stronie internetowej federacji opublikowano stanowisko w sprawie projektu ustawy. Według VFF przekazy sugerujące, że upoważnieni funkcjonariusze będą mogli przeprowadzać przeszukania bez nakazu, bez zgody właściciela ziemi i bez wymogu okazania dowodu tożsamości, wprowadzają w błąd. "VFF uważa, że [przekaz - red.] błędnie przedstawia i interpretuje zmiany zawarte w projekcie ustawy" - oceniono. Według VFF funkcjonariusze są zobowiązani do okazania dokumentu tożsamości, chyba że jest to nieuzasadnione w danych okolicznościach. Na przykład, gdy nie można zlokalizować właściciela nieruchomości. "Zmiana ta nie oznacza, że można odmówić okazania dokumentu tożsamości tylko dlatego, że upoważniony funkcjonariusz uważa to za niewygodne" - podkreślono w stanowisku organizacji.

W artykule na temat błędnych informacji o ustawie serwis Reuters Fact Check opublikował stanowisko przedstawiciela rządu Wiktorii. "Nikt nie zostanie pozbawiony możliwości uprawiania własnej żywności w ramach tych zmian" - napisano w oświadczeniu przekazanym redakcji.

Ryzyko nadużyć kontrolerów? To nic nowego

Profesor Paul Martin, dyrektor Australijskiego Centrum Rolnictwa i Prawa, również podkreśla, że w projekcie ustawy nie ma przepisów zabraniających prywatnych upraw. W stanowisku przesłanym australijskiemu serwisowi AAP FactCheck ocenił on, że celem ustawy jest zapewnienie bioróżnorodności upraw - stąd szereg przepisów ułatwiających kontrole odpowiednim służbom. Profesor Martin przyznaje, że ustawa stwarza pole do nadużyć. "Czy mógłbym powiedzieć, że zwolennicy teorii spiskowych całkowicie się mylą i że tych przepisów nie można nadużywać? Nie, ponieważ praktycznie każda władza policyjna może być nadużywana" - stwierdził w analizie dla AAP FactCheck. Zauważa, że australijskie sądy zazwyczaj chronią prawa obywateli, więc ryzyko wykorzystania przepisów do ograniczenia prywatnych upraw jest małe.

Skąd powiązanie ustawy z premierem stanu Wiktoria Danielem Andrewsem? AAP FactCheck zwraca uwagę na opublikowany 29 kwietnia artykuł na stronie The Richardson Post rozsyłany przez profile znane z szerzenia niepotwierdzonych teorii. Autor artykułu sugeruje, że to stanowy rząd Andrewsa jest odpowiedzialny za ustawę, a jednym z jej faktycznych celów jest pozbawienie ludzi możliwości uprawy warzyw na własne potrzeby.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Tak nas robią w ciula", "za to powinna być deportacja" - oburzają się internauci, komentując nagranie Ukrainki, która rzekomo pobiera 800 plus dzięki siedmiu ukraińskim paszportom. Wideo rozpowszechniane jest z antyukraińskim przekazem. Dotarliśmy do autorki nagrania. Miał być żart, wyszło inaczej. Oto jej historia.

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Źródło:
Konkret24

"Warszawa staje się coraz mniej bezpiecznym miastem" - przekonują politycy PiS w kolejnych nagraniach i publicznych wystąpieniach. Sprawdziliśmy więc policyjne statystyki.

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak oficjalnych informacji i reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes