FAŁSZ

W Nigerii rząd "w ogóle zakazał używania gotówki"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Wiceszef partii Nowa Nadzieja poinformował, że nigeryjski rząd "w ogóle zakazał używania gotówki", co wywołało protesty w kraju. Nie jest to prawda. Wyjaśniamy, jaki był powód zamieszek i co zdecydował Bank Centralny Nigerii.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Światowe elity chcą zakazać płacenia gotówką, by łatwiej było kontrolować ludzi - to jedna z popularnych teorii spiskowych. Wróciła w mediach społecznościowych za sprawą protestów, które na przełomie 2022 i 2023 roku wybuchły w Nigerii. Mają rzekomo dowodzić, że teoria spiskowa okazała się jednak prawdą.

W Polsce odniósł się do nich w swoich mediach społecznościowych między innymi Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Nowa Nadzieja i sekretarz Konfederacji. Będzie "jedynką" z Bydgoszczy w najbliższych wyborach parlamentarnych, czyli ma otwierać listę wyborczą partii w okręgu. W krótkim, trwającym ponad minutę nagraniu opublikowanym 22 lutego na TikToku poinformował: "W Nigerii z dnia na dzień pozbawiono ludzi możliwości płacenia gotówką". Potem opowiadał: "Wcześniej były tylko jakieś zachęty, ograniczenia, tak jak w tej chwili w Polsce, że nie można jakichś kwot wypłacić z bankomatu większych, są ograniczenia w płaceniu gotówką. Natomiast tam rząd przeprowadził już eksperyment na pełną skalę i w ogóle zakazał używania gotówki" (pogrubienie od redakcji). "Oczywiście wybuchły wielkie protesty i przedłużono jeszcze możliwość płacenia gotówką. Natomiast to pokazuje, z czym się mierzymy, że to, co wydawało się fikcją, może nagle zostać rzeczywistością i z dnia na dzień możemy zostać pozbawieni możliwości płacenia gotówką" – straszył Sypniewski.

Jego filmik ma niemal 56 tys. odsłon i prawie 1,4 tys. polubień. Dzień później kopie opublikował na Facebooku i Twitterze z komentarzem: "W Nigerii od kilku miesięcy trwa program likwidacji gotówki!! W efekcie w Nigerii wybuchły protesty… (pisownia wszystkich wpisów oryginalna)". Jego tweet ma ponad 65 tys. odsłon.

FAŁSZ

23 lutego na stronie Konfederacji Wolność i Demokracja pojawiła się krótka notka (pisownia oryginalna): "CHAOS w Nigerii: Operacja 'zlikwidować gotówkę' zakończona totalną porażką! Miliony ludzi protestują! Bank Centralny Nigerii zapowiedział w październiku 2022 roku, że wszystkie banknoty stracą ważność 25 lutego!". Podobny tytuł ukazał się trzy dni wcześniej na portalu PCh24.pl: "Nigeria: operacja 'zlikwidować gotówkę' zakończona totalną porażką. Miliony ludzi protestują".

Wyznawcy teorii spiskowych triumfują

Sądząc po komentarzach pod filmikiem na TikToku, internauci w większości uwierzyli Sypniewskiemu i jego słowa potraktowali jako prawdziwe. "Jestem dumny z bycia foliarzem! Spieszmy się kochać teorie spiskowe. Tak szybko stają się faktem"; "Kiedy o tym mówiłam kilka lat temu nikt mi nie wierzył. Patrzyli jak na kosmitkę"; "Serio ludzie myśleli, że to teoria?"; "Ułatwiona kontrola ludzi"; "Gotówka to wolność"; "No proszę. Zachód miał pierwszy wycofać gotówkę, a tu Afryka"; "A w mediach cisza"; "Trzeba w wyborach logicznie wybierać" - komentowali.

Z kolei na Twitterze - przeciwnie. Filmik wzbudził tam zainteresowanie pod koniec marca i z zamieszczonych pod nim komentarzy wynika, że internauci Sypniewskiemu nie uwierzyli. "Niezły fejk"; "Bzdura"; "Ej a czemu kłamiesz?"; "Kłamiesz, a pelikany konfiarskie łykają" - pisali do wiceszefa Nowej Nadziei.

Pod koniec marca słowa polityka z popularnego nagrania weryfikował serwis Demagog. Twierdzenie o tym, jakoby nigeryjski "rząd przeprowadził już eksperyment na pełną skalę i w ogóle zakazał używania gotówki", ocenił jako fałsz. W Nigerii jednak rzeczywiście protestowano. O co chodziło?

Nigeria dąży do stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego

Oficjalna waluta Nigerii to naira, wprowadzona do obiegu w 1973 roku - Nigeria była ostatnim państwem, które zrezygnowało z systemu szylingowego, pozostałości po czasach kolonialnych.

Od 2012 roku Centralny Bank Nigerii (CBN) próbuje stworzyć w kraju społeczeństwo bezgotówkowe. Program "Bezgotówkowa Nigeria" miał umożliwić temu krajowi dołączenie w 2020 roku do 20 największych gospodarek świata, co się nie udało; ten program ma sprzyjać inkluzji finansowej obywateli - dostarczać ludziom i przedsiębiorstwom dostęp do bezpiecznych, wygodnych i niedrogich rozwiązań płatniczych oraz innych usług finansowych, rozwiązać problemy z oszustwami i praniem brudnych pieniędzy.

W 2012 roku w Nigerii wprowadzono przepisy unowocześniające sektor finansowy, wymagające od niego zwiększenia inwestycji w cyfrową infrastrukturę płatniczą, promowania płatności cyfrowych wśród klientów i współpracy z CBN w celu opracowania ram regulacyjnych. Rozbudowano sieć bankomatów, w coraz większej liczbie miejsc można płacić kartą.

W 2021 roku wprowadzono e-nairę - cyfrową walutę. Takich walut na świecie jest zaledwie kilka. Stworzono też specjalną aplikację. Na początku tego roku Nigeria wprowadziła własny system krajowej karty płatniczej AfriGo, który ma być konkurencją dla zagranicznych operatorów, takich jak Visa i Mastercard.

W ramach "Bezgotówkowej Nigerii" wprowadzono limity dla wypłat bez dodatkowych opłat - 500 tys. naira dla osób fizycznych (równowartość ok. 4,7 tys. zł) i 3 mln naira dla firm (ok. 28 tys. zł).

Centralny Bank Nigerii: celem nie jest eliminacja gotówki

Bank Centralny w Nigerii nie wprowadził jednak zakazu korzystania z gotówki. Nie ma też żadnych informacji o tym, by planował taki krok. Jak podkreśla na swojej stronie (tłum. red., wytłuszczenie oryginalne): "Nowa polityka dotycząca transakcji gotówkowych (wypłat) w bankach ma na celu zmniejszenie (NIE ELIMINACJĘ) ilości fizycznej gotówki (monet i banknotów) krążącej w gospodarce oraz zachęcenie do większej liczby transakcji elektronicznych (płatności za towary, usługi, transfery itp.)".

W dziale pytań i odpowiedzi na stronie internetowej banku czytamy podobne zapewnienie. Na pytanie: "Czy polityka pieniężna oznacza, że w obiegu nie będzie gotówki, czy też ludziom nie wolno używać gotówki?" - bank odpowiada: "Nie. Gotówka nadal będzie w obiegu. Polityka gotówkowa ma na celu ograniczenie wykorzystania gotówki i zwiększenie wykorzystania alternatywnych wobec niej rozwiązań ze względu na negatywne skutki wykorzystywania gotówki".

Bank zarządził wymianę starych banknotów

W październiku 2022 roku Centralny Bank Nigerii ogłosił, że w połowie grudnia pojawią się nowe wersje banknotów o nominałach 200, 500 i 1 000 naira. Poinformował, że zdecydował się na taki krok, by między innymi: zapobiec fałszowaniu pieniędzy i zmniejszyć ich liczbę krążącą w gospodarce; walczyć z korupcją; zniechęcić do płacenia okupów porywaczom; zwiększyć wartość waluty, a także by promować płatności bezgotówkowe. Ogłosił, że stare banknoty będzie można wymieniać do końca stycznia 2023 roku. Jednocześnie na początku grudnia ogłosił, że od 9 stycznia będą obowiązywać następujące limity wypłaty gotówki - tygodniowy 100 tys. naira (ok. 1 tys. zł) bez dodatkowych opłat i dzienny 20 tys. naira (ok. 200 zł) przy wypłatach z bankomatów.

Według "Krytyki Politycznej" program wymiany banknotów wprowadzono także z uwagi na praktykę kupowania głosów - częstą zwłaszcza na terenach wiejskich - a wówczas zbliżały się zaplanowane na koniec lutego wybory prezydenckie.

Skutek? Brak gotówki

Decyzje Centralnego Banku Nigerii doprowadziły do chaosu - po prostu zabrakło gotówki. Wystarczającej liczby nowych banknotów nie miały banki, nie było jej też w bankomatach, które zaczęto szturmować. Niektóre banki nie przyjmowały starych banknotów. Ludzie byli zirytowani. Dlatego wybuchły protesty i zamieszki. Blokowano drogi, palono opony i placówki bankowe, gdzie też dochodziło do bójek. Do tego doszły jeszcze braki paliw na stacjach.

Napięcie w kraju doprowadziło do tego, że w grudniu podniesiono limit tygodniowych wypłat dla osób indywidualnych do 500 tys. naira i do 5 mln naira (ok. 47 tys. zł) dla firm. W marcu Sąd Najwyższy Nigerii zdecydował, że stare banknoty będą ważne do końca 2023 roku.

Podsumowując: nagranie polityka Konfederacji przekazuje fałszywą informację. W Nigerii nie zakazano używania gotówki. Fałszywy przekaz powstał z połączenia kilku prawdziwych elementów: dążenia Nigerii do stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego, wprowadzenia limitu wypłat związanego z wymianą banknotów i powstałymi w związku z tym brakami gotówki w bankomatach i bankach.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

"To jest mocne" - napisał rzecznik rządu Adam Szłapka, publikując w mediach społecznościowych "wyciąg z systemu wizowego", który miał udowadniać, że za rządów Zjednoczonej Prawicy nie kontrolowano migracji do Polski. Tylko że akurat nie te dane to pokazują.

Adam Szłapka pokazuje dane o "niekontrolowanej migracji". Manipuluje

Adam Szłapka pokazuje dane o "niekontrolowanej migracji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Po rocznicy rzezi wołyńskiej w sieci pojawiło się zdjęcie, które rzekomo przedstawia szczątki ofiar w zbiorowej mogile. Drastyczny opis informuje o "10 000 czaszkach małych dzieci". Fotografia nie ma jednak nic wspólnego z ludobójstwem na Wołyniu. Wyjaśniamy, co wiadomo o grobie i ofiarach, które się w nim znajdują.

"10 000 czaszek małych dzieci" zabitych podczas rzezi wołyńskiej? Co widać na zdjęciu

"10 000 czaszek małych dzieci" zabitych podczas rzezi wołyńskiej? Co widać na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

"Biurokratyczny zamordyzm w plastikowym wydaniu" - grzmiał w Sejmie poseł Konfederacji Witold Tumanowicz, twierdząc, że szwedzka fundacja wykazała wzrost liczby wyrzucanych nakrętek po tym, jak Unia Europejska nakazała przytwierdzać je do butelek. Tylko że to nieprawda.

"Unijne nakrętki". Konfederacja cytuje szwedzki raport. Oto jak zmyśla

"Unijne nakrętki". Konfederacja cytuje szwedzki raport. Oto jak zmyśla

Źródło:
Konkret24

Podczas gdy polski polityk wprost podważa zbrodnie popełnione w Auschwitz-Birkenau, w sieci rozpowszechniane są grafiki AI, które mają imitować autentyczne obrazy pokazujące sceny z tego obozu zagłady. Powstają często na bazie prawdziwych, zachowanych zdjęć. "Manipulowanie takim obrazem dla rozrywki bezcześci go" - przestrzega muzeum. Apeluje o niepodawanie dalej takich postów.

Nieautentyczne obrazy o Auschwitz. Muzeum apeluje do internautów

Nieautentyczne obrazy o Auschwitz. Muzeum apeluje do internautów

Źródło:
Konkret24

Iga Świątek pokonała Amandę Anisimovą w finale Wimbledonu, przechodząc do historii tenisa. Jej zwycięstwo skomentował premier Donald Tusk, lecz nie ustrzegł się przy tym wpadki.

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Źródło:
Konkret24

W gorącej dyskusji na temat migrantów "przerzucanych" przez niemiecką granicę politycy opozycji stawiają za wzór Danię i Luksemburg. Według nich te dwa kraje mają nie przyjmować żadnych migrantów z Niemiec. Sprawdziliśmy więc, jak to jest. Publikujemy najnowsze niemieckie statystyki.

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Te historie poruszają. Szczególnie tych rodziców, którzy stracili dzieci, a teraz widzą zdjęcia nastolatków i czytają, że zginęli w wypadkach, lecz ich organy posłużyły do przeszczepów. Autorzy takich wpisów "błagają o udostępnienia" - a my ostrzegamy: to fake newsy.

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS postanowił zaalarmować o wzroście bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce. Choć posłużył się wiarygodnymi danymi, to przedstawił je w taki sposób, że czytelnik może wyciągać błędne wnioski. Wyjaśniamy.

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Źródło:
Konkret24

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24