FAŁSZ

W Nigerii rząd "w ogóle zakazał używania gotówki"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Wiceszef partii Nowa Nadzieja poinformował, że nigeryjski rząd "w ogóle zakazał używania gotówki", co wywołało protesty w kraju. Nie jest to prawda. Wyjaśniamy, jaki był powód zamieszek i co zdecydował Bank Centralny Nigerii.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Światowe elity chcą zakazać płacenia gotówką, by łatwiej było kontrolować ludzi - to jedna z popularnych teorii spiskowych. Wróciła w mediach społecznościowych za sprawą protestów, które na przełomie 2022 i 2023 roku wybuchły w Nigerii. Mają rzekomo dowodzić, że teoria spiskowa okazała się jednak prawdą.

W Polsce odniósł się do nich w swoich mediach społecznościowych między innymi Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Nowa Nadzieja i sekretarz Konfederacji. Będzie "jedynką" z Bydgoszczy w najbliższych wyborach parlamentarnych, czyli ma otwierać listę wyborczą partii w okręgu. W krótkim, trwającym ponad minutę nagraniu opublikowanym 22 lutego na TikToku poinformował: "W Nigerii z dnia na dzień pozbawiono ludzi możliwości płacenia gotówką". Potem opowiadał: "Wcześniej były tylko jakieś zachęty, ograniczenia, tak jak w tej chwili w Polsce, że nie można jakichś kwot wypłacić z bankomatu większych, są ograniczenia w płaceniu gotówką. Natomiast tam rząd przeprowadził już eksperyment na pełną skalę i w ogóle zakazał używania gotówki" (pogrubienie od redakcji). "Oczywiście wybuchły wielkie protesty i przedłużono jeszcze możliwość płacenia gotówką. Natomiast to pokazuje, z czym się mierzymy, że to, co wydawało się fikcją, może nagle zostać rzeczywistością i z dnia na dzień możemy zostać pozbawieni możliwości płacenia gotówką" – straszył Sypniewski.

Jego filmik ma niemal 56 tys. odsłon i prawie 1,4 tys. polubień. Dzień później kopie opublikował na Facebooku i Twitterze z komentarzem: "W Nigerii od kilku miesięcy trwa program likwidacji gotówki!! W efekcie w Nigerii wybuchły protesty… (pisownia wszystkich wpisów oryginalna)". Jego tweet ma ponad 65 tys. odsłon.

FAŁSZ

23 lutego na stronie Konfederacji Wolność i Demokracja pojawiła się krótka notka (pisownia oryginalna): "CHAOS w Nigerii: Operacja 'zlikwidować gotówkę' zakończona totalną porażką! Miliony ludzi protestują! Bank Centralny Nigerii zapowiedział w październiku 2022 roku, że wszystkie banknoty stracą ważność 25 lutego!". Podobny tytuł ukazał się trzy dni wcześniej na portalu PCh24.pl: "Nigeria: operacja 'zlikwidować gotówkę' zakończona totalną porażką. Miliony ludzi protestują".

Wyznawcy teorii spiskowych triumfują

Sądząc po komentarzach pod filmikiem na TikToku, internauci w większości uwierzyli Sypniewskiemu i jego słowa potraktowali jako prawdziwe. "Jestem dumny z bycia foliarzem! Spieszmy się kochać teorie spiskowe. Tak szybko stają się faktem"; "Kiedy o tym mówiłam kilka lat temu nikt mi nie wierzył. Patrzyli jak na kosmitkę"; "Serio ludzie myśleli, że to teoria?"; "Ułatwiona kontrola ludzi"; "Gotówka to wolność"; "No proszę. Zachód miał pierwszy wycofać gotówkę, a tu Afryka"; "A w mediach cisza"; "Trzeba w wyborach logicznie wybierać" - komentowali.

Z kolei na Twitterze - przeciwnie. Filmik wzbudził tam zainteresowanie pod koniec marca i z zamieszczonych pod nim komentarzy wynika, że internauci Sypniewskiemu nie uwierzyli. "Niezły fejk"; "Bzdura"; "Ej a czemu kłamiesz?"; "Kłamiesz, a pelikany konfiarskie łykają" - pisali do wiceszefa Nowej Nadziei.

Pod koniec marca słowa polityka z popularnego nagrania weryfikował serwis Demagog. Twierdzenie o tym, jakoby nigeryjski "rząd przeprowadził już eksperyment na pełną skalę i w ogóle zakazał używania gotówki", ocenił jako fałsz. W Nigerii jednak rzeczywiście protestowano. O co chodziło?

Nigeria dąży do stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego

Oficjalna waluta Nigerii to naira, wprowadzona do obiegu w 1973 roku - Nigeria była ostatnim państwem, które zrezygnowało z systemu szylingowego, pozostałości po czasach kolonialnych.

Od 2012 roku Centralny Bank Nigerii (CBN) próbuje stworzyć w kraju społeczeństwo bezgotówkowe. Program "Bezgotówkowa Nigeria" miał umożliwić temu krajowi dołączenie w 2020 roku do 20 największych gospodarek świata, co się nie udało; ten program ma sprzyjać inkluzji finansowej obywateli - dostarczać ludziom i przedsiębiorstwom dostęp do bezpiecznych, wygodnych i niedrogich rozwiązań płatniczych oraz innych usług finansowych, rozwiązać problemy z oszustwami i praniem brudnych pieniędzy.

W 2012 roku w Nigerii wprowadzono przepisy unowocześniające sektor finansowy, wymagające od niego zwiększenia inwestycji w cyfrową infrastrukturę płatniczą, promowania płatności cyfrowych wśród klientów i współpracy z CBN w celu opracowania ram regulacyjnych. Rozbudowano sieć bankomatów, w coraz większej liczbie miejsc można płacić kartą.

W 2021 roku wprowadzono e-nairę - cyfrową walutę. Takich walut na świecie jest zaledwie kilka. Stworzono też specjalną aplikację. Na początku tego roku Nigeria wprowadziła własny system krajowej karty płatniczej AfriGo, który ma być konkurencją dla zagranicznych operatorów, takich jak Visa i Mastercard.

W ramach "Bezgotówkowej Nigerii" wprowadzono limity dla wypłat bez dodatkowych opłat - 500 tys. naira dla osób fizycznych (równowartość ok. 4,7 tys. zł) i 3 mln naira dla firm (ok. 28 tys. zł).

Centralny Bank Nigerii: celem nie jest eliminacja gotówki

Bank Centralny w Nigerii nie wprowadził jednak zakazu korzystania z gotówki. Nie ma też żadnych informacji o tym, by planował taki krok. Jak podkreśla na swojej stronie (tłum. red., wytłuszczenie oryginalne): "Nowa polityka dotycząca transakcji gotówkowych (wypłat) w bankach ma na celu zmniejszenie (NIE ELIMINACJĘ) ilości fizycznej gotówki (monet i banknotów) krążącej w gospodarce oraz zachęcenie do większej liczby transakcji elektronicznych (płatności za towary, usługi, transfery itp.)".

W dziale pytań i odpowiedzi na stronie internetowej banku czytamy podobne zapewnienie. Na pytanie: "Czy polityka pieniężna oznacza, że w obiegu nie będzie gotówki, czy też ludziom nie wolno używać gotówki?" - bank odpowiada: "Nie. Gotówka nadal będzie w obiegu. Polityka gotówkowa ma na celu ograniczenie wykorzystania gotówki i zwiększenie wykorzystania alternatywnych wobec niej rozwiązań ze względu na negatywne skutki wykorzystywania gotówki".

Bank zarządził wymianę starych banknotów

W październiku 2022 roku Centralny Bank Nigerii ogłosił, że w połowie grudnia pojawią się nowe wersje banknotów o nominałach 200, 500 i 1 000 naira. Poinformował, że zdecydował się na taki krok, by między innymi: zapobiec fałszowaniu pieniędzy i zmniejszyć ich liczbę krążącą w gospodarce; walczyć z korupcją; zniechęcić do płacenia okupów porywaczom; zwiększyć wartość waluty, a także by promować płatności bezgotówkowe. Ogłosił, że stare banknoty będzie można wymieniać do końca stycznia 2023 roku. Jednocześnie na początku grudnia ogłosił, że od 9 stycznia będą obowiązywać następujące limity wypłaty gotówki - tygodniowy 100 tys. naira (ok. 1 tys. zł) bez dodatkowych opłat i dzienny 20 tys. naira (ok. 200 zł) przy wypłatach z bankomatów.

Według "Krytyki Politycznej" program wymiany banknotów wprowadzono także z uwagi na praktykę kupowania głosów - częstą zwłaszcza na terenach wiejskich - a wówczas zbliżały się zaplanowane na koniec lutego wybory prezydenckie.

Skutek? Brak gotówki

Decyzje Centralnego Banku Nigerii doprowadziły do chaosu - po prostu zabrakło gotówki. Wystarczającej liczby nowych banknotów nie miały banki, nie było jej też w bankomatach, które zaczęto szturmować. Niektóre banki nie przyjmowały starych banknotów. Ludzie byli zirytowani. Dlatego wybuchły protesty i zamieszki. Blokowano drogi, palono opony i placówki bankowe, gdzie też dochodziło do bójek. Do tego doszły jeszcze braki paliw na stacjach.

Napięcie w kraju doprowadziło do tego, że w grudniu podniesiono limit tygodniowych wypłat dla osób indywidualnych do 500 tys. naira i do 5 mln naira (ok. 47 tys. zł) dla firm. W marcu Sąd Najwyższy Nigerii zdecydował, że stare banknoty będą ważne do końca 2023 roku.

Podsumowując: nagranie polityka Konfederacji przekazuje fałszywą informację. W Nigerii nie zakazano używania gotówki. Fałszywy przekaz powstał z połączenia kilku prawdziwych elementów: dążenia Nigerii do stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego, wprowadzenia limitu wypłat związanego z wymianą banknotów i powstałymi w związku z tym brakami gotówki w bankomatach i bankach.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24