FAŁSZ

W Nigerii rząd "w ogóle zakazał używania gotówki"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Wiceszef partii Nowa Nadzieja poinformował, że nigeryjski rząd "w ogóle zakazał używania gotówki", co wywołało protesty w kraju. Nie jest to prawda. Wyjaśniamy, jaki był powód zamieszek i co zdecydował Bank Centralny Nigerii.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Światowe elity chcą zakazać płacenia gotówką, by łatwiej było kontrolować ludzi - to jedna z popularnych teorii spiskowych. Wróciła w mediach społecznościowych za sprawą protestów, które na przełomie 2022 i 2023 roku wybuchły w Nigerii. Mają rzekomo dowodzić, że teoria spiskowa okazała się jednak prawdą.

W Polsce odniósł się do nich w swoich mediach społecznościowych między innymi Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Nowa Nadzieja i sekretarz Konfederacji. Będzie "jedynką" z Bydgoszczy w najbliższych wyborach parlamentarnych, czyli ma otwierać listę wyborczą partii w okręgu. W krótkim, trwającym ponad minutę nagraniu opublikowanym 22 lutego na TikToku poinformował: "W Nigerii z dnia na dzień pozbawiono ludzi możliwości płacenia gotówką". Potem opowiadał: "Wcześniej były tylko jakieś zachęty, ograniczenia, tak jak w tej chwili w Polsce, że nie można jakichś kwot wypłacić z bankomatu większych, są ograniczenia w płaceniu gotówką. Natomiast tam rząd przeprowadził już eksperyment na pełną skalę i w ogóle zakazał używania gotówki" (pogrubienie od redakcji). "Oczywiście wybuchły wielkie protesty i przedłużono jeszcze możliwość płacenia gotówką. Natomiast to pokazuje, z czym się mierzymy, że to, co wydawało się fikcją, może nagle zostać rzeczywistością i z dnia na dzień możemy zostać pozbawieni możliwości płacenia gotówką" – straszył Sypniewski.

Jego filmik ma niemal 56 tys. odsłon i prawie 1,4 tys. polubień. Dzień później kopie opublikował na Facebooku i Twitterze z komentarzem: "W Nigerii od kilku miesięcy trwa program likwidacji gotówki!! W efekcie w Nigerii wybuchły protesty… (pisownia wszystkich wpisów oryginalna)". Jego tweet ma ponad 65 tys. odsłon.

FAŁSZ

23 lutego na stronie Konfederacji Wolność i Demokracja pojawiła się krótka notka (pisownia oryginalna): "CHAOS w Nigerii: Operacja 'zlikwidować gotówkę' zakończona totalną porażką! Miliony ludzi protestują! Bank Centralny Nigerii zapowiedział w październiku 2022 roku, że wszystkie banknoty stracą ważność 25 lutego!". Podobny tytuł ukazał się trzy dni wcześniej na portalu PCh24.pl: "Nigeria: operacja 'zlikwidować gotówkę' zakończona totalną porażką. Miliony ludzi protestują".

Wyznawcy teorii spiskowych triumfują

Sądząc po komentarzach pod filmikiem na TikToku, internauci w większości uwierzyli Sypniewskiemu i jego słowa potraktowali jako prawdziwe. "Jestem dumny z bycia foliarzem! Spieszmy się kochać teorie spiskowe. Tak szybko stają się faktem"; "Kiedy o tym mówiłam kilka lat temu nikt mi nie wierzył. Patrzyli jak na kosmitkę"; "Serio ludzie myśleli, że to teoria?"; "Ułatwiona kontrola ludzi"; "Gotówka to wolność"; "No proszę. Zachód miał pierwszy wycofać gotówkę, a tu Afryka"; "A w mediach cisza"; "Trzeba w wyborach logicznie wybierać" - komentowali.

Z kolei na Twitterze - przeciwnie. Filmik wzbudził tam zainteresowanie pod koniec marca i z zamieszczonych pod nim komentarzy wynika, że internauci Sypniewskiemu nie uwierzyli. "Niezły fejk"; "Bzdura"; "Ej a czemu kłamiesz?"; "Kłamiesz, a pelikany konfiarskie łykają" - pisali do wiceszefa Nowej Nadziei.

Pod koniec marca słowa polityka z popularnego nagrania weryfikował serwis Demagog. Twierdzenie o tym, jakoby nigeryjski "rząd przeprowadził już eksperyment na pełną skalę i w ogóle zakazał używania gotówki", ocenił jako fałsz. W Nigerii jednak rzeczywiście protestowano. O co chodziło?

Nigeria dąży do stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego

Oficjalna waluta Nigerii to naira, wprowadzona do obiegu w 1973 roku - Nigeria była ostatnim państwem, które zrezygnowało z systemu szylingowego, pozostałości po czasach kolonialnych.

Od 2012 roku Centralny Bank Nigerii (CBN) próbuje stworzyć w kraju społeczeństwo bezgotówkowe. Program "Bezgotówkowa Nigeria" miał umożliwić temu krajowi dołączenie w 2020 roku do 20 największych gospodarek świata, co się nie udało; ten program ma sprzyjać inkluzji finansowej obywateli - dostarczać ludziom i przedsiębiorstwom dostęp do bezpiecznych, wygodnych i niedrogich rozwiązań płatniczych oraz innych usług finansowych, rozwiązać problemy z oszustwami i praniem brudnych pieniędzy.

W 2012 roku w Nigerii wprowadzono przepisy unowocześniające sektor finansowy, wymagające od niego zwiększenia inwestycji w cyfrową infrastrukturę płatniczą, promowania płatności cyfrowych wśród klientów i współpracy z CBN w celu opracowania ram regulacyjnych. Rozbudowano sieć bankomatów, w coraz większej liczbie miejsc można płacić kartą.

W 2021 roku wprowadzono e-nairę - cyfrową walutę. Takich walut na świecie jest zaledwie kilka. Stworzono też specjalną aplikację. Na początku tego roku Nigeria wprowadziła własny system krajowej karty płatniczej AfriGo, który ma być konkurencją dla zagranicznych operatorów, takich jak Visa i Mastercard.

W ramach "Bezgotówkowej Nigerii" wprowadzono limity dla wypłat bez dodatkowych opłat - 500 tys. naira dla osób fizycznych (równowartość ok. 4,7 tys. zł) i 3 mln naira dla firm (ok. 28 tys. zł).

Centralny Bank Nigerii: celem nie jest eliminacja gotówki

Bank Centralny w Nigerii nie wprowadził jednak zakazu korzystania z gotówki. Nie ma też żadnych informacji o tym, by planował taki krok. Jak podkreśla na swojej stronie (tłum. red., wytłuszczenie oryginalne): "Nowa polityka dotycząca transakcji gotówkowych (wypłat) w bankach ma na celu zmniejszenie (NIE ELIMINACJĘ) ilości fizycznej gotówki (monet i banknotów) krążącej w gospodarce oraz zachęcenie do większej liczby transakcji elektronicznych (płatności za towary, usługi, transfery itp.)".

W dziale pytań i odpowiedzi na stronie internetowej banku czytamy podobne zapewnienie. Na pytanie: "Czy polityka pieniężna oznacza, że w obiegu nie będzie gotówki, czy też ludziom nie wolno używać gotówki?" - bank odpowiada: "Nie. Gotówka nadal będzie w obiegu. Polityka gotówkowa ma na celu ograniczenie wykorzystania gotówki i zwiększenie wykorzystania alternatywnych wobec niej rozwiązań ze względu na negatywne skutki wykorzystywania gotówki".

Bank zarządził wymianę starych banknotów

W październiku 2022 roku Centralny Bank Nigerii ogłosił, że w połowie grudnia pojawią się nowe wersje banknotów o nominałach 200, 500 i 1 000 naira. Poinformował, że zdecydował się na taki krok, by między innymi: zapobiec fałszowaniu pieniędzy i zmniejszyć ich liczbę krążącą w gospodarce; walczyć z korupcją; zniechęcić do płacenia okupów porywaczom; zwiększyć wartość waluty, a także by promować płatności bezgotówkowe. Ogłosił, że stare banknoty będzie można wymieniać do końca stycznia 2023 roku. Jednocześnie na początku grudnia ogłosił, że od 9 stycznia będą obowiązywać następujące limity wypłaty gotówki - tygodniowy 100 tys. naira (ok. 1 tys. zł) bez dodatkowych opłat i dzienny 20 tys. naira (ok. 200 zł) przy wypłatach z bankomatów.

Według "Krytyki Politycznej" program wymiany banknotów wprowadzono także z uwagi na praktykę kupowania głosów - częstą zwłaszcza na terenach wiejskich - a wówczas zbliżały się zaplanowane na koniec lutego wybory prezydenckie.

Skutek? Brak gotówki

Decyzje Centralnego Banku Nigerii doprowadziły do chaosu - po prostu zabrakło gotówki. Wystarczającej liczby nowych banknotów nie miały banki, nie było jej też w bankomatach, które zaczęto szturmować. Niektóre banki nie przyjmowały starych banknotów. Ludzie byli zirytowani. Dlatego wybuchły protesty i zamieszki. Blokowano drogi, palono opony i placówki bankowe, gdzie też dochodziło do bójek. Do tego doszły jeszcze braki paliw na stacjach.

Napięcie w kraju doprowadziło do tego, że w grudniu podniesiono limit tygodniowych wypłat dla osób indywidualnych do 500 tys. naira i do 5 mln naira (ok. 47 tys. zł) dla firm. W marcu Sąd Najwyższy Nigerii zdecydował, że stare banknoty będą ważne do końca 2023 roku.

Podsumowując: nagranie polityka Konfederacji przekazuje fałszywą informację. W Nigerii nie zakazano używania gotówki. Fałszywy przekaz powstał z połączenia kilku prawdziwych elementów: dążenia Nigerii do stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego, wprowadzenia limitu wypłat związanego z wymianą banknotów i powstałymi w związku z tym brakami gotówki w bankomatach i bankach.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24