Zdjęcie dzieci obserwujących przejazd czołgów z ukraińską flagą jest rozsyłane w internecie z opisem "dzieci wojny" jako aktualne – to nieprawda. Fotografia jest stara.
Komentarz do zdjęcia, które teraz szeroko krąży w sieci, w poście zdobywającym szybko popularność brzmi: "Ukraińskie wojsko w Mariupolu. Zdjęcie, wykonane przez fotografa Dmytro Murawskiego, zamieścił na swojej stronie na Facebooku wolontariusz Dmytro Chichera. 'Zdjęcie, które przejdzie do historii' – powiedział". Post ten jest z 25 lutego, ale pokazana i opisana w nim fotografia nie jest aktualna. Krąży ona też w innych przekazach.
Zdjęcie jest prawdziwe i jego autorem jest rzeczywiście Dmitro Muravski - ale to stara fotografia. Muravski jako fotograf freelancer dokumentował wydarzenia wojny Rosji z Ukrainą na Donbasie od grudnia 2013 do czerwca 2017 roku. To zdjęcie zostało opublikowane w 2016 roku na facebookowym profilu ukraińskiego ministerstwa obrony, ponieważ Muravski pracował w jego zespole prasowym. Podpisano je tam, że przedstawia młodych Ukraińców ze strefy okupowanej przez rosyjskich separatystów (post nie jest już dostępny).
Informował o tym m.in. serwis ukraińskiego kanału informacyjnego 5 na swojej stronie (5.ua) 23 marca 2016 roku. Na nieaktualność fotografii rozsyłanej teraz w sieci zwraca również uwagę profil HoaxEye.
Autor: RG / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter