FAŁSZ

Apple rzekomo chce wprowadzić emoji z nazistowskim znakiem batalionu Azow? Sprawdzamy

Azov-graf-FALSZ.jpgLafargue Raphael/ABACA

Apple "planuje wypuścić nową emotikonę z emblematem neonazistowskiego Pułku Azowskiego" - taka wiadomość krążyła na Twitterze i Telegramie. Ma tego dowodzić artykuł dziennika "The Sun". Zapytaliśmy domniemanego autora, czy artykuł powstał.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Emblemat ukraińskiego pułku Azow miałby pojawić się wśród emoji wprowadzonych przez firmę Apple na jej urządzeniach. Informację o tym podawali niektórzy użytkownicy Twittera, a dowodem miał być zrzut ekranu fragmentu artykułu dziennika "The Sun". Emoji, czyli znaki graficzne, które służą do wyrażania emocji w przekazach internetowych lub po prostu zastępują słowa, są powszechnie używane w mediach społecznościowych, komunikatorach, czy serwisach. Biblioteki emoji mogą się różnić między urządzeniami, wersjami systemu operacyjnego, czy serwisami. Ten sam piktogram będzie inaczej wyglądał na Twitterze, a inaczej na Facebooku (np. flaga Stanów Zjednoczonych). Rzekome plany Apple wprowadzenia emoji Azowa do systemu iOS wzburzyły internautów, ponieważ znak zawiera nazistowską symbolikę.

Do wpisów na Twitterze dołączane były dwa zrzuty ekranu. Pierwszy miał przedstawiać początek wspomnianego artykułu z datą 30 maja 2022 roku. Tytuł miał brzmieć "Apple zamierza przedstawić emoji z ukraińskim pułkiem Azow". U góry widzimy grafikę przedstawiającą całą listę emoji różnych flag, głównie państw. Wśród nich, tuż pod tęczową flagą, miał znaleźć emblemat ukraińskiego pułku Azow. Poniżej tytułu widzimy datę publikacji oraz imię i nazwisko rzekomego autora artykułu, Jamie Harrisa. Na grafice nie widzimy jednak ani leadu tekstu, ani dalszej treści. Druga grafika pokazuje, jak lista emoji miała być wyświetlana na urządzeniu iOS w trybie ciemnym. Tu także w sekcji emoji z flagami miał znaleźć się dawny emblemat pułku Azow.

"Brytyjska gazeta The Sun donosi, że amerykańska firma Apple planuje wypuścić nową emotikonę z emblematem neonazistowskiego Pułku Azowskiego. Warto zauważyć, że godło ludu Azowa znajdzie się bezpośrednio pod tęczową flagą LGBT, do której należy" - twierdzi jeden z polskich użytkowników Twittera (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Wpis opublikował 31 maja i załączył do niego wymienione grafiki.

"Apple planuje wprowadzić zaktualizowane emoji w iOS 16, w tym logo Azov - 'The Sun'" - czytamy w kolejnym poście z 3 czerwca. "O fak", napisał kolejny tego samego dnia. Ten opublikował już tylko zrzut ekranu z rzekomego artykułu The Sun.

fałsz

Na przełomie maja i czerwca podobne wpisy krążyły na Twitterze też w innych językach, między innymi w angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, czeskim, włoskim, niderlandzkim, tureckim i suahili. Co ciekawe, jeden ze zrzutów ekranu opublikował na swoim koncie na Twitterze turecki dziennikarz lokalnej wersji serwisu Sputnik, Erkin Oncan. Sputnik to propagandowe narzędzie Rosji, którego działalność na terenie Unii Europejskiej została zakazana. Grafika pojawiła się na anglojęzycznym forum Reddit i rosyjskojęzycznym blogu utworzonym na platformie LiveJournal (rosyjski odpowiednik WordPress i Blogger). 31 maja opublikowano je na rosyjskojęzycznym kanale "Kotsnews" na Telegramie. Obecnie subskrybuje go ponad pół miliona użytkowników. Jest to oficjalny kanał Aleksandra Kotsa, korespondenta wojennego największego rosyjskiego dziennika "Komsomolskaja Prawda".

To nieaktualny emblemat batalionu Azow

Na obu grafikach krążących w sieci widać jednak nieaktualny emblemat batalionu Azow z czasów, gdy ten działał jeszcze jako oddział paramilitarny. Znajdowały się na nim neonazistowskie symbole - wilczy hak i czarne słońce. Batalion wykorzystywał go do końca 2014 roku.

Po przekształceniu batalionu Azow w pułk jesienią 2014 roku i włączeniu w struktury Gwardii Narodowej Ukrainy emblemat zmieniono. Nowy obowiązuje od początku 2015 roku. Widać na nim nazwę pułku w języku ukraińskim. Nie ma w nim czarnego słońca, a wilczy hak zamieniono w symbol składający się z dwóch liter - skrót od "Idea Nacji" lub "Idea Narodu". Żółty i ciemnoniebieski kolor nawiązują do barw narodowych Ukrainy. Jest wykorzystywany na stronie internetowej batalionu i w mediach społecznościowych (VK.com, YouTube), jak i na mundurach żołnierzy pułku.

Przypomnijmy, że skojarzenie pułku Azow z neonazizmem ciągnie się za nim od powstania jednostki w 2014 roku. W skład ochotniczego batalionu wchodzili początkowo skrajnie prawicowi aktywiści i kibole piłkarscy, głównie z Charkowa. Od tego czasu jednostka gruntownie się zmieniła. Z raportu "The Washington Post" z kwietnia 2022 roku wynika, że obecnie radykałowie stanowią tam mniejszość, a inwazja Rosji zmieniła sposób myślenia wielu z nich. Mimo tego rosyjska machina propagandowa wykorzystuje skojarzenia z przeszłości.

"To nie jest moja publikacja, nigdy w życiu nie pisałem o pułku Azow"

Na stronie dziennika "The Sun" nie ma artykułu, który informowałby o planach Apple na dodanie do listy emoji dawnego emblematu batalionu Azow. Nie ma go wśród tekstów rzekomego autora, Jamiego Harrisa.

Konkret24 skontaktował się z Harrisem. Zapytaliśmy go, czy kiedykolwiek opublikował taki materiał na łamach dziennika. "Mogę potwierdzić, że to nie jest moja publikacja, nigdy w życiu nie pisałem o pułku Azow" - przekazał nam. Jak dodał, to od nas dowiedział się o krążącej grafice.

Pytania o rzekomą nową emoji przesłaliśmy również do firmy Apple. Czekamy na odpowiedź. Ostatnia aktualizacja emoji w urządzeniach z iOS miała miejsce w marcu 2022, o czym media informowały - m.in. właśnie "The Sun", Yahoo.com, a w Polsce - portal Spider's Web.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Lafargue Raphael/ABACA

Źródło zdjęcia głównego: Lafargue Raphael/ABACA

Pozostałe wiadomości

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24