FAŁSZ

Na olimpiadzie w Barcelonie "zostaliśmy ostrzeżeni" o planowanej pandemii? Absurdalna teoria wraca

Źródło:
Konkret24
Fundusz covidowy i finansowanie poza budżetem
Fundusz covidowy i finansowanie poza budżetemTVN24
wideo 2/7
Fundusz covidowy i finansowanie poza budżetemTVN24

Sceptycy pandemii COVID-19 nie ustają w szukaniu dowodów na to, że została ona zaplanowana dużo wcześniej - teraz twierdzą, że dowody na to widzieliśmy już na olimpiadzie w Barcelonie. Rozpowszechniają nagranie, które ma to udowadniać. Lecz ono nie potwierdza tej absurdalnej tezy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Internauci rozsyłają na Facebooku nagrania fragmentów spektaklu wystawionego podczas otwarcia olimpiady w Barcelonie, sugerując, że są to dowody, iż pandemię zaplanowano. Popularne teraz nagranie opublikował jeden z polskich użytkowników Facebooka jesienią 2021 roku. Pod koniec stycznia 2023 roku kolejny raz zaczęto je udostępniać na profilach i w grupach, m.in. w grupie o nazwie Świat Wybudzonych.

Nagranie trwa dwie minuty, jest fragmentem relacji z ceremonii otwarcia olimpiady w Barcelonie w 1992 roku. Na ekranie przez ponad 50 sekund widać napis: "Otwarcie olimpiady Barcelona 1992" i dopisek: "To jest plan". Filmik przedstawia teatralną inscenizację, dodane do niego elementy graficzne zwracają uwagę oglądającego na kilka elementów przedstawienia, które mają "zapowiadać" późniejszą pandemię COVID-19. Są to ogromne kuliste elementy scenografii z wypustkami, które mają przypominać koronawirusy (sfery z kolcami) i strzykawki oraz czarne macki symbolizujące "aluminiowe istotki" rzekomo wstrzykiwane podczas szczepienia. "Już były plany obejrzyj dokładnie" - napisał użytkownik Facebooka publikujący nagranie (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Udostępniło je prawie 370 użytkowników. Wcześniej opublikowano je na TikToku - wskazuje na to logo i nazwa użytkownika tej aplikacji, który nagranie opublikował.

FAŁSZ
Fałszywie opisane nagranie udostępniane na Facebooku w styczniu 2023 rokuFacebook

"Najgorsze jest to, że zostaliśmy ostrzeżeni"

"Już wtedy wiedzieli co szykują... Plandemie"; "Że ta cała śmieszna 'pandemia' gilów z nosa zwanych covid była zaplanowana ponad 30 lat temu, niektórym jest wiadomo od ponad 30 lat"; "Najgorsze jest to że zostaliśmy ostrzeżeni podano nam informacje jak na tacy i co no i co" - czytamy w komentarzach facebookowiczów pod filmem, pochodzących ze stycznia.

Niektórzy sugerowali, że takie dowody pojawiły się też na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. "I nikt nie zadawał pytań o co chodziło? W Londynie (2012) bylo podobnie. Ale tam wjeżdżały łóżka z chorymi..."; "Olimpiada 2012 Londyn jeszcze lepsze otwarcie"; "Pamiętam. Powtórka na olimpiadzie w Londynie 2012" - twierdzili.

Przypomnijmy: "plandemia" to teoria spiskowa, której zwolennicy starają się udowodnić, że pandemia COVID-19 wywołana wirusem SARS-CoV-2 została zaplanowana dużo wcześniej.

Spektakl przedstawiał jeden z greckich mitów - różne symbole furii

To samo nagranie z podobną sugestią krążyło w polskich mediach społecznościowych wiosną 2021 roku. Wtedy weryfikował je portal fact-checkingowy Demagog. W styczniu 2022 roku pisała o nim z kolei redakcja AFP Sprawdzam. Przyjrzały mu się też zagraniczne portale fact-checkingowe: anglojęzyczny Boliviaverifica.bo i rosyjskojęzyczny Stopfake.org.

Ceremonia otwarcia olimpiady w Barcelonie odbyła się 25 lipca 1992 roku na Stadionie Olimpijskim; rozgrywki sportowe trwały do 9 sierpnia. Była to pierwsza nowożytna olimpiada organizowana w Hiszpanii. Pełna relacja z ceremonii otwarcia dostępna jest w serwisie YouTube na kanale Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Krążące nagranie to fragment zaczynający się ok. 45 minuty wersji dostępnej na YouTube. Spektakl wystawiła hiszpańska grupa teatralna La Fura dels Baus, znana z niestandardowych i kreatywnych scenografii.

Spektakl nosił tytuł "Morze Śródziemne, Morze Olimpijskie"; przedstawiał "historię podróży herosa Jazona i Argonautów na koniec Morza Śródziemnego, do słupów Heraklesa, które według mitologii greckiej były bramą do nieznanego świata" - czytamy na stronie hiszpańskiej grupy teatralnej. Według legendy Barcelona została założona przez greckiego boga Heraklesa, który wraz z przyrodnim bratem Hermesem towarzyszył Jazonowi i Argonautom w poszukiwaniu Złotego Runa.

W skrócie scenariusza spektaklu, który dostępny jest na stronie La Fura dels Baus, czytamy: "W trakcie podróży, przedstawionej na Stadionie Olimpijskim, Argonauci konfrontują się, zgodnie z najlepszą klasyczną tradycją, z furiami symbolizującymi wojnę, zanieczyszczenie środowiska, głód i choroby. Furie starożytnych żeglarzy mają swoje współczesne odpowiedniki".

"Nasz występ na otwarciu Igrzysk Olimpijskich nie ma nic wspólnego z pandemią koronawirusa" - powiedział dziennikarzom AFP Carlus Padrissa, jeden ze współdyrektorów La Fura desl Baus (wypowiedź z 11 stycznia 2021). Jak dodał, spektakl "przedstawiał statek, który był metaforą ludzkości, zaś morze reprezentowało zło, z jakim muszą mierzyć się ludzie: wojnę, choroby, zanieczyszczenie".

Tak więc wielkie niebieskie kule z kolcami i mackami przedstawiały potwory morskie, a nie wirus SARS-CoV-2. Kolejne postaci widoczne na nagraniu symbolizują złe siły atakujące statek herosów.

Na olimpiadzie w Londynie też były dowody na "plandemię"? Nie 

Internauci, którzy sugerowali, że "powtórka [była] na olimpiadzie w Londynie 2012", bo "tam wjeżdżały łóżka z chorymi...", też nie mają racji. Dawniej w mediach społecznościowych już krążyły twierdzenia, że także ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie zapowiadała pandemię COVID-19. W maju 2020 roku wyjaśniały to redakcje gruzińskiego portalu fact-checkingowego MythDetector.ge, agencji Reutersa i serbska redakcja AFP.

Pokaz inaugurujący olimpiadę został zaprojektowany przez nagrodzonego Oscarem reżysera filmowego Danny'ego Boyle'a. Była to jego "oda do brytyjskiej historii i kultury". Jeden z fragmentów poświęcono brytyjskiej Narodowej Służbie Zdrowia (NHS). Wtedy na cenie pojawili się aktorzy przedstawiający "personel i pacjentów" londyńskiego szpitala dziecięcego Great Ormond Street. Tańczyli i czytali leżącym na łóżkach dzieciom historie z literatury brytyjskiej. W tym czasie wokół sceny pojawiały się postacie z literatury brytyjskiej, wśród nich Alicja z "Alicji w Krainie Czarów", Mary Poppins - główna bohaterka serii książek dla dzieci i Lord Voldemort - czarny charakter serii książek o Harrym Potterze - wyjaśniał w 2012 roku brytyjski dziennik "The Guardian". Pełne nagranie z otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie również jest dostępne na kanale YouTube Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com

Pozostałe wiadomości

Europoseł z Solidarnej Polski Patryk Jaki od jakiegoś czasu powtarza w wywiadach, że został już wystawiony akt oskarżenia dla Krzysztofa Brejzy w sprawie afery fakturowej i że postawiono mu zarzuty. Natomiast poseł Brejza twierdzi, że Jaki rozpowszechnia kłamstwa. Sprawdziliśmy, kto ma rację.

Patryk Jaki: Krzysztof Brejza "ma zarzuty, ma akt oskarżenia". Brejza: "Łgarstwo". Sprawdziliśmy

Patryk Jaki: Krzysztof Brejza "ma zarzuty, ma akt oskarżenia". Brejza: "Łgarstwo". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Już nie obywatele Ukrainy dominują wśród cudzoziemców, którzy dostają zezwolenia na pracę w Polsce. W czołówce są teraz mieszkańcy krajów Azji. Jednak w 2023 roku wydano w sumie cudzoziemcom spoza UE mniej pozwoleń na pracę niż w 2022 roku. Spośród tych, którzy u nas już pracują, coraz więcej płaci składki do ZUS.

Mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zmiana w czołówce krajów

Mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zmiana w czołówce krajów

Źródło:
Konkret24

Ponad 130 milionów złotych wydało w sumie na kampanię pięć komitetów wyborczych, które w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wprowadziły posłów do Sejmu. Blisko jedną trzecią tej sumy stanowią wydatki Prawa i Sprawiedliwości. Z analizy kosztów promocyjnych wynika, że spośród mediów najważniejszym kanałem komunikacji dla wszystkich głównych partii był internet.

Miliony złotych na kampanię wyborczą 2023. Kto ile wydał?

Miliony złotych na kampanię wyborczą 2023. Kto ile wydał?

Źródło:
Konkret24

Karolina Pikuła, kandydatka Konfederacji Korony Polskiej na prezydenta Rzeszowa, opublikowała w serwisie X tekst uderzający w Ukrainę, ilustrując go zdjęciem powieszonych na drzewie dzieci. Według niej fotografia ta dokumentuje zbrodnie na Wołyniu - a to nieprawda. Nie ma nic wspólnego ani z Ukrainą, ani tym bardziej z wydarzeniami z 1943 roku.

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa i jej antyukraiński fejk

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa i jej antyukraiński fejk

Źródło:
Konkret24

"To przedział 400 czy 350 tysięcy...", "jedna osoba to 22 tysiące euro..." - politycy opozycji przekonują, że zgoda na unijny pakt migracyjny będzie kosztowała Polskę nawet 40 miliardów złotych rocznie. Jednak ani podawane przez nich liczby, ani kwoty nie są prawdziwe. To manipulacja mająca wzmacniać w społeczeństwie niechęć do Unii Europejskiej i migrantów.

"33 miliardy, 40 miliardów złotych". PiS przelicza migrantów na złotówki. Wprowadza w błąd

"33 miliardy, 40 miliardów złotych". PiS przelicza migrantów na złotówki. Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka dyskutował w radiu z posłanką Lewicy Dorotą Olko na temat Krajowego Planu Odbudowy. Według posła w KPO nie przewidziano pieniędzy na budowę mieszkań, jednak posłanka Lewicy nie zgadzała się z tą tezą. Sprawdziliśmy, kto ma rację. Odpowiedź jest zawarta między innymi w nowym programie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Źródło:
Konkret24

Uwaga na fałszywe informacje i manipulacje nawiązujące do trwających m.in. w Polsce ćwiczeń NATO. Użytkownicy serwisu X rozsyłają wpis z wprowadzającym w błąd przekazem o uczestniczących w manewrach brytyjskich żołnierzach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

Źródło:
Konkret24, PAP

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd wprowadzi na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wybrane odcinki dróg i torów kolejowych. Z pomocą ekspertów tłumaczymy, co ta decyzja może oznaczać w praktyce.

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Według posła Przemysława Wiplera ani w Polsce, ani w Europie nie produkuje się amunicji, w tym artyleryjskiej. Wipler upierał się, że w tej materii w ciągu ostatnich dwóch lat "nie było żadnych istotnych inwestycji". Wedle zapewnień jednego z najwyższych unijnych urzędników produkcję pocisków artyleryjskich zwiększono o 40 proc.

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS lansują obecnie przekaz, że nowy rząd "zwija Polskę" i jakoby rezygnuje z kluczowych, rozpoczętych przez poprzedni rząd inwestycji - CPK, portu kontenerowego czy fabryki półprzewodników. Sprawdziliśmy więc, co o tych projektach mówią przedstawiciele nowej władzy i które z nich na pewno będą kontynuowane.

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Źródło:
Konkret24

Unia Europejska ma nowy pomysł: każdy właściciel krowy, świni, konia lub kury będzie musiał płacić za emisję gazów cieplarnianych przez te zwierzęta - tak przynajmniej twierdzą autorzy wpisów w mediach społecznościowych. Komisja Europejska zaprzecza, a my wyjaśniamy, na jakim etapie jest wdrażanie koncepcji "kto emituje, ten płaci" w rolnictwie.

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Źródło:
Konkret24

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Film robi wrażenie: stacja Euronews miała pokazać, jak francuscy rolnicy, oburzeni listem ukraińskiego ambasadora, obrzucili budynek ambasady Ukrainy obornikiem. Lecz ani nie jest to materiał Euronews, ani ukraińska ambasada, a list został spreparowany. Choć prawdą jest, że zrzucono obornik pod pewnym budynkiem we Francji.

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24