"Skoro koronawirus mutuje, czy objawy choroby też mogą się zmieniać?". Odpowiada "Koronawirus Konkret24"

Koronawirus Konkret24 10 kwietniatvn24

COVID-19 jest chorobą podstępną. Początek może być bardzo łagodny. Kluczowym momentem jest mniej więcej piąta, szósta, siódma doba, kiedy powinniśmy już zdrowieć. Jeśli dalej mamy nasilone objawy choroby, powinniśmy być bardzo czujni, ponieważ to może być ten moment, kiedy dochodzi do uszkodzenia płuc - tłumaczył w programie "Koronawirus Konkret24" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W programie "Koronawirus Konkret24" eksperci rozwiewają wątpliwości związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wpływem epidemii na nasze codzienne funkcjonowanie oraz szczepionkami przeciw COVID-19. Kwestie i tematy poruszane w programie przekazała redakcja Konkret24. W programie w sobotę 10 kwietnia do pytań ustosunkował się doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19. Mity związane z koronawirusem obalała Gabriela Sieczkowska z portalu Konkret24.

"Skoro koronawirus się mutuje, to czy objawy choroby też mogą się zmieniać?"
"Skoro koronawirus się mutuje, to czy objawy choroby też mogą się zmieniać?"tvn24

"Skoro koronawirus mutuje, to czy objawy choroby też mogą się zmieniać?"

Dr Paweł Grzesiowski: To jest prawdziwe twierdzenie. Już w tej chwili widzimy nieco inny przebieg choroby u części pacjentów. Nie występuje u nich na przykład utrata węchu i smaku, co było głównym objawem w pierwszej fali pandemicznej. Dzisiaj dominuje obraz wydłużonej gorączki, kaszlu, bólu gardła i głowy. Ta zmiana jest prawdopodobnie związana także z tym, że mamy nowy dominujący wariant - brytyjski. On może właśnie odpowiadać za tę inną nieco stronę objawową. Niestety, u pacjentów, którzy chorują ciężko objawy zapalenia płuc są takie same jak przy wcześniejszych zachorowaniach, czyli nie możemy mówić o złagodzeniu choroby. Co gorsza w tym "drugim rozdaniu" mamy więcej osób młodych chorujących na zapalenie płuc.

"Czy trzeba przesunąć zaszczepienie się drugą dawką w przypadku infekcji?"
"Czy trzeba przesunąć zaszczepienie się drugą dawką w przypadku infekcji?"tvn24

"Czy trzeba przesunąć zaszczepienie się drugą dawką w przypadku infekcji?"

Dr Paweł Grzesiowski: Jeżeli pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 ktoś zachorował, wówczas przesuwamy drugą dawkę szczepienia o indywidualnie ustalony czas. Termin podania drugiej dawki zależy od tego, jak ciężki był przebieg choroby, czy pacjent był w szpitalu, czy miał podawane osocze ozdrowieńców - to ma ogromne znaczenie. Nie mogę więc podać konkretnego terminu, ale zwykle to przesunięcie wynosi od jednego do trzech miesięcy od momentu zachorowania.

"Do czego potrzebny jest pulsoksymetr i jak z niego korzystać?"
"Do czego potrzebny jest pulsoksymetr i jak z niego korzystać?"tvn24

"Do czego potrzebny jest pulsoksymetr i jak z niego korzystać?"

Dr Paweł Grzesiowski: To jest bardzo ważne, dosyć proste urządzenie, które mierzy ilość tlenu przenoszonego przez krew. To jest badanie mówiące o tym, jak pracują nasze płuca oraz jak funkcjonuje nasz układ krążenia. Wykonujemy je w bardzo wielu sytuacjach, nie tylko podczas pandemii COVID-19. Te urządzenia były kiedyś raczej rzadko dostępne poza szpitalami. W tej chwili pulsoksymetry zostały rozpowszechnione i są stosowane przez pacjentów w domach po to, aby móc wcześnie wykryć nieprawidłowe stężenie tlenu we krwi, które może zwiastować ciężkie zapalenie płuc. Zostały one rozpropagowane, by pacjenci trafiali do szpitala wcześniej. Pomiar jest prosty, powinniśmy na rozgrzany palec założyć urządzenie, które ma kształt klipsa, i uruchomić odczyt. Po około 30 sekundach ten odczyt się stabilizuje i pokazuje nam w procentach, ile jest tlenu we krwi oraz pokazuje tętno. Jeśli saturacja spada poniżej 92 procent, a wcześniej wynosiła 96-99 procent, to może być pierwszy zwiastun pogorszenia funkcji płuc.

"Na co zwracać szczególną uwagę jak już się zachoruje?"
"Na co zwracać szczególną uwagę jak już się zachoruje?"tvn24

"Na co zwracać szczególną uwagę, jak już się zachoruje?"

Dr Paweł Grzesiowski: COVID-19 jest chorobą podstępną. Początek może być bardzo łagodny, może być kompletnie niezwiązany z uszkodzeniem płuc czy serca, może przebiegać wyłącznie pod postacią bólu gardła, gorączki czy bólu mięśni. Kluczowym momentem w tej chorobie jest mniej więcej piąta, szósta, siódma doba, kiedy powinniśmy już zdrowieć. Jeśli dalej mamy nasilone objawy choroby, powinniśmy być bardzo czujni, ponieważ to może być ten moment, kiedy dochodzi do uszkodzenia płuc. COVID-19 to nie jest tak naprawdę choroba układu oddechowego, jest to wirus, atakujący układ odpornościowy i układ naczyniowy. Najgroźniejszym powikłaniem COVID-19 jest wykrzepianie krwi w małych naczyniach płuc, serca, nerek czy mózgu. To powoduje bardzo konkretne objawy uszkodzenia tych narządów. Zaburzenia świadomości i koncentracji, problemy z pamięcią, bóle głowy, kołatania serca oraz duszność - to są te objawy, przy których powinniśmy niezwłocznie wezwać zespół ratownictwa medycznego.

"O co chodzi z fałszywymi filmami o pandemii?"

Gabriela Sieczkowska, Konkret24: To nagranie było bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. Wielu internautów na całym świecie zastanawiało się, co może ono przedstawiać. Widzimy na nim coś, co przypomina i szpital, i plan zdjęciowy, dlatego też wielu internautów sugerowało, że to nagranie jest dowodem na to, że produkuje się fałszywe filmy o pandemii. Na nagraniu słychać rozmowy po hebrajsku oraz widać napisy w tym języku, a pomieszczenie przypomina nie tylko szpitalną salę, ale również podziemny garaż. Francuscy i holenderscy dziennikarze, zajmujący się fact-checkingiem poszli za tymi wskazówkami i skontaktowali się z kilkoma szpitalami w Izraelu.

"O co chodzi z fałszywymi filmami o pandemii?"
"O co chodzi z fałszywymi filmami o pandemii?"tvn24

Udało im się zlokalizować placówkę, w której wykonano nagranie. Znajduje się ona w dystrykcie centralnym w Izraelu, a samo wideo powstało 3 lub 4 marca, kilka tygodni po uruchomieniu nowego kompleksu na terenie szpitala. Szpital przygotował profesjonalny film, by pokazać, jak można przekształcić parking w placówkę ratownictwa medycznego.

Autor: akw, momo, mp, akr//rzw / Źródło: Konkret24, Tvn24.pl; zdjęcie: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Jedynie 4 procent Polaków deklaruje, że niczego się nie obawia, korzystając z internetu. Większość wskazuje szereg zagrożeń – w tym mowę nienawiści, hejt, dezinformację. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt tak zwanej ustawy antyhejterskiej, który ma być pierwszą próbą walki z tym zjawiskiem. Ale jedna ustawa problemu zagrożeń w sieci oczywiście nie rozwiąże.

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Źródło:
Konkret24

"Wypłynęło nagranie Netanyahu jak opuszczał budynek przed atakiem Iranu", "To ucieczka do bunkra" - piszą internauci, pokazując biegnącego premiera Izraela. Nagranie to zostało opublikowane kilka lat temu i nie ma nic wspólnego z najnowszymi wydarzeniami w Izraelu.

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony, a obecnie poseł PiS Mariusz Błaszczak ogłosił, że "rząd Tuska rozpoczął narodowy program rozbrajania Wojska Polskiego". W opublikowanym nagraniu przedstawia rzekome dowody na to. Sprawdziliśmy najistotniejsze zarzuty. Informacje otrzymane z Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają, by Polska zrezygnowała już z czołgów K2, wyrzutni Himars czy samolotów FA-50.

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Źródło:
Konkret24

Niedługo po tym, jak Iran wystrzelił pociski w stronę Izraela, w mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań mających pokazywać ten atak. Dużo z nich jest autentycznych, ale trafiają się też fake newsy wykorzystywane do dezinformacji. Film pokazujący "płonący Izrael na żywo" do nich należy. Przestrzegamy przed jego rozpowszechnianiem.

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że problemy spółki Rafako "to efekt zdarzeń z czasów rządów PiS". Jednak politycy PiS utrzymują, że to skutek "niespełna rocznych rządów Donalda Tuska". Kto ma rację? Żadna ze stron. Sprawa jest bardziej złożona. Wyjaśniamy.

Rafako "położył PiS" czy "nie przetrwało rządów Tuska"? Obie wersje są fałszywe

Rafako "położył PiS" czy "nie przetrwało rządów Tuska"? Obie wersje są fałszywe

Źródło:
Konkret24

Rząd szuka budżetowych oszczędności, które można przeznaczyć na pomoc poszkodowanym przez powódź. Według ministra finansów pasa zacisnąć mogą tak zwane budżetowe "święte krowy". Poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel twierdzi, że na liście do cięcia wydatków nie ma jednej z "krów" - kancelarii premiera. Czy ma rację?

Fogiel: kancelarii premiera "nie ma na liście do cięcia" budżetów. Sprawdziliśmy

Fogiel: kancelarii premiera "nie ma na liście do cięcia" budżetów. Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

"To naprawdę talibowie?", "mundury chyba amerykańskie" - zastanawiają się internauci, rozpowszechniając popularne w sieci nagranie z pokazu umiejętności jakiegoś wojska. Żołnierze ćwiczą w dość niecodzienny sposób, co budzi wiele komentarzy. Wyjaśniamy.

"Talibowie prezentują oddziały specjalne"? Co to za nagranie

"Talibowie prezentują oddziały specjalne"? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

Amerykańska astronautka wróciła na Ziemię ze stacji kosmicznej w rosyjskim statku. Prorosyjskie konta w sieci stworzyły więc przekaz, który zdobył milionowe zasięgi. Według niego astronautka została porzucona przez swój kraj. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

Źródło:
Konkret24

"Nie dostali ani jednego centa!" - głoszą politycy opozycji po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała, że kraje dotknięte powodzią otrzymają pomoc z Funduszu Spójności. Wielu podkreśla, że dostaniemy środki, które nam już przyznano. Owszem, pieniądze nie są nowe, ale zasady ich wypłaty już tak. Wyjaśniamy.

5 mld euro z UE po powodzi: "żadne nowe środki". A co jest nowe? Kiedy je dostaniemy?

5 mld euro z UE po powodzi: "żadne nowe środki". A co jest nowe? Kiedy je dostaniemy?

Źródło:
Konkret24