Kolejny raz premier Mateusz Morawiecki wrócił do sprawy Ryszarda Milewskiego, byłego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Powtórzył nieprawdę o tym, że Milewski zgodził się na przekazanie sprawy Amber Gold konkretnemu sędziemu.
Premier Mateusz Morawiecki w swoich publicznych wystąpieniach często wraca do sprawy sprzed dziesięciu lat, gdy ówczesny prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku padł ofiarą dziennikarskiej prowokacji. O sędzim Ryszardzie Milewskim mówił również w ostatni weekend, gdy spotkał się z mieszkańcami Ryk w województwie lubelskim. Stwierdził, że wymiar sprawiedliwości podczas rządów jego poprzedników kierował się między innymi "regułą Milewskiego". "Kiedy zadzwonił dziennikarz, podając się za pracownika kancelarii Tuska, do sędziego Milewskiego, w Gdańsku to chyba było, i poprosił o przekazanie sprawy, bodaj sprawy Amber Gold, do konkretnego jakiegoś sędziego, to tamten się zgodził" - powiedział zebranym w miejscowej szkole podstawowej.
Podobnie przedstawiał to dziennikarzom w lipcu 2022 roku: "Kiedy redaktor chyba 'Gazety Polskiej' zadzwonił, podając się za pracownika kancelarii premiera Donalda Tuska do sędziego [Ryszarda] Milewskiego, sędziego okręgowego w Gdańsku, z życzeniem, aby sprawę Amber Gold przejął jakiś konkretny sędzia. I sędzia Milewski, że tak powiem, pozytywnie zareagował na tę prośbę".
W podobnym tonie opisywał tę sprawę w kwietniu 2019 roku podczas konferencji prasowej. "Żeby nie mogło być tak, jak kilka lat temu w czasach PO, kiedy jeden z dziennikarzy zadzwonił do sędziego Milewskiego w Gdańsku, który był gotów sprawę kluczową dla porządku gospodarczego państwa – Amber Gold – skierować do spolegliwego sędziego na prośbę premiera" - stwierdził Mateusz Morawiecki.
Z kolei w październiku 2021 roku podczas debaty w Parlamencie Europejskim również mówił o tej sprawie, ale inaczej przedstawił reakcję sędziego na telefon. "Słynna jest sprawa z czasów rządów pana Tuska, kiedy wykonany został telefon do sędziego sądu okręgowego, który w taki sposób zareagował na ten telefon, żeby napisać wyrok de facto na życzenie" – powiedział eurodeputowanym.
Sprawę Ryszarda Milewskiego już szczegółowo wyjaśnialiśmy w Konkret24, ale Mateusz Morawiecki znów o niej przypomina, myląc fakty. Wcześniej twierdził, że sędzia napisał wyrok na polityczne zamówienie. Teraz premier twierdził, że jako prezes sądu okręgowego zgodził się, by sprawę przejął konkretny sędzia. Jednak tak naprawdę rozmowa z dziennikarzem nie dotyczyła ani jednego, ani drugiego. Przypomnijmy.
Na co tak naprawdę zgodził się Milewski?
We wrześniu 2012 roku "Gazeta Polska Codziennie" i portal Niezalezna.pl opublikowały rozmowę, jaką przeprowadził na początku września tego samego roku dziennikarz - podający się za asystenta szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - z Ryszardem Milewskim. Ówczesny prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku uwierzył, że dzwoni do niego osoba z kancelarii premiera Donalda Tuska.
W trakcie rozmowy Milewski wyraził gotowość ustalenia dogodnego dla Tuska terminu posiedzenia aresztowego w sprawie prezesa Amber Gold. Był również gotowy wydelegować gdańskich sędziów na spotkanie z premierem, by zapoznać go ze sprawami dotyczącymi szefa tej firmy, a tak naprawdę piramidy finansowej. W wyniku jej działania poszkodowanych zostało ponad 18 tys. osób, które straciły 851 mln zł.
"Mogę spotkanie wyznaczyć albo na 17 (września - red.), albo nawet na 12 czy 13, tak że tutaj nie ma problemu. Skład już jest, czyta akta. Jest kwestia, czy bardzo przyspieszać, czy nie przyspieszać" - mówi Milewski. Zgadza się na wyznaczenie posiedzenia 12 września. "Urzędnik" pyta również, czy sędziowie, którzy będą brać udział w posiedzeniu, "są zaufani". "Proszę się nie martwić" - odpowiada Milewski.
Gdy dziennikarz podaje wstępną datę spotkania prezesa sądu i sędziów z Tuskiem, Milewski odpowiada: "Dostosujemy się". "Cieszymy się, że ktoś nas wysłucha" - dodaje.
Prezes Milewski stracił stanowisko
Warto podkreślić, że sędzia Milewski poniósł konsekwencje dyscyplinarne i to jeszcze w czasie rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. W styczniu 2014 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał go za winnego przewinienia dyscyplinarnego, polegającego na naruszeniu zasady niezależności sądów oraz uchybieniu godności sędziego. Tym rozstrzygnięciem sędzia Milewski został pozbawiony funkcji prezesa gdańskiego sądu.
W czerwcu 2014 roku Sąd Najwyższy podwyższył karę wymierzoną przez sąd I instancji i dyscyplinarnie przeniósł sędziego poza apelację gdańską.
Ryszard Milewski bronił się, twierdząc, że to była prowokacja i że nagrania zostały zmanipulowane. Pracuje teraz w VIII Wydziale Karnym Odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Białymstoku.
W maju 2013 roku Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła postępowanie w sprawie Milewskiego wobec "braku znamion czynu zabronionego". Nikt na postanowienie prokuratury nie złożył zażalenia, więc stało się prawomocne.
W październiku 2018 roku Sąd Rejonowy w Zielonej Górze skazał autora prowokacji na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Jak wynika z wyroku sądu, do którego dotarła Wirtualna Polska, autor prowokacji został uznany za winnego podżegania sędziego Milewskiego do czynu zabronionego, a także do przekroczenia uprawnień służbowych. Dodatkowo sąd uznał, że dziennikarz bezprawnie przywłaszczył funkcję urzędnika państwowego i sfałszował dokument. Skazany zapowiedział ubieganie się o ułaskawienie przez prezydenta.
Proces w sprawie Amber Gold zakończył się prawomocnym wyrokiem w maju tego roku. Były szef Amber Gold Marcin P. usłyszał wyrok 15 lat więzienia, jego żona Katarzyna P. została skazana na 11,5 roku.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Wojtek Jargiło/PAP