Minister Ścigaj: Komisja Europejska zarzuca Polsce brak wsparcia NGO. Nie, wskazuje istotny problem


Według minister Agnieszka Ścigaj w raporcie Komisji Europejskiej wspomina się o zarzucie, że "polskie państwo nie wspiera organizacji pozarządowych, które świadczą pomoc". O takim zarzucie nie ma jednak mowy - KE pokazała tylko problem dotyczący dostępu niektórych NGO do funduszy publicznych.

Minister do spraw integracji społecznej Agnieszka Ścigaj przyznała 29 sierpnia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że byłaby skłonna zgodzić się na zmiany w ustawach o sądownictwie, które zaakceptowałaby Komisja Europejska. A właśnie od zgody na korektę tych reform KE uzależnia wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Prowadzący rozmowę Konrad Piasecki dopytywał o płynące z rządu lekceważące sygnały dotyczące KPO. "Mam trochę wątpliwości, czy naprawdę Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej zależy na tym, żeby w Polsce wzmocnić przedsiębiorczość, czy na przykład chronić środowisko i wspierać uchodźców" - stwierdziła minister Ścigaj. Zasugerowała, że KE mogłaby przekazać środki bezpośrednio organizacjom samorządowym czy samorządom.

"Jesteśmy w bardzo wyjątkowej i trudnej sytuacji, a Komisja Europejska wyszukuje jakby pewnych elementów" - kontynuowała Ścigaj. "W ostatnim raporcie o praworządności zaskoczył mnie naprawdę element związany z tym, że jednym z takich zarzutów już pojawiających się było, że polskie państwo nie wspiera organizacji pozarządowych, które świadczą pomoc. Absolutnie dla mnie absurd. Tyle grantów, które poszły dla organizacji pozarządowych. Teraz robię przegląd. Na żadną inną sytuację takich grantów nie zostało tyle przekazanych. To są takie rzeczy ważne, które potem zapalają lampki, że może nie do końca o praworządność chodzi". Chwilę później powtórzyła ten argument mówiąc o "zaskakującym elemencie, że jakby Polska nie pomaga uchodźcom".

Agnieszka Ścigaj o raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządności
Agnieszka Ścigaj o raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządnościtvn24

Zajrzeliśmy do wspomnianego przez minister Ścigaj raportu Komisji Europejskiej - chodzi o sprawozdanie na temat praworządności z 2022 roku. W dokumencie nie wspomniano o zarzutach wobec państwa polskiego, jakoby nie wspierało organizacji pozarządowych - tylko o wątpliwościach dotyczących sprawiedliwego podziału środków krajowych i unijnych - w tym finansowania NGO. Raport nie sugeruje, że Polska nie pomagała uchodźcom.

Wyjaśniamy, co napisała KE.

Sprawozdanie na temat praworządności: "rząd ułatwił wybranym organizacjom..."

13 lipca Komisja Europejska opublikowała coroczny raport na temat praworządności. Przedstawiła - po raz pierwszy w tego rodzaju dokumencie - rekomendacje dla każdego z 27 krajów członkowskich i ocenę ich działań od lipca 2021 roku. "Publikacja raportu pojawia się w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która pokazała znaczenie przestrzegania wartości demokratycznych, praw człowieka i rządów prawa" - zauważono. Sprawozdanie dotyczy czterech obszarów: systemu wymiaru sprawiedliwości; ram antykorupcyjnych; wolności i pluralizmu mediów; instytucjonalnych mechanizmów kontroli i równowagi.

W części dotyczącej Polski Komisja wyraziła "poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa". Wspomniano o zastrzeżeniach określonych w procedurze z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej zainicjowanej przez KE, a także o obowiązkach wynikających z orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W tekście znalazła się również wzmianka o zobowiązaniach podjętych w ramach KPO i odnoszących się do systemu sądownictwa.

KE wydała zalecenia dla Polski. Znajdują się w raporcie dotyczącym praworządności
KE wydała zalecenia dla Polski. Znajdują się w raporcie dotyczącym praworządnościtvn24

Natomiast we fragmencie poświęconym organizacjom pozarządowym KE wręcz chwali polski rząd za współpracę z tymi organizacjami po rosyjskiej napaści na Ukrainę. "Rząd ułatwił proces przekazywania darowizn finansowych wybranym organizacjom pozarządowym w tym kontekście i przeznaczył około 10 mln EUR na rzecz organizacji pozarządowych zajmujących się sytuacją na miejscu" - czytamy w raporcie.

Jednak w kolejnym zdaniu jest odniesienie do zgłaszanych przez organizacje trzeciego sektora problemów związanych z finansowaniem ich działalności. Komisja przywołuje oświadczenie grupy 40 organizacji, które wyraziły zaniepokojenie o podział dodatkowych funduszy unijnych przeznaczonych na pomoc w kryzysie uchodźczym. "Apelujemy o to, aby Komisja Europejska uwzględniła organizacje pozarządowe przy podziale tych środków. Z tego, co wiemy na dziś, środki mają iść przede wszystkim przez rząd, marszałków. Boimy się, że dojdzie do sytuacji, w której organizacje pozarządowe zostaną pominięte w tym rozdaniu" - mówiła w marcu w radiu Tok FM Ewa Owerczuk z Salam Lab.

"Ponadto nie podjęto żadnych działań mających na celu wyeliminowanie problemów zgłaszanych przez organizacje pozarządowe dotyczących ich dostępu do funduszy publicznych" - opisuje raport. Chodzi o poruszoną już w sprawozdaniu z 2021 roku kwestię Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który odpowiada za podział środków rządowych i unijnych między organizacje pozarządowe. "Przedstawiciele tych organizacji stanowią mniejszość w procesie decyzyjnym instytutu, któremu przewodniczy członek rządu" - zauważała wówczas KE. Powołała się na opinię Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która stwierdziła, że rząd wydaje się mieć decydujący wpływ na zarządzanie Narodowym Instytutem Wolności i jego funkcjonowanie.

"Utrudniona" przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego

Komisja oceniła, że w Polsce "przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego uległa dalszemu pogorszeniu". Autorzy raportu zwracają uwagę na brak działań przeciwdziałających stałemu pogarszaniu się sytuacji w zakresie swobód obywatelskich. Polską przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego nazywają "utrudnioną". W tym kontekście wspominają między innymi "inicjatywy ustawodawcze wymierzone przeciwko osobom LGBTIQ i działającym na ich rzecz organizacjom pozarządowym". Wspominają o przedstawionym 30 marca tego roku projekcie ustawy mającej na celu zapewnienie "transparentności organizacji pozarządowych".

Chodzi o ustawę, która zakładała stworzenie rejestru podmiotów finansowanych z zagranicznych źródeł - wywołała ona szereg zastrzeżeń organizacji pozarządowych.

Solidarna Polska chce prześwietlić NGO
Solidarna Polska chce prześwietlić NGOtvn24

W głównej części raportu również nie znaleźliśmy wzmianki o rzekomym niewspieraniu przez Polskę stowarzyszeń, czy fundacji. Polski dotyczyło tylko jedno zdanie: "W Polsce nastąpiło dalsze pogorszenie przestrzeni społeczeństwa obywatelskiego, a dodatkowo negatywny wpływ na tę sytuację mogły wywrzeć niedawne projekty ustawodawcze". W zaleceniach Komisji jest tylko ogólna uwaga o konieczności poprawienia ram funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich - z uwzględnieniem europejskich standardów.

Podsumowując: w ostatnim sprawozdaniu Komisji Europejskiej o praworządności napisano o wątpliwościach dotyczących sprawiedliwego podziału środków krajowych i unijnych między różne organizacje pozarządowe. Wbrew słowom minister Agnieszki Ścigaj w dokumencie nie zarzucono Polsce braku wsparcia organizacji samorządowych. Nie ma tam też zarzutu, jakoby Polska nie pomagała uchodźcom.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, Tvn24; zdjęcie: Jakub Włodek/Agencja Gazeta

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać - nawet jeśli wszystko zrobiono zgodnie z procedurami.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes