FAŁSZ

Nie, Andrzej Duda jako prezydent nie odwiedził wszystkich powiatów w Polsce


Andrzej Duda jest "pierwszym prezydentem w historii Polski, który odwiedził wszystkie powiaty w naszym kraju"- stwierdził Adam Bielan. Z wykazu Kancelarii Prezydenta RP wynika, że jako prezydent Andrzej Duda we wszystkich powiatach nie był.

Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, 20 lutego był gościem programu TVP Info "#Jedziemy". Odpowiadając na pytanie o najbliższe plany kampanii, stwierdził, że Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem w historii Polski, który odwiedził każdy powiat w kraju.

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował ogólnopolską akcję sprzątania lasu
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował ogólnopolską akcję sprzątania lasutvn24

"Muszę powiedzieć, że na pierwszym posiedzeniu sztabu z naszym kandydatem prezydentem Andrzejem Dudą pierwszą rzeczą, którą on od nas zażądał, to jak najwięcej wyjazdów DudaBusa, jak najwięcej spotkań z ludźmi. Tak urzędował jako prezydent. Wiemy, że jest pierwszym prezydentem w historii Polski, który odwiedził wszystkie powiaty w naszym kraju i tak chce również prowadzić kampanię wyborczą" - powiedział Adam Bielan w programie TVP Info.

Na to uwagę zwrócił jeden z internautów: "Ustaliłem, że prezydent Duda nie był w powiecie bartoszyckim" - napisał na Twitterze. Jego wpis polubiło ponad 500 użytkowników.

Komentujący ten wpis internauci wskazywali inne powiaty, których według nich prezydent Duda również nie odwiedził: "W węgorzewskim też nie", "W powiecie Kędzierzynsko-Kozielskim też go nie było, jako Prezydenta... Z tego co pamiętam był jako kandydat", "Na Podlasiu w wielu powiatach nie był"; "W kamieńskim też nie był".

W jednym z komentarzy internautka zauważyła jednak, że Andrzej Duda był w Węgorzewie, w kolejnym wpisie przypomniała o wizycie Dudy w Bartoszycach, wskazując na daty obu spotkań: marzec 2015 roku. W odpowiedzi na to inni użytkownicy Twittera podkreślali, że w tym czasie Andrzej Duda nie był jeszcze prezydentem.

Nie jako prezydent

Krajowe wizyty Andrzeja Dudy były tematem programu "Tak jest" w TVN24 20 lutego, w którym gościli poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

"Pan poseł trafił kulą w płot, mówiąc o tym, że prezydent Andrzej Duda unikał w trakcie mijającej kadencji spotkań z Polakami" - stwierdził Bortniczuk w odpowiedzi na zarzut Kierwińskiego. "Chyba był jedynym prezydentem, który odwiedził wszystkie powiaty, wliczając spotkania w czasie kampanii poprzedniej i prezydentury aktywnej" - wyjaśnił wiceminister. I dodał, że według zapowiedzi Duda "odwiedzi również te powiaty, których jeszcze jako prezydent nie zdołał odwiedzić".

Kamil Bortniczuk poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister funduszy i polityki regionalnej o wizytach krajowych prezydenta Andrzeja Dudy. Program "Tak jest" TVN24, 20 lutego 2020.
Kamil Bortniczuk poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister funduszy i polityki regionalnej o wizytach krajowych prezydenta Andrzeja Dudy. Program "Tak jest" TVN24, 20 lutego 2020.tvn24.pl

W programie Polsat News "Debata tygodnia. Wszystko co najważniejsze" 22 lutego do krajowych wizyt prezydenta odniosła się szefowa jego sztabu wyborczego Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. "Prezydent chciał, żeby ta kampania była inna, z szacunkiem do ludzi, tak? Bo on jeździ do ludzi, wszystkie powiaty prawie odwiedził, rozmawia z ludźmi" - mówiła.

W przeciwieństwie do Adama Bielana nie powiedziała, że prezydent Andrzej Duda odwiedził "wszystkie powiaty" - bo jako prezydent nie był we wszystkich.

Wizyty kandydata

O tym, że Andrzej Duda odwiedził wszystkie powiaty w Polsce, 20 listopada 2019 roku informowała oficjalna strona prezydenta. W komunikacie zaznaczano jednak, że część powiatów Duda odwiedził jeszcze jako kandydat na prezydenta przed wyborami w 2015 roku.

"Prezydent odwiedził Brojce w województwie zachodniopomorskim. Spotkaniem z mieszkańcami powiatu gryfickiego Andrzej Duda zamknął rozpoczętą w trakcie kampanii prezydenckiej serię wizyt we wszystkich polskich powiatach" - podaje strona Prezydenta RP.

Tego samego dnia podobny komunikat pojawił się na oficjalnym Twitterze Andrzeja Dudy: "Dziś Powiat Gryficki, ostatni nieodwiedzony przeze mnie powiat w Polsce. Zaczynałem moją wyprawę w 2014 roku od Pomorza Zachodniego i tu w Brojcach kończę. Bardzo dziękuję Mieszkańcom za tak udany finał i moc serdecznych życzeń na nowy początek. Zaraz ruszam dalej! CDN ;-)".

Jako prezydent: ponad 200 powiatów

Redakcja Konkret24 zwróciła się do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o pełną listę miejscowości, które prezydent Andrzej Duda odwiedził w ramach oficjalnych wizyt krajowych od początku prezydentury (6 sierpnia 2015 roku) do dnia 25 lutego 2020 roku.

W odpowiedzi Kancelaria przekazała nam listę 654 oficjalnych wizyt krajowych (z wyszczególnieniem miejscowości), w których udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda. Zgodnie z aktualnym podziałem administracyjnym sprawdziliśmy, w jakich powiatach znajdują się miejscowości z listy Kancelarii.

Z naszych ustaleń wynika, że Andrzej Duda jako prezydent odwiedził co najmniej 217 powiatów w ramach oficjalnych wizyt krajowych (piszemy "co najmniej", przyjmując, że może na liście jakiejś miejscowości nie uwzględniono) - w tym 189 powiatów ziemskich i 28 miast na prawach powiatu.

Według informacji Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (stan na 1 stycznia 2020 roku) Polska dzieli się na 380 powiatów: 314 ziemskich i 66 miast na prawach powiatu. Czyli Andrzeja Dudy prezydenta nie było w 42,8 proc. powiatów.

Redakcja Konkret24 skontaktowała się z pracownikami kilku wybranych powiatów, których - jak wynika z listy Kancelarii Prezydenta RP - Andrzej Duda nie odwiedził jako prezydent. Były to powiaty sępoleński, bytowski, kartuski, chełmski, radomszczański, myszkowski i łęczycki. Nasi rozmówcy potwierdzili, że oficjalne wizyty prezydenta Dudy u nich się nie odbyły.

Mapa wizyt krajowych prezydenta Andrzeja Dudy (stan na 4 marca 2020 roku)Kancelaria Prezydenta RP | prezydent.pl

Na stronie Prezydenta RP jest zakładka poświęcona relacjom z oficjalnych krajowych wizyt Andrzeja Dudy. Prezentowana jest także mapa wizyt krajowych, na której zaznaczane są na bieżąco kolejne miejsca, które prezydent odwiedził w ramach oficjalnych spotkań z obywatelami.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, TVN24; Zdjęcie: Artur Reszko/PAP

Pozostałe wiadomości

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24