FAŁSZ

Nie, Andrzej Duda jako prezydent nie odwiedził wszystkich powiatów w Polsce


Andrzej Duda jest "pierwszym prezydentem w historii Polski, który odwiedził wszystkie powiaty w naszym kraju"- stwierdził Adam Bielan. Z wykazu Kancelarii Prezydenta RP wynika, że jako prezydent Andrzej Duda we wszystkich powiatach nie był.

Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, 20 lutego był gościem programu TVP Info "#Jedziemy". Odpowiadając na pytanie o najbliższe plany kampanii, stwierdził, że Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem w historii Polski, który odwiedził każdy powiat w kraju.

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował ogólnopolską akcję sprzątania lasu
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował ogólnopolską akcję sprzątania lasutvn24

"Muszę powiedzieć, że na pierwszym posiedzeniu sztabu z naszym kandydatem prezydentem Andrzejem Dudą pierwszą rzeczą, którą on od nas zażądał, to jak najwięcej wyjazdów DudaBusa, jak najwięcej spotkań z ludźmi. Tak urzędował jako prezydent. Wiemy, że jest pierwszym prezydentem w historii Polski, który odwiedził wszystkie powiaty w naszym kraju i tak chce również prowadzić kampanię wyborczą" - powiedział Adam Bielan w programie TVP Info.

Na to uwagę zwrócił jeden z internautów: "Ustaliłem, że prezydent Duda nie był w powiecie bartoszyckim" - napisał na Twitterze. Jego wpis polubiło ponad 500 użytkowników.

Komentujący ten wpis internauci wskazywali inne powiaty, których według nich prezydent Duda również nie odwiedził: "W węgorzewskim też nie", "W powiecie Kędzierzynsko-Kozielskim też go nie było, jako Prezydenta... Z tego co pamiętam był jako kandydat", "Na Podlasiu w wielu powiatach nie był"; "W kamieńskim też nie był".

W jednym z komentarzy internautka zauważyła jednak, że Andrzej Duda był w Węgorzewie, w kolejnym wpisie przypomniała o wizycie Dudy w Bartoszycach, wskazując na daty obu spotkań: marzec 2015 roku. W odpowiedzi na to inni użytkownicy Twittera podkreślali, że w tym czasie Andrzej Duda nie był jeszcze prezydentem.

Nie jako prezydent

Krajowe wizyty Andrzeja Dudy były tematem programu "Tak jest" w TVN24 20 lutego, w którym gościli poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

"Pan poseł trafił kulą w płot, mówiąc o tym, że prezydent Andrzej Duda unikał w trakcie mijającej kadencji spotkań z Polakami" - stwierdził Bortniczuk w odpowiedzi na zarzut Kierwińskiego. "Chyba był jedynym prezydentem, który odwiedził wszystkie powiaty, wliczając spotkania w czasie kampanii poprzedniej i prezydentury aktywnej" - wyjaśnił wiceminister. I dodał, że według zapowiedzi Duda "odwiedzi również te powiaty, których jeszcze jako prezydent nie zdołał odwiedzić".

Kamil Bortniczuk poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister funduszy i polityki regionalnej o wizytach krajowych prezydenta Andrzeja Dudy. Program "Tak jest" TVN24, 20 lutego 2020.
Kamil Bortniczuk poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister funduszy i polityki regionalnej o wizytach krajowych prezydenta Andrzeja Dudy. Program "Tak jest" TVN24, 20 lutego 2020.tvn24.pl

W programie Polsat News "Debata tygodnia. Wszystko co najważniejsze" 22 lutego do krajowych wizyt prezydenta odniosła się szefowa jego sztabu wyborczego Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. "Prezydent chciał, żeby ta kampania była inna, z szacunkiem do ludzi, tak? Bo on jeździ do ludzi, wszystkie powiaty prawie odwiedził, rozmawia z ludźmi" - mówiła.

W przeciwieństwie do Adama Bielana nie powiedziała, że prezydent Andrzej Duda odwiedził "wszystkie powiaty" - bo jako prezydent nie był we wszystkich.

Wizyty kandydata

O tym, że Andrzej Duda odwiedził wszystkie powiaty w Polsce, 20 listopada 2019 roku informowała oficjalna strona prezydenta. W komunikacie zaznaczano jednak, że część powiatów Duda odwiedził jeszcze jako kandydat na prezydenta przed wyborami w 2015 roku.

"Prezydent odwiedził Brojce w województwie zachodniopomorskim. Spotkaniem z mieszkańcami powiatu gryfickiego Andrzej Duda zamknął rozpoczętą w trakcie kampanii prezydenckiej serię wizyt we wszystkich polskich powiatach" - podaje strona Prezydenta RP.

Tego samego dnia podobny komunikat pojawił się na oficjalnym Twitterze Andrzeja Dudy: "Dziś Powiat Gryficki, ostatni nieodwiedzony przeze mnie powiat w Polsce. Zaczynałem moją wyprawę w 2014 roku od Pomorza Zachodniego i tu w Brojcach kończę. Bardzo dziękuję Mieszkańcom za tak udany finał i moc serdecznych życzeń na nowy początek. Zaraz ruszam dalej! CDN ;-)".

Jako prezydent: ponad 200 powiatów

Redakcja Konkret24 zwróciła się do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o pełną listę miejscowości, które prezydent Andrzej Duda odwiedził w ramach oficjalnych wizyt krajowych od początku prezydentury (6 sierpnia 2015 roku) do dnia 25 lutego 2020 roku.

W odpowiedzi Kancelaria przekazała nam listę 654 oficjalnych wizyt krajowych (z wyszczególnieniem miejscowości), w których udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda. Zgodnie z aktualnym podziałem administracyjnym sprawdziliśmy, w jakich powiatach znajdują się miejscowości z listy Kancelarii.

Z naszych ustaleń wynika, że Andrzej Duda jako prezydent odwiedził co najmniej 217 powiatów w ramach oficjalnych wizyt krajowych (piszemy "co najmniej", przyjmując, że może na liście jakiejś miejscowości nie uwzględniono) - w tym 189 powiatów ziemskich i 28 miast na prawach powiatu.

Według informacji Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (stan na 1 stycznia 2020 roku) Polska dzieli się na 380 powiatów: 314 ziemskich i 66 miast na prawach powiatu. Czyli Andrzeja Dudy prezydenta nie było w 42,8 proc. powiatów.

Redakcja Konkret24 skontaktowała się z pracownikami kilku wybranych powiatów, których - jak wynika z listy Kancelarii Prezydenta RP - Andrzej Duda nie odwiedził jako prezydent. Były to powiaty sępoleński, bytowski, kartuski, chełmski, radomszczański, myszkowski i łęczycki. Nasi rozmówcy potwierdzili, że oficjalne wizyty prezydenta Dudy u nich się nie odbyły.

Mapa wizyt krajowych prezydenta Andrzeja Dudy (stan na 4 marca 2020 roku)Kancelaria Prezydenta RP | prezydent.pl

Na stronie Prezydenta RP jest zakładka poświęcona relacjom z oficjalnych krajowych wizyt Andrzeja Dudy. Prezentowana jest także mapa wizyt krajowych, na której zaznaczane są na bieżąco kolejne miejsca, które prezydent odwiedził w ramach oficjalnych spotkań z obywatelami.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, TVN24; Zdjęcie: Artur Reszko/PAP

Pozostałe wiadomości

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości pakt migracyjny został "podpisany", zawarte są w nim mechanizmy "przymusowej relokacji", a do UE miałoby trafić 4,5 mln migrantów, z czego do Polski 380 tysięcy. Opisujemy, co w tych przekazach jest manipulacją.

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24
Protesty rolników. We Francji "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Protesty rolników. We Francji "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska nie wierzy w realizację unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Przekonywała w wywiadzie, że tak samo uważa europejska agencja zajmująca się środowiskiem. Tyle że w ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska nic takiego nie ma.

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Szykuje się nowy podatek!" - alarmują internauci, rozsyłając zrzut ekranu tytułu tekstu jednego z serwisów. Postom towarzyszą komentarze o "eurokołchodzie" i "goleniu frajerów". Tłumaczymy, z czym związana ma być opłata za ogrzewanie węglem i gazem - bo zaplanowano ją dopiero za kilka lat, nie będą jej ponosić właściciele lokali, a jej wysokość wciąż nie jest znana.

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony Mariusz Błaszczak w odpowiedzi na krytykę obecnej władzy co do sposobu realizacji CPK twierdzi, że w tej sprawie istniało "ponadpartyjne poparcie". Tak samo przekonuje szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Tyle że wyniki głosowań nad kluczowymi dla tego projektu ustawami pokazują co innego.

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji rozpowszechniają kilkusekundowy fragment wypowiedzi Donalda Tuska o tym, że sprawa niemieckich reparacji została zamknięta wiele lat temu. Te słowa zostały wyrwane z kontekstu. Sens całej wypowiedzi polskiego premiera jest inny od tego, co twierdzą politycy opozycji.

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Niektóre media, a za nimi część internautów, w tym poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski, szerzyli informację o profanacji "polskiego" cmentarza w Brodach w obwodzie lwowskim. Sprawę zbadał na miejscu i zdementował polski konsulat we Lwowie.

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Zakłamana pigułka śmierci", "szkodliwa dla organizmu", "nie powinna być stosowana przez kobiety poniżej 18. roku życia" - takie nieuzasadnione tezy głoszą politycy, którzy są przeciwko dostępności tabletki "dzień po" bez recepty. Lekarze ostrzegają przed "biciem politycznej piany". Z ich pomocą wyjaśniamy, na czym polega działanie tabletki "dzień po".

Mentzen i inni o tabletce "dzień po": wczesnoporonna, uszkadza organy. Prostujemy

Mentzen i inni o tabletce "dzień po": wczesnoporonna, uszkadza organy. Prostujemy

Źródło:
Konkret24

Komentując niższe wpływy z VAT w grudniu 2023 roku, politycy PiS sugerują, że po zmianie władzy 15 października "część przedsiębiorców uznała, że nie trzeba podatków płacić". Tymczasem powody są inne - i to kilka. Również taki, że w ostatnim roku rządów Zjednoczonej Prawicy wzrosła luka vatowska.

"Doszli do władzy i wpływy z VAT spadły". Nie, powody są inne

"Doszli do władzy i wpływy z VAT spadły". Nie, powody są inne

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach przedwyborczych politycy Prawa i Sprawiedliwości sięgają po używane już wcześniej w kampanii parlamentarnej fałszywe przekazy - ale też dodają nowe. Do takich należy narracja o "koalicji 13 grudnia". Nawiązał do tego również Mateusz Morawiecki w Lubartowie.

Trzy nieprawdy Morawieckiego: o "koalicji 13 grudnia", o "twardym wecie", o "nielegalnych imigrantach" 

Trzy nieprawdy Morawieckiego: o "koalicji 13 grudnia", o "twardym wecie", o "nielegalnych imigrantach" 

Źródło:
Konkret24

Informacja, że w ostatnich obchodach miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie miał wziąć udział ambasador Rosji, wzbudziła komentarze w sieci - ale nie jest prawdą. Wykorzystane w przekazie zdjęcie jest stare. Prawo i Sprawiedliwość zaprzecza, dementi przesłała nam też Ambasada Rosji.

"Na miesięcznicy pojawił się ambasador Rosji"? Nie ma potwierdzenia

"Na miesięcznicy pojawił się ambasador Rosji"? Nie ma potwierdzenia

Źródło:
Konkret24

Przed niedzielnym finałem Super Bowl w internecie uaktywnili się wyznawcy teorii spiskowych, których bohaterką stała się Taylor Swift. Gwiazda już od jakiegoś czasu wykorzystywana jest przez twórców politycznych fake newsów w rozkręcającej się w USA kampanii prezydenckiej. Według nich drużyna Kansas City Chiefs nieprzypadkowo zagra w finale Super Bowl - stać ma za tym właśnie Taylor Swift i specjalna operacja psychologiczna zaaranżowana przez Pentagon.

Taylor Swift "zasobem" Pentagonu? Teorie spiskowe o Super Bowl i kampanii prezydenckiej

Źródło:
Konkret24

Znalezienie nielegalnego tunelu pod jedną z synagog w Nowym Jorku stało się pożywką dla rozpowszechnianej w sieci teorii spiskowej na temat chasydów. Jednym z fake newsów związanych z tym tematem jest informacja o zawaleniu się synagogi, którą podał między innymi Janusz Korwin Mikke.

Zawalona synagoga odkryła tunel, a w nim zakrwawione materace? Jedna rzecz się zgadza

Zawalona synagoga odkryła tunel, a w nim zakrwawione materace? Jedna rzecz się zgadza

Cztery spółki medialne firmowane przez Tomasza Sakiewicza i Fundacja Klubów "Gazety Polskiej" dostały przez osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy niemal 20 milionów złotych z budżetów ministerstw i kancelarii premiera. Rząd kupował nie tylko spoty promocyjne czy artykuły, ale płacił też za organizowanie debat, zjazdów Klubów "Gazety Polskiej" czy koncertów za oceanem.

20 milionów z rządowych budżetów. Jak zasilano biznesy Tomasza Sakiewicza

20 milionów z rządowych budżetów. Jak zasilano biznesy Tomasza Sakiewicza

Źródło:
Konkret24

Senator PiS Stanisław Karczewski broni rządów Daniela Obajtka w Orlenie, a na dowód jego słusznej strategii menedżerskiej porównuje zyski koncernu z czasów koalicji PO-PSL z wielokrotnie wyższymi za rządów Zjednoczonej Prawicy. To manipulacja, bo - jak wyjaśniają Konkret24 eksperci - dane o zyskach nie oddają prawdy o rozwoju tej spółki. A Orlen w ostatnich latach to zupełnie inna firma niż przed 2015 rokiem.

Karczewski porównuje zyski Orlenu za Obajtka i wcześniej. "Zapala się czerwona lampka"

Karczewski porównuje zyski Orlenu za Obajtka i wcześniej. "Zapala się czerwona lampka"

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego Polska jest pożądanym krajem dla zagranicznych inwestorów - tak bardzo, że zajmuje drugie miejsce na świecie w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej. Sprawdziliśmy więc tego typu rankingi. Nie potwierdzają tezy prezesa PiS.

Kaczyński: Polska druga na świecie w rankingach atrakcyjności inwestowania. Sprawdzamy

Kaczyński: Polska druga na świecie w rankingach atrakcyjności inwestowania. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24