FAŁSZ

Nie, Czarzasty nie powiedział "Patrzę na pana Bosaka i wiem, że jest gejem"

Czarzasty nie powiedział "Patrzę na pana Bosaka i wiem, że jest gejem"tvn24

"Patrzę na pana Bosaka i wiem, że jest gejem" - tak według jednej z internautek miał powiedzieć Włodzimierz Czarzasty w niedzielnym programie TVN24 "Kawa na ławę". Jej post na Twitterze szybko zyskał popularność. Jednak szef SLD mówił o orientacji seksualnej innego posła.

Internauci w rozsyłanych w sieci postach sugerują, że w niedzielę 4 października w programie TVN24 "Kawa na ławę" jeden z gości - Włodzimierz Czarzasty - powiedział o zaproszonym do programu pośle Konfederacji Krzysztofie Bosaku: "Patrzę na pana Bosaka i wiem, że jest gejem".

Przewodniczący SLD nie powiedział jednak tych słów o pośle Konfederacji. Jego wypowiedź odnosiła się bowiem do Roberta Biedronia z Lewicy. Było to w momencie dyskusji o mianowaniu Przemysława Czarnka ministrem edukacji i jego wypowiedziach na temat ludzi LGBT.

Premier przedstawił skład nowego rządu. Przemysław Czarnek ma być ministrem edukacji
Premier przedstawił skład nowego rządu. Przemysław Czarnek ma być ministrem edukacjiFakty TVN

"Patrzę na pana Bosaka i wiem, że jest gejem"

"Czarzasty zrobił mi dzień, powiedział na głos w TVN to, co wielu z nas myśli od dawna: 'Patrzę na pana Bosaka i wiem, że jest gejem'" - wpis tej treści w niedzielę 4 października zamieścił na Twitterze autor konta o nazwie aldehyd10. Polubiło go ponad 1,5 tys. internautów, a ok. 140 podało dalej. Tweet udostępniła m.in. dziennikarka Joanna Kędzierska.

"Czarzasty w knł ("Kawa na ławę" - red): 'Patrzę na pana Bosaka i wiem, że jest gejem', a stygmatyzuje środowisko LGBT. Mocne, ale prawdziwe" - napisała z kolei inna internautka. Jej tweet zebrał ponad 1,1 tys. polubień i ponad 120 podań dalej.

Internauci: "To trochę nie tak było"

Jednak niektórzy internauci pytali, czy cytat przypisywany Czarzastemu jest prawdziwy: "Czarzasty powiedział w kawie na ławie, że Bosak jest gejem? (nie oglądam dziś, nie mam nerwów)"; "Poważnie tak powiedział?".

Inni komentujący oba popularne posty zwracali uwagę, że Czarzasty wcale nie mówił o Bosaku, tylko o Robercie Biedroniu. "To trochę nie tak było. Czarzasty zaczął mówić o Robercie Biedroniu, który jest gejem i wtrącił między to 'patrzę na pana Bosaka'" - opisywał na Twitterze jeden z nich. "Według mnie on raczej polemizował z wcześniejszą wypowiedzią Bosaka, a stwierdzenie dotyczyło Biedronia. Coś na zasadzie: 'Byłem na paradzie równości z Robertem Biedroniem - tu patrzę na Pana Bosaka - który jest gejem'. Wyszło niezręcznie, ale chyba nie to o czym piszesz" - napisał inny. "Oglądałem ten program. Czarzasty zwrócił się do Bosaka, mówiąc o Biedroniu, że Biedroń jest gejem" - potwierdził kolejny użytkownik Twittera.

Bosak: "Czarnek mówił to, pokazując zdjęcie z jakichś perwersyjnych czynności"

Jednym z tematów rozmowy w programie "Kawa na ławę" w TVN24 4 października był wywiad ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher dla Wirtualnej Polski. Stwierdziła w nim, że "Polska posiada na Zachodzie reputację kraju nieprzyjaznego mniejszościom seksualnym. To się przekłada na niekorzystne decyzje inwestycyjne. Ma również wpływ na sprawy militarne". Prowadzący program Konrad Piasecki zapytał gości, czy w świetle takich słów ambasador USA nominacja Przemysława Czarnka na ministra edukacji jest ich zdaniem dobrym pomysłem. Przywołał słowa Czarnka o tym, że homoseksualiści "nie są równi ludziom normalnym".

Czarnka bronili Krzysztof Bosak i Patryk Jaki, europoseł z Solidarnej Polski. Bosak mówił, że ważny jest kontekst, w jakim padły te słowa: "Przecież Czarnek mówił to, pokazując zdjęcie z jakiś perwersyjnych czynności wykonywanych w trakcie tych, tak zwanych, parad równości na Zachodzie".

Patryk Jaki, zgadzając się z nim, powiedział: "W tej chwili sytuacja wygląda tak, że jeżeli na przykład pokazuje się zdjęcie, gdzie osoby prawie nagie chodzą wśród dzieci, przebrane za psy, przebrane w sposób ordynarny, wulgarny i nie można powiedzieć, że to nie jest normalne - ja się też na to nie zgadzam, po prostu nie". Jak dodał, nie życzy sobie by "naszym dzieciom pokazywać takie obrazki"

Czarzasty do Bosaka - ale o Biedroniu

Włodzimierz Czarzasty, odnosząc się do wypowiedzi Jakiego i Bosaka, przytoczył treść listu w sprawie praw osób LGBTI, który podpisało 50 ambasadorów (jak pisaliśmy w Konkret24, list ten nie jest precedensem). "Tymczasem osoba, która za chwilę będzie ministrem, powiedziała, że parady równości promują zboczenia i dewiacje i wynaturzenia" - dodał polityk SLD.

"Więc ja chciałem panów poinformować: to fakt - byłem na sześciu paradach równości. Nie jestem, proszę pana, dewiantem, zboczeńcem ani nie jestem wynaturzony. Chociaż moim zdaniem z tym wynaturzeniem, jeżeli chodzi o różne poglądy moje, może po prostu jest problemem. Byłem ze swoim przyjacielem Robertem Biedroniem - patrzę na pana Bosaka - który jest gejem. I chciałem panu powiedzieć, że nie jest dewiantem, zboczeńcem ani wynaturzony. Wczoraj się z nim widziałem, nie robił takiego wrażenia. Dzisiaj za chwilę jadę do Płocka – też nie będzie robił takiego wrażenia" - mówił Włodzimierz Czarzasty. Poniżej prezentujemy ten fragment dyskusji.

"Kawa na ławę", TVN24, 4 października 2020 rok
"Kawa na ławę", TVN24, 4 października 2020 roktvn24

Nie po raz pierwszy internauci sugerują, że Krzysztof Bosak jest gejem. W wywiadzie udzielonym dziennikarzom portalu TVN24 w lipcu tego roku poseł Konfederacji powiedział, co uważa o tego rodzaju komentarzach w sieci na swój temat: "Osoba publiczna musi się przyzwyczaić do tego, że ludzie snują różne plotki, spekulują, obrażają, dopatrują się cech fizycznych, z powodu których można człowieka wykpić. Albo się człowiek do tego przyzwyczai, albo powinien dla własnej równowagi psychicznej wycofać się z życia publicznego. Na poziomie ogólnopolskim działam publicznie od ponad 15 lat i jak widać, przetrwałem".

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24