Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, pytany o list 50 ambasadorów w sprawie praw osób LGBTI, stwierdził: "takie zaangażowanie części korpusu dyplomatycznego powtarza się co roku". To prawda: list nie jest precedensem. Ambasadorowie od siedmiu lat w takich pismach wyrażają poparcie dla działań uświadamiających problemy, z jakimi styka się środowisko LGBT.

Ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher poinformowała 27 września w mediach społecznościowych o liście podpisanym przez ambasadorów 50 krajów. Wyrażają w nim "poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami".

Treść listu 50 ambasadorów w sprawie praw osób LGBTI w Polsce

"Prawa człowieka to nie ideologia - są one uniwersalne. 50 ambasadorów i przedstawicieli się z tym zgadza" – napisała na Twitterze ambasador Mosbacher, dołączając treść listu podpisanego przez przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych. Post zebrał blisko 2 tys. komentarzy.

Ambasadorowie przypominają, że rządy są zobowiązane "do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans". I dalej piszą: "Aby to umożliwić, a w szczególności aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści, musimy wspólnie pracować na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji".

Filmik z angielską i polską wersją językową listu zamieszczony na profilu ambasady Szwajcarii w Warszawie do południa 28 września miał już ponad 25 tys. odtworzeń.

"Powtarza się co roku"

O opublikowaniu listu przez ambasadorów od rana w poniedziałek 28 września informowały największe polskie media. Podkreślały fakt, że ukazał się po tym, jak na świecie stało się głośno o słownych atakach polityków obozu władzy wobec społeczności LGBT. Portal OKO.press swój tekst zatytułował: "Bezprecedensowe wydarzenie: 50 ambasadorów w obronie osób LGBT w Polsce".

Paweł Zalewski, poseł KO i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, napisał na Twitterze: "List ambasadorów pokazuje jak bardzo PiS zdegradował nas w stosunkach międzynarodowych".

Przedstawiciele rządu komentowali, że list nie jest skierowany do władz. "List ten jest otwarty, nie skierowano go do rządu. Podpisanie się pod nim ma raczej charakter pewnego ideologiczno-politycznego eventu, a nie formalnego wystąpienia tych dyplomatów" – powiedział 28 września w Polskim Radiu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. A premier Mateusz Morawiecki stwierdził: "Mogę tylko powiedzieć tyle, że tolerancja akurat należy do polskiego DNA. Zgadzam się z listem ambasadorów, że szacunek należy się każdej osobie. Zupełnie nie zgadzam się, że w Polsce są osoby, którym ten szacunek jest odbierany".

Natomiast  szef MSZ Zbigniew Rau w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki oświadczył, że "takie zaangażowanie części korpusu dyplomatycznego powtarza się tutaj co roku. Co ciekawe, te kwestie nie są intensywnie podnoszone w relacjach między korpusem dyplomatycznym a MSZ".

Europarlamentarzyści solidaryzowali się z osobami LGBTI w Polsce

Co roku, przed Paradą Równości

Minister Rau ma rację: tegoroczny list nie jest nowością. Tego typu listy otwarte o podobnej treści i z podobną listą podpisów ukazywały się już od 2013 roku - w czerwcu, tuż przed organizowaną wtedy przez środowiska LGBTI warszawską Paradą Równości. Pierwszy taki list, z 2013 roku, brzmiał:

Z okazji tegorocznej warszawskiej Parady Równości wyrażamy nasze wsparcie dla starań na rzecz zwiększenia społecznej świadomości spraw dotyczących społeczność LGBT w Polsce. Podkreślamy w tym kontekście nieodłączną godność osobistą każdego człowieka wyrażoną w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Szacunek dla tych podstawowych wartości, wyznawanych także w Radzie Europy i Unii Europejskiej tworzących wspólnotę wartości, obliguje rządy do chronienia obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans. Dlatego musimy wspólną pracą tworzyć środowisko tolerancji i akceptacji. Cenimy ciężką pracę środowisk LGBT w Polsce i na całym świecie, a także pracę przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych, którzy starają się zapewnić podstawowe prawa społeczności LGBT i zakończyć dyskryminację ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową. Prawa LGBT to prawa człowieka i wszyscy powinniśmy je wspierać.

list otwarty ambasadorów z 2013 roku

Pod listem, którego treść koordynował ambasador Holandii, podpisało się 22 dyplomatów.

List otwarty ambasadorowie wydawali też w kolejnych latach. Dwukrotnie - w 2014 i 2018 roku - zmieniono nieco jego treść, zaostrzając jego wymowę.

W 2014 roku dodano zdanie: "Chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają środowisko gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych (LGBTI) w Polsce".

W 2014 roku pod listem podpisało się 27 dyplomatów, w 2015 roku – 33, w 2016 roku – 36, w 2017 roku – 40.

W 2018 roku w treści listu pojawiły się sformułowania dotyczące ochrony przed przemocą i dyskryminacją: "Aby to umożliwić, a w szczególności aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści, musimy wspólnie pracować na rzecz tolerancji i akceptacji. Dotyczy to szczególnie sfer takich jak edukacja, zdrowie, kwestie społeczne, obywatelstwo, administracja publiczna oraz uzyskiwanie oficjalnych dokumentów".

Pod listem z tym nowym akapitem w 2018 roku widnieją podpisy 52 ambasadorów.

W 2019 roku pod listem, którego treść nie uległa zmianie w porównaniu z poprzedni rokiem, podpisało się 53 dyplomatów.

Treść tegorocznego listu niewiele odbiega od wersji z roku 2019. Dodano jedynie odniesienie do nieodbytej ze względu na pandemię czerwcowej Parady Równości w Warszawie; inna jest też lista miast, w których miały się odbyć podobne do warszawskiej manifestacje.

Choć parada miała być w czerwcu, list został opublikowany dopiero teraz, dwa tygodnie po debacie w Parlamencie Europejskim nt. praworządności w Polsce, w czasie której poruszano również kwestie dotyczące praw osób LGBTI.

Europoseł PiS Patryk Jaki o sytuacji osób LGBTI w Polsce

Warszawska Parada Równości jest organizowana od 2001 roku; wiece i marsze odbywały się nawet w latach 2004-2005, gdy ich organizacji zakazywał ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Kolejna, 20. Parada Równości, miała się odbyć 20 czerwca tego roku, lecz ze względu na stan epidemii została odwołana.

Autor:  Piotr Jaźwiński
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Jakub Kamiński / PAP

Pozostałe

Poselska strona w internecie – słabo opłacana i słabo zabezpieczona

Ponad jedną czwartą ryczałtu na działalność biura poselskiego poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski wydał na stworzenie i obsługę swojej poselskiej strony internetowej. To prawie 30 razy więcej niż przeciętne poselskie wydatki na ten cel. Mimo tak wysokiej kwoty strona internetowa posła Miszalskiego jest słabo zabezpieczona, bo przy próbach jej otwarcia pojawiają się alerty bezpieczeństwa. To niejedyna taka poselska strona z kłopotami.

Jakimi pracodawcami są polscy posłowie? Sprawdzamy, jak opłacają swoich pracowników

Posłanka Lewicy Joanna Senyszyn na wynagrodzenie pracowników swojego biura od początku tej kadencji Sejmu wydała prawie dwie trzecie ryczałtu na działalność biura poselskiego. Z kolei najwięcej na pracowników zatrudnionych na umowę o pracę wydał Rafał Grupiński z KO, a poseł Koalicji Polskiej Jacek Tomczak - na umowy o dzieło i zlecenia. Z naszej analizy poselskich rozliczeń wynika, że na drugim biegunie są posłowie Waldemar Olejniczak i Paweł Rychlik z PiS, którzy nie wydali na zatrudnienie ani złotówki.

Biedroń: "lewica zawsze wygrywa, gdy jest zjednoczona". Nie zawsze

Lider Wiosny Robert Biedroń stwierdził, że "lewica zawsze wygrywa, gdy jest zjednoczona, a przegrywa, gdy jest podzielona". Wyniki wyborów parlamentarnych pokazują, że jednak ten schemat nie działa. Największą przegraną partie lewicowe poniosły wtedy, gdy były najbardziej zjednoczone.

"Wywaliło mu cały internet w domu". Jak częste są kłopoty ze zdalnym głosowaniem w Senacie?

Po tym, jak jeden senator się pomylił, a drugi nie połączył się internetowo podczas zdalnego głosowania w sprawie Funduszu Odbudowy, przeanalizowaliśmy stenogramy wszystkich posiedzeń Senatu w czasie pandemii. Niemal na każdym posiedzeniu były kłopoty z komputerowym systemem do zdalnego oddawania głosów. Dwukrotnie zdarzyło się, że głosy senatora nie zostały w ogóle zarejestrowane.

Posłanka Anna Maria Żukowska: "Mazowsze graniczy z Białorusią". To nieprawda

Posłanka Lewicy wprowadziła w konsternację uczestników i słuchaczy porannej audycji Radia Zet, stwierdzając, że Mazowsze ma granicę z Białorusią. Na uwagę, że to chyba nieprawda, upierała się, że ma rację - że "to taki mały wycinek Mazowsza, który wcina się między podlaskie i lubelskie".