Nie, Polska nie jest krajem stowarzyszonym z Unią Europejską

Zrzut ekranu wpisu europosłanki, w którym wskazuje na pomyłkę Andrzeja Dudy. Twitter | tvn24

Andrzej Duda zapowiedział, że w razie ponownego wyboru na urząd prezydenta będzie umacniał pozycję Polski w Unii Europejskiej jako państwa stowarzyszonego. Wyjaśniamy: Polska jest krajem członkowskim od 16 lat.

Posłanka do Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner na Twitterze zwróciła uwagę na błędne słowa prezydenta Andrzeja Dudy o wzmacnianiu pozycji Polski w Unii Europejskiej. "Właśnie usłyszałam pana Prezydenta mówiącego, że będzie umacniał pozycję Polski w Unii jako Państwa stowarzyszonego. Jesteśmy od 2004 r. państwem członkowskim. O co chodzi? Wychodzimy?" - pytała we wpisie 4 lipca.

Post europosłanki polubiło ponad 3 tys. użytkowników Twittera. Ponad 630 podało go dalej. Był też szeroko komentowany - jak i samo wystąpienie prezydenta w Wałbrzychu 4 lipca, gdzie powiedział cytowane przez Danutę Hübner słowa.

Brak porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej
Brak porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiejtvn24

"Był europosłem. Chyba powinien wiedzieć, o czym mówi?"

"Niepokojący jest stan pana prezydenta, albo krzyczy, albo miesza pojęcia" - komentowała post europosłanki jedna z internautek. "Był europosłem. Chyba powinien wiedzieć, o czym mówi? Jest prawnikiem - powinien rozróżniać status? A jednak nie! Ten pan wykazał się albo niekompetencją, albo to coś poważniejszego"- pisał inny użytkownik Twittera. "Zakładam, że doktorat z prawa i bycie posłem PE jednak daje pojęcie o różnicy pomiędzy byciem członkiem a byciem stowarzyszonym. Duda cały czas się uczy Pani profesor. Mam nadzieję, że już niedługo zacznie się uczyć żyć za swoje " - napisał inny uczestnik dyskusji pod wpisem Danuty Hübner.

Przypomnijmy, że Andrzej Duda zasiadał w Parlamencie Europejskim. W maju 2014 roku uzyskał mandat europosła, startując z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Rok później, w związku z wyborem Dudy na prezydenta, marszałek Sejmu Radosław Sikorski wydał postanowienie o wygaszeniu jego mandatu do Parlamentu Europejskiego - informował portal Tvn24.pl.

"Będę umacniał naszą pozycję w Unii Europejskiej jako państwa stowarzyszonego, ale narodowego"

4 lipca Andrzej Duda odwiedził Wałbrzych. Do wyborców mówił m.in.:

Proszę Państwa o wsparcie w tym, aby te podstawowe wartości strzec, bo ja to gwarantuję, że będę strzegł wszystkich dotychczas uruchomionych i stworzonych programów, że będę strzegł wartości, że będę strzegł godności, że będę umacniał sojusze, w których jesteśmy, że będę umacniał naszą pozycję w Unii Europejskiej jako państwa stowarzyszonego - ale narodowego, które ma swoją godność i swoją historię, z której jest dumne. Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z wyborcami w Wałbrzychu, 4 lipca 2020 roku

Poniżej fragment wideo z tego przemówienia.

Andrzej Duda w Wałbrzychu: "Będę umacniał naszą pozycję w Unii Europejskiej"
Andrzej Duda w Wałbrzychu: "Będę umacniał naszą pozycję w Unii Europejskiej"tvn24

Fragment tej wypowiedzi prezydenta omawiał materiał "Faktów po południu" TVN24.

Polska była państwem stowarzyszonym, teraz jest członkowskim

Polska nie jest państwem stowarzyszonym z Unią Europejską. Jest państwem członkowskim od 1 maja 2004 roku, czyli od 16 lat. O przystąpieniu do UE Polacy zadecydowali w referendum akcesyjnym 7-8 czerwca 2003 roku. Wzięło w nim udział 58,85 proc. uprawnionych - 77,45 proc. głosowało "tak", podaje obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z lipca 2003 roku.

O wyjaśnienie różnicy między państwem stowarzyszonym a członkowskim UE poprosiliśmy Piotra Burasa, dyrektora warszawskiego biura European Council on Foreign Relations (ECFR).

- Stowarzyszenie z Unią Europejską zasadniczo różni się od członkostwa - tłumaczy Piotr Buras. -Stowarzyszenia to w szerokim rozumieniu różne formy relacji z UE poza członkostwem: są państwa kandydujące do Unii (na przykład bałkańskie), stowarzyszone lub członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA, którzy nie chcą wejść do Unii, tacy jak Norwegia czy Szwajcaria. W wąskim rozumieniu to kraje mające umowę o stowarzyszeniu, jak kraje bałkańskie albo Ukraina czy Mołdawia, lecz także Maroko - wymienia Buras.

- Te umowy regulują na przykład dostęp do wspólnego rynku, zbliżanie do prawa UE czy też zakres pomocy finansowej Unii; regulacje są różne w zależności od umowy. Państwa członkowskie Unii Europejskiej przede wszystkim zobowiązane są do wypełniania wszystkich obowiązków wynikających z traktatów. Mogą także podejmować decyzje, korzystać w pełni ze wspólnego rynku i z innych wolności unijnych, czego nie mają państwa stowarzyszone - wyjaśnia dyrektor warszawskiego biura ECFR.

- My jesteśmy pełnym członkiem Unii Europejskiej z wszelkimi prawami i obowiązkami, mamy nawet obowiązek przystąpienia do strefy euro, chociaż na razie jeszcze tego nie robimy. Państwa stowarzyszone nie są w takiej sytuacji i mają całkowicie inny status. Mają inną podstawą prawną, czyli umowę stowarzyszeniową. Państwa stowarzyszone są w dużej mierze biorcami polityki, którą tworzy Unia Europejska (w zakresie, który reguluje umowa), a nie są jej współtwórcami, jak kraje Unii - mówi Piotr Buras.

Kiedy Polska była krajem stowarzyszonym przy UE? Gdy ubiegała się o wejście do Unii. Układ Europejski ustanawiający stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską z jednej strony, a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi podpisano w Brukseli 16 grudnia 1991 roku. Pisaliśmy o nim w Konkret24 w lutym 2019 roku.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, TVN24; Zdjęcie: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter | tvn24

Pozostałe wiadomości

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24