5282 zł miesięcznie miał zarabiać ksiądz uczący religii w jednej ze szkół na Podkarpaciu. Sugeruje tak grafika rozpowszechniana w internecie. Zawiera jednak manipulacyjną tezę.

Katecheta uczący religii w szkole na Podkarpaciu zarabia ponad 5 tys. zł brutto na miesiąc? Tak sugeruje rozpowszechniana na Twitterze grafika. Zamieszczony w niej tekst brzmi: "Przecieramy oczy i nie wierzymy!!! 5282 zł !!! miesięcznie zarabia ksiądz w szkole".

Autor obrazka nazwał te zarobki "grabieżą". Na dowód zamieścił skan pisma dyrektora Zespołu Szkół w Czudcu, który w odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej potwierdza, że w lutym 2020 roku wynagrodzenie katechety (nazwisko zamazano) wyniosło 5282,35 zł brutto i 3814,40 zł netto. Fragment treści pisma, prawdopodobnie jedna linijka, została zasłonięta przez kogoś, kto wykonał zdjęcie tego listu.

"Trzynastka"

Grafika podpisana jest źródłem: "Gazeta RDK". Można więc ustalić, że po raz pierwszy została opublikowana 11 marca na profilu o tej nazwie na Facebooku. Zyskała umiarkowaną popularność w sieci - udostępniło ją ok. 360 internautów. Zmanipulowane treści publikowane na profilu "Gazeta RDK" opisywaliśmy już w Konkret24.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik o religii w szkołach (materiał archiwalny)

Także informacja o miesięcznych zarobkach księdza z Podkarpacia jest manipulacją. Można to ustalić, zaglądając na facebookowy profil prawnika Przemysława Lisa. To jego nazwisko jako adresata widoczne jest w piśmie dyrektora szkoły. W jednym z postów Lisa jest odniesienie do jego tekstu opublikowanego 9 marca na facebookowej stronie "Halo Czudec - mikroportal informacyjny". Poinformował w nim o otrzymaniu odpowiedzi ze szkoły w Czudcu, przysłanej na jego wniosek o udostępnienie informacji publicznej o wysokości zarobków katechety. Tekst został uzupełniony zdjęciem pisma z fragmentem zasłoniętym paskiem papieru.

Jednak pięć dni później Przemysław Lis udostępnił całe pismo dyrektora na swoim profilu. Podkreślił, że kwota wynagrodzenia za luty została powiększona o wypłatę dodatkowej pensji, tzw. trzynastki. Na skanie widoczna jest też wysokość zarobków katechety w styczniu: 2877,52 zł brutto i 2116,54 zł netto. "Informuję, że upubliczniona przeze mnie informacja, jakoby osiągnięte przez księdza Mariusza Mastaja z Czudca w miesiącu lutym 2020 r. zarobki z racji pełnienia zawodu katechety w wysokości podanej na poniższym piśmie nie zawierały w sobie tzw. 'trzynastki' są informacją nieprawdziwą" - napisał Przemysław Lis.

Pełna treść pisma opublikowana na Facebooku 14 marca 2020 r.
Pełna treść pisma opublikowana na Facebooku 14 marca 2020 r. Foto: Facebook/Przemysław Lis

Strona "Halo Czudec" jeszcze tego samego dnia udostępniła ten wpis. Autorka jednego z komentarzy krytykowała administratora profilu za zakrycie paskiem papieru styczniowych dochodów katechety. Jednak z jego odpowiedzi nie można wywnioskować, kto - sam Lis czy administrator strony - zakrył linijkę listu, publikując go na Facebooku.

Ponad 4700 zł brutto - średnia pensja katechety w 2018 roku

Najnowsze dostępne publicznie dane o wynagrodzeniach katechetów dotyczą lat 2017 i 2018. Zawarto je w odpowiedzi na interpelację posła Platformy Obywatelskiej Marka Sowy. Sprawę zarobków nauczycieli religii w kwietniu 2019 roku opisywał portal OKO.press.

W odpowiedzi na interpelację Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, opisał sposób wynagradzania nauczycieli religii - tożsamy z systemem wynagradzania pozostałych nauczycieli. Podstawą pensji katechety jest zasadnicze wynagrodzenie zależne od stopnia awansu zawodowego.

W publicznych przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w 2018 roku było 21,7 tys. etatów zajmowanych przez katechetów. W 2017 roku - 21,3 tys. Szacunkowy koszt nauczania religii wyniósł w 2018 roku 1 mld 482 mln zł. W 2017 roku - 1 mld 399 mln zł. To wyliczenia MEN na podstawie liczby etatów i średnich wynagrodzeń z uwzględnieniem dodatków.

Powyższe dane pozwalają na ustalenie, że średni koszt etatu nauczycielskiego katechety wyniósł w 2018 roku 5691 zł miesięcznie, a w 2017 roku - 5473 zł. Korzystając z kalkulatora wynagrodzeń, można wyliczyć, że średnie wynagrodzenie brutto nauczyciela religii wyniosło w 2018 roku 4723 zł brutto, co daje 3358 zł netto. Przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2018 roku wyniosło 4585,03 zł.

Wystąpiliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem o udostępnienie aktualnych danych o liczbie nauczycieli religii i wysokości ich wynagrodzeń. Czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, że niedawno nastąpiła podwyżka minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Na mocy rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 27 sierpnia tego roku minimalne wynagrodzenie nauczyciela wynosi od 2949 zł do 4046 zł brutto - w zależności od stopnia awansu zawodowego. W porównaniu z kwotami z rozporządzenia MEN z 29 marca 2018 roku wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o 532 zł w przypadku nauczycieli stażystów, 547 zł w przypadku nauczycieli kontraktowych, 621 zł w przypadku mianowanych i 729 zł w przypadku dyplomowanych.


[Aktualizacja]

24 września z Konkret24 skontaktował się Przemysław Lis. Podkreślił, że to nie on zakrył paskiem papieru fragment pisma dyrektora Zespołu Szkół w Czudcu. "Z portalem 'Halo Czudec' w żaden sposób już nie współpracuję" – powiedział.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Pozostałe

Historia Janusza Szymika vs pamięć Stanisława Dziwisza. Szymik: kardynał idzie w zaparte, mataczy

"Nie wiedziałem, że chodził do biskupa"; "rozmowy sobie nie przypominam"; "listu nie widziałem nigdy" – odpowiadał kardynał Stanisław Dziwisz w "Faktach po Faktach", pytany o sprawę Janusza Szymika wykorzystywanego seksualnie przez księdza. Zdaniem Szymika kardynał jego sprawą się interesował, lecz w wywiadzie nie chciał się do tego przyznać. Także ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie zgadza się z zaprzeczeniami kardynała.

Nowe restrykcje w pandemii a stan klęski żywiołowej: porównujemy ograniczenia

Rząd wprowadził kolejne ograniczenia, które są przewidziane w ustawie o stanie klęski żywiołowej - ale samego stanu nadzwyczajnego wciąż nie wprowadził. Prawnicy analizują dla Konkret24, które restrykcje spełniają warunki stanu klęski żywiołowej, a które już nawet poza nie wykraczają, naruszając konstytucję.

Owsiak krytykowany za wizytę w Centrum Zdrowia Dziecka. Szpital: zgodna z zasadami

Wiele krytycznych komentarzy skierowano do Jerzego Owsiaka po tym, jak na początku października odwiedził Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie Fundacja WOŚP kupowała sprzęt medyczny. Szpital zapewnił jednak, że wizyta odbyła się zgodnie z procedurami obowiązującymi w placówce i że nie obowiązywał zakaz odwiedzin. Prezes WOŚP wyjaśnił także, że nie odwiedzał chorych, a spacer po szpitalu odbył się na zaproszenie jego dyrektora.