W ostatnich dniach internauci kpią z uczestników Marszu Niepodległości, komentując zdjęcie, na którym widać, jak narodowcy niosą baner z hasłem o przyjaźni polsko-węgierskiej zawierającym błąd ortograficzny. Jednak fotografia jest stara i została przerobiona.

Niedługo po tegorocznym Marszu Niepodległości w Warszawie w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, na którym widać grupę zamaskowanych mężczyzn trzymających odpalone race. Niosą ponadto baner z napisem: "Polak Wengier dwa bratanki". Właśnie ten widoczny błąd spowodował wysyp zgryźliwych i ironicznych wpisów internautów. Niektórzy umyślnie komentują, robiąc błędy ortograficzne: "muj borze" - napisał jeden z użytkowników Twittera, a wpis ten polubiło ponad 1,5 tys. osób.

"Ale wiocha!"; "Kwintesencja narodowca"; "Gróbo"; "arz oczy bolom"; "Ortografia wyklęta"; "Buraczana ciemnota"; "Ortografia patriotyczno-narodowa"; "prawdziwe polaczki"; "Pisowska wyklęta armia"; "Nowa elita, nowy język" - komentują pod tym wpisem internauci.

Część z nich dopytuje jednak, czy zdjęcie jest autentyczne. Inni są przekonani, że to fejk.

Zdjęcie pojawiło się również na profilu dziennikarza sportowego Tomasz Smokowskiego. "Przypomnę, że sympatyczny Arsene był w Polsce zawsze lubiany" - skomentował żartobliwie na Twitterze, nawiązując do nazwiska legendarnego francuskiego piłkarskiego trenera Arsene'a Wengera.

Zamieszki, podpalone mieszkanie, duże zniszczenia. Policja podsumowuje marsz narodowców

Zdjęcie stare, przerobione

Jak sprawdziliśmy, popularne teraz zdjęcie pojawiło się po raz pierwszy w sieci 11 listopada 2014 roku - po ówczesnych zamieszkach podczas Marszu Niepodległości. Znaleźliśmy je np. na jednym z kont na Facebooku. Od tej pory przez lata jest popularne w mediach społecznościowych - na Wykopie, na stronach z memami. Internauci kpią, że narodowcy nie znają polskiej ortografii i nie umieją się wysławiać po polsku.

Tylko że fotografia nie jest autentyczna. Napis na banerze został przerobiony - w oryginale nie ma błędu. Słowo "Węgier" jest napisane poprawnie.

Zdjęcie wykonał fotograf Agencji Gazeta Dariusz Borowicz. Z datą wykonania sześć lat temu można je zobaczyć m.in. na stronie stadionowioprawcy.net czy na portalu naTemat.

Smokowski po kilku minutach od zamieszczenia przeróbki zdjęcia sprostował swój wpis sprostował, ale go nie skasował. "Żeby nie było! To z Arsenem to fejk!" - napisał.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Wojciech Olkuśnik/PAP

Pozostałe

Poręczenia majątkowe zamiast aresztu. Tylko dla bogaczy?

Ani pieniądze od znajomych czy przyjaciół, ani sprzedaż samochodu czy domu, ani pieniądze z kredytu - nie będą mogły być wykorzystane do wpłat na poręczenie majątkowe dla podejrzanych o przestępstwa. Tak zapisano w nowelizacji prawa karnego, która wejdzie w życie 22 czerwca. Prawnicy ostrzegają, że nowe regulacje grożą zwiększeniem liczby tymczasowo aresztowanych a na kaucję będzie stać tylko najbogatszych podejrzanych.

W Polsce spada udział zgonów z powodu COVID-19

W maju zmarło w Polsce 40,7 tysiąca osób. To druga najniższa miesięczna statystyka zgonów w tym roku. Ponad 15 procent zarejestrowanych zgonów stanowiły te z COVID-19. To mniej niż w kwietniu - wtedy wynosiły ponad jedną czwartą. Tylko w dwóch województwach odsetek takich zgonów wobec wszystkich w maju przekroczył 20 proc.

Fundusz Patriotyczny: dwie organizacje Roberta Bąkiewicza z pozytywnymi decyzjami ekspertów. Mają szansę na łącznie milion złotych

Dwa stowarzyszenia Roberta Bąkiewicza: Roty Marszu Niepodległości oraz Marsz Niepodległości mają szansę łącznie na milion złotych dotacji z Funduszu Patriotycznego. Eksperci wydali pozytywną opinię także w sprawach wniosków złożonych przez m.in.: Młodzież Wszechpolską, Fundację Jana Pietrzaka Towarzystwo Patriotyczne, Stowarzyszenie Koliber, Solidarnych 2010 i Redutę Dobrego Imienia. Decyzje jeszcze nie są ostateczne.

"Hejt, bogacenie się i kwestie łóżkowe" na "nowej liście grzechów"? Odgrzany fake news

"To Kościół do piekła pójdzie. Hejtują, bogacą się i na materacu różnie bywa z różnymi" - brzmiał jeden z komentarzy internautów oburzonych "nową listą grzechów", jaką rzekomo ogłosił Kościół. Mają być wśród nich hejt, nadmierne bogacenie się czy eksperymentowanie na ludziach. Wiadomość ta rozeszła się szeroko w internetowych mediach - ale nie po raz pierwszy. Fake news o zaktualizowanej liście grzechów wraca co jakiś czas.

Zgony z COVID-19 na milion mieszkańców: Polska piąta w Unii Europejskiej

Mimo mniejszej śmiertelności pandemii w maju Polska wciąż jest w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem tygodniowej średniej liczby zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców. Zajmujemy piątą pozycję - przed nami są tylko Chorwacja, Łotwa, Grecja i Węgry. Na świecie w tym niechlubnym rankingu jesteśmy w trzeciej dziesiątce.

Stępka bez kontraktu, 10 milionów nierozliczonej zaliczki, 4 miliony za konsultacje - promu nie ma, są koszty

Koszty związane z planami budowy promu pasażerskiego wyniosły według Ministerstwa Infrastruktury 12,5 mln zł. Ale według Najwyższej Izby Kontroli - nawet 14 mln. Izba zarzuca autorom projektu brak zapewnienia finansowania, położenie stępki bez kontraktu, nierozliczenie 10 mln zaliczki, wydanie 4 mln na obsługę prawną i konsultacje. W dodatku ustalone parametry promu uniemożliwiają zbudowanie go w stoczni szczecińskiej.