Po drugiej turze wyborów samorządowych przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości przyznają, że przegrali w wielkich miastach, ale dodają, że to "tylko 15 proc. Polaków". Sprawdzamy czy aby na pewno.
W wielkich miastach, gdzie mieszka 15 procent Polaków, mamy problem – przyznał w poniedziałkowej "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. – Liczyliśmy na dobre wyniki też w wielkich miastach, przegraliśmy w zdecydowanej większości z nich – mówił.
Podobnie dzień wcześniej do wyników wyborczych PiS odnosił się Jacek Sasin, także na antenie TVN24. - Polska to nie są tylko duże miasta, one są ważne, ale to tylko 15 proc. Polaków. Poza dużymi miastami zdecydowanie wygrało PiS – mówił w "Kawie na ławę" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Wspominane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości 15 proc. Polaków, reprezentujących wielkie / duże miasta wzbudziło nasze wątpliwości, więc postanowiliśmy te dane sprawdzić. Do analizy wykorzystywaliśmy informacje z Głównego Urzędu Statystycznego, z raportu „Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2018 r. Stan w dniu 30 VI”.
38,4 mln Polaków
Najważniejszą daną, do której będziemy się odnosić, jest liczba mieszkańców Polski. Stan ludności w dniu 30 czerwca wynosił 38 413 139 osób. W miastach mieszkało 23095 tys. osób (60 proc. populacji), na wsi 15318 tys.
W Polsce jest 930 miast. GUS dzieli je na kilka kategorii, ze względu na liczbę ludności. Najwięcej, bo aż 278, jest miast z liczbą ludności w przedziale 2 – 5 tys. Miast, które można uznać za duże, czyli w przedziale 100-200 tys. jest 23, a powyżej 200 tysięcy – 16.
100 tysięcy i więcej = 28 proc.
Na początek sprawdziliśmy jaki odsetek mieszkańców Polski stanowią osoby, które mieszkają we wszystkich miastach powyżej 100 tysięcy. W żadnym z nich w wyborach na prezydenta miasta nie wygrał kandydat startujący z listy KW Prawo i Sprawiedliwość, jedynie w Katowicach zwycięstwo odniósł kandydat popierany przez PiS – Marcin Krupa (KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa). W sumie ludność tych 39 miast to prawie jedenaście milionów osób - dokładnie 10 809 354. Stanowią oni zatem 28 proc. mieszkańców Polski.
Gdyby z tej grupy miast odjąć Katowice, w których wygrał kandydat popierany przez PiS, mieszkańcy pozostałych ponad stutysięcznych miejscowości stanowią w sumie ok. 27 proc. mieszkańców Polski.
200 tysięcy i więcej = 19,9 proc.
Postanowiliśmy zatem zawęzić sprawdzanie danych wyłącznie do miast, które znajdują się w GUS-owskiej grupie „200 tysięcy i więcej”. Takich miejscowości jest w Polsce 16. To: Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Warszawa. W sumie mieszka w nich 7 644 622 osób, co stanowi 19,9 proc. ludności Polski. Gdyby znów z grupy tej wyeliminować Katowice, odsetek ten spada do 19,1 proc. Czyli nadal powyżej odsetka wskazywanego przez polityków.
Zmniejszenie analizowanej liczby najludniejszych miast do dziesięciu nadal nie sprowadza nas do 15 proc., ale do tego wyniku zbliża – wynosi 16,3 proc. Są to już wyliczenia bez Katowic, gdyż zgodnie z danymi GUS, jest to jedenaste najludniejsze miasto w Polsce.
300 tysięcy i więcej = 15,5 proc.
Do 15 proc. mieszkańców Polski sprowadza nas dopiero zmniejszenie liczby badanych miast do dziewięciu, czyli do Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy i Lublina. W sumie ich mieszkańcy stanowią 15,5 proc. ludności Polski. Są to wszystkie polskie miasta powyżej 300 tys. mieszkańców.
W żadnym z nich nie wygrał kandydat PiS na prezydenta, komitet wyborczy nie odniósł także zwycięstwa w wyborach do rad miejskich. Największym miastem, w którym KW PiS zwyciężył w wyborach do rad miejskich jest Radom. Wszystkie pozostałe większe od niego miasta zamieszkuje 18% ludności Polski.
Autor: beata biel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: PAP/Tomasz Gzell