Jak działa "polityka wystawiania mandatów" w czwartej fali pandemii? Sprawdzamy statystyki policji


20 października minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział odejście od "polityki upomnień" za nieprzestrzeganie obostrzeń epidemicznych w kierunku "polityki wystawiania mandatów". Sprawdziliśmy, czy ma to odzwierciedlenie w policyjnych statystykach. Dane przesłano nam z dwunastu województw.

Eksplozja pandemii - tak 20 października na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski opisał sytuację epidemiczną w Polsce. Tego dnia resort zdrowia informował o 5559 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Było to ponad dwa razy więcej niż tydzień wcześniej (2 grudnia raportowano już ponad 27 tys. zakażeń). Minister Niedzielski zapowiedział w październiku więcej kontroli przestrzegania obostrzeń. "Zwracam szczególną uwagę na środki transportu i zachowanie tam odpowiedzialnej postawy: noszenie maseczek" – mówił. "Mamy uzgodnienie z policją takie, że polityka upomnień czy zwracania uwagi zmienia się w politykę wystawiania mandatów, czyli ta proporcja mandatów do upomnień będzie rosła" – stwierdził.

Niedzielski: sytuacja staje się bardzo poważna
Niedzielski: sytuacja staje się bardzo poważnatvn24

Zapowiedź "bardziej dolegliwej" polityki karania za brak maseczek minister zdrowia powtórzył 28 października, będąc w Poznaniu. "Do tej pory podstawowym elementem było zwracanie uwagi albo upomnienie, natomiast teraz przechodzimy na politykę wystawiania mandatów" - mówił. "Mamy dobre podstawy prawne, bo przypomnę, że kodeks wykroczeń został pod tym kątem zmieniony, więc nie ma tu problemu legislacyjno-egzekucyjnego" - dodał.

"Zwiększenie rygoru egzekucji maseczek"

W kolejnych dniach minister zdrowia przypominał o tych decyzjach. "Jeżeli patrzymy na skalę zjawiska i problem, z jakim mamy do czynienia, to w tej chwili naszą bronią są: egzekucja obowiązujących obostrzeń oraz nasza zdolność organizacyjna" - mówił minister 1 listopada w wywiadzie dla Polsat News i Interii. 4 listopada informował, że prowadzone są rozmowy z Komendantem Głównym Policji na temat "zwiększenia rygoru egzekucji maseczek w przestrzeniach zamkniętych". "Dotyczy to przede wszystkim środków transportu publicznego i miejsc takich jak galerie, gdzie są duże skupiska ludzkie. Ustaliliśmy sobie z panem komendantem, że to są te priorytety wykonywania kontroli" - przekazał. Również 6 listopada w RMF FM minister mówił o ustalonych z policją dwóch priorytetach kontroli przestrzegania noszenia maseczek: komunikacji miejskiej i galeriach handlowych.

24 listopada Adam Niedzielski, podkreślając na konferencji prasowej, że ważna jest "egzekucja podstawowych obowiązków związanych przede wszystkim z noszeniem maseczek", poinformował, że "od początku tych działań jest już ponad 127 tysięcy wystawionych mandatów".

Policja sprawdza, czy pasażerowie metra noszą maseczki
Policja sprawdza, czy pasażerowie metra noszą maseczkiMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Czy zapowiadana przez ministra zdrowia "polityka wystawiania mandatów" za nieprzestrzeganie obostrzeń jest realizowana i czy potwierdzają to policyjne statystyki? By to sprawdzić, 22 listopada poprosiliśmy biura prasowe szesnastu komend wojewódzkich policji i Komendy Stołecznej Policji o dane, ile mandatów wystawiono za nieprzestrzeganie obostrzeń epidemicznych od 2 sierpnia do 21 listopada.

Jak się okazało, uzyskanie ich nie jest łatwe - komendy tłumaczą np., że nie dysponują gotowymi statystykami według tygodni czy dni; część przesłanych nam danych obejmuje różne tygodnie; rzecznik prasowy KWP w Białymstoku odpowiedział, że interesujące nas dane nie są gromadzone; zespół prasowy KWP w Szczecinie poinformował, że właściwymi statystykami nie dysponuje, bo przepisy o sprawozdawczości nie zobowiązują do prowadzenia tak szczegółowych rejestrów.

Do publikacji tego tekstu dostaliśmy dane z 11 województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego (ale bez Warszawy), opolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Każda jednostka nieco inaczej opisuje swoje statystyki - przedstawiamy te same opisy. Najczęściej są to dane o mandatach "za nieprzestrzeganie obostrzeń". Biura prasowe kilku komend podały, że dominująca część wystawianych mandatów dotyczyła "niezakrywania twarzy maseczkami".

Jak pokazują poniższe wykresy, w tych 11 województwach od drugiej połowy października policja wystawiała rzeczywiście więcej mandatów za nieprzestrzeganie epidemicznych obostrzeń.

Województwo dolnośląskie

W województwie dolnośląskim do połowy października wystawiano tygodniowo mniej niż 200 mandatów - a od połowy października widać wyraźny wzrost liczby kar.

Województwo dolnośląskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń pandemicznych
Województwo dolnośląskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń pandemicznychWojewództwo dolnośląskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń pandemicznychKonkret24 | KWP we Wrocławiu

Od 18 do 24 października wystawiono już 306 mandatów, w kolejnym tygodniu - 677. W pierwszym tygodniu listopada było już blisko tysiąc kar pieniężnych. A od 15 do 21 listopada mandatów wystawiono aż 1,9 tys.

Województwo lubuskie

Dane z województwa lubuskiego nie zawierają statystyk z 11, 25, 29 października i 9 listopada. Zwraca uwagę w ogóle niewielka liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń. Tylko w ostatnim analizowanym tygodniu przekroczyła 100. W tygodniach od 2 sierpnia do 17 października w całym województwie lubelskim wystawiano najwyżej 20 mandatów tygodniowo. Od połowy października widać już wzrosty, ale w porównaniu z innymi województwami nie są to duże liczby. Najwięcej mandatów - 103 - wystawiono między 22 a 28 listopada.

Województwo lubuskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń
Województwo lubuskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeńWojewództwo lubuskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeńKonkret24 | KWP w Gorzowie Wielkopolskim

Województwo łódzkie

W województwie łódzkim od 2 sierpnia do 17 października wystawiano średnio 75 mandatów za łamanie obostrzeń. Najwięcej od 2 do 8 sierpnia - 164.

Województwo łódzkie. Liczba mandatów za łamanie obostrzeń
Województwo łódzkie. Liczba mandatów za łamanie obostrzeńWojewództwo łódzkie. Liczba mandatów za łamanie obostrzeńKonkret24 | KWP w Łodzi

Wyraźny wzrost liczby wystawionych mandatów widać w drugiej połowie października - czyli po tym, jak minister Niedzielski zapowiedział zaostrzenie egzekwowania obostrzeń. Od 18 do 24 października mandatów wystawiono 278; od 25 do 31 października - już 565; od 1 do 7 listopada - 918; natomiast od 15 do 21 listopada - 929.

Trwają kontrole - między innymi w galeriach handlowych
Trwają kontrole - między innymi w galeriach handlowychTrwają kontrole - między innymi w galeriach handlowychPolicja w Łodzi

Rzeczniczka KWP w Łodzi zaznaczyła, że interwencje policji kończyły się także pouczeniami i kierowaniem wniosków o ukaranie do sądu. "Naszych reakcji było zdecydowanie więcej" - podkreśliła w odpowiedzi do Konkret24.

Województwo mazowieckie - bez stolicy

Dane Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu dotyczą Mazowsza z wyłączeniem Warszawy (na dane z Komendy Stołecznej Policji wciąż czekamy). Wynika z nich, że w kolejnych tygodniach od 23 sierpnia do 24 października nie wystawiano więcej niż 400 mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń. Później nastąpił wzrost.

Województwo mazowieckie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń
Województwo mazowieckie bez Warszawy. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeńWojewództwo mazowieckie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeńKonkret24 | KWP w Radomiu

Od 25 do 31 października wystawiono 558 mandatów, w kolejnym tygodniu - 857. Najwięcej decyzji o karach pieniężnych w analizowanym okresie było między 15 a 21 listopada - 915.

Województwo opolskie

Według statystyk opolskiej policji liczba wystawianych w województwie mandatów "za niestosowanie się do obostrzeń" była mniej więcej stała od sierpnia do połowy października. W pierwszych dwóch tygodniach wynosiła ponad 200, ale od 18 do 24 października urosła do 416.

Województwo opolskie. Liczba mandatów za niestosowanie się do obostrzeń
Województwo opolskie. Liczba mandatów za niestosowanie się do obostrzeńWojewództwo opolskie. Liczba mandatów za niestosowanie się do obostrzeńKonkret24 | KWP w Opolu

W kolejnym tygodniu mandatów było nieco mniej, ale od następnego tygodnia znowu karano częściej - najwięcej między 15 a 21 listopada: 625 razy. Jak przekazał nam rzecznik KWP w Opolu, większość wykroczeń dotyczyła niezasłaniania twarzy.

Województwo podkarpackie

Według danych KWP w Rzeszowie w województwie podkarpackim w tygodniach od 2 sierpnia do 3 października kar pieniężnych za niestosowanie się do obostrzeń tylko raz było więcej niż 200 (od 2 do 8 sierpnia - 204). Potem jednak ich przybywało - w trzecim tygodniu października było już ponad 500 mandatów, a od 18 do 24 października - aż 1339.

Województwo podkarpackie. Liczba mandatów za niestosowanie się do obostrzeń
Województwo podkarpackie. Liczba mandatów za niestosowanie się do obostrzeńWojewództwo podkarpackie. Liczba mandatów za niestosowanie się do obostrzeńKonkret24 | KWP w Rzeszowie

W kolejnych tygodniach liczba kar pieniężnych nie spadła poniżej tysiąca, w tygodniu od 15 do 21 listopada udzielono ich aż 1922.

Z kolei 16 listopada Onet podał policyjne dane z Podkarpacia od 1 listopada w podziale na liczbę wystawionych mandatów, pouczeń i wniosków o ukaranie skierowanych do sądu: 2806 osób ukarano mandatem karnym, 1527 osób pouczono, wobec 212 skierowano wnioski do sądu o ukaranie.

Województwo pomorskie

Najwięcej mandatów wystawionych w województwie pomorskim dotyczyło złamania obowiązku zasłaniania twarzy. Przesłane nam statystyki obejmują również łamanie zakazów gromadzenia się i przemieszczania. Z tym że w sierpniu i wrześniu tygodniowo wystawiano nie więcej niż 300 mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń. A od października liczby rosły. Wyraźnie więcej mandatów policjanci wystawili od 18 do 24 października - 472, w kolejnym tygodniu - 678.

Województwo pomorskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń
Województwo pomorskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeńWojewództwo pomorskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeńKonkret24 | KWP w Gdańsku

W listopadzie liczba kar pieniężnych sięgała już tysiąca tygodniowo. 1080 mandatów wystawiono od 22 do 28 listopada.

KWP w Gdańsku przesłała nam też dane o liczbie pouczeń. W każdym tygodniu analizowanego okresu było ich więcej niż wystawionych mandatów: od 18 do 24 października - 5987, w kolejnym tygodniu - 6403, w następnym - 7758. Od 22 do 28 listopada udzielono 7486 pouczeń.

Województwo śląskie

Policja śląska przesłała dane o mandatach "za nieprzestrzeganie ograniczeń". Zwraca uwagę duża liczba mandatów wystawionych w sierpniu w porównaniu z wrześniem. W czterech pierwszych tygodniach sierpnia wystawiano średnio ok. 1,7 tys. mandatów, a we wrześniu w żadnym tygodniu liczba ta nie przekroczyła tysiąca.

Województwo śląskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie ograniczeń
Województwo śląskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie ograniczeńWojewództwo śląskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie ograniczeńKonkret24 | KWP w Katowicach

Natomiast od października widać wyraźny wzrost liczby kar pieniężnych za nieprzestrzeganie obostrzeń. Od 18 do 24 października wystawiono 2265 mandatów, od 25 do 31 października - 2550. A od 1 do 7 listopada - aż 3056. W kolejnych dwóch tygodniach karano już mniej, wciąż jednak było to ponad 2 tys. wystawionych mandatów.

Województwo świętokrzyskie

W kolejnych tygodniach sierpnia w województwie świętokrzyskim wystawiano średnio 325 mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń, ale we wrześniu wyraźnie mniej. I tutaj - jak w innych województwach - wyraźny stały wzrost liczby kar nastąpił w drugiej połowie października.

Województwo świętokrzyskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń
Województwo świętokrzyskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeńWojewództwo świętokrzyskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeńKonkret24 | KWP w Kielcach

W tygodniu od 18 do 24 października wystawiono 615 mandatów, a potem coraz więcej. Od 15 do 21 listopada wystawiono ich aż 901.

Województwo warmińsko-mazurskie

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie przesłała dane o liczbie mandatów wystawionych za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczek w województwie warmińsko-mazurskim. W sierpniu i wrześniu wystawiano kilkadziesiąt mandatów tygodniowo - od października nastąpił wzrost.

Województwo warmińsko-mazurskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki
Województwo warmińsko-mazurskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczkiWojewództwo warmińsko-mazurskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczkiKonkret24 | KWP w Olsztynie

W tygodniu od 27 września do 3 października było już 115 kar pieniężnych, w kolejnym tygodniu - 235. Potem było ich znowu mniej, ale wciąż więcej niż przed październikiem.

Od 11 do 17 października wystawiono 117 mandatów, a od 1 do 7 listopada - 221. Potem liczba znowu spadła: od 15 do 21 listopada w całym województwie warmińsko-mazurskim wystawiono 156 mandatów za nienoszenie maseczek.

Województwo wielkopolskie

Z KWP w Poznaniu otrzymaliśmy dane o łącznej liczbie wykroczeń "dotyczących COVID-19". Statystyka uwzględnia liczbę wystawionych mandatów, udzielonych pouczeń i wniosków skierowanych do sądu.

Również te dane pokazują, że od końca października działania policji się nasiliły. Od 27 lipca do 18 października w całym województwie wielkopolskim liczba mandatów, pouczeń i spraw skierowanych do sądu wynosiła średnio 74. Najmniej interwencji było od od 7 do 13 września - 38, najwięcej od 12 do 18 października - 114.

Województwo wielkopolskie. Liczba wykroczeń dotyczących pandemii KWP Poznań

Natomiast od 19 do 25 października było już 238 interwencji policji; od 26 października do 1 listopada - 691; od 2 do 8 listopada - już 1430; najwięcej interwencji było od 16 do 22 listopada - 1540.

W przesłanej nam już 3 grudnia informacji, KWP w Poznaniu dosłała poprawione dane o interwencjach od 23 do 29 listopada: było ich 1469. Dostaliśmy również osobne dane tylko o liczbie wystawianych mandatów: od 27 lipca do 18 października w całej Wielkopolsce wystawiono w tygodniu najwięcej 110 mandatów, liczba ta wzrosła w drugiej połowie października. Od 2 do 8 listopada było już 548 mandatów, a od 23 do 29 listopada - 827.

Policja wielkopolska przekazała nam też dane od 1 do 17 listopada w podziale na liczbę wystawionych mandatów, pouczeń i wniosków o ukaranie skierowanych do sądu. W ciągu tego krótkiego okresu nałożono 1174 mandaty. Więcej - 1378 interwencji - zakończyło się pouczeniem. Skierowano 95 wniosków o ukaranie do sądu.

Aktualizacja

Warszawa

3 grudnia, już po publikacji tekstu, Komenda Stołeczna przesłała nam dane z Warszawy o reakcjach policji na nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczek. W kolejnych tygodniach od 2 sierpnia do 17 października tygodniowo wystawiano od 115 do 232 mandatów. Znacznie więcej - 365 - wystawiono od 18 do 24 października. Kolejny tydzień to już ponad dwukrotnie więcej kar pieniężnych - 757. W następnych wystawiano co najmniej 650 mandatów.

Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczek
Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczekLiczba mandatów za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczekKonkret24 | Komenda Stołeczna Policji

W każdym z analizowanych tygodni stołeczna policja częściej pouczała, niż wystawiała mandaty. Najwięcej pouczeń było od 25 do 31 października - 1917, najmniej od 9 do 15 sierpnia - 826. W całym omawianym okresie skierowano do sądu 173 wnioski o ukaranie.

Województwo lubelskie

Również 3 grudnia otrzymaliśmy dane z województwa lubelskiego od KWP w Lublinie. W kolejnych tygodniach do od 2 sierpnia do 26 września wystawiano tam najwięcej ponad 300 mandatów za niezasłanianie ust i nosa maseczką. Wzrost liczby kar zauważalny jest już od połowy września.

Województwo lubelskie. Liczba mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń pandemicznychKWP Lublin

Od 27 września do 3 października wystawiono 497 mandatów, a w kolejnych tygodniach odpowiednio 643, 657 i 1086. Od drugiej połowy października liczba kar finansowych była tygodniowo na poziomie 900-1000.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Pozostałe wiadomości

Nowa ustawa spowoduje, że polski gaz będzie magazynowany w Niemczech - alarmują politycy opozycji i prawicowe media. To fałszywa narracja zbudowana na wielostopniowej manipulacji. W jej przypadku szczególnie istotne jest, jak powstała.

"Polski gaz u Niemca"? Tekst Obajtka i ustawa z czasów PiS

"Polski gaz u Niemca"? Tekst Obajtka i ustawa z czasów PiS

Źródło:
Konkret24

Wizualizacje remontowanych kamienic we Wrocławiu wywołały poruszenie w sieci. Na budynkach widać bowiem szyldy w językach polskim i niemieckim. Czy rzeczywiście tam wiszą? My sprawdziliśmy, a inwestor wyjaśnia.

Niemieckie szyldy na kamienicach we Wrocławiu? "Charakter ilustracyjny"

Niemieckie szyldy na kamienicach we Wrocławiu? "Charakter ilustracyjny"

Źródło:
Konkret24

Po rocznicy rzezi wołyńskiej w sieci pojawiło się zdjęcie, które rzekomo przedstawia szczątki ofiar w zbiorowej mogile. Drastyczny opis informuje o "10 000 czaszkach małych dzieci". Fotografia nie ma jednak nic wspólnego z ludobójstwem na Wołyniu. Wyjaśniamy, co wiadomo o grobie i ofiarach, które się w nim znajdują.

"10 000 czaszek małych dzieci" zabitych podczas rzezi wołyńskiej? Co widać na zdjęciu

"10 000 czaszek małych dzieci" zabitych podczas rzezi wołyńskiej? Co widać na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

"To jest mocne" - napisał rzecznik rządu Adam Szłapka, publikując w mediach społecznościowych "wyciąg z systemu wizowego", który miał udowadniać, że za rządów Zjednoczonej Prawicy nie kontrolowano migracji do Polski. Tylko że akurat nie te dane to pokazują.

Adam Szłapka pokazuje dane o "niekontrolowanej migracji". Manipuluje

Adam Szłapka pokazuje dane o "niekontrolowanej migracji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Biurokratyczny zamordyzm w plastikowym wydaniu" - grzmiał w Sejmie poseł Konfederacji Witold Tumanowicz, twierdząc, że szwedzka fundacja wykazała wzrost liczby wyrzucanych nakrętek po tym, jak Unia Europejska nakazała przytwierdzać je do butelek. Tylko że to nieprawda.

"Unijne nakrętki". Konfederacja cytuje szwedzki raport. Oto jak zmyśla

"Unijne nakrętki". Konfederacja cytuje szwedzki raport. Oto jak zmyśla

Źródło:
Konkret24

Podczas gdy polski polityk wprost podważa zbrodnie popełnione w Auschwitz-Birkenau, w sieci rozpowszechniane są grafiki AI, które mają imitować autentyczne obrazy pokazujące sceny z tego obozu zagłady. Powstają często na bazie prawdziwych, zachowanych zdjęć. "Manipulowanie takim obrazem dla rozrywki bezcześci go" - przestrzega muzeum. Apeluje o niepodawanie dalej takich postów.

Nieautentyczne obrazy o Auschwitz. Muzeum apeluje do internautów

Nieautentyczne obrazy o Auschwitz. Muzeum apeluje do internautów

Źródło:
Konkret24

Iga Świątek pokonała Amandę Anisimovą w finale Wimbledonu, przechodząc do historii tenisa. Jej zwycięstwo skomentował premier Donald Tusk, lecz nie ustrzegł się przy tym wpadki.

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Źródło:
Konkret24

W gorącej dyskusji na temat migrantów "przerzucanych" przez niemiecką granicę politycy opozycji stawiają za wzór Danię i Luksemburg. Według nich te dwa kraje mają nie przyjmować żadnych migrantów z Niemiec. Sprawdziliśmy więc, jak to jest. Publikujemy najnowsze niemieckie statystyki.

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Te historie poruszają. Szczególnie tych rodziców, którzy stracili dzieci, a teraz widzą zdjęcia nastolatków i czytają, że zginęli w wypadkach, lecz ich organy posłużyły do przeszczepów. Autorzy takich wpisów "błagają o udostępnienia" - a my ostrzegamy: to fake newsy.

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS postanowił zaalarmować o wzroście bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce. Choć posłużył się wiarygodnymi danymi, to przedstawił je w taki sposób, że czytelnik może wyciągać błędne wnioski. Wyjaśniamy.

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Źródło:
Konkret24

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24