Kpinom z oplutej muzułmanki nie było końca. "Fake news", który okazał się prawdą

konkret-miasto.jpg

Miała to być według niektórych "lewacka ustaweczka", "obrzydliwa antypolska propaganda" i "fake news", tymczasem prokuratura potwierdziła, że w ubiegłym roku doszło do oplucia muzułmanki w Lublinie. Sprawca się przyznał i zgodził dobrowolnie poddać się karze.

W czerwcu 2017 roku media poinformowały o opluciu muzułmanki w Lublinie. Dziewczyna przebywała w Polsce na wycieczce, w trakcie której jej grupa miała pogłębić wiedzę na temat Holokaustu i problematyki migracji. Policja oświadczyła wtedy jednak, że monitoring nie potwierdził, by doszło do takiej sytuacji. Powtórzyło to następnie ówczesne kierownictwo MSWiA.

Szef resortu Mariusz Błaszczak mówił wtedy w studiu wPolsce, że "nie ma żadnego dowodu w tej sprawie, nie było zgłoszenia. Pani, która była przewodniczką tej grupy, mówi po polsku, mogła zgłosić sprawę. Monitoring niczego nie wykazuje". Informacje o wydarzeniach z Lublina nazwał "fake newsami".

26.06.2017 | Przyjechali uczyć się o Holokauście. Spotkali się z rasizmem i ksenofobią
26.06.2017 | Przyjechali uczyć się o Holokauście. Spotkali się z rasizmem i ksenofobiąKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Z kolei wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński odpowiedział w podobny sposób na poselską interpelację posła Nowoczesnej Piotra Misiło: "Podjęte działania nie pozwoliły na ujawnienie zapisu wideo obrazującego przebieg przywołanego w wystąpieniu zdarzenia" - napisał.

"Karuzela propagandy", "lewacka ustaweczka"

To wystarczyło dużej części internautów, aby oskarżyć media, że podały "fake news". Kpinom z wydarzenia oraz z oplutej Damli U. nie było końca. "Pfff, kto jeszcze nabiera się na takie 'newsy'" - pisał na Wykopie użytkownik kotimwbuta, "Jak można brać w ogóle na poważnie cały reportaż" - pytał z kolei Quillion. "Idea jest taka, że niemiecko-żydowskie media dla Polaków w Polsce, i lewackie media w Europie, będą na potęgę przedstawiali Polaków w jak najgorszym świetle, robili z nas współczesnych nazistów, mających na sumieniu wiele zbrodni i niegodziwości" - stwierdzał Radagast. "Wiadomo, że fake news" - oceniał Schrodinger.

Zdarzenie było nazywane "lewacką ustaweczką", "prowokacją na szeroką skalę", "obrzydliwą antypolską propagandą" czy "zmyślonym incydentem".

Internauci zwracali uwagę, że przyjaciółka Damli U. podczas telewizyjnego wywiadu kilkakrotnie dotykała np. swojego nosa, co miało oznaczać, że kłamie. A sama Damla U. była nazywana "muzułmanką kłamczuszką".

"Wszystkie ostatnimi czasy informacje o atakach rasistowskich były wyssane z palca przez lewackie media. Muzułmanka nie została opluta, murzynka sama zaatakowała kontrolerów w autobusie a nie odwrotnie itd. W Polsce nie ma rasizmu" - pisała na Twitterze użytkowniczka AlicjaJesz.

Internetowy hejt, który zalał sieć, okazał się nie mieć żadnych podstaw, co potwierdził sam sprawca, przyznając się do zarzucanego mu występku. Jako pierwszy napisał o tym "Dziennik Wschodni".

Oplucie muzułmanki

Większość uczniów z berlińskiego liceum, którzy przyjechali do Polski, to muzułmanie. W większości są urodzeni w Niemczech, ale pochodzą z ubogich rodzin emigrantów z Palestyny, Libanu i Turcji. Przyjazd kończył trwający od 2015 roku projekt, który miał pogłębić ich wiedzę na temat Holokaustu i pomóc zrozumieć problematykę migracji. W ciągu dwóch lat z wyjazdami edukacyjnymi dotarli do Francji, Hiszpanii i Izraela, gdzie poznawali historię Żydów, którym udało się uciec przed Holokaustem. W Polsce odwiedzili m.in. muzeum więzienia Pawiak, obozy w Majdanku i Treblince.

21 czerwca 2017 w Lublinie pięcioro z nich wyszło do restauracji na kolację. Wśród nich 18-letnia Dalma, muzułmanka z chustką na głowie. Na placu Litewskim, w samym centrum miasta nieznany mężczyzna podszedł do niej i napluł jej w twarz. Według relacji licealistów, próbowali o sprawie zawiadomić stojących niedaleko policjantów. Ci mieli zareagować śmiechem.

Gdy sprawę nagłośniły media, policja wydała oświadczenie, w którym napisała, że: "W związku z barierą językową i szumem informacyjnym wynikającym z przekazu kilku osób policjanci mogli nie zrozumieć wszystkich intencji zgłaszających. Nie usłyszeli jednak żadnej informacji, która świadczyłaby o przestępstwie lub wykroczeniu popełnionym wobec którejkolwiek z tych osób". Funkcjonariusze o incydencie mieli dowiedzieć się następnego dnia z telefonu jednej z pracownic Państwowego Muzeum na Majdanku. Sprawdzili monitoring, ale "z nagrań nie wynikało, aby doszło do jakiegokolwiek incydentu z udziałem cudzoziemców". W podobnym tonie wypowiedziało się potem ówczesne kierownictwo MSWiA.

Kilka dni po zdarzeniu ofiara oplucia powiadomiła niemiecką policję. Ta przekazała swoje ustalenia funkcjonariuszom z Polski. Ci jeszcze wcześniej zatrzymali mężczyznę, który miał muzułmankę opluć.

Sprawca potwierdza

Jak informuje "Dziennik Wschodni" 42-letni Mirosław P. przyznał się, że zaatakował uczennicę. Śledczym powiedział, że wyładował na niej swoją frustrację.

- Podejrzanego oskarżono o to, że w dniu 21 czerwca 2017 roku w Lublinie publicznie naruszył nietykalność cielesną obywatelki Niemiec z powodu jej przynależności rasowej i wyznaniowej w ten sposób, że plunął jej w twarz, czym działał na jej szkodę, przy czym czyn ten stanowił występek o charakterze chuligańskim, polegający na umyślnym zamachu na nietykalność cielesną i został popełniony publicznie i bez powodu, z okazaniem rażącego lekceważenia porządku prawnego - poinformował Konkret24 Sąd Rejonowy Lublin-Zachód.

- Dobrze się stało, że prawda wyszła na jaw i okazało się, że policja działa skutecznie - komentuje Magdalena Zagórski, która uczestniczyła w wyjeździe uczniów berlińskiej szkoły do Polski jako tłumaczka i jedna z opiekunek. - Początkowo policja w ogóle nie chciała pomóc. Potem słyszeliśmy, że nie ma nagrań, a niektórzy próbowali przekręcać fakty. Ważne, że ten człowiek się przyznał i potwierdził, że sytuacja wyglądała tak, jak opisywaliśmy – mówi Zagórski.

Musi przeprosić

Podejrzany w swoich wyjaśnieniach przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze. Groziło mu do 3 lat więzienia, ale, jak pisze "Dziennik Wschodni", uzgodnił z prokuratorem 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, 1500 zł grzywny i drugie tyle nawiązki na rzecz Damli U oraz jej pisemne przeprosiny. 29 października wniosek o skazanie bez rozprawy wpłynął z prokuratury do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Mężczyzna musi również pisemnie przeprosić nastolatkę.

aktualizacja 9 lipca 2019 roku

20 grudnia 2018 roku mężczyzna został skazany przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód na karę taką, o jaką wnioskował. 27 marca 2019 roku orzeczenie podtrzymał Sąd Okręgowy w Lublinie.

Autor: Jan Kunert, współpraca Grzegorz Łakomski / Źródło: tvn24.pl; dziennikwschodni.pl; zdjęcie: Fakty TVN; Tomasz Zugaj, Wikipedia

Pozostałe wiadomości