Kpinom z oplutej muzułmanki nie było końca. "Fake news", który okazał się prawdą

konkret-miasto.jpg

Miała to być według niektórych "lewacka ustaweczka", "obrzydliwa antypolska propaganda" i "fake news", tymczasem prokuratura potwierdziła, że w ubiegłym roku doszło do oplucia muzułmanki w Lublinie. Sprawca się przyznał i zgodził dobrowolnie poddać się karze.

W czerwcu 2017 roku media poinformowały o opluciu muzułmanki w Lublinie. Dziewczyna przebywała w Polsce na wycieczce, w trakcie której jej grupa miała pogłębić wiedzę na temat Holokaustu i problematyki migracji. Policja oświadczyła wtedy jednak, że monitoring nie potwierdził, by doszło do takiej sytuacji. Powtórzyło to następnie ówczesne kierownictwo MSWiA.

Szef resortu Mariusz Błaszczak mówił wtedy w studiu wPolsce, że "nie ma żadnego dowodu w tej sprawie, nie było zgłoszenia. Pani, która była przewodniczką tej grupy, mówi po polsku, mogła zgłosić sprawę. Monitoring niczego nie wykazuje". Informacje o wydarzeniach z Lublina nazwał "fake newsami".

26.06.2017 | Przyjechali uczyć się o Holokauście. Spotkali się z rasizmem i ksenofobią
26.06.2017 | Przyjechali uczyć się o Holokauście. Spotkali się z rasizmem i ksenofobiąKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Z kolei wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński odpowiedział w podobny sposób na poselską interpelację posła Nowoczesnej Piotra Misiło: "Podjęte działania nie pozwoliły na ujawnienie zapisu wideo obrazującego przebieg przywołanego w wystąpieniu zdarzenia" - napisał.

"Karuzela propagandy", "lewacka ustaweczka"

To wystarczyło dużej części internautów, aby oskarżyć media, że podały "fake news". Kpinom z wydarzenia oraz z oplutej Damli U. nie było końca. "Pfff, kto jeszcze nabiera się na takie 'newsy'" - pisał na Wykopie użytkownik kotimwbuta, "Jak można brać w ogóle na poważnie cały reportaż" - pytał z kolei Quillion. "Idea jest taka, że niemiecko-żydowskie media dla Polaków w Polsce, i lewackie media w Europie, będą na potęgę przedstawiali Polaków w jak najgorszym świetle, robili z nas współczesnych nazistów, mających na sumieniu wiele zbrodni i niegodziwości" - stwierdzał Radagast. "Wiadomo, że fake news" - oceniał Schrodinger.

Zdarzenie było nazywane "lewacką ustaweczką", "prowokacją na szeroką skalę", "obrzydliwą antypolską propagandą" czy "zmyślonym incydentem".

Internauci zwracali uwagę, że przyjaciółka Damli U. podczas telewizyjnego wywiadu kilkakrotnie dotykała np. swojego nosa, co miało oznaczać, że kłamie. A sama Damla U. była nazywana "muzułmanką kłamczuszką".

"Wszystkie ostatnimi czasy informacje o atakach rasistowskich były wyssane z palca przez lewackie media. Muzułmanka nie została opluta, murzynka sama zaatakowała kontrolerów w autobusie a nie odwrotnie itd. W Polsce nie ma rasizmu" - pisała na Twitterze użytkowniczka AlicjaJesz.

Internetowy hejt, który zalał sieć, okazał się nie mieć żadnych podstaw, co potwierdził sam sprawca, przyznając się do zarzucanego mu występku. Jako pierwszy napisał o tym "Dziennik Wschodni".

Oplucie muzułmanki

Większość uczniów z berlińskiego liceum, którzy przyjechali do Polski, to muzułmanie. W większości są urodzeni w Niemczech, ale pochodzą z ubogich rodzin emigrantów z Palestyny, Libanu i Turcji. Przyjazd kończył trwający od 2015 roku projekt, który miał pogłębić ich wiedzę na temat Holokaustu i pomóc zrozumieć problematykę migracji. W ciągu dwóch lat z wyjazdami edukacyjnymi dotarli do Francji, Hiszpanii i Izraela, gdzie poznawali historię Żydów, którym udało się uciec przed Holokaustem. W Polsce odwiedzili m.in. muzeum więzienia Pawiak, obozy w Majdanku i Treblince.

21 czerwca 2017 w Lublinie pięcioro z nich wyszło do restauracji na kolację. Wśród nich 18-letnia Dalma, muzułmanka z chustką na głowie. Na placu Litewskim, w samym centrum miasta nieznany mężczyzna podszedł do niej i napluł jej w twarz. Według relacji licealistów, próbowali o sprawie zawiadomić stojących niedaleko policjantów. Ci mieli zareagować śmiechem.

Gdy sprawę nagłośniły media, policja wydała oświadczenie, w którym napisała, że: "W związku z barierą językową i szumem informacyjnym wynikającym z przekazu kilku osób policjanci mogli nie zrozumieć wszystkich intencji zgłaszających. Nie usłyszeli jednak żadnej informacji, która świadczyłaby o przestępstwie lub wykroczeniu popełnionym wobec którejkolwiek z tych osób". Funkcjonariusze o incydencie mieli dowiedzieć się następnego dnia z telefonu jednej z pracownic Państwowego Muzeum na Majdanku. Sprawdzili monitoring, ale "z nagrań nie wynikało, aby doszło do jakiegokolwiek incydentu z udziałem cudzoziemców". W podobnym tonie wypowiedziało się potem ówczesne kierownictwo MSWiA.

Kilka dni po zdarzeniu ofiara oplucia powiadomiła niemiecką policję. Ta przekazała swoje ustalenia funkcjonariuszom z Polski. Ci jeszcze wcześniej zatrzymali mężczyznę, który miał muzułmankę opluć.

Sprawca potwierdza

Jak informuje "Dziennik Wschodni" 42-letni Mirosław P. przyznał się, że zaatakował uczennicę. Śledczym powiedział, że wyładował na niej swoją frustrację.

- Podejrzanego oskarżono o to, że w dniu 21 czerwca 2017 roku w Lublinie publicznie naruszył nietykalność cielesną obywatelki Niemiec z powodu jej przynależności rasowej i wyznaniowej w ten sposób, że plunął jej w twarz, czym działał na jej szkodę, przy czym czyn ten stanowił występek o charakterze chuligańskim, polegający na umyślnym zamachu na nietykalność cielesną i został popełniony publicznie i bez powodu, z okazaniem rażącego lekceważenia porządku prawnego - poinformował Konkret24 Sąd Rejonowy Lublin-Zachód.

- Dobrze się stało, że prawda wyszła na jaw i okazało się, że policja działa skutecznie - komentuje Magdalena Zagórski, która uczestniczyła w wyjeździe uczniów berlińskiej szkoły do Polski jako tłumaczka i jedna z opiekunek. - Początkowo policja w ogóle nie chciała pomóc. Potem słyszeliśmy, że nie ma nagrań, a niektórzy próbowali przekręcać fakty. Ważne, że ten człowiek się przyznał i potwierdził, że sytuacja wyglądała tak, jak opisywaliśmy – mówi Zagórski.

Musi przeprosić

Podejrzany w swoich wyjaśnieniach przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze. Groziło mu do 3 lat więzienia, ale, jak pisze "Dziennik Wschodni", uzgodnił z prokuratorem 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, 1500 zł grzywny i drugie tyle nawiązki na rzecz Damli U oraz jej pisemne przeprosiny. 29 października wniosek o skazanie bez rozprawy wpłynął z prokuratury do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Mężczyzna musi również pisemnie przeprosić nastolatkę.

aktualizacja 9 lipca 2019 roku

20 grudnia 2018 roku mężczyzna został skazany przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód na karę taką, o jaką wnioskował. 27 marca 2019 roku orzeczenie podtrzymał Sąd Okręgowy w Lublinie.

Autor: Jan Kunert, współpraca Grzegorz Łakomski / Źródło: tvn24.pl; dziennikwschodni.pl; zdjęcie: Fakty TVN; Tomasz Zugaj, Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24