"Oj to już mocny fikołek"; "Były smoki w tej bajce?" - tak internauci komentowali informację o tym, że lotnisko w Łodzi "jest w top 3 polskich lotnisk". W serwisie X napisał tak wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, a poseł Tomasz Trela udostępnił jego wpis. Po naszych pytaniach samorządowiec usunął post.
"Port Lotniczy Łódź pobił rekord liczby pasażerów w pierwszym półroczu 2024 i jest w top 3 polskich lotnisk. Mamy na koncie już prawie 200 tysięcy pasażerów" - tak 14 sierpnia 2024 roku przekonywał w serwisie X wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. Do postu dodał zdjęcie pasażerów oczekujących w kolejce na wejście do samolotu linii Ryanair. To jedyna linia lotnicza prowadząca regularną działalność w łódzkim porcie lotniczym. Wpis wyświetlono prawie 63 tysiące razy.
Tego samego dnia łódzki samorządowiec opublikował podobny post także na Facebooku. Jak widać w historii zmian wpisu, jeszcze tego samego dnia zmienił jego treść na bardziej precyzyjną, tj. "Port Lotniczy Łódź znów bije rekordy! Pod kątem wzrostu liczby pasażerów jest w TOP 3 polskich lotnisk. W pierwszym półroczu 2024 obsłużyło prawie 200 tysięcy pasażerów".
Tymczasem w serwisie X wpis wiceprezydenta Łodzi udostępnił m.in. Tomasz Trela, poseł z tego miasta i wiceprzewodniczący klubu Lewicy w Sejmie. Jego post wyświetlono 62 tys. razy.
Wielu internautów na X zrozumiało, że lotnisko w Łodzi jest w pierwszej trójce polskich lotnisk pod względem liczby obsłużonych pasażerów. To w kontekście ich liczby tę informację umieścił wiceprezydent Łodzi. Spora część komentujących zwracała jednak uwagę, że pod tym względem łódzkie lotnisko wcale tak świetnie nie wypada. "Były smoki w tej bajce?"; "Przekazuje pan falszywe informacje … prosba o sprostowanie"; "Daje to 548 pasażerów/dzień, czyli 2-2,5 zapełnione samoloty dziennie. Sukces" - komentowali udostępniony post przez posła Trelę (pisownia wszystkich postów oryginalna). "Tomku, niestety pan wiceprezydent nie przekazuje prawdziwych informacji. Łódzkie lotnisko nie jest w żadnym TOP3 jeśli chodzi o polskie lotniska" - skomentowała wpis Treli Paulina Matysiak, także posłanka Lewicy.
Podobne komentarze znalazły się pod postem wiceprezydenta Łodzi. "O czym Ty gadasz? Łódź nie jest nawet w top 7 polskich lotnisk. Zresztą jak ma być z taką dzienną liczbą lotów??"; "Oj to już mocny fikołek"; "Podaje pan fałszywe dane i tyle w temacie kompletnie niepoparte faktami…"; "Te top 3 to strzelam, że chodziło o wzrost procentowy liczby pasażerów. Bądźmy poważni" - pisali.
"W TOP3? Zadłużonych po uszy portów lotniczych?"; "Top 3 lotnisk na literę L?"; "Czy ten ranking lotnisk jest tam z tobą w pokoju?" - ironizowali niektórzy komentujący.
Część pytała o to, skąd pochodzą te dane: "Poproszę o źródło"; "Skąd to TOP3? Szanujmy się..."; "Źródło? Bo kiedy sprawuje się funkcje publiczne to wypadałoby zadbać o to, by nie gadać farmazonów z kosmosu, tylko coś opartego o fakty przynajmniej" - pisali.
Sprawdziliśmy więc, jakie są najnowsze dostępne dane o liczbie obsłużonych pasażerów polskich lotnisk i w jakim "top 3" mogło się znaleźć lotnisko w Łodzi.
ULC: obecnie brak kompletnych danych za drugi kwartał
Do postu wiceprezydenta Łodzi w serwisie X użytkownicy dodali notatkę kontekstową. Czytamy w niej: "Lotnisko w Łodzi nie jest w top 3 polskich lotnisk. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Łódź znajduje się na 9. miejscu w Polsce jeśli chodzi o skalę przewozów pasażerskich" (pisownia oryginalna). Jako źródło podano artykuł Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) z 1 lipca 2024 roku pt. "Bardzo dobry pierwszy kwartał 2024 roku w polskich portach lotniczych". To omówienie "Analizy przewozów w polskich portach lotniczych w pierwszym kwartale 2024 roku". Zgodnie z tytułem opracowanie urzędu dotyczy tylko pierwszych trzech miesięcy 2024 roku, a nie pierwszego półrocza, o którym pisał wiceprezydent Łodzi.
I tak Port Lotniczy Łódź w pierwszym kwartale 2024 roku nie był w pierwszej trójce polskich lotnisk pod względem liczby pasażerów. Był na miejscu dziewiątym (na 15 lotnisk). W tym okresie port obsłużył 87 349 pasażerów - podał ULC.
W pierwszym kwartale więcej pasażerów niż Łódź obsłużyły: Lotnisko Chopina w Warszawie - 4,3 mln osób, następnie Kraków-Balice - 2,2 mln, port w Gdańsku - 1,2 mln, Katowice-Pyrzowice - 922,3 tys., Wrocław-Strachowice - 725,2 tys., Warszawa-Modlin - 593 tys., Poznań-Ławica - 486,5 tys. i Rzeszów-Jasionka - 180,2 tys.
Lotniska z mniejszym ruchem niż Łódź to: Szczecin-Goleniów - 81,8 tys. osób, Bydgoszcz - 70,9 tys., Lublin - 67,2 tys., Olsztyn-Mazury - 24 tys., lotnisko Warszawa-Radom - 18,7 tys. i Zielona Góra-Babimost - niecałe 12 tys.
Jak łódzkie lotnisko wypadło w pierwszym półroczu? 16 sierpnia 2024 roku o dane za ten okres poprosiliśmy Urząd Lotnictwa Cywilnego. "Informujemy, że nie posiadamy jeszcze kompletnych danych za II kwartał 2024 r." - 20 sierpnia przekazało nam biuro prasowe (pogrubienie od redakcji). I dodało, że statystyki za wcześniejsze okresy, z podziałem na porty lotnicze, dostępne są na jego stronie.
Lotnisko w Łodzi nie jest w "top 3" pod względem liczby pasażerów
Jak podał wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, w pierwszym półroczu 2024 roku lotnisko w Łodzi obsłużyło blisko 200 tys. osób. Potwierdza to materiał opublikowany 14 sierpnia na stronie serwisu informacyjnego Łódź.pl. To strona wydawana przez Bibliotekę Miejską w Łodzi, jest połączona z serwisem Urzędu Miasta Łodzi. W artykule podano informację, że lotnisko obsłużyło 195 316 pasażerów przez pierwsze sześć miesięcy roku.
O liczbie pasażerów w pierwszej połowie 2024 roku napisał z końcem lipca serwis Pasażer.com w tekście "Raport: TOP7 polskich lotnisk w I półroczu 2024 r.". W tekście czytamy: "Pierwsza część 2024 r. była prawie dla wszystkich największych polskich portów lotniczych rekordowa. Jedyny wyjątek stanowił Modlin, który odnotował wyniki gorsze niż w tym samym czasie w latach 2019, 2022 i 2023." Według serwisu: "na wszystkich lotniskach w Polsce obsłużono 26,7 mln pasażerów. W stosunku do 2019 r. to wzrost o 19,6 proc., a względem zeszłego roku o 14,3 proc.".
Według danych Pasażer.com na pierwszym miejscu była Warszawa (port im. Chopina) - 9,47 mln osób, Kraków-Balice - 5,1 mln, Gdańsk - 2,98 mln, Katowice-Pyrzowice - 2,62 mln, Wrocław-Strachowice - 2 mln, Poznań-Ławica - 1,5 mln i Warszawa-Modlin - 1,37 mln.
Do łódzkiego portu lotniczego w tekście odwołano się raz: "W I półroczu 2024 r. najlepiej wypadły Zielona Góra, Łódź, Poznań i Rzeszów. Te dwa pierwsze lotniska ponad dwukrotnie poprawiły liczby obsłużonych pasażerów w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.". Serwis nie podaje źródła danych.
Wiceprezydent usunął jeden z postów o łódzkim lotnisku w "top 3"
20 sierpnia rano zapytaliśmy wiceprezydenta Łodzi, na podstawie jakich danych twierdzi, że Port Lotniczy Łódź jest obecnie w "top 3 polskich lotnisk".
"Wpis na portalu X oparty był o publikację miejskiej gazety, która użyła nieprecyzyjnego tytułu. Został on szybko poprawiony, ale publikacja na portalu X pozostała. Zleciliśmy już usunięcie tego wpisu i został on już usunięty" - w imieniu wiceprezydenta Pustelnika odpisało nam Biuro Promocji Urzędu Miasta Łodzi. Chodziło o wspomniany tekst z 14 sierpnia, który ukazał się na portalu Łódź.pl.
Faktycznie, obecnie post w serwisie X nie jest już dostępny. Zachowały się jedynie jego zarchiwizowane wesje - najnowsza datowana jest na 20 sierpnia. Zmieniony i bardziej precyzyjny post Pustelnika nadal jest dostępny na jego facebookowej stronie.
Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Michałowski/PAP