Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24
Andrzej Duda w Koninie: będziemy mieli coraz więcej bogatych ludzi w Polsce, którzy będą mieli swoje samoloty
Andrzej Duda w Koninie: będziemy mieli coraz więcej bogatych ludzi w Polsce, którzy będą mieli swoje samolotyTVN24
wideo 2/6
Andrzej Duda w Koninie: będziemy mieli coraz więcej bogatych ludzi w Polsce, którzy będą mieli swoje samolotyTVN24

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Słowa Andrzeja Dudy na temat posiadania samolotów przez Polaków wywołały komentarze, dyskusje i falę memów w internecie. Przypomnijmy: 27 maja, w czasie kampanii do Parlamentu Europejskiego, prezydent spotkał się w Koninie na wiecu z mieszkańcami, namawiając do głosowania w eurowyborach na kandydata PiS Wojciecha Kolarskiego, jednocześnie sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP (nie uzyskał mandatu).

Podczas wystąpienia Andrzej Duda mówił o rozwoju Polski, o planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i w ogóle o konieczności budowy portów lotniczych, rysując przed Polakami niezwykle ambitne wizje. Powiedział też:

Jeżeli będziemy się rozwijali i będziemy coraz zamożniejsi, to coraz więcej ludzi nie tylko będzie chciało korzystać z transportu lotniczego, ale proszę państwa, będzie miało swoje samoloty. Tak, będziemy mieli coraz więcej bogatych ludzi w Polsce, którzy będą mieli swoje samoloty. Większe, mniejsze, swoje. Będą potrzebowali lotnisk, będą potrzebowali miejsc, gdzie te samoloty będą mogły być parkowane, przetrzymywane.

Wizję tę komentowali nie tylko politycy (np. premier Donald Tusk napisał w serwisie X: "Pan Prezydent dodaje skrzydeł. I to ile!"), ale też wielu internautów. "Samolot prawem, nie towarem! Czy już rozpoczęła się ogólnopolska budowa parkingów dla samolotów!" – stwierdził ironicznie jeden z autorów anonimowego konta. Inny, równie kpiąco, napisał: "Panie Duda, mówiąc o tych bogatych ludziach potrzebujących CPK dla swoich samolotów, ma pan na myśli Obajtka, żonę Morawieckiego, Glapińskiego, Bielana, Hofmana, Mateckiego, Sadurską, a może salcesonowego egzorcystę?".

Abstrahując od publicznej reakcji na wizję Andrzeja Dudy, postanowiliśmy sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda w Polsce sytuacja z prywatnymi samolotami. Czy w ciągu ostatnich lat przybyło w Polsce takich pojazdów, a jeśli tak – jaki to przyrost?

2013-2024: ultralekkich przybyło znacznie więcej niż pozostałych

Rejestr Cywilnych Statków Powietrznych w Polsce prowadzi prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Do takiego rejestru wpisuje się statki powietrzne (tej nazwy będziemy używać w dalszej części tekstu) należące bądź użytkowane przez obywateli polskich, polskie osoby prawne, polskie jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej lub przez cudzoziemców mających pobyt stały w naszym kraju. Do rejestru wpisywane są też niektóre państwowe i wojskowe statki powietrzne.

28 maja wysłaliśmy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego prośbę o dane pokazujące, czy i jak w ostatnich 10 latach przybywało w Polsce prywatnych statków powietrznych: samolotów ultralekkich, śmigłowców, szybowców, motoszybowców i balonów. Chodziło nam więc tylko o statki powietrzne będące własnością osób fizycznych - zarówno te użytkowane przez osoby fizyczne (np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej) na podstawie umowy leasingu z właścicielem (np. funduszem leasingowym), jak też w ramach innych form działalności (spółki prawa handlowego, inne jednostki jak np. fundacje, ale nie będące liniami lotniczymi). W pytaniu nie uwzględnialiśmy floty rejestrowanej w ramach linii lotniczych/przewoźników czy np. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czy TOPR/GOPR.

17 czerwca otrzymaliśmy z ULC zestawienia statków powietrznych lotnictwa ogólnego będących własnością prywatną. Obejmują stan liczbowy statków powietrznych w rejestrze i ewidencji Urzędu. Przy czym: - ewidencja statków powietrznych obejmuje pojazdy lżejsze, do 600 kg (SP ultralekkie), do których prowadzenia nie jest wymagana licencja, jedynie świadectwo kwalifikacji; to zarówno samoloty ultralekkie, jak i wiatrakowce, śmigłowce, szybowce; - rejestr cywilnych statków powietrznych dotyczy statków o większej masie, do których wymagane jest posiadanie licencji; to samoloty do 5700 kg, śmigłowce do 3175 kg, a także szybowce i balony.

Dane obejmują okres od 2013 roku do 31 maja 2024 roku – czyli pokazują również stan obecny (kryteria ULC do opracowania danych podajemy na końcu tekstu).

I tak: jeżeli chodzi o prywatne statki powietrzne ultralekkie, to w 2013 roku w ewidencji ULC było ich 201, a dziesięć lat później, czyli na koniec 2023 roku – 748. To daje ponadtrzykrotny przyrost. Lecz na koniec maja 2024 roku było ich już ewidencji nieco mniej, bo 729.

Natomiast jeśli chodzi o prywatne statki powietrzne ujęte w rejestrze ULC, to na koniec 2013 roku było ich łącznie 2175, a dziesięć lat później – 2976. W tym przypadku przyrost wynosi ok. 36 proc.

Na koniec maja w rejestrze ULC takich statków powietrznych było nieco więcej, bo 3045.

W rozbiciu na poszczególne typy statków powietrznych ujętych w rejestrze ULC, wygląda to następująco:

ULC przekazał nam też dane dotyczące rejestracji prywatnych balonów. W 2013 roku było ich w rejestrze 164 (w tym 14 było własnością aeroklubów/szkół pilotażu), a na koniec maja 2024 roku – 308 (do aeroklubów/szkół pilotażu należy 20).

ULC: najszybciej przybywa małych samolotów takich jak Tecnam, Cessna, Piper

Zapytaliśmy ULC, czy na podstawie samych liczby rejestracji można wnioskować o tym, czy w Polsce przybywa/ubywa prywatnych właścicieli wyżej wymienionych rodzajów statków powietrznych i jaka jest tendencja. W odpowiedzi Wydziału Komunikacji ULC czytamy: "Jeśli chodzi o rejestr cywilnych statków powietrznych, to obserwujemy od lat niewielki, ale systematyczny przyrost. Dotyczy to zarówno całkowitej liczby statków powietrznych użytkowanych w sektorze lotnictwa ogólnego, jak i poszczególnych kategorii wykazanych w tabeli – samolotów, śmigłowców, szybowców/motoszybowców oraz balonów".

ULC wyjaśnia, że jeśli chodzi o samoloty i śmigłowce, to kwestia użytku prywatnego albo użytku w celu prowadzenia regulowanej lotniczej działalności gospodarczej jest płynna, bo: "w ciągu roku zawieranych jest dużo umów dzierżawy/najmu między właścicielem a innym podmiotem, na podstawie których statek powietrzny będący dotychczas w użytkowaniu prywatnym może być wydzierżawiony do podmiotu prowadzącego szkolenia lub wykonującego loty widokowe czy inną działalność zarobkową, pozostając własnością prywatną osoby fizycznej, lub innego podmiotu wskazanego w art. 35 ust. 1 ustawy - Prawo lotnicze".

W ostatnich latach w rejestrze cywilnych statków powietrznych najszybciej przybywa małych samolotów takich jak Tecnam, Cessna, Piper. Wśród zarejestrowanych typów samolotów dominują maszyny następujących producentów: Cessna (obecnie Textron, Inc.), Tecnam s.r.l., Piper Aircraft Inc. i Diamond Aicraft Industries.

Najwięcej śmigłowców rejestrowanych w ostatnich latach to te typu R44 i R66 amerykańskiego producenta Robinson Helicopter Company - stanowią niemal połowę wszystkich wpisanych do polskiego rejestru.

Natomiast jeśli chodzi o nowe rejestracje, największy potencjał wzrostu ULC widzi wśród samolotów ultralekkich, wiatrakowców ultralekkich i (w najmniejszym stopniu) śmigłowców ultralekkich.

"Obserwując przyrost floty lotnictwa ogólnego w okresie od 2013 do 2024 roku, wydaje się, że w nadchodzących miesiącach/latach powinniśmy odnotować kontynuację stabilnego wzrostu nowych rejestracji, jednak z uwagi na większe koszty zakupu oraz eksploatacji w porównaniu z lotnictwem 'ultralekkim' wykorzystywanym głównie do lotów prywatnych, sektor ten może być znacznie bardziej wrażliwy na np. na wzrosty kosztów eksploatacji oraz paliwa" – czytamy w otrzymanej odpowiedzi.

Warto zaznaczyć, że obywatele polscy lub polskie spółki mogą wpisać swój statek powietrzny do obcego rejestru, poza Polską, ale wówczas otrzymuje on znak przynależności państwowej inny niż "SP" – np. dla sprzętu rejestrowanego w Republice Czeskiej jest to "OK", w Niemczech "D", we Francji "F". Z tym że podmiot użytkujący statek powietrzny na obcych znakach na terenie Polski przez okres przekraczający trzy miesiące ma obowiązek zgłosić ten fakt prezesowi ULC.

Kryteria danych: W celu wyodrębnienia statków powietrznych lotnictwa ogólnego będących własnością prywatną ULC przygotował powyższe zestawienia w oparciu o kryteria:

1. samoloty wpisane do rejestru cywilnych statków powietrznych: • samoloty lekkie oraz bardzo lekkie według przepisów w sprawie klasyfikacji statków powietrznych, tj. maksymalna masa do startu nie większa niż 5700 kg • niebędące w użytkowaniu przewoźników lotniczych (przewóz regularny i nieregularny) oraz w użytkowaniu jednostek realizujących zadania publiczne np. lotnictwo ratunkowe (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, TOPR, inne jednostki ratownicze) • samoloty użytkowane w aeroklubach i innych podmiotach prowadzących zarobkową działalność statutową, głównie szkoleniową zostały wyodrębnione w osobnej kolumnie (stanowią one własność prywatną, ale są użytkowane w celu innym niż loty prywatne) 2. śmigłowce wpisane do rejestru cywilnych statków powietrznych: • małe: maksymalna masa do startu nie większa niż 3175 kg • pozostałe kryteria jak w przypadku samolotów 3. szybowce oraz motoszybowce wpisane do rejestru cywilnych statków powietrznych: • wszystkie prywatne, będące własnością aeroklubów/szkół lotniczych w osobnej kolumnie 4. balony wpisane do rejestru cywilnych statków powietrznych: • wszystkie prywatne, będące własnością aeroklubów/szkół lotniczych w osobnej kolumnie 5. lotnictwo wyłączone z przepisów ustawy – Prawo lotnicze (tzw. ultralekkie – o maksymalnej masie do startu 600 kg): • samoloty ultralekkie • wiatrakowce ultralekkie • śmigłowce ultralekkie.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: falcon664/AdobeStock, Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24