Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24
Andrzej Duda w Koninie: będziemy mieli coraz więcej bogatych ludzi w Polsce, którzy będą mieli swoje samoloty
Andrzej Duda w Koninie: będziemy mieli coraz więcej bogatych ludzi w Polsce, którzy będą mieli swoje samolotyTVN24
wideo 2/6
Andrzej Duda w Koninie: będziemy mieli coraz więcej bogatych ludzi w Polsce, którzy będą mieli swoje samolotyTVN24

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Słowa Andrzeja Dudy na temat posiadania samolotów przez Polaków wywołały komentarze, dyskusje i falę memów w internecie. Przypomnijmy: 27 maja, w czasie kampanii do Parlamentu Europejskiego, prezydent spotkał się w Koninie na wiecu z mieszkańcami, namawiając do głosowania w eurowyborach na kandydata PiS Wojciecha Kolarskiego, jednocześnie sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP (nie uzyskał mandatu).

Podczas wystąpienia Andrzej Duda mówił o rozwoju Polski, o planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i w ogóle o konieczności budowy portów lotniczych, rysując przed Polakami niezwykle ambitne wizje. Powiedział też:

Jeżeli będziemy się rozwijali i będziemy coraz zamożniejsi, to coraz więcej ludzi nie tylko będzie chciało korzystać z transportu lotniczego, ale proszę państwa, będzie miało swoje samoloty. Tak, będziemy mieli coraz więcej bogatych ludzi w Polsce, którzy będą mieli swoje samoloty. Większe, mniejsze, swoje. Będą potrzebowali lotnisk, będą potrzebowali miejsc, gdzie te samoloty będą mogły być parkowane, przetrzymywane.

Wizję tę komentowali nie tylko politycy (np. premier Donald Tusk napisał w serwisie X: "Pan Prezydent dodaje skrzydeł. I to ile!"), ale też wielu internautów. "Samolot prawem, nie towarem! Czy już rozpoczęła się ogólnopolska budowa parkingów dla samolotów!" – stwierdził ironicznie jeden z autorów anonimowego konta. Inny, równie kpiąco, napisał: "Panie Duda, mówiąc o tych bogatych ludziach potrzebujących CPK dla swoich samolotów, ma pan na myśli Obajtka, żonę Morawieckiego, Glapińskiego, Bielana, Hofmana, Mateckiego, Sadurską, a może salcesonowego egzorcystę?".

Abstrahując od publicznej reakcji na wizję Andrzeja Dudy, postanowiliśmy sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda w Polsce sytuacja z prywatnymi samolotami. Czy w ciągu ostatnich lat przybyło w Polsce takich pojazdów, a jeśli tak – jaki to przyrost?

2013-2024: ultralekkich przybyło znacznie więcej niż pozostałych

Rejestr Cywilnych Statków Powietrznych w Polsce prowadzi prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Do takiego rejestru wpisuje się statki powietrzne (tej nazwy będziemy używać w dalszej części tekstu) należące bądź użytkowane przez obywateli polskich, polskie osoby prawne, polskie jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej lub przez cudzoziemców mających pobyt stały w naszym kraju. Do rejestru wpisywane są też niektóre państwowe i wojskowe statki powietrzne.

28 maja wysłaliśmy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego prośbę o dane pokazujące, czy i jak w ostatnich 10 latach przybywało w Polsce prywatnych statków powietrznych: samolotów ultralekkich, śmigłowców, szybowców, motoszybowców i balonów. Chodziło nam więc tylko o statki powietrzne będące własnością osób fizycznych - zarówno te użytkowane przez osoby fizyczne (np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej) na podstawie umowy leasingu z właścicielem (np. funduszem leasingowym), jak też w ramach innych form działalności (spółki prawa handlowego, inne jednostki jak np. fundacje, ale nie będące liniami lotniczymi). W pytaniu nie uwzględnialiśmy floty rejestrowanej w ramach linii lotniczych/przewoźników czy np. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czy TOPR/GOPR.

17 czerwca otrzymaliśmy z ULC zestawienia statków powietrznych lotnictwa ogólnego będących własnością prywatną. Obejmują stan liczbowy statków powietrznych w rejestrze i ewidencji Urzędu. Przy czym: - ewidencja statków powietrznych obejmuje pojazdy lżejsze, do 600 kg (SP ultralekkie), do których prowadzenia nie jest wymagana licencja, jedynie świadectwo kwalifikacji; to zarówno samoloty ultralekkie, jak i wiatrakowce, śmigłowce, szybowce; - rejestr cywilnych statków powietrznych dotyczy statków o większej masie, do których wymagane jest posiadanie licencji; to samoloty do 5700 kg, śmigłowce do 3175 kg, a także szybowce i balony.

Dane obejmują okres od 2013 roku do 31 maja 2024 roku – czyli pokazują również stan obecny (kryteria ULC do opracowania danych podajemy na końcu tekstu).

I tak: jeżeli chodzi o prywatne statki powietrzne ultralekkie, to w 2013 roku w ewidencji ULC było ich 201, a dziesięć lat później, czyli na koniec 2023 roku – 748. To daje ponadtrzykrotny przyrost. Lecz na koniec maja 2024 roku było ich już ewidencji nieco mniej, bo 729.

Natomiast jeśli chodzi o prywatne statki powietrzne ujęte w rejestrze ULC, to na koniec 2013 roku było ich łącznie 2175, a dziesięć lat później – 2976. W tym przypadku przyrost wynosi ok. 36 proc.

Na koniec maja w rejestrze ULC takich statków powietrznych było nieco więcej, bo 3045.

W rozbiciu na poszczególne typy statków powietrznych ujętych w rejestrze ULC, wygląda to następująco:

ULC przekazał nam też dane dotyczące rejestracji prywatnych balonów. W 2013 roku było ich w rejestrze 164 (w tym 14 było własnością aeroklubów/szkół pilotażu), a na koniec maja 2024 roku – 308 (do aeroklubów/szkół pilotażu należy 20).

ULC: najszybciej przybywa małych samolotów takich jak Tecnam, Cessna, Piper

Zapytaliśmy ULC, czy na podstawie samych liczby rejestracji można wnioskować o tym, czy w Polsce przybywa/ubywa prywatnych właścicieli wyżej wymienionych rodzajów statków powietrznych i jaka jest tendencja. W odpowiedzi Wydziału Komunikacji ULC czytamy: "Jeśli chodzi o rejestr cywilnych statków powietrznych, to obserwujemy od lat niewielki, ale systematyczny przyrost. Dotyczy to zarówno całkowitej liczby statków powietrznych użytkowanych w sektorze lotnictwa ogólnego, jak i poszczególnych kategorii wykazanych w tabeli – samolotów, śmigłowców, szybowców/motoszybowców oraz balonów".

ULC wyjaśnia, że jeśli chodzi o samoloty i śmigłowce, to kwestia użytku prywatnego albo użytku w celu prowadzenia regulowanej lotniczej działalności gospodarczej jest płynna, bo: "w ciągu roku zawieranych jest dużo umów dzierżawy/najmu między właścicielem a innym podmiotem, na podstawie których statek powietrzny będący dotychczas w użytkowaniu prywatnym może być wydzierżawiony do podmiotu prowadzącego szkolenia lub wykonującego loty widokowe czy inną działalność zarobkową, pozostając własnością prywatną osoby fizycznej, lub innego podmiotu wskazanego w art. 35 ust. 1 ustawy - Prawo lotnicze".

W ostatnich latach w rejestrze cywilnych statków powietrznych najszybciej przybywa małych samolotów takich jak Tecnam, Cessna, Piper. Wśród zarejestrowanych typów samolotów dominują maszyny następujących producentów: Cessna (obecnie Textron, Inc.), Tecnam s.r.l., Piper Aircraft Inc. i Diamond Aicraft Industries.

Najwięcej śmigłowców rejestrowanych w ostatnich latach to te typu R44 i R66 amerykańskiego producenta Robinson Helicopter Company - stanowią niemal połowę wszystkich wpisanych do polskiego rejestru.

Natomiast jeśli chodzi o nowe rejestracje, największy potencjał wzrostu ULC widzi wśród samolotów ultralekkich, wiatrakowców ultralekkich i (w najmniejszym stopniu) śmigłowców ultralekkich.

"Obserwując przyrost floty lotnictwa ogólnego w okresie od 2013 do 2024 roku, wydaje się, że w nadchodzących miesiącach/latach powinniśmy odnotować kontynuację stabilnego wzrostu nowych rejestracji, jednak z uwagi na większe koszty zakupu oraz eksploatacji w porównaniu z lotnictwem 'ultralekkim' wykorzystywanym głównie do lotów prywatnych, sektor ten może być znacznie bardziej wrażliwy na np. na wzrosty kosztów eksploatacji oraz paliwa" – czytamy w otrzymanej odpowiedzi.

Warto zaznaczyć, że obywatele polscy lub polskie spółki mogą wpisać swój statek powietrzny do obcego rejestru, poza Polską, ale wówczas otrzymuje on znak przynależności państwowej inny niż "SP" – np. dla sprzętu rejestrowanego w Republice Czeskiej jest to "OK", w Niemczech "D", we Francji "F". Z tym że podmiot użytkujący statek powietrzny na obcych znakach na terenie Polski przez okres przekraczający trzy miesiące ma obowiązek zgłosić ten fakt prezesowi ULC.

Kryteria danych: W celu wyodrębnienia statków powietrznych lotnictwa ogólnego będących własnością prywatną ULC przygotował powyższe zestawienia w oparciu o kryteria:

1. samoloty wpisane do rejestru cywilnych statków powietrznych: • samoloty lekkie oraz bardzo lekkie według przepisów w sprawie klasyfikacji statków powietrznych, tj. maksymalna masa do startu nie większa niż 5700 kg • niebędące w użytkowaniu przewoźników lotniczych (przewóz regularny i nieregularny) oraz w użytkowaniu jednostek realizujących zadania publiczne np. lotnictwo ratunkowe (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, TOPR, inne jednostki ratownicze) • samoloty użytkowane w aeroklubach i innych podmiotach prowadzących zarobkową działalność statutową, głównie szkoleniową zostały wyodrębnione w osobnej kolumnie (stanowią one własność prywatną, ale są użytkowane w celu innym niż loty prywatne) 2. śmigłowce wpisane do rejestru cywilnych statków powietrznych: • małe: maksymalna masa do startu nie większa niż 3175 kg • pozostałe kryteria jak w przypadku samolotów 3. szybowce oraz motoszybowce wpisane do rejestru cywilnych statków powietrznych: • wszystkie prywatne, będące własnością aeroklubów/szkół lotniczych w osobnej kolumnie 4. balony wpisane do rejestru cywilnych statków powietrznych: • wszystkie prywatne, będące własnością aeroklubów/szkół lotniczych w osobnej kolumnie 5. lotnictwo wyłączone z przepisów ustawy – Prawo lotnicze (tzw. ultralekkie – o maksymalnej masie do startu 600 kg): • samoloty ultralekkie • wiatrakowce ultralekkie • śmigłowce ultralekkie.

Autorka/Autor:Michał Istel, RG

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: falcon664/AdobeStock, Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości

Na przełomie sierpnia i września Polska zamierza składać wnioski o płatności z drugiej i trzeciej transzy KPO. By dostać niemal 50 mld zł, Polska musi między innymi zobowiązać się do kupowania ekologicznych autobusów, zmienić Regulamin Sejmu, produkować w kraju więcej leków czy energii ze źródeł odnawialnych. Sprawdzamy, co zapisano w kamieniach milowych.

Kupno ekologicznych autobusów, zmiany Regulaminu Sejmu, produkcja leków. Co musi robić Polska, by dostać kolejne środki z KPO?

Kupno ekologicznych autobusów, zmiany Regulaminu Sejmu, produkcja leków. Co musi robić Polska, by dostać kolejne środki z KPO?

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk rzekomo "potwierdził plan przymusowej relokacji imigrantów do domów Polaków"? Taki przekaz - ze wskazaniem na źródło w wywiadzie sprzed kilku lat - rozpowszechniany jest w sieci. To dezinformacja.

"Plan przymusowej relokacji imigrantów do domów Polaków"? Nie, Donald Tusk tego nie powiedział

"Plan przymusowej relokacji imigrantów do domów Polaków"? Nie, Donald Tusk tego nie powiedział

Źródło:
Konkret24

Ministra rodziny powiedziała, że świadczenie 800 plus "właśnie po rozpoczęciu rządów przez koalicję 15 października zostało zwaloryzowane". Tyle że licytacja o jego podniesienie miała miejsce jeszcze w prekampanii. Przypominamy, jak je podnoszono.

Dziemianowicz-Bąk: 800 plus podniesiono po rozpoczęciu naszych rządów. Ale decyzja zapadła wcześniej

Dziemianowicz-Bąk: 800 plus podniesiono po rozpoczęciu naszych rządów. Ale decyzja zapadła wcześniej

Źródło:
Konkret24

Według części internautów większość Polaków nie pojedzie na wakacje z powodu braku pieniędzy. Ma to być spowodowane "efektem Tuska", czyli rządami koalicji 15 października, bo "jeszcze rok temu wszystkich było stać". Tyle że to błędne wnioski z badań.

Ponad połowa Polaków nie pojedzie na wakacje przez "efekt Tuska"? Nie, to źle przytoczone dane

Ponad połowa Polaków nie pojedzie na wakacje przez "efekt Tuska"? Nie, to źle przytoczone dane

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji rozpowszechniają przekaz, jakoby Rada Unii Europejskiej "chciała zalania 400 tysięcy hektarów jednych z najlepszych ziem w Polsce", przez co "ucierpi 35 tysięcy gospodarstw rolnych". To nieprawda. Fałszywy przekaz dotyczy niedawno przyjętego rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych. Sprawdziliśmy jego zapisy.

UE "chce zalania 400 tysięcy hektarów najlepszych ziem w Polsce"? Braun i inni politycy Konfederacji manipulują

UE "chce zalania 400 tysięcy hektarów najlepszych ziem w Polsce"? Braun i inni politycy Konfederacji manipulują

Źródło:
Konkret24

Do sieci wróciło nagranie, na którym prezydent Wołodymyr Zełenski jakoby potwierdza, że masakry w Buczy dokonali Ukraińcy. Przekaz jest zmanipulowany. I to podwójnie.

Zełenski na nagraniu: "strzelajmy w nocy, tak jak to zrobiliśmy w Buczy"? Wyjaśniamy manipulację

Zełenski na nagraniu: "strzelajmy w nocy, tak jak to zrobiliśmy w Buczy"? Wyjaśniamy manipulację

Źródło:
Konkret24

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24