FAŁSZ

Ministra Nowacka "wykreśliła Rotę z programu nauczania"? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24
Nowe władze chcą odchudzenia podstawy programowej w szkołach
Nowe władze chcą odchudzenia podstawy programowej w szkołachTVN24
wideo 2/3
Nowe władze chcą odchudzenia podstawy programowej w szkołachTVN24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu ministra edukacji Barbara Nowacka "wykreśliła 'Rotę' z programu nauczania". Internauci, którzy uwierzyli, nie kryli oburzenia. Sprawdziliśmy więc, czy w aktualnej podstawie programowej są utwory Marii Konopnickiej, w tym "Rota".

Kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej planuje odchudzenie podstawy programowej w polskich szkołach. Trwają prace zespołów eksperckich, co 4 stycznia potwierdziła w rozmowie z Adrianną Otrębą z TVN24 wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. Tymczasem w mediach społecznościowych rozchodzą się informacje, jakoby pierwsze zmiany już zaszły. "Komunistka B. Nowacka minister edukacji wykreśliła Rotę z programu nauczania. Jak myślicie, dlaczego?" - napisał 10 stycznia anonimowy użytkownik serwisu X (pisownia postów oryginalna). Dołączył do posta grafikę z treścią "Roty" Marii Konopnickiej i jej portretem.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd post opublikowany w serwisie X 10 stycznia 2024 roku x.com

Wpis wyświetlono ponad 26 tys. razy. Polubiło go tysiąc użytkowników, ponad 660 udostępniło. Wielu internautów dyskutowało o rzekomej decyzji ministry edukacji. Jedni doszukiwali się jej przyczyn: "Zbyt patriotyczne dla lewaków"; "Starzy komuniści zawsze popełniają ten sam błąd, im są starsi tym szybciej tracą ogląd rzeczywistości, Nowacka też, niech wyrzuca, zawsze to co zakazane rozchodzi się najszybciej i ludzie uczą się tego też najszybciej"; "To mnie aż tak bardzo nie dziwi, ale pojąć nie mogę przyklaskiwania tego typu działaniom przez tych spośród lemingów, którym głęboko się wydaje, że są patriotami i katolikami"; "Może dlatego że Konopnicka była lesbijką"; "Dziwne bo jej dziadkowie i może ojce, nie mieli z Rotą problemu. Komuchom w PRL pasowała".

Niektórzy komentujący nie kryli jednak oburzenia: "Skandal..."; "Rodzice w ramach protestu powinni dzieci wstrzymac od uczeszczania na zajeciach szkolnych i to by sprawę rozwiązało"; "Odbierają nam wartości i tożsamość narodową! Moralno-duchowa triada Polski 'Bóg, honor, Ojczyzna' dla nich nie istnieje".

Inni dopytywali o źródło: "Nie mogę nigdzie znaleźć informacji o wykreśleniu Roty z programu nauczania. Mogę poprosić o jakiś link?"; "Proszę, powiedzcie mi że to żart..."; "masz jakieś źródło?"; "Mogę prosić o jakieś potwierdzenie, że to nie fejk?"; "Jakieś źródło tej informacji?".

Część internautów twierdziła, że autor posta podał nieprawdę. "Bo całkowicie to zmyśliłeś?"; "Fake news"; "Kłamczuszek"; "Proszę się nie ośmieszać. To łatwo sprawdzić choćby zaglądając do podręczników dla klasy VI. Kanonu lektur nie da się też zmienić w trakcie roku szkolnego"; "Ciekawe, jak mogła zmienić program w trakcie roku szkolnego? Prace nad nowymi programami dla szkół, jeszcze nie weszły nawet w fazę koncepcyjną. Kolejna wrzutka dla debili" - komentowali użytkownicy X.

Jak to jest więc z "Rotą" w programie nauczania?

Nowacka jeszcze nie zmieniała podstawy programowej

Czym jest program nauczania, o którym mowa w popularnym poście? "Program nauczania (...) jest opisem sposobu realizacji celów wychowania i kształcenia oraz treści nauczania ustalonych w podstawie programowej dla danego etapu edukacyjnego. Program nauczania może być również tworzony i realizowany dla zajęć edukacyjnych, dla których nie została ustalona podstawa programowa" - wyjaśniają autorzy "Wytycznych wraz z aneksem do tworzenia programów nauczania i scenariuszy zajęć", który w 2018 roku opublikował Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE), placówka doskonalenia nauczycieli prowadzona przez resort edukacji.

Z definicji ORE wynika, że bazą dla programu nauczania jest podstawa programowa. Ta druga to "akt prawny jednolity dla wszystkich szkół danego typu w całym kraju, stanowiony przez Ministra Edukacji Narodowej". Zawiera "zestaw celów kształcenia i treści nauczania, w tym umiejętności opisanych w formie ogólnych i szczegółowych wymagań dotyczących wiedzy i umiejętności, które powinien posiadać uczeń po zakończeniu określonego etapu edukacyjnego". W podstawie programowej do języka polskiego są też listy utworów.

Barbara Nowacka została zaprzysiężona na stanowisko ministra edukacji 13 grudnia 2023 roku. Do publikacji naszego tekstu nie pojawiły się rozporządzenia obecnej ministry, które zmieniałyby rozporządzenia w sprawie podstawy programowej. Są dwa takie aktualne rozporządzenia: pierwsze - z 2017 roku - dotyczy podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej; rok później pojawiło się rozporządzenie dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia.

Najnowsze rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej jest z 6 lutego 2023 roku, a w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia - z 28 sierpnia 2023 roku. Wtedy ministrem edukacji i nauki był Przemysław Czarnek.

"Roty" w podstawie programowej nie było od początku, jest "wybór wierszy"

"Rota" to wiersz autorstwa Marii Konopnickiej, a także pieśń patriotyczna. Tekst jest w wolnym dostępie. Jak ustaliliśmy, żadnego utworu Konopnickiej nie ma w podstawie programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Za to wybór wierszy Marii Konopnickiej jest w podstawie programowej dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. Jest na wykazie lektur uzupełniających.

Wyjaśnijmy: nauczyciel ma obowiązek omówić w każdej klasie dwie wybrane przez niego pozycje książkowe z ministerialnej listy lektur uzupełniających (w całości lub we fragmentach). Wybór wierszy Konopnickiej jest na tej liście od początku obowiązywania aktualnej podstawy programowej dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, czyli od 2018 roku. Nie zmieniły tego kolejne rozporządzenia ministra edukacji. W sierpniu 2021 roku minister podzielił lektury uzupełniające na podstawowe i rozszerzone - punkt nr 22: "Maria Konopnicka, wybór wierszy" trafił na tę pierwszą listę.

Poprosiliśmy MEN o odniesienie się do twierdzenia o rzekomym wykreśleniu "Roty" z programu nauczania, do publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jednak twierdzenie, że "minister edukacji wykreśliła 'Rotę' z programu nauczania" jest fałszywe, ponieważ od przekształcenia Ministerstwa Edukacji i Nauki w Ministerstwo Edukacji Narodowej i objęcia teki ministra przez Barbarę Nowacką nie wydano rozporządzenia o zmianie podstawy programowej, a i w dotychczasowej "Roty" wpisanej nie było.

"Jest o wiele więcej ciekawych dla młodych ludzi tekstów - także poetyckich - niż Konopnicka"

Jak na omawianie "Roty" lub innych wierszy Konopnickiej zapatrują się dziś nauczyciele? Aneta Korycińska, polonistka w jednym z warszawskich liceów i edukatorka znana w sieci jako Baba od polskiego, w odpowiedzi dla Konkret24 zauważa, że "Rota" nie znajduje się na liście lektur. "Jest na niej jedynie wybór wierszy Konopnickiej, a to oznacza, że zwykle znajdują się jakieś wiersze w podręczniku i są wtedy omawiane zgodnie z tematem lekcji" - informuje. Pytana, jak nauczyciel wybiera teksty listy lektur uzupełniających, które chce omawiać z uczniami, Korycińska odpowiada, podając trzy kryteria: "a) pasują do tematu lekcji i rzucają nowe, nietypowe spojrzenie na dane zagadnienie; b) odnoszą się do współczesności/sytuacji ważnej dla społeczności szkolnej; c) jest o wiele więcej ciekawych dla młodych ludzi tekstów - także poetyckich - niż Konopnicka".

Jak podkreśla edukatorka, w szkole ponadpodstawowej wybór omawianych tekstów (poza podręcznikiem) należy do klasy lub nauczyciela. "Zwykle o wyborze tekstu decyduje to, czy jego analiza pozwoli na wiele dyskusji na lekcji, będzie komentarzem do omawianej lektury/tematu/zagadnienia lub czy dany tekst pozwoli lepiej zrozumieć współczesność - wydarzenia ważne w danym momencie dla kraju i świata" - stwierdza. "Konopnicka w szkole ponadpodstawowej jest postacią, o której się mówi przy okazji nauki o epoce pozytywizmu, jest twórczynią nowel, interesuje nas jej biografia, a niekoniecznie wiersze - chociaż i te mogą być wspomniane, a zwłaszcza 'Rota' wraz z jej kulturowym odbiorem i wykorzystywaniem przez ruchy polityczne, które słyną z narracji homofobicznej, bez świadomości, że sama Konopnicka była osobą nieheteronormatywną" - dodaje Korycińska.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24