PRAWDA

Na majówkę benzyna najdroższa od czterech lat? Tak, ale...

Paliwo benzyna stacja tankowanieShutterstock

"To będzie wyjątkowo droga majówka. Benzyna najdroższa od czterech lat" - informuje Platforma Obywatelska na grafice zamieszczanej w mediach społecznościowych. To prawda. Prawdą jest także to, co piszą w odpowiedzi internauci - że ceny te zbliżają się do tych z ostatnich lat rządów PO-PSL.

Platforma Obywatelska pod koniec kwietnia zamieściła w internecie grafikę, na której przedstawiła wysokość średniej ceny za litr najpopularniejszej benzyny - Pb95 - na przestrzeni ostatnich kilku lat. W 2016 roku było to 5,1 zł, rok później - 4,71 zł. W 2018 roku cena wyniosła 4,92 zł, a do tej pory w 2019 roku jej wysokość to 5,17 zł.

"Szykujecie się już na majówkę?", pyta na Facebooku Platforma, a zamieszczonej grafice towarzyszy komentarz: "Fatalne wieści dla kierowców. Benzyna najdroższa od lat. To będzie wyjątkowo kosztowna majówka!".

Ropa znów tańsza. Ceny benzyny skoczyły w górę
Ropa znów tańsza. Ceny benzyny skoczyły w góręFakty TVN

W odpowiedzi internauci wypomnieli jednak dzisiejszej opozycji wysokość cen za czasów rządów koalicji PO-PSL. Dr Olgierd Annusewicz skomentował grafikę PO słowami: "Ryzykowne. Zaraz ktoś przypomni ceny benzyny z majówek 11-15...".

Żeby sprawdzić ceny paliwa w czasie majówek w poprzednich latach, sięgnęliśmy po dane specjalistycznego portalu branży paliwowej e-petrol.pl, który od 2011 roku publikuje cotygodniowe raporty o średnich cenach Pb95 i 98, ON i LPG, bazując na informacjach przekazywanych przez stacje paliw.

Średnie ceny litra Pb95 podczas majówki

Eksperci portalu prognozują, że podczas majówki w tym roku za najpopularniejszą bezołowiówkę kierowcy zapłacą 5,21 zł za litr. Jest to rzeczywiście najwyższa cena od czterech lat.

W czasie długiego, majówkowego weekendu w 2015 roku litr Pb95 kosztował 4,76 zł. Rok później cena spadła do 4,28 zł i od tego czasu rosła. W 2017 roku w majówkę kierowcy płacili średnio za litr 4,65 zł, a w następną - 4,88 zł.

Jeśli jednak, jak sugerowali internauci, sprawdzić ceny tej benzyny we wcześniejszym okresie, to rzeczywiście bywały one wyższe niż w tym roku. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi najwięcej za litr PB95 musieli kierowcy zapłacić w 2012 roku - 5,88 zł. W czasie dwóch kolejnych lat, średnia cena utrzymywała się powyżej pięciu złotych.

Jeśli chodzi o Pb98, to rekordowe ceny zanotowała także w majówkę 2012 - 5,99 zł. W kolejnych dwóch latach jej poziom nie spadł poniżej pięciu złotych, by do niego wrócić w zeszłym roku. Analitycy e-petrol.pl szacują, że podczas tegorocznego majowego "długiego weekendu" kierowcy zapłacą za nią ok. 5,5 zł.

Średnie ceny ON i LPG w kolejne majówki kształtowały się podobnie. Najwyższy poziom osiągają w latach 2011-2014. Potem spadają, by w ciągu ostatnich majówek rosnąć i zbliżać się do wysokości z lat drugiej koalicji rządów PO-PSL.

Ceny ropy Brent w okresie majówekKonkret24

Warto przy tym zwrócić uwagę jak w tym okresie wyglądały także ceny ropy. Dla przykładu, baryłka ropy naftowej Brent pod koniec kwietnia 2012 r. kosztowała 118 dolarów. Poniżej 100 dolarów za baryłkę zaczęła spadać dopiero w trzecim kwartale 2014 r. Na początku maja 2015 r. kosztowała ok. 66 USD, obecnie - ok. 72 USD. Ceny ropy w ostatnich miesiącach rosną, w porównaniu do grudnia ubiegłego roku baryłka kosztuje o ok. 25 dolarów więcej.

Ropa najdroższa od października. Przyczyny wyjaśnia Przemysław Kwiecień
Ropa najdroższa od października. Przyczyny wyjaśnia Przemysław KwiecieńTVN24 BiS

Ekspert tłumaczy

Zapytaliśmy dr Jakuba Boguckiego, analityka rynku paliw z portalu e-petrol.pl, dlaczego w latach 2011-2014 kierowcy podczas majówek więcej płacili za paliwo, a także dlaczego od kilku lat ceny rosną.

"Czas wysokich cen na początku zestawienia wiąże się z wysokimi cenami surowca – to między innymi okres konfliktu w Libii, który mocno rzutował na nastroje. Później natomiast mamy rewolucję łupkową w USA i zejście cen surowca na niskie poziomy, a następnie odbicie ostatniego roku związane z działalnością OPEC+, która miała za zadanie "podbić" ceny ropy. Takie mniej więcej wytłumaczenie międzynarodowe tutaj się rysuje. Naturalnie trzeba jeszcze do tego dodać inne czynniki (zwłaszcza na przykład związane z kursem dolara do złotówki)", komentuje dla Konkret24 ekspert.

Benzyna prawie po 6 zł?

W grudniu 2018 roku były prezydent Bronisław Komorowski był gościem Moniki Olejnik w "Kropce nad i" Komentując wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Jachrance, które miało miejsce dwa dni wcześniej, mówił o strachu w partii rządzącej "przed nadchodzącym nieuchronnie rozliczeniem".

Bronisław Komorowski o cenach benzyny za rządu PiS. "Idzie tsunami"
Bronisław Komorowski o cenach benzyny za rządu PiS. "Idzie tsunami"tvn24

- Idzie tsunami. Naprawdę. Już jest benzyna prawie po 6 zł – stwierdził Komorowski. - Już zapowiedziane są podwyżki cen energii elektrycznej, a to się przełoży na żywność, na usługi, na transport, na życie, samorządy, na szpitale.

Jednak ceny na stacjach paliw były wówczas niższe i do dziś nie osiągnęły poziomu 6 zł. Na nieścisłość w wypowiedzi byłego prezydenta zwrócił uwagę dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Mateusz Walczak.

Paliwa w grudniu taniały

12 grudnia ubiegłego roku średnia cena litra benzyny bezołowiowej 95 na polskich stacjach wyniosłamiesiącu cena przekroczyła pięć złotych.4,88 zł. We wrześniu 2018 za litr popularnej 95-tki trzeba było zapłacić 5,12 zł, czyli o 24 grosze więcej. Ceny utrzymywały się na podobnym poziomie mniej więcej do końca pierwszego tygodnia listopada. Później nastąpił znaczący spadek cen, wynikający m.in. ze spadku cen ropy naftowej. Część ekspertów zwracała także uwagę, że niższa cena w październiku była efektem zbliżających się wyborów.

Czopek: ceny paliwa powinny zjechać o 15 procent
Czopek: ceny paliwa powinny zjechać o 15 procentTVN24 BiS

O sytuację na rynku paliw w Polsce zapytały wówczas w interpelacji posłanki Platformy Obywatelskiej Zofia Czernow i Aldona Młyńczak. Wskazywały, że na początku października, czyli przed wyborami samorządowymi, ceny oleju napędowego na stacjach były niższe od cen hurtowych. W odpowiedzi na interpelację, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Tomasz Dąbrowski wśród przyczyn wskazał między innymi rosnące ceny ropy naftowej oraz zaburzenia na rynku oleju napędowego w Europie.

W styczniu 2019 cena najpopularniejszej bezołowiówki spadła. Pod koniec miesiąca średnia cena za litr wynosiła 4,75 zł. 27 marca kierowcy musieli już jednak płacić osiem groszy więcej. W następnym miesiącu cena przekroczyła pięć złotych.

29.04.2019 artykuł został uzupełniony o wykres przedstawiający ceny ropy Brent.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24