FAŁSZ

"Wzywam pana o wyspowiadanie się z grzechów". Uwaga na fałszywy list

Źródło:
Konkret24
Wielkanoc w cieniu inflacji
Wielkanoc w cieniu inflacji"Fakty po południu" TVN24
wideo 2/5
Wielkanoc w cieniu inflacji"Fakty po południu" TVN24

W mediach społecznościowych krąży list rzekomo wzywający parafianina do "wyspowiadania się z grzechów", a następnie o "uiszczenie opłaty na nowe organy". Parafia w województwie kujawsko-pomorskim, z której list miał być wysłany, zaprzecza, by była jego autorem - i przestrzega przed próbą oszustwa.

Czy parafia wie kiedy jej członek był ostatni raz u spowiedzi? Czy może w związku z tym wysłać "wezwanie" do przystąpienia do tego sakramentu i przekazania wpłaty na cele związane z funkcjonowaniem parafii? Tak sugeruje list, którego zdjęcie 6 kwietnia opublikowała jedna z użytkowniczek Twittera. "Wezwanie do spowiedzi. Szczerze mówiąc idiotyczne, ale śmieszne" - napisała w poście, załączając zdjęcie (pisownia wszystkich postów i cytatów oryginalna).

Fotografia przedstawia kartkę formatu A4. U góry widnieje nazwa rzekomego nadawcy listu: "Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu". Poniżej jest jej adres, a na samym dole dwa adresy mailowe: do parafii i do proboszcza. Treść pisma brzmi: "Wezwanie pilne P A...(tu zamazana dalsza część danych osobowych - red.) do Świetej Spowiedzi.... Od dekady a może i więcej nie był Pan u spowiedzi Wzywam Pana o wyspowiadanie się z Grzechów A po Spowiedzi uiszczenie opłaty na nowe Organy". I podano dwa numery kont bankowych: pierwsze, gdzie należy słać wpłaty na organy; drugie opisano jako "konto parafii".

FAŁSZ
Tweet z fałszywym pismemTwitter

"Prawie jak wezwanie do komisji wojskowej"

W liście są błędy językowe, w tym stylistyczne, brakuje znaków interpunkcyjnych. "Wezwania" nikt nie podpisał, brak na nim daty czy pieczęci parafii, co już powinno budzić wątpliwości co do autentyczności dokumentu.

"Prawie jak wezwanie do komisji wojskowej"; "Spowiedź to przy okazji. Chodzi o kaskę na nowe organy"; "Bareja lałby ze śmiechu.." - komentowali twitterowicze. Część wyrażała wątpliwości co do prawdziwości listu: "A przepraszam, skąd wiedzą, jak długo ktoś nie był u spowiedzi?"; "To jakiś historyczny dokument? Tego banku dawno nie ma"; "To żart a może fejk?"; "Wątpię, żeby to było prawdziwe. Sama też bym potrafiła coś takiego wydrukować. Ani żaden ksiądz się nie podpisał. Może ktoś kawał Pani zrobił". A jeden z internautów napisał: "W dzisiejszych czasach nie dziwi nic, ale oni sami twierdzą, że to fejk" - i podał link do strony internetowej parafii.

Uwaga na podejrzany numer konta

Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny faktycznie działa w Świeciu, mieście w województwie kujawsko-pomorskim. Ma swoją stronę internetową - jak sprawdziliśmy, nie ma na niej numeru konta, na które miałyby być uiszczane ofiary na organy. Co więcej, numer konta na rozsyłanym w sieci liście ma 20 cyfr, tymczasem konta w polskich bankach mają ich 26 (za: Europejskie Centrum Konsumenckie Polska). To konto wygląda więc na fałszywe.

Pozostałe dane - adres świątyni, adresy mailowe parafii i proboszcza, drugi numer konta bankowego - zgadzają się jednak z informacjami na stronie parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Świeciu.

Komunikat: "Parafia nie wysyłała żadnych listownych powiadomień"

Obecnie na stronie internetowej parafii dostępny jest "komunikat dotyczący listów z fałszywymi informacjami". W piątek 7 kwietnia zaktualizowano go o datę dzienną: 6 kwietnia br. Lecz najwcześniejszą zachowaną kopię komunikatu w Wayback Machine wykonano rano 7 kwietnia.

"W związku z docierającymi do nas wiadomościami informujemy, że parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu (ani żaden jej przedstawiciel) nie jest autorem listów, w których zawarto wezwanie do spowiedzi i uiszczenia opłaty. Parafia nie wysyłała żadnych listownych powiadomień, więc wszelkie otrzymane listy należy uznać za próbę oszustwa" - wyjaśnia parafia.

Dalej w komunikacie przypomina, "że zgodnie z prawem kanonicznym (kan. 848) żaden kapłan nie może domagać się niczego za udzielenie sakramentu pokuty i pojednania". To prawda, we wspomnianym artykule Kodeksu Prawa Kanonicznego, czytamy: "Oprócz ofiar określonych przez właściwą władzę, szafarz nie może domagać się niczego za udzielanie sakramentów, troszcząc się zawsze, by potrzebujący nie byli pozbawieni pomocy sakramentów z powodu ubóstwa" (źródło: ekai.pl; stan prawny na 8 grudnia 2021 roku).

Proboszcz: "Ma to raczej na celu ośmieszenie parafii lub sakramentu spowiedzi"

Próbowaliśmy skontaktować się z proboszczem parafii telefonicznie, by się dowiedzieć, czy jego parafianie faktycznie otrzymali takie pisma i czy zgłoszono policji próbę oszustwa. Już po publikacji tekstu, 7 kwietnia wieczorem, odpowiedział nam proboszcz ksiądz Leszek Grzela. "Nie jest to list wysłany przez parafię. Raczej nie jest to też próba wyłudzenia pieniędzy, bo podano między innymi prawdziwy numer konta parafii. Ma to raczej na celu ośmieszenie parafii lub sakramentu spowiedzi, choć trudno odgadnąć intencje autora. Część listu to przekopiowany tekst z naszej strony internetowej - ktoś nie zadał sobie nawet trudu, żeby zmienić czcionkę. Zgłosili się do nas parafianie, którzy poinformowali, że wrzucono im do skrzynek kartkę bez pośrednictwa poczty" - napisał. I poinformował: "Sprawę zgłosiliśmy policji".

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Twitter

Pozostałe wiadomości

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24