Dwaj myśliwi mieli postrzelić 31-mężczyznę, ponieważ był ucharakteryzowany na jelenia, a na głowie miał poroże - poinformowały niektóre polskie media. Informacja jest zmyślona i pochodzi z satyrycznego portalu, a polscy internauci wykorzystali ją do szerzenia hejtu.

Myśliwi postrzelili transseksualnego człowieka jelenia - podał 25 października portal Fronda. W tekście podpisanym pseudonimem informowano, że w Karolinie Południowej doszło do niecodziennego zdarzenia. Dwaj myśliwi mieli postrzelić 31-letniego Wiliama Tenenbuama. A doszło do tego, ponieważ mężczyzna ma się utożsamiać się z jeleniem i był odpowiednio ucharakteryzowany, a na głowie miał poroże.

Po postrzale miał po niego przylecieć śmigłowiec, by przetransportować go do szpitala. Tenenbaum ma być w stanie krytycznym.

Według autora tekstu myśliwi przekonywali, że "byli pewni, iż strzelają do zwierzęcia", ponieważ mężczyzna był ubrany i pomalowany na kolory jelenia i miał na sobie poroże. "Jeleń wyglądał, jakby pocierał klatkę piersiową i genitalia i sygnalizował nam, żebyśmy się zbliżyli, było to bardzo surrealistyczne" – miał powiedzieć jeden z myśliwych.

Jeleń zaatakował grzybiarzy w lesie

W tekście są również słowa kobiety, która ma być matką postrzelonego mężczyzny. "Kiedy miał osiem lat, wierzył, że jest jeżozwierzem, w wieku 12 lat wiewiórką, a teraz jest jeleniem. Mogło być gorzej, mógłby być homoseksualistą" – miała powiedzieć dziennikarzom.

"Może to jest metoda na wszelkich dewiantów?"

"Chciał być zwierzęciem, to go tak potraktowali. Bydło trzeba traktować jak bydło"; "Pomylić qur*wa się nie wolno"; "Powinni go zjeść, rogi na ścianę i po problemie"; "Może to jest metoda na wszelkich dewiantów?"; "Mówiłem że wściekłe macice i lewakoateiści z pedziami na swoich spędach zaczną nam na golasa biegać po ulicach" - to komentarze pod tekstem opublikowanym na stronie Frondy.

Według narzędzia CrowdTangle tekst ten na Facebooku dotarł do ponad 267 tys. użytkowników.

O tym, że transseksualny mężczyzna został postrzelony przez myśliwych informowały też inne strony w sieci, m.in. wykop.pl, ale potem zamieścił informację, że to nieprawda.

Pasek w telewizji: "Człowiek-jeleń pomylony ze zwierzyną i postrzelony"

Informację o człowieku jeleniu podała też telewizja TVP Info w porannym programie Michała Rachonia "#Jedziemydalej". "To teraz news, który do nas dotarł z Północnej Karoliny. Sprawdzaliśmy dwa razy tłumaczenie. No ale tam jest napisane, co jest napisane" - powiedział prowadzący. Po tych słowach pojawił się materiał filmowy. Na jego początku lektor stwierdził, że "transgatunkowy mężczyzna z Południowej Karoliny samoidentyfikujący się jako jeleń został przypadkowo postrzelony przed dwóch myśliwych".

W materiale widać, że dziennikarze informację zaczerpnęli z anglojęzycznej strony internetowej. Pokazano też zdjęcia człowieka ucharakteryzowanego na jelenia z porożem na głowie, które na owej stronie zostały opublikowane. Czerwony pasek na ekranie informował: "Człowiek-jeleń pomylony ze zwierzyną i postrzelony".

Kadr z programu "#Jedziemydalej" w TVP Info
Kadr z programu "#Jedziemydalej" w TVP Info Foto: TVP Info

Materiał rozbawił prowadzącego i jego gości. "Tu bardzo wiele aktualnych tematów się pojawia przy tej krótkiej wiadomości" - skomentował materiał Michał Rachoń. "Rozszerza nam się lista płci, bytów. Podoba mi się ta elastyczność tego człowieka (...). Zaczął od zwierzozwierza, przeszedł przez wiewiórkę, by stać się jeleniem" - skomentował Jędrzej Kodymowski, muzyk. A satyryk i kabareciarz Jan Pietrzak stwierdził: "To jest śmieszne, gdyby nie to, że został postrzelony. To tragedia tego człowieka. Ktoś potraktował poważnie jego głupotę. To są jakieś manowce tych wszystkich trendów obecnie obowiązujących".

"Przeglądaliśmy ten serwis internetowy z Południowej Karoliny. To jest serwis informujący o zdarzeniach... nazwijmy to kryminalno-sensacyjnych. Z takiego pogranicza i spraw kryminalnych i sensacyjnych" - poinformował Rachoń. I na koniec dodał: "Miejmy nadzieję, że żadnego postrzału nie było, że nikt się za jelenia nie uważał, że nie został postrzelony na polowaniu. Oby to było w ten sposób. Bo jeśli to jest prawdziwa informacja, to ja wysiadam".

Nie. To nie jest prawdziwa informacja.

Źródłem kanadyjski portal satyryczny

O tym, że transseksualny mężczyzna został postrzelony przez myśliwych informowały też inne strony w sieci, m.in. Wykop.pl, ale potem zamieścił informację, że to nieprawda.

TVP Info i Fronda wskazały, że źródłem informacji o człowieku jeleniu była strona personcountysportsnow.com. Rzeczywiście, dominują na niej informacje kryminalne ze Stanów Zjednoczonych. Znaleźliśmy tam cytowany tekst - został opublikowany 22 listopada tego roku. Są tam też zdjęcia przedstawiające człowieka przebranego za jelenia i kadr z rozmowy przez komunikator internetowy z mężczyzną, który ma komentować opisywane wydarzenie.

Jak sprawdziliśmy, kilka godzin wcześniej taki tekst pojawił się na portalu World News Daily Report. Portal ten nawet nie stara się ukrywać, że zamieszczone na nim informacje są zmyślone. Przy logo ma dopisek "Where fact don't matter" (z ang. "Gdzie fakty nie mają znaczenia").

Tekst został opublikowany na kanadyjskiej, satyrycznej stronie
Tekst został opublikowany na kanadyjskiej, satyrycznej stronie Foto: World News Daily Media Report

Pod każdym umieszczonym tam tekstem jest adnotacja, że portal nie opisuje rzeczywistości, a strona jest satyryczna. Zaś na dole strony jest informacja: "World News Daily Report bierze wszelką odpowiedzialność za satyryczny charakter swoich artykułów i za fikcyjną naturę publikowanych treści. Wszystkie postacie pojawiające się w artykułach na tej stronie - nawet te oparte na prawdziwych osobach - są całkowicie fikcyjne, a każde podobieństwo między nimi a jakąkolwiek osobą, żywą, martwą lub nieumarłą, jest czystym cudem".

Odwróconym wyszukiwaniem Google sprawdziliśmy, że zdjęcie umieszczone w tekście, a mające przedstawiać doktora Alexandra Pischtakiego komentującego stan zdrowia postrzelonego mężczyzny, przedstawia amerykańskiego doktora Anthony'ego Cardillo. Jest częstym gościem amerykańskiej stacji ABC7.

Z kolei amerykański portal fact-checkingowy Snopes.com ustalił, że zdjęcie człowieka jelenia to kadr z wideo "Jeleń w parku" opublikowanego w serwisie YouTube na kanale Humanimals, czyli ludzie zwierzęta. 44-sekundowy filmik przedstawia mężczyznę przechadzającego się po parku ucharakteryzowanego na jelenia. Wideo opublikowano 19 stycznia 2018 roku. Opis filmu podaje, że autorką charakteryzacji jest Lauren Baker. To brytyjska artystka.

Na kanale Humanimals są dziesiątki filmików z ludźmi ucharakteryzowanymi na zwierzęta.

Nie po raz pierwszy media nabierają się na żarty kanadyjskiego portalu. Pisaliśmy już o nim w Konkret24 jako źródle doniesień o mężczyźnie, który miał przez 62 lata udawać głuchoniemego, by nie słuchać żony.

Opisywaliśmy również opublikowane przez tę stronę - a potem serwisy na całym świecie - informacje o belgijskiej minister, która miała zabronić seksu grupowego z powodu koronawirusa.

Autor:  Jan Kunert, Michał Istel
Źródło:  Konkret24, snopes.com; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

Brudziński: "Polska od lat kieruje olbrzymie środki dla ofiar konfliktów wojennych". Dane nie potwierdzają

Na forum Parlamentu Europejskiego europoseł Joachim Brudziński stawiał Polskę jako "wzór do naśladowania", twierdząc, że wydajemy olbrzymie środki na wsparcie ofiar konfliktów wojennych. Międzynarodowe statystyki pokazują, że Polska jest w ogonie państw, jeśli chodzi o wsparcie krajów słabiej rozwiniętych. Jak to napisano w dokumentach OECD: "mamy niewielki, ale stabilny udział".

Tempo szczepień w Unii Europejskiej. Polska nieco awansowała

Pod względem całkowitej liczby wykonanych szczepień na COVID-19 Polska utrzymuje się w czołówce państw Unii Europejskiej. Gorzej jest, gdy przeliczymy liczbę dawek na 100 mieszkańców kraju. Polska jest tu w drugiej dziesiątce, choć w ciągu tygodnia awansowała o cztery miejsca.

Szczepienia na COVID-19: Polska na tle państw Unii Europejskiej

Polska jest w drugiej dziesiątce wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę szczepień na 100 mieszkańców kraju. Ostatnio - w zależności od dnia - zajmujemy 15. czy 16. pozycję. Lepiej wypadamy pod względem łącznej liczby wykonanych szczepień: 12 stycznia byliśmy na 11. miejscu na świecie oraz na czwartym w UE.

Antifa, komuniści i działacze ruchu BLM jako winni zajść na Kapitolu. Lawina fake newsów ruszyła

Mężczyzna z rogami na głowie nie jest działaczem ruchu BLM, tylko wyznawcą teorii spiskowej QAnon. Tatuaż na ręce innego demonstranta to nie sierp i młot, tylko znak z gry komputerowej. Dowody zdjęciowe, że to Antifa wtargnęła do budynku Kapitolu, są manipulacją. Zamieszki w Waszyngtonie wywołały falę fake newsów, w których winę za to, co się stało, zrzuca się na środowiska lewicowe i Antifę.