Grafika przedstawiająca dzieci w maseczkach ochronnych z wzorami flag różnych państw krąży w sieci opisana jako mural z lotniska w Denver z 1994 roku. W anglojęzycznym internecie jest prezentowana jako dowód na zaplanowaną pandemię. Tymczasem to obraz namalowany w tym roku.

Użytkownicy Facebooka przesyłają sobie grafikę przedstawiającą dzieci w maseczkach ochronnych z wzorami flag różnych państw. Według załączanych opisów obraz miał powstać blisko 30 lat temu - i przepowiadał epidemię COVID-19.

"Obraz namalowany w 1994 roku na lotnisku w Denver. To tylko czysty przypadek" - ironizował jeden z internautów. Jego wpis udostępniono ponad 100 razy.

Wpis na Facebooku z fałszywym opisem obrazu
Wpis na Facebooku z fałszywym opisem obrazu Foto: facebook

Inna wersja opisu grafiki sugeruje, że ktoś zaplanował przedstawione na niej wydarzenie. "Fresk na lotnisku w Denver namalowany w 1994. roku. Powiedzcie mi, że to nie jest dziwne, jak daleko planują to z góry"? - pytał użytkownik Facebooka. "Oj Planowanie jest dalej niż się wydaje" - odpowiedział komentujący wpis.

 Bezrobotni artyści. O sztuce w czasach pandemii

"Plandemia"

Teoria sugerująca zaplanowanie ogólnoświatowej pandemii cieszyła się umiarkowaną popularnością wśród polskich użytkowników mediów społecznościowych. Natomiast anglojęzyczni użytkownicy Facebooka masowo udostępniali podobne sugestie. "PLANDEMIA 1994 Denver Międzynarodowy port lotniczy Wystawione dzieła sztuki Illuminati" - opisał grafikę jeden z internautów.

Angielskojęzyczny wpis o obrazie z fałszywym opisem
Angielskojęzyczny wpis o obrazie z fałszywym opisem Foto: facebook

Na obrazie przedstawiającym dzieci w maseczkach widać komentarz podobny do tego, jaki krążył w polskiej sieci: "Mural na lotnisku w Denver namalowany w 1994 r. Powiedzcie mi, że to nie jest dziwne, z jakim wyprzedzeniem oni to planują".

Praca artysty z 2020 roku

Filipiński artysta Christian Joy Trinidad deklaruje, że to on jest autorem popularnej pracy. Jej fotografię zamieścił na swoim profilu na Facebooku 25 lutego i na Instagramie 18 marca tego roku. Obraz zatytułował "Maskcommunication".

"Zacząłem to malować w lutym na konkurs plastyczny" - wyjaśnił Christian Joy Trinidad w jednym z komentarzy na Instagramie. Tam też zamieścił wpis pokazujący jeden z etapów powstawania obrazu.

29 lutego zdjęcie pracy wraz z potwierdzeniem autorstwa Christiana Joy Trinidada znalazło się na facebookowym profilu CNN Philippines. Według dołączonego do wpisu komentarza artysta chciał pokazać, jak ważna jest komunikacja między narodami w czasie wybuchu epidemii. "Pomimo naszych różnic, jedność i zrozumienie są dziś najważniejsze" - powiedział artysta stacji CNN Philippines.

Podobną pracę zgłoszono w tym roku na konkurs Indian Council for Cultural Relations (Indyjskiej Rady ds. Stosunków Kulturalnych) i podpisano nazwiskiem Neha Kumari. Obecnie strona internetowa konkursu, w tym strona dokumentująca zgłoszenie, nie jest dostępna w sieci. Zapytany o tę sprawę na Instagramie Christian Joy Trinidad podkreślił, że on jest autorem pracy oraz że przypisywanie sobie autorstwa przez inną osobę "to nie jest dobry żart".

Na lotnisku w Denver nie ma takiego muralu. Jest tam jednak podobny kolorowy mural przedstawiający dzieci z różnych krajów świata.

Mural z 1994 roku na lotnisku w Denver
Mural z 1994 roku na lotnisku w Denver Foto: denverpublicart.org
Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, Reuters, Snopes; zdjęcie: Facebook

Pozostałe

Brudziński: "Polska od lat kieruje olbrzymie środki dla ofiar konfliktów wojennych". Dane nie potwierdzają

Na forum Parlamentu Europejskiego europoseł Joachim Brudziński stawiał Polskę jako "wzór do naśladowania", twierdząc, że wydajemy olbrzymie środki na wsparcie ofiar konfliktów wojennych. Międzynarodowe statystyki pokazują, że Polska jest w ogonie państw, jeśli chodzi o wsparcie krajów słabiej rozwiniętych. Jak to napisano w dokumentach OECD: "mamy niewielki, ale stabilny udział".

Tempo szczepień w Unii Europejskiej. Polska nieco awansowała

Pod względem całkowitej liczby wykonanych szczepień na COVID-19 Polska utrzymuje się w czołówce państw Unii Europejskiej. Gorzej jest, gdy przeliczymy liczbę dawek na 100 mieszkańców kraju. Polska jest tu w drugiej dziesiątce, choć w ciągu tygodnia awansowała o cztery miejsca.

Szczepienia na COVID-19: Polska na tle państw Unii Europejskiej

Polska jest w drugiej dziesiątce wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę szczepień na 100 mieszkańców kraju. Ostatnio - w zależności od dnia - zajmujemy 15. czy 16. pozycję. Lepiej wypadamy pod względem łącznej liczby wykonanych szczepień: 12 stycznia byliśmy na 11. miejscu na świecie oraz na czwartym w UE.

Antifa, komuniści i działacze ruchu BLM jako winni zajść na Kapitolu. Lawina fake newsów ruszyła

Mężczyzna z rogami na głowie nie jest działaczem ruchu BLM, tylko wyznawcą teorii spiskowej QAnon. Tatuaż na ręce innego demonstranta to nie sierp i młot, tylko znak z gry komputerowej. Dowody zdjęciowe, że to Antifa wtargnęła do budynku Kapitolu, są manipulacją. Zamieszki w Waszyngtonie wywołały falę fake newsów, w których winę za to, co się stało, zrzuca się na środowiska lewicowe i Antifę.