Grafika przedstawiająca dzieci w maseczkach ochronnych z wzorami flag różnych państw krąży w sieci opisana jako mural z lotniska w Denver z 1994 roku. W anglojęzycznym internecie jest prezentowana jako dowód na zaplanowaną pandemię. Tymczasem to obraz namalowany w tym roku.

Użytkownicy Facebooka przesyłają sobie grafikę przedstawiającą dzieci w maseczkach ochronnych z wzorami flag różnych państw. Według załączanych opisów obraz miał powstać blisko 30 lat temu - i przepowiadał epidemię COVID-19.

"Obraz namalowany w 1994 roku na lotnisku w Denver. To tylko czysty przypadek" - ironizował jeden z internautów. Jego wpis udostępniono ponad 100 razy.

Wpis na Facebooku z fałszywym opisem obrazu
Wpis na Facebooku z fałszywym opisem obrazu Foto: facebook

Inna wersja opisu grafiki sugeruje, że ktoś zaplanował przedstawione na niej wydarzenie. "Fresk na lotnisku w Denver namalowany w 1994. roku. Powiedzcie mi, że to nie jest dziwne, jak daleko planują to z góry"? - pytał użytkownik Facebooka. "Oj Planowanie jest dalej niż się wydaje" - odpowiedział komentujący wpis.

"Plandemia"

Teoria sugerująca zaplanowanie ogólnoświatowej pandemii cieszyła się umiarkowaną popularnością wśród polskich użytkowników mediów społecznościowych. Natomiast anglojęzyczni użytkownicy Facebooka masowo udostępniali podobne sugestie. "PLANDEMIA 1994 Denver Międzynarodowy port lotniczy Wystawione dzieła sztuki Illuminati" - opisał grafikę jeden z internautów.

Angielskojęzyczny wpis o obrazie z fałszywym opisem
Angielskojęzyczny wpis o obrazie z fałszywym opisem Foto: facebook

Na obrazie przedstawiającym dzieci w maseczkach widać komentarz podobny do tego, jaki krążył w polskiej sieci: "Mural na lotnisku w Denver namalowany w 1994 r. Powiedzcie mi, że to nie jest dziwne, z jakim wyprzedzeniem oni to planują".

Praca artysty z 2020 roku

Filipiński artysta Christian Joy Trinidad deklaruje, że to on jest autorem popularnej pracy. Jej fotografię zamieścił na swoim profilu na Facebooku 25 lutego i na Instagramie 18 marca tego roku. Obraz zatytułował "Maskcommunication".

"Zacząłem to malować w lutym na konkurs plastyczny" - wyjaśnił Christian Joy Trinidad w jednym z komentarzy na Instagramie. Tam też zamieścił wpis pokazujący jeden z etapów powstawania obrazu.

29 lutego zdjęcie pracy wraz z potwierdzeniem autorstwa Christiana Joy Trinidada znalazło się na facebookowym profilu CNN Philippines. Według dołączonego do wpisu komentarza artysta chciał pokazać, jak ważna jest komunikacja między narodami w czasie wybuchu epidemii. "Pomimo naszych różnic, jedność i zrozumienie są dziś najważniejsze" - powiedział artysta stacji CNN Philippines.

Podobną pracę zgłoszono w tym roku na konkurs Indian Council for Cultural Relations (Indyjskiej Rady ds. Stosunków Kulturalnych) i podpisano nazwiskiem Neha Kumari. Obecnie strona internetowa konkursu, w tym strona dokumentująca zgłoszenie, nie jest dostępna w sieci. Zapytany o tę sprawę na Instagramie Christian Joy Trinidad podkreślił, że on jest autorem pracy oraz że przypisywanie sobie autorstwa przez inną osobę "to nie jest dobry żart".

Na lotnisku w Denver nie ma takiego muralu. Jest tam jednak podobny kolorowy mural przedstawiający dzieci z różnych krajów świata.

Mural z 1994 roku na lotnisku w Denver
Mural z 1994 roku na lotnisku w Denver Foto: denverpublicart.org
Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, Reuters, Snopes; zdjęcie: Facebook

Pozostałe

Koronawirus w statystykach europejskich zgonów. Jak wypada Polska?

Analiza statystyk zgonów w krajach europejskich z kilku ostatnich lat pokazuje, jak dużym problemem dla mieszkańców i służby zdrowia jest koronawirus. W Polsce - notującej obecnie rekordowe przyrosty zakażeń - dużych wahnięć w zgonach dotychczas nie było, ale epidemiolog ostrzega: "jeśli będą duże zmiany, to w drugiej połowie roku".

Justin Bieber i komunistyczni patrioci, czyli techniki kubańskiej dezinformacji

Kubańscy dysydenci informują o przykładach dezinformacji i propagandy w mediach społecznościowych. Ich zdaniem wpisy popierające kubańską politykę i uderzające w opozycję są inspirowane przez rząd w Hawanie i pochodzą z różnych krajów. W promowaniu treści przychylnych kubańskiemu reżimowi wykorzystuje się fałszywe konta i fałszywe tożsamości.