FAŁSZ

20 tysięcy motocyklistów przejechało przed domem chorego Kiliana? Co w tej historii się zgadza

20 tysięcy motocyklistów przejechało obok domu chorego Kiliana? Co w tej historii jest prawdąTwitter

Nagranie opowiadające rzekomo historię sześcioletniego, chorego na nowotwór Kiliana, przed którego domem przejechało tysiące motocyklistów, wzrusza internautów na całym świecie. Taka historia się zdarzyła, lecz nie opowiadają jej ani rozsyłany w sieci film, ani towarzyszące mu opisy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Ponad dwa miliony wyświetleń i setki tysięcy reakcji ma krążące w sieci nagranie, które pokazuje rzekomo, jak 20 tys. motocyklistów przejeżdża przed domem chorego na nowotwór złośliwy chłopca, spełniając jego marzenie. Niemal dwuminutowy filmik zaczyna się od ujęć, na których widać setki motocyklistów jadących autostradą. Kolumna sięga aż po horyzont. Na kolejnych ujęciach widzimy siedzącego na wózku inwalidzkim chłopca, obok niego stoi rodzina. Wszyscy są na jakiejś ulicy czy parkingu. Oglądamy, jak kolejni motocykliści przejeżdżają tuż przed chłopcem. Niektórzy zwalniają, podjeżdżają, by się z nim przywitać. Są wśród nich harleyowcy. Chłopiec jest zachwycony. Uśmiecha się, żywo gestykuluje.

Internauci: "piękny gest", "serce rośnie"

Oglądający nagranie internauci nie kryją wzruszenia. Komentują w różnych językach. Jeden z wpisów na Twitterze z tym filmem i komentarzem po kurdyjsku ma niemal 440 tys. reakcji. Jeden z polskich tweetów z tym nagraniem polubiono niemal 9 tys. razy. Autor posta napisał: "Chłopiec z nowotworem złośliwym, chciał zobaczyć harleya przejeżdżającego przed jego domem. Jego rodzice wysłali życzenie chłopca do 20 Harleyowców w ich mieście. W wyznaczonym dniu obok jego domu przejechało przeszło 20 tys. motocyklistów. Szacun" (pisownia postów oryginalna).

Internauci komentowali: "Rzadko płaczę..."; "Wzruszyło mnie to również..."; "Takie filmiki dają iskierkę nadziei, że są na tym świecie dobre rzeczy"; "Aż mam ciarki!"; "Coś pięknego. Szkoda, że ludzie tak rzadko się jednoczą, aczkolwiek dobra i ta namiastka", "Piękny gest", "Serce rośnie".

Jednak nagranie nie pokazuje sytuacji z Niemiec. Choć poruszająca historia chorego niemieckiego chłopca jest prawdziwa, to film zmontowano z dwóch różnych nagrań pochodzących z innych części świata.

Zespół Yoshimura SERT Motul wygrał wyścig 24h Le Mans
Zespół Yoshimura SERT Motul wygrał wyścig 24h Le MansEurosport

Akcja "Hałas dla Kiliana" i tysiące motocykli

24 lipca 2021 roku - jak podawały niemieckie portale - przed domem sześcioletniego Kiliana w Rhauderfehn (Dolna Saksonia) przejechała kawalkada motocykli. Miejscowa policja podała, że mogło być ich nawet 20 tys. Ponad pół roku wcześniej u chłopca zdiagnozowano chłoniaka. Mimo szybkiej operacji i chemioterapii lekarze 15 lipca przekazali rodzinie najgorsze wieści: Kiliana nie uda się uratować. Wówczas przyjaciółka rodziny wystosowała apel w mediach społecznościowych, by jak najwięcej motocykli przejechało przed jego domem - bo Kilian był fanem motocykli.

Akcję nazwano "Hałas dla Kiliana". Cztery dni później motocykliści tłumnie pojawili się przed domem chłopca. Machali do niego i go pozdrawiali, a on oglądał wszystko z okna. Jego bliscy relacjonowali mediom, że był zachwycony.

prawda

Trzy tygodnie później rodzina przekazała informację, że Kilian zmarł.

Pierwsze ujęcia to Brazylia

Jednak wzruszające internautów nagranie nie pokazuje tej historii. Kolumna motocykli z pierwszych kadrów to parada, która odbyła się 14 czerwca 2021 roku w San Paulo w Brazylii. Ustaliły to portale Factly i Leadstories. Zorganizował ją wówczas Jair Bolsonaro, prezydent kraju, który jechał na jej czele. Po zakończeniu przejazdu został ukarany grzywną za brak maseczki.

Porównanie dostępnych w sieci materiałów foto i wideo z tego wydarzenia z pierwszymi ujęciami wykorzystanymi w wideo opowiadającym historię o niemieckim chłopcu pokazuje, że są to te same sytuacje. Świadczą o tym zarówno wygląd kolumny motocyklistów, jak i krajobraz.

Kolejne ujęcia są z Australii

Ujęcia, na których widać motocyklistów przejeżdżających przed chorym chłopcem na wózku, są opisywane w sieci w podobny sposób, jak historia Kiliana. W opisach czy napisach na filmach pojawiają się informacje o 20 tys. motocyklistów, którzy chcieli spełnić marzenie chorego sześciolatka. Filmiki zamieszczone na YouTube i TikToku mają setki tysięcy wyświetleń.

Jednak te ujęcia nie pokazują ani Brazylii, ani Niemiec, tylko Australię. Zane Evans, 13-latek z porażeniem mózgowym to fan motocykli. Jego mama, chcąc sprawić mu urodzinową niespodziankę, zwróciła się z apelem w mediach społecznościowych, by posiadacze motocykli marki Harley-Davidson pojawili się na przyjęciu urodzinowym syna. Jak podają australijskie portale, w styczniu 2017 roku stawiło się około setki motocyklistów.

W sieci znaleźliśmy oryginalne wideo opublikowane na YouTube pod koniec lipca 2021 roku. To właśnie jego fragmentów użyto do zilustrowania historii z Niemiec. Zlokalizowaliśmy też widoczny na nagraniu bar McDonald's - jest w Eaton w Zachodniej Australii; obok na parkingu nagrano tę scenę.

Tak więc całe nagranie krążące teraz w sieci w żadnym momencie nie dokumentuje historii sześcioletniego Kiliana.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24