Brazylia

Brazylia

Brazylia, gangi motocyklowe i pozwolenie na samosąd. Ten przekaz jest fałszywy

Ponad trzy miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące sceny atakowania motocyklistów przez kierowców samochodów. Krąży w sieci z informacją, jakoby brazylijski rząd miał pozwolić obywatelom zabijać członków gangów motocyklowych. Nie ma na to żadnych dowodów, a filmik jest zbitką nagrań pokazywanych wcześniej przy różnych okazjach.

Zakażenia w służbie zdrowia: Polska a inne kraje

W Polsce zakażeni koronawirusem pracownicy opieki medycznej stanowili w listopadzie ok. 7 proc. wszystkich stwierdzonych w kraju zakażeń. W Irlandii - 7,2 proc., w Hiszpanii - 5,3 proc., a w Niemczech - 4,8 proc. Według WHO średnio jedna na siedem zdiagnozowanych infekcji COVID-19 na świecie dotyczy pracowników służby zdrowia.

Brazylijscy parlamentarzyści nie włamali się do szpitala i nie znaleźli trumien

Członkowie brazylijskiego parlamentu włamali się rzekomo do nowo wybudowanego szpitala, w którym miało przebywać 5 tys. chorych na COVID-19, i nie znaleźli tam żadnych pacjentów. Taka historia mająca być dowodem, że pandemia jest wymysłem, krąży w polskich mediach społecznościowych. Ani jej ani treść, ani ilustrujące zdjęcie nie są prawdziwe.

Napad na pocztę w Teksasie? Nie, to nagranie z Brazylii

Chwaląc dostępność broni palnej w Teksasie, poseł Janusz Korwin-Mikke opublikował na Twitterze nagranie z napadu na pocztę, do którego miało dojść właśnie w tym amerykańskim stanie. Zdaniem posła dzięki temu, że obywatel miał broń, napad został udaremniony. Jednak wideo nie jest z Teksasu, tylko z Brazylii.

Gigantyczna anakonda pełza po internecie

W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające gigantycznego węża. Według opisu to anakonda, zaobserwowana w regionie rzeki Xingu w Brazylii. Niektórzy internauci twierdzą, że w rzeczywistości zwierzę nie istnieje i jest wytworem wyobraźni speców od obróbki wideo. Anakonda z nagrania istnieje, ale jest dużo mniejszym gadem.

Kampania pełna szyfrowanych kłamstw

Wybory prezydenckie w Brazylii mogą okazać się przełomowe nie tylko dla tego kraju, ale także dla całego świata. Jeśli sondaże się potwierdzą, głosowanie wygra kandydat skrajnej prawicy Jair Bolsonaro, przez przeciwników oskarżany o rasizm, seksizm i homofobię. Czy wygra, bo opanował media społecznościowe i o głosy walczył tzw. fake newsami i dezinformacją?