"Część szczepionek to placebo"? Nie. Wyjaśniamy wątpliwości

Placebo zamiast szczepionki? Tylko w fazie badań klinicznych. Rozwiewamy wątpliwościShutterstock

Wypowiedź brytyjskiego ministra o badaniach klinicznych szczepionki Novavax internauci interpretują w ten sposób, że część szczepionek przeciw COVID-19 to zwykłe placebo. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, kiedy stosuje się placebo i na czym polega metoda "podwójnie ślepej próby" w badaniach klinicznych.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Jedno z twierdzeń rozpowszechnianych przez antyszczepionkowców i przeciwników akcji szczepień dotyczy tego, że preparaty przeciw COVID-19 tak naprawdę zawierają placebo, czyli substancję obojętną, a ogłoszona pandemia jest mistyfikacją. W taką infodemię wpisuje się post, który zamieścił na twitterowym profilu prawnik Piotr Schramm 27 lipca, załączając krótkie wideo z wystąpieniem Nadhima Zahawiego, brytyjskiego wiceministra zdrowia.

W brytyjskim parlamencie Zahawi mówi: "Jestem wdzięczny za pytanie szanownej pani poseł. Jeśli chodzi o uczestników badań Novavax, to ich szczepienie zostanie uznane w Wielkiej Brytanii. I oczywiście współpracujemy z innymi krajami, aby upewnić się, że zostanie to uznane [również przez te kraje], ale jeśli chodzi o Wielką Brytanię, będą oni uważani za w pełni zaszczepionych, niezależnie od tego, czy otrzymali placebo, czy szczepionkę".

"Parlament UK, cześć szczepionek to placebo" - skomentował Piotr Schramm (pisownia postów oryginalna). Jego wpis polubiło ponad 580 użytkowników, 280 podało dalej; nagranie wyświetlono ponad 15 tys. razy.

Tweet sugerujący, jakoby w brytyjskim parlamencie potwierdzono, że część szczepionek to placebotvn | Twitter

"Czyli eksperyment!!!"

Zarówno komentarz, jak i filmik wywołały dyskusje internautów. "A czy placebo nie podaje sie czasem w trakcie badań i eksperymentów? czyżby to oznaczało, że trwa jakiś eksperyment?" - pytał jeden z użytkowników Twittera. "Wiec niektórzy dostali placebo. Mam nadzieję że ta woda byla chociaz przepuszczona przez Britę heh" - stwierdził kolejny. "Przyznali to wkoncu? Pół roku temu jak się o tym pisało to był krzyk o teoriach spiskowych"; "Dziwne"; "Czyli eksperyment!!!" - pisali inni.

Jeden z internautów zauważył: "Chodzi o osoby które brały udział w badaniach 'trial participants', te osoby które otrzymały placebo otrzymają również paszport szczepionkowy rozpoznawany przez UK i inne kraje. Będa uważani za w pełni zaszczepionych pomimo przyjęcia placebo". A w kolejnym wpisie dodał, że "temat dotyczy badania szczepionki Novavax" - i załączył link do materiału BBC News.

O czym mówił brytyjski minister

Rozsyłane w sieci nagranie to fragment wystąpienia wiceministra Zahawiego w brytyjskiej Izbie Gmin - jak ustaliliśmy, z 22 lipca tego roku. Wiceminister wygłosił oświadczenie w sprawie pandemii i odpowiadał na pytania parlamentarzystów. Na filmiku słyszymy fragment jednej z jego odpowiedzi. Wideo jest autentyczne, pełny zapis oświadczenia oraz serii pytań i odpowiedzi dostępny jest na stronie brytyjskiego parlamentu. Za to transkrypcja dostępna jest na stronie wiceministra i na witrynie theyworkforyou.com, dzięki której obywatele Wielkiej Brytanii mogą śledzić pracę parlamentarzystów.

Zapis wideo z posiedzenia Izby Gmin 22 lipca 2021 tvn24 | parliamentlive.tv

Brytyjski wiceminister odpowiadał na pytanie posłanki Partii Pracy Barbary Keeley - dotyczyło sytuacji uczestników badań klinicznych szczepionki Novavax.

Keeley zapytała: "Po drugie, czy mogę przyłączyć się do mojego szanownego kolegi, doktora Huqa, prosząc o znalezienie rozwiązania dla wspaniałych ochotników biorących udział w badaniu szczepionki Novavax? Teraz okazuje się, że nie mogą oni podróżować, ponieważ nie mogą uzyskać certyfikatu szczepienia, a ich szczepionki nie są uznawane w UE". Potem dopytała, czy wiceminister umożliwi również tym uczestnikom badań, którzy otrzymali żywe szczepionki Novavax, uzyskanie świadectwa szczepienia.

Jak słychać na nagraniu, Zahaw zapowiedział, że "jeśli chodzi o uczestników badań Novavax, to ich szczepienie zostanie uznane w Wielkiej Brytanii". I dodał, że "jeśli chodzi o Wielką Brytanię, będą oni uważani za w pełni zaszczepionych, niezależnie od tego, czy otrzymali placebo, czy szczepionkę".

Wyjaśniamy, o co chodzi z placebo i czego dotyczy problem preparatu Novavax.

Kłopoty uczestników badań klinicznych szczepionki Novavax

Szczepionka przeciw COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax (NVX-CoV2373) nie została jeszcze zatwierdzona do użycia w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Preparat jest obecnie oceniany przez brytyjskiego regulatora leków i produktów ochrony zdrowia (MHRA), a w Europejskiej Agencji Medycznej trwa jego przegląd etapowy (rolling review).

BBC News opisało historię jednej z uczestniczek badań klinicznych preparatu Novavax, która w związku z brakiem zatwierdzenia tej szczepionki w Wielkiej Brytanii nie może otrzymać certyfikatu szczepienia - a to utrudnia jej wyjazd za granicę. Tak samo innym uczestnikom badania. Bo wiele państw wprowadziło w ostatnich tygodniach nowe wymagania dla podróżujących, np. na Maltę wjechać można tylko z certyfikatem zaszczepienia przeciw COVID-19. Brytyjka zgłosiła się na ochotnika do udziału w badaniach Novavaksu przeprowadzonych w listopadzie i grudniu 2020 roku. Jak powiedziała BBC News, nie została wtedy ostrzeżona o konsekwencjach związanych z podróżą. Stwierdziła jednak, że nie żałuje udziału w badaniach.

W oświadczeniu z czerwca firma Novavax stwierdziła, że ​​"jest głęboko przekonana, iż uczestnicy badań klinicznych nie powinni być pokrzywdzeni w związku z koniecznością przedstawienia dowodu szczepienia". Według National Institute for Health Research (brytyjski organ badań medycznych) w badaniu trzeciej fazy preparatu Novavax wzięło udział ponad 15 tys. osób w Wielkiej Brytanii. Połowa otrzymała placebo.

Prof. Horban o obowiązkowych szczepieniach dla wybranych grup zawodowych
Prof. Horban o obowiązkowych szczepieniach dla wybranych grup zawodowychtvn24

Placebo w badaniach klinicznych, czyli metoda "podwójnie ślepej próby"

Przypomnijmy: skuteczność wszystkich szczepionek trafiających na rynek, w tym tych przeciw COVID-19, jest sprawdzana w kilku etapach. Pierwszy stanowią badania przedkliniczne, czyli eksperymenty laboratoryjne i badania na zwierzętach. Kolejnym są badania kliniczne przeprowadzane na ludziach. Standardem jest, że w badaniach klinicznych części ochotników podaje się placebo.

"Jeśli weźmiesz udział w badaniu klinicznym, zwykle zostaniesz losowo przydzielony do jednej z dwóch grup: grupy badanej - w której otrzymasz ocenianą terapię lub grupy kontrolnej - w której będziesz otrzymywał standardowe leczenie lub placebo, jeśli nie istnieje sprawdzone leczenie standardowe" - czytamy na stronie brytyjskiej służby zdrowia (NHS) w materiale wyjaśniającym schemat badań klinicznych.

Dlaczego w takich badaniach stosuje się placebo, wyjaśnia także Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy:"Celem badań klinicznych jest uzyskanie obiektywnych, niebudzących wątpliwości wyników. Dlatego też stosuje się metodę podwójnie ślepej próby. Część osób badanych otrzymuje produkt badany, natomiast druga część tzw. placebo, czyli obojętną substancję, np. sól fizjologiczną. Osoby badane przydzielane są do jednej z tych grup losowo, często przy użyciu specjalnego programu komputerowego. Nazwa 'ślepa próba' wynika z tego, że zarówno badany pacjent, jak i lekarz prowadzący tę osobę nie wiedzą, czy podano badaną szczepionkę czy placebo".

"Ujawnienie, do której grupy należała dana osoba, następuje dopiero po całkowitym zakończeniu badania. Metoda ta pozwala bardzo obiektywnie ocenić skuteczność badanego produktu w sposób wolny od autosugestii" - czytamy dalej.

Szczepionki to placebo? Powracająca teza

Jak pisaliśmy wyżej, teza, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą być placebo, czyli obojętną substancją, nie jest nowa. Twierdzenie tego typu (że połowa szczepionych na COVID-19 otrzymuje placebo) weryfikował m.in. portal Demagog.org. Pisał o tym również Reuters, wyjaśniając, że nie ma dowodów, iż szczepionki na COVID-19 to zwykłe placebo.

Szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer/BionTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson pomyślnie przeszły trzy fazy badań klinicznych, które potwierdziły ich bezpieczeństwo i skuteczność. Na tej podstawie zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej i w Wielkiej Brytanii. Składniki każdej z tych szczepionek zostały podane do publicznej wiadomości - można je znaleźć w charakterystyce produktu leczniczego.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Kokret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24