Film z trzęsienia ziemi w Turcji? Nie, to inny kraj, inne wydarzenie

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24, PAP

Trwa akcja ratunkowa po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - a w sieci krążą nagrania pokazujące tragedię. Nie wszystkie są jednak aktualne.

Blisko półtora tysiąca zabitych i 7,6 tys. rannych - taki był w poniedziałek 6 lutego po południu bilans ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Orhan Tatar z tureckiej rządowej agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD) poinformował, że wstrząsy zniszczyły 2834 budynki. Sprecyzował, że było 120 wstrząsów wtórnych. Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię. Zginęło tam co najmniej 810 osób.

Świadkowie tragedii rozpowszechniają zdjęcia i nagrania. Materiały intensywnie krążą w mediach społecznościowych, internauci są poruszeni. Nie wszystkie jednak zdjęcia przedstawiają aktualne wydarzenia. "Trzęsienie ziemi w Turcji, bardzo źle to wygląda #trzęsienie #Turcja #katastrofawturcji" - napisał 6 lutego jeden z użytkowników Twittera i podał tweeta anglojęzycznego internauty z tego samego dnia. Również w tamtym tweecie jest informacja, że załączony okołodwudziestosekundowy film pokazuje trzęsienie ziemi w Turcji. Widać na nim walący się budynek i wzniecającą się chmurę pyłów. Na pierwszym planie jest hotelowy basen.

FAŁSZ
Wbrew opisom internautów to nagranie nie przedstawia trzęsienia ziemi w TurcjiTwitter

To samo nagranie publikowało wielu innych internautów. Pojawiło się w tweetach obok innych filmów dokumentujących turecko-syryjskie trzęsienie ziemi. "Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Turcji trzęsienie ziemi dotknęło 10 miast. W prowincjach Osmaniye, Şanlıurfa i Diyarbakır zawaliły się dziesiątki domów. W mieście Adana zawalił się 17-piętrowy budynek, a w prowincji Malatya uszkodzonych zostało 140 domów" - informował 6 lutego jeden z internautów. Zamieścił omawiane wyżej nagranie i trzy inne filmy przedstawiające zniszczenia po trzęsieniu ziemi.

Floryda, 2021 rok

Niektórzy internauci szybko reagowali na wideo z basenem i walącym się budynkiem - tłumaczyli, że wcale nie powstało w Turcji. Kadr z filmu wrzuciliśmy do internetowych wyszukiwarek obrazu. Jednym z wyników było nagranie opublikowane 25 czerwca 2021 roku w serwisie YouTube przez amerykańską stację telewizyjną ABC7. "Na wideo z kamery bezpieczeństwa sąsiedniego budynku widać moment zawalenia się budynku przy plaży w Surfside, koło Miami" - czytamy w opisie filmu. Publikowały go wówczas również inne amerykańskie media.

PRAWDA
Nagranie opublikowane w YouTube w czerwcu 2021 roku przez telewizję ABC7YouTube/ABC7

W katastrofie budynku na Florydzie zginęło 98 osób. We wrześniu 2021 roku "The New York Times" opisywał, jak wadliwy projekt i wady konstrukcyjne mogły przyczynić się do katastrofy.

Autor:Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24, PAP

Tagi:
Raporty: