Papież, tęczowy krzyż i manipulacje internautów

UWAGA: zgoda na wykorzystania zdjęcia tylko dla Konkret24. W innym przypadku należy prosić o zgodę na wykorzystnaie.
Papież Franciszek na spotkaniu z Duszpasterstwem Młodzieży LatynoamerykańskiejSynod2018 | Synod2018

Na jednym zdjęciu papież Franciszek ma na szyi tęczowy krzyż. Na drugim – trzyma za rękę mężczyznę. Obydwie fotografie, które w ostatnich dniach wywołały wiele pytań w mediach społecznościowych, są prawdziwe. Ale konteksty, jakie im dopisują niektórzy internauci – nie. Wyjaśniamy, co zdjęcia naprawdę przedstawiają.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Urzędujący już od ponad pięciu lat papież Franciszek w trakcie swojego pontyfikatu nie raz zaskoczył świat. Wypowiadanie się na wcześniej nieporuszane w Kościele tematy i wyznaczanie nowych granic tego, co wolno papieżowi, szybko stało się jego znakiem rozpoznawczym. Mimo to dwie fotografie z papieżem, które w ostatnich dniach zyskały popularność w polskich serwisach społecznościowych, były dla internautów na tyle zaskakujące, że zaczęli wątpić w ich autentyczność. Inni uznawali, że są one dowodem na wspieranie środowisk LGBT przez papieża.

"Tęczowy papież"

Na części zdjęć przekazywanych dalej, na czerwono zaznaczono elementy, które zdaniem internautów są oburzające. Na pierwszym z nich jest to tęczowy krzyż, który papież zawiesił obok tego noszonego na co dzień. Internauci kojarzą kolorystykę krzyża z tą wykorzystywaną przez środowiska LGBT – tęczowa flaga w wielu krajach uznawana jest za symbol homoseksualizmu. Na drugim zdjęciu na czerwono została zaznaczona dłoń papieża, którą trzyma dłoń innego mężczyzny. Dla niektórych komentujących jest to kolejny dowód na wspieranie ruchów LGBT przez Franciszka, którego nazywają w swoich wpisach „tęczowym papieżem”.

Użytkownik o nazwie @NiezaleznyPolak podsumowuje drugie ze zdjęć wyjątkowo dosadnie: "No i mamy coraz to lepsze ujęcia Papieża Franciszka. Tym razem z homoaktywistą Luigi Ciotti. Ciota chyba bardziej pasuje mu na nazwisko ". Są jednak i tacy, którzy uważają, że zdjęcie jest sfałszowane.

Na zdjęciu: ksiądz i społecznik

Bez wątpliwości obydwa zdjęcia wykorzystywane przez internautów są jednak prawdziwe. Mężczyzna, którego papież trzyma za rękę to rzeczywiście Luigi Ciotti – ksiądz i założyciel fundacji „Libera”. Oryginalne zdjęcia można znaleźć m.in. na stronie renomowanego serwisu Getty Images, który ma do niego prawa, a także na stronach największych światowych agencji informacyjnych. Z opisu zdjęcia można wyczytać, że zostało wykonane przed Kościołem świętego Jerzego w Rzymie w marcu 2014 r., a więc ma już ponad cztery lata.

Internauci łączą je w swoich wpisach z także autentycznym zdjęciem, tyle że zrobionym 16 października 2018 r. w Rzymie. W ten dzień papież Franciszek spotkał się z delegacją Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej.

prawda

UWAGA: zgoda na wykorzystania zdjęcia tylko dla Konkret24. W innym przypadku należy prosić o zgodę na wykorzystnaie.
Papież Franciszek na spotkaniu z Duszpasterstwem Młodzieży LatynoamerykańskiejUWAGA: zgoda na wykorzystania zdjęcia tylko dla Konkret24. W innym przypadku należy prosić o zgodę na wykorzystnaie. Synod2018

Kolory Ameryki Łacińskiej na krzyżu

Na oficjalnej stronie internetowej tej organizacji można znaleźć informacje, które definitywnie zaprzeczają sugestiom internautów, że tęczowy krzyż na szyi papieża i stojącego obok niego innego duchownego jest związany z flagą ruchu LGBT.

Krzyż Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej Pastoral Juvenil Latinoamericana

Podarowana papieżowi pamiątka – Krzyż Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej – ma związek z przygotowaniami do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie. Jest jednym z symboli spotkania. Jego poszczególne kolory symbolizują różne regiony należące do Duszpasterstwa. Zielony - Meksyk i Amerykę Środkową, żółto-pomarańczowy Karaiby, czerwony region andyjski, a niebieski – południową część kontynentu południowoamerykańskiego.

Pozostałe symbole Światowych Dni Młodzieży w 2019 roku również wykonane zostały w tych kolorach. Na swojej stronie Duszpasterstwo tłumaczy: "wszystkie symbole charakteryzują młodą Amerykę Łacińską. Nuta to radość, Eucharystia to całkowite poświęcenie, serce to miłość, a krzyż to nasz cel".

Święte Serce Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej Pastoral Juvenil Latinoamericana

Na facebookowej stronie Synodu Biskupów można zobaczyć nagranie z momentu wręczania papieżowi krzyża.

Warto także zwrócić uwagę, że flaga ruchów LGBT ma inne kolory niż te, które są na symbolach Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej. Brakuje na nich koloru fioletowego.

Solidarność z rodzinami ofiar mafii

Wróćmy do mężczyzny z drugiego ze zdjęć. Luigi Ciotti - gospodarz spotkania z papieżem sprzed czterech lat - jest włoskim księdzem oraz wykładowcą uniwersyteckim, kojarzonym głównie z walką przeciwko przemocy i mafii, a także z pomocą jej ofiarom. W 1995 roku założył fundację „Libera” (pełna nazwa: „Lìbera. Associazioni, nomi e numeri contro le mafie” – „Wolność. Związki, nazwiska i liczby przeciwko mafii”), która walczy ze zjawiskiem mafii we Włoszech, organizując między innymi protesty zachęcające do prawnej walki z organizacjami przestępczymi.

prawda

Założyciel Libery wypowiadał się w przeszłości na temat homoseksualizmu w Kościele i nie był w tym temacie zgodny z oficjalną linią Watykanu. Włoski dziennik „La Repubblica” pisał o jego głośnym wystąpieniu - długiej mowie z 2000 r., w której wypowiadał się przychylnie o biskupach-gejach. Zastrzegał wtedy, że jest przeciwko legalizacji związków homoseksualnych. Odczyt spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem słuchaczy reprezentujących różne religie, a Franco Grillini, włoski działacz na rzecz praw osób homoseksualnych, uznał wręcz, że widzi Ciottiego jako następcę Jana Pawła II, sprawującego wtedy pontyfikat.

Jednak spotkanie w 2014 r., na które Ciotti zaprosił papieża Franciszka, dotyczyło zupełnie innej tematyki. Było ściśle związane z działalnością fundacji Libera i miało na celu wspólną modlitwę z rodzinami osób, które straciły życie z rąk mafiosów. Papież Franciszek podczas tamtego wydarzenia wzywał także włoskich przestępców do zmiany swojego dotychczasowego życia. - Nawracajcie się. Ciągle macie czas na to, aby nie skończyć w piekle – mówił wtedy papież. Z tego powodu wielu komentatorów tego spotkania, chociażby w renomowanym włoskim dzienniku „La Stampa”, pisało wprost, że trzymając się za rękę z księdzem Ciottim, Franciszek solidaryzuje się z rodzinami ofiar mafii.

Manipulacja

Podsumowując, obydwa zdjęcia papieża Franciszka są prawdziwe. Spotkania na nich uwiecznione dzielą cztery lata. Żadne z tych spotkań nie było poświęcane tematom dotyczącym homoseksualizmu. Połączenie tych zdjęć w jedną historię, oznaczenie w nich wybranych elementów i nadawanie im nieprawdziwego znaczenia należy uznać za manipulację.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Synod2018

Źródło zdjęcia głównego: Synod2018 | Synod2018

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+

"Niesamowite, Polska się budzi!" - ogłosił europoseł PiS Waldemar Buda, publikując zdjęcie dwóch plakatów na jakimś ogrodzeniu. Wynika z niego, że na jednym banerze ktoś "przeprasza za baner" obok z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego. Śmieszne? Przede wszystkim nieprawdziwe. Bazowe dla tej przeróbki zdjęcie istnieje i już wcześniej intrygowało internautów.

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen twierdzi, że Ukraińcy przebywający w Polsce w świadczeniach socjalnych dostają więcej, niż wpłacają do budżetu państwa w podatkach. Dostępne opracowania pokazują jednak coś odwrotnego.

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się informacja, jakoby Polska była "rekordzistą" pod względem złożonych wniosków azylowych w tym roku. Przekaz ten podają dalej między innymi działacze Konfederacji i PiS. Jednak autor posta, który stał się źródłem tych doniesień, manipulacyjnie dobrał dane. I o czymś nie wspomniał.

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prezydent Andrzej Duda wykorzystał zaproszenie na konwencję Karola Nawrockiego w Łodzi, żeby chwalić osiągnięcia rządów Zjednoczonej Prawicy i skrytykować działania gabinetu Donalda Tuska. W niektórych kwestiach mijał się jednak z prawdą, wprowadzając opinię publiczną w błąd.

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Michał Wawer straszy "polskimi emeryturami dla Hindusów", czyli że ZUS będzie hojnie dopłacał do "skromnych indyjskich emerytur". Mechanizm tej manipulacji jest podobny, jak w fałszywej narracji o uprawnieniach emerytalnych dla Ukraińców. Chodzi o umowy o zabezpieczeniu społecznym, które Polska standardowo zawiera z wieloma krajami.

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

Źródło:
Konkret24

Wojna prezydenta Donalda Trumpa z Uniwersytetem Harvarda trwa. Według rozsyłanego w sieci przekazu w odwecie za zabranie uczelni funduszy jej władze odrzuciły aplikację najmłodszego syna Trumpa - Barrona. Jednak żadnych dowodów na tę teorię nie ma.

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Źródło:
Konkret24

Teksty z trzynastu polskich serwisów informacyjnych wykorzystano w kolejnej fazie operacji wpływu prowadzonej przez rosyjski ośrodek dezinformacji. W specjalnie tworzonych postach linkowano do artykułów, które zawierały treści przydatne Kremlowi. A potem w ruch szły boty.

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Źródło:
Konkret24

"Jakaś masakra", "ekologia to fikcja" - komentują internauci film, który notuje miliony wyświetleń w sieci. Ma przedstawiać cmentarz elektrycznych skuterów. Co o nim wiemy?

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Posłowie i senatorowie PiS mieli wpłacać na partię minimum tysiąc złotych miesięcznie, europosłowie PiS - minimum pięć tysięcy. Tak zarządził Jarosław Kaczyński, gdy PiS nie dostał części subwencji. Konkret24 pozyskał rejestr wszystkich wpłat dla tej partii za 2024 rok. Oto kto wpłacił najwięcej, a kto w ogóle.

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Źródło:
TVN24+