Performance odgrywany rzekomo w siedzibie NATO, z którego nagranie rozpowszechniane jest w sieci, internauci wykorzystują do dyskredytowania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sprawdziliśmy, gdzie i kiedy powstał film.
Nagranie performance'u w wykonaniu dwóch kobiet jest szeroko udostępniane w sieci - także w Polsce - jako "pokaz artystyczny w siedzibie NATO". Na filmie jedna z artystek w białej szacie tańczy, podskakuje, przewraca i wije się na podium w rytm recytacji drugiej performerki. Występowi towarzyszy głuchy, rytmiczny dźwięk. Po chwili recytująca artystka schodzi z mównicy i dołącza do tańca. Obie kobiety poruszają się w bardzo ekspresyjny sposób. Część publiczności ogląda występ z zaciekawieniem, ale na nagraniu widać też widzów rozbawionych, jak i niezainteresowanych.
Film z opisem mówiącym o występie w siedzibie NATO zdobywa dużą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą. Najpopularniejszy polski wpis z 26 lipca opatrzony komentarzem "z czym Wam się to kojarzy bo mnie z opętaniem przez Demony" (pisownia oryginalna) polubiło 1,1 tys. osób, a ponad 450 podało dalej. Ta kopia nagrania miała ponad 43 tys. odtworzeń. Z kolei jeden z anglojęzycznych wpisów z komentarzem: "Tymczasem... podejmują poważne decyzje w NATO" uzyskał ponad 7,8 tys. polubień; 5,5 tys. udostępnień i 1,3 mln emisji.
fałsz
"Dlaczego w siedzibie NATO odbywają się takie cyrki...?"
Niektórym polskim internautom zarejestrowana scena się nie podoba. W komentarzach dyskredytują Sojusz Północnoatlantycki i podważają jego skuteczność. "Ma to być w siedzibie NATO ... jeśli tak , to grozi nam coś niewyobrażalnego"; "Dlaczego w siedzibie NATO odbywają się takie cyrki...?"; "Normalny człowiek patrzy na to z zażenowaniem. W siedzibie NATO! Mój niepokój wzrasta"; "Tak wygląda opętanie... Czy naprawdę myślicie, że oni nas będą bronić przed kimkolwiek?" - pisali (pisownia wpisów oryginalna). Być może internauci sugerowali się flagami na scenie - wśród czterech są flagi Unii Europejskiej i Belgii. Brak jednak charakterystycznej flagi Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Inni internauci wątpią jednak, że występ odbył się w siedzibie NATO lub pytają o więcej szczegółów tej uroczystości. "Ale po co taki 'występ' w siedzibie NATO? Jaka myśl stała za zgodą na taki pokaz?"; "Skąd założenie że to NATO zorganizowało taki spektakl? Zaprosili ich na ten występ i zapłacili za niego? A jeżeli tak, to poprosiłbym jakieś dowody na taką akcje"; "Ktoś wie coś więcej? Jakieś miejsce, data, żeby potwierdzić? Rzut oka na szybko skutkuje tym, że Google nic nie wypluwa, ale może źle szukam" - piszą.
Sprawdziliśmy więc, co naprawdę przedstawia film, miejsce i datę jego powstania.
To Belgia, ale inne miasto
Po wprowadzeniu jednej z klatek nagrania do wyszukiwarki Google Grafika można natrafić na ten sam filmik, ale w lepszej jakości zamieszczony w serwisie YouTube. Zatytułowano go "Lewacka nauka na Uniwersytecie Gandawskim". Opublikowany został w listopadzie 2017 roku. Niektórzy internauci wstawiali go też w komentarzach do wyżej wymienionych wpisów, których autorzy sugerowali, że nagranie pochodzi z siedziby NATO.
Zwróciliśmy się do Uniwersytetu w Gandawie z pytaniem, czy wydarzenie rzeczywiście odbyło się na tej uczelni. Rzeczniczka prasowa uniwersytetu Stephanie Lenoir w odpowiedzi potwierdziła, że uroczystość zorganizowano 9 października 2017 roku w Auli Academica Uniwersytetu Gandawskiego i "nie ma to nic wspólnego z NATO". "Występ był częścią ceremonii otwarcia roku akademickiego 2017" - wyjaśniła Lenoir. "Było to artystyczne intermezzo zespołu teatralnego i grupy performerskiej Action Zoo Humain" - dodała.
Na stronie internetowej uniwersytetu dostępne są zdjęcia z tego wydarzenia. Widać na nich artystów z grupy Action Zoo Humain. Poza tańczącymi kobietami byli także m.in. chór dziecięcy i gitarzysta.
Belgijska grupa na stronie internetowej opisuje się jako "grupa teatralna i perfromance", która "bada, w jakim stopniu teatr może bezpośrednio oddziaływać na rzeczywistość, nie tracąc z pola widzenia jego poetyckiego potencjału i poczucia samokrytycyzmu".
Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie główne: Youtube
Źródło zdjęcia głównego: YouTube