Chińska aplikacja do podmieniania twarzy podbija rynek. I budzi obawy

app.jpgShutterstock

Chińska aplikacja ZAO pozwala użytkownikom na "podmienienie" twarzy aktora w klipie z serialu lub filmu na swoją twarz. Efekt jest realistyczny i dostępny w ciągu chwili. Program budzi kontrowersje - nie tylko ze względu na swoje możliwości, ale i na politykę prywatności. Jednocześnie bije jednak rekordy popularności w Azji - w ciągu kilku dni od premiery stała się najczęściej ściąganą aplikacją.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wystarczy jedno zdjęcie lub seria zdjęć twarzy, aby wyprodukować deepfake'owe wideo, w którym można stać się superbohaterem ze znanej serii filmów albo postacią z popularnego serialu.

W dużym uproszczeniu, deepfake to fałszywe nagranie stworzone z pomocą sztucznej inteligencji. O tym na czym polega deepfake i jakie zagrożenia niesie za sobą ta technologia, pisaliśmy już na łamach Konkret24.

Pierwsze materiały deepfake pojawiły się pod koniec 2017 roku - wmontowywano wówczas twarze sławnych osób w firmy pornograficzne. Efekt był jednak mało realistyczny. Kolejne nagrania były już dużo lepsze - deepfake tworzono z m.in. twarzami Baracka Obamy, Władimira Putina, Donalda Trumpa, Nicholasa Cage'a, a niedawno Toma Cruise'a. Z każdym kolejnym nagraniem "nowa twarz" była coraz lepiej synchronizowana z resztą ciała, wypowiadane słowa współgrały z gestykulacją, usta układały się dokładniej w wypowiadane słowa.

Aby osiągnąć taki efekt, potrzebny jednak był czas i jeśli nie umiejętność pracy ze sztuczną inteligencją, to dostęp do narzędzi, dzięki którym można było uzyskiwać takie efekty.

"Oto ja jako DiCaprio" - realistyczny deepfake w osiem sekund

Stworzona przez chińską firmę aplikacja pokazała, że tworzenie deepfake'ów może być właściwie dostępne dla każdego i to od ręki. Dobitnie pokazał to na Twitterze użytkownik ZAO.

Jeden z udostępnionych przez niego materiałów jest komplikacją scen z filmów z Leonardo DiCaprio, gdzie twarz aktora została zastąpiona twarzą twitterowicza. Wideo wyświetlono już ponad dwa miliony razy.

"W razie gdybyście nie wiedzieli, #ZAO to chińska aplikacja, która całkiem rozniosła się od piątku. Najlepsza aplikacja do zastępowania twarzy w stylu AI 'Deepfake', jaką kiedykolwiek widziałem. Oto ja jako DiCaprio (wygenerowany w mniej niż 8 sekund na podstawie jednego zdjęcia z miniaturki)" - czytamy w poście użytkownika aplikacji.

W jednym z kolejnych tweetów zauważa, że "ZAO tak naprawdę nie dąży do 'dokładności' per se, ale raczej do 'subiektywnego', dobrze wyglądającego wyniku".

"Widzę to w filmach/telewizji, wyobrażam sobie zalogowanie się na swoje konto Netflix lub Disney+ - oglądając najnowszy program telewizyjny/film Marvela, gdzie aktor w zostałby automatycznie zastąpiony tobą. Najnowszym członkiem Avengers jesteś TY" - czytamy w kolejnym wpisie użytkownika. Dzięki aplikacji, można w filmach zastąpić także twarz Marilyn Monroe czy chińskich aktorów własną.

Większość komentujących nagrania na Twitterze, nie wykazywała jednak takiego entuzjazmu.

"Szaleństwo! Dla mnie jako dla marketingowca, to jest niesamowite. Ale jako dla konsumenta - przerażające. Każdy może mnie oszukać!", "Przestań wierzyć w to, co widzisz! Chiny biorą się za deepfake'owe oszustwa! Jeśli myślisz, że coś jest... to tego nie ma!" czy "Czy to jest to narzędzie trzeciej wojny światowej, którego od tak dawna się spodziewamy?" - to tylko niektóre z komentarzy, które można na temat aplikacji znaleźć w sieci.

Henry Ajder z firmy Deeptrace, zajmującej się walką z dezinformacją poprzez deepfake, skomentował dla portalu Digital Trends, że ZAO "jest symboliczną reprezentacją technologii (deepfake - red.), która staje się coraz bardziej rozpowszechniona i coraz prostsza do wykorzystywania". Zwraca jednak uwagę, że nie należy do aplikacji podchodzić jako czegoś niezwykłego. - Myślę, że bardzo ważne jest zachowanie czujności i unikanie sensacyjnych reakcji, bo one w dłuższej perspektywie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku - stwierdził.

Zasady prywatności zmienione po fali krytyki użytkowników

ZAO swoją premierę miała 30 sierpnia, dwa dni później stała się najczęściej pobieraną aplikacją w chińskim AppStore. Jednocześnie średnia ocen wystawianych przez jej użytkowników to tylko 2,5/5 przy prawie 1500 ocenach. Wiele negatywnych komentarzy krytykowało aplikację za naruszenia prywatności. Także w innych miejscach sieci pojawiły się ostrzeżenia użytkowników na temat zapisów w polityce prywatności. "Aplikacja od deepfake'ów zrobi z nas gwiazdy filmowe - ale czy kiedyś nie będziemy żałować przez ten nasz narcyzm?", pytał jeden z nich.

Jak donosi Bloomberg, w pierwotnej wersji zasad polityki prywatności ZAO można było przeczytać, że aplikacja posiada "wolne, nieodwołalne, trwałe, przekazywalne i podlegające ponownemu licencjonowaniu" prawa do wszystkich treści wygenerowanych przez użytkownika. Zatem - materiałów, w których pojawiała się jego twarz. W sumie dokument miał ponad 6 tysięcy znaków.

1 września twórcy aplikacji wydali oświadczenie na chińskim portalu społecznościowym Weibo o pracach nad zmianami w polityce prywatności. "W pełni rozumiemy wasze obawy dotyczące kwestii prywatności. Zdajemy sobie sprawę z problemu i zastanawiamy się, jak go rozwiązać. Potrzebujemy trochę czasu" - czytamy we wpisie.

Dwa dni później polityka prywatności została zmieniona. Wynika z niej, że aplikacja nie będzie korzystać ze zdjęć twarzy lub miniaturowych filmów wideo przesyłanych przez użytkowników w celach innych niż poprawa aplikacji lub w innych celach uzgodnionych wcześniej z użytkownikiem. Jeśli użytkownicy usuną przesłane treści, aplikacja obiecuje, że usunie je także ze swoich serwerów.

Jak jednak pisze na Twitterze jeden z ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem w sieci, 32 godziny po tym, jak usunął swoje wideo z aplikacji, nadal jest ono dostępne na jej serwerach. "Skłamali. ZAO nie usuwa zdjęć i wideo. Nigdy", skomentował i jako dowód załączył zdjęcia pokazujące, że wprawdzie wideo nie jest widoczne na jego profilu w aplikacji, ale na jej serwerach nadal jest dostępne.

Twórcą aplikacji jest studio Changsha Shenduronghe Network Technology Co., Ltd., należące do Momo,notowanego jest na amerykańskiej giełdzie producenta popularnej chińskiej aplikacji randkowej. ZAO jest dostępna wyłącznie w Chinach.

Autor: gabs / Źródło: Konkret24, The Gurardian, Bloomberg: Zdjęcie główne: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+

"Niesamowite, Polska się budzi!" - ogłosił europoseł PiS Waldemar Buda, publikując zdjęcie dwóch plakatów na jakimś ogrodzeniu. Wynika z niego, że na jednym banerze ktoś "przeprasza za baner" obok z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego. Śmieszne? Przede wszystkim nieprawdziwe. Bazowe dla tej przeróbki zdjęcie istnieje i już wcześniej intrygowało internautów.

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen twierdzi, że Ukraińcy przebywający w Polsce w świadczeniach socjalnych dostają więcej, niż wpłacają do budżetu państwa w podatkach. Dostępne opracowania pokazują jednak coś odwrotnego.

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się informacja, jakoby Polska była "rekordzistą" pod względem złożonych wniosków azylowych w tym roku. Przekaz ten podają dalej między innymi działacze Konfederacji i PiS. Jednak autor posta, który stał się źródłem tych doniesień, manipulacyjnie dobrał dane. I o czymś nie wspomniał.

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prezydent Andrzej Duda wykorzystał zaproszenie na konwencję Karola Nawrockiego w Łodzi, żeby chwalić osiągnięcia rządów Zjednoczonej Prawicy i skrytykować działania gabinetu Donalda Tuska. W niektórych kwestiach mijał się jednak z prawdą, wprowadzając opinię publiczną w błąd.

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Michał Wawer straszy "polskimi emeryturami dla Hindusów", czyli że ZUS będzie hojnie dopłacał do "skromnych indyjskich emerytur". Mechanizm tej manipulacji jest podobny, jak w fałszywej narracji o uprawnieniach emerytalnych dla Ukraińców. Chodzi o umowy o zabezpieczeniu społecznym, które Polska standardowo zawiera z wieloma krajami.

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

Źródło:
Konkret24

Wojna prezydenta Donalda Trumpa z Uniwersytetem Harvarda trwa. Według rozsyłanego w sieci przekazu w odwecie za zabranie uczelni funduszy jej władze odrzuciły aplikację najmłodszego syna Trumpa - Barrona. Jednak żadnych dowodów na tę teorię nie ma.

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Źródło:
Konkret24

Teksty z trzynastu polskich serwisów informacyjnych wykorzystano w kolejnej fazie operacji wpływu prowadzonej przez rosyjski ośrodek dezinformacji. W specjalnie tworzonych postach linkowano do artykułów, które zawierały treści przydatne Kremlowi. A potem w ruch szły boty.

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Źródło:
Konkret24

"Jakaś masakra", "ekologia to fikcja" - komentują internauci film, który notuje miliony wyświetleń w sieci. Ma przedstawiać cmentarz elektrycznych skuterów. Co o nim wiemy?

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Posłowie i senatorowie PiS mieli wpłacać na partię minimum tysiąc złotych miesięcznie, europosłowie PiS - minimum pięć tysięcy. Tak zarządził Jarosław Kaczyński, gdy PiS nie dostał części subwencji. Konkret24 pozyskał rejestr wszystkich wpłat dla tej partii za 2024 rok. Oto kto wpłacił najwięcej, a kto w ogóle.

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Źródło:
TVN24+