Liczba testów pozytywnych wśród wszystkich: co pokazuje?


Fakt, że rośnie procentowy udział pozytywnych wyników testów na koronawirusa wśród wszystkich wykonanych w Polsce może wskazywać, że zachorowań w populacji tak samo przybywa. Ale do analiz opartych na liczbie testów pozytywnych należy podchodzić ostrożnie. Szczególnie, gdy nie wiemy, kto i kiedy jest poddawany testom.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W sobotę 4 kwietnia na wspólnej konferencji prasowej wystąpili minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Minister Szumowski przedstawił dane dotyczące wykonywanych w Polsce testów na obecność koronawirusa.

"W tej chwili testujemy około sześć tysięcy na dobę. Możliwości laboratoriów są znacznie większe. W laboratoriach jest już na miejscu 150 tysięcy testów. Kolejne 500 tysięcy jest zakontraktowane. W sumie zakontraktowane mamy blisko 800 tysięcy testów genetycznych" - powiedział minister Szumowski.

Minister zdrowia o liczbie wykonywanych w Polsce testów
Minister zdrowia o liczbie wykonywanych w Polsce testówtvn24

Poinformował, że Polska dysponuje również testami immunologicznymi, czyli tzw. szybkimi testami. "Te wszystkie dane mówią o tym, że chcemy, aby jak najszybciej, jak najwięcej testować" - podkreślał. Szumowski powiedział też, że w Polsce obecnie jest "około pięć procent dodatnich wyników w całej puli testów" na koronawirusa. Wskazał również na procent pozytywnych testów w Izraelu, Czechach, Francji i Wielkiej Brytanii.

"W innych krajach te cyfry wahają się od 7,5 w Izraelu, 6 w Czechach, a we Francji czy Wielkiej Brytanii wręcz sięgają powyżej 20 procent" - stwierdził minister zdrowia. "Na ilość zakażonych robi się tych testów stosunkowo dużo, ale oczywiście będziemy zwiększali w ramach możliwości całego systemu" - dodał.

Według raportu Ministerstwa Zdrowia z 7 kwietnia w Polsce wykonano łącznie 92 215 testów na koronawirusa. To 2401 testów na 1 mln mieszkańców. Pozytywny wynik dały 4532 testy - 4,91 wszystkich przeprowadzonych.

Ile testów dziennie

Od 3 marca br. Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje na swoich profilach w mediach społecznościowych o łącznej liczbie wykonanych testów na koronawirusa w Polsce. Tylko 7 i 16 marca nie podało takiej informacji.

Na podstawie oficjalnych komunikatów pokazujemy, ile do tej pory wykonywano testów dziennie. Wyniki dla 8 i 17 marca uznajemy za raporty łączne z 7 i 8 oraz 16 i 17 marca.

3 marca pierwszy komunikat informował o wykonaniu 517 testów. Od 14 marca robiono już ponad 1 tys. testów dziennie. Tydzień później było to już ponad 2 tys., od 25 marca - ponad 3 tys. Od 2 kwietnia w Polsce wykonuje się ponad 5 tys. testów na koronawirusa dziennie, z wyjątkiem 6 kwietnia, gdy przeprowadzono 4710 testów.

Ile w Polsce wykonywało się codziennie testów na koronawirusa

Jaki jest procent dodatnich

Sprawdziliśmy, jaki jest procent pozytywnych testów wśród wszystkich w Polsce i w państwach wskazanych przez ministra zdrowia - Izraelu, Czechach, Francji i Wielkiej Brytanii. Dodatkowo sprawdziliśmy to dla Włoch i Korei Południowej.

Z naszej analizy wynika, że dane, które minister Szumowski podał na sobotniej konferencji, przedstawiały aktualny na tamten czas procent pozytywnych testów w Polsce, Izraelu, Czechach, Francji i Wielkiej Brytanii.

4 kwietnia w Izraelu pozytywne testy wśród wszystkich wykonanych stanowiły 7,6 proc., w Czechach - 5,7 proc., we Francji - 19,9 proc., a w Wielkiej Brytanii 22 proc. Natomiast we Włoszech – prawie 19 proc., zaś w Korei Południowej, gdzie wykrytych zakażeń w pierwszych dniach kwietnia było ponad 10 tys., testy pozytywne wynosiły 2,2 proc. wszystkich (patrz wykres, na podstawie dostępnych danych).

Udział pozytywnych testów we wszystkich wykonanych

Czy więc udział testów pozytywnych wśród wszystkich wykonywanych jest jakimś twardym wskaźnikiem pokazującym rozmiary epidemii? Okazuje się, że nie.

- Żeby wciągnąć jakieś wnioski z takich danych, trzeba by jeszcze mieć informacje, kto w pierwszej kolejności jest poddawany tym testom - mówi wirusolożka z Uniwersytetu w Oksfordzie Emilia Skirmuntt. - Jeśli są to tylko osoby, które trafiły już do szpitala z podejrzeniem infekcji SARS-CoV2 albo już w ciężkim stanie, wtedy oczywiste jest, że procent testów pozytywnych będzie o wiele wyższy - tłumaczy.

Ekspertka zauważa, że w Wielkiej Brytanii w tej chwili testom poddaje się niemal wyłącznie osoby hospitalizowane czy pracowników służby zdrowia, którzy mają styczność z chorymi. - W tym wypadku liczba pozytywnych testów też będzie wyższa, bo patrzymy praktycznie tylko na grupy, w których spodziewamy się obecności SARS-CoV2 - wyjaśnia.

- W Korei Południowej w tej chwili testom poddaje się wszystkich, więc udział pozytywnych testów wśród wszystkich będzie o wiele niższy. Właściwie to pewne wnioski o stanie pandemii możemy wyciągać tylko w przypadku Korei - dodaje Emilia Skirmuntt.

A jak tłumaczyć np. niższy procent testów pozytywnych we Włoszech niż w Wielkiej Brytanii, choć w pierwszym państwie chorych i zmarłych jest wiele więcej? - Włochy to jedno z najstarszych społeczeństw na świecie, więc jest tam o wiele większy procent populacji zagrożony ciężkim przebiegiem choroby. W dodatku tam sytuacja wymknęła się spod kontroli, zanim zaczęto przeprowadzać testy na większą skalę - odpowiada Skirmuntt.

Liczba wykonanych testów w poszczególnych krajach

Przyrost liczby pozytywnych: wskazówka

W Polsce udział pozytywnych wyników testów na koronawirusa wśród wszystkich wykonanych rośnie. Były wprawdzie tymczasowe spadki, lecz trend wzrostu jest stały. 9 marca udział testów pozytywnych przekroczył 1 proc. (na 1384 wykonane testy). 22 marca udział ten wzrósł do 3 proc. (17 607 wykonanych). 29 marca przekroczył 4 proc. (na 42 783 wykonane). 7 kwietnia wynosił 4,91 proc. (na 92 215 wykonanych).

Udział testów pozytywnych wśród wszystkich wykonanych

- Trend ten na pewno może wskazywać na wzrost liczby zachorowań w populacji. Jednak do wszystkich tych danych nadal należy podchodzić z ostrożnością, jeśli nie mamy do tego informacji, kto i kiedy jest poddawany testom - przestrzega Emilia Skirmuntt z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Testy na milion mieszkańców

Na konferencji 20 marca minister Szumowski, mówiąc o testach, posłużył się inną miarą, by porównać sytuację z testami w Polsce i innych krajach. A mianowicie przedstawił liczbę testów na 1 mln mieszkańców w poszczególnych państwach na podobnym etapie rozwoju epidemii - gdy wszystkie miały podobną liczbę rozpoznanych, właśnie testami, zakażeń. Emilia Skirmuntt przyznaje, że używałaby tej miary do porównywania sytuacji epidemii.

Porównaliśmy więc Polskę z pozostałymi krajami. Zestawiliśmy dni, w których odnotowywano podobną liczbę przypadków koronawirusa jak w Polsce 4 kwietnia - czyli 3503 osób zakażonych. Sprawdziliśmy też udział testów pozytywnych wśród wszystkich wykonanych w danym kraju w momencie, w którym kraje te miały zbliżoną liczbę wykrytych przypadków koronawirusa jak Polska 4 kwietnia, czyli ok. 3,5 tys.

Wśród porównywanych krajów najwięcej testów na 1 mln mieszkańców wykonywano w Izraelu (6410) i Czechach (5703). Korea Południowa i Polska wykonywały zbliżoną liczbę testów na 1 mln mieszkańców na podobnym etapie stwierdzonych zakażeń: odpowiednio 1929 i 1898. To więcej niż w Wielkiej Brytanii (973), Francji (548) i Włoszech (537).

Liczba testów na 1 mln mieszkańców i udział testów pozytywnych

Gdy w porównywanych krajach wykryto podobną liczbę zakażonych koronawirusem, najwyższy procent pozytywnych testów wśród wszystkich miały Francja – 16,7 proc. i Włochy - 11,9 proc. W Izraelu było to 6,5 proc., w Czechach - 5,9, w Wielkiej Brytanii - 5,1.

Dla Polski udział wynosił 4,8 proc. Niższy miała Korea Południowa - 3,8 proc.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie:Jakub Walasek/REPORTER

Pozostałe wiadomości

Według Mariusza Błaszczaka, posła i szefa klubu PiS, jego ugrupowanie zostało wykluczone z Prezydium Sejmu i pozbawione stanowiska wicemarszałka. Przypominamy, jak przebiegały wybory marszałka i wicemarszałków oraz co się działo później.

Błaszczak: "zostaliśmy wykluczeni z Prezydium Sejmu". Przypominamy, jak wybierano wicemarszałków izby

Błaszczak: "zostaliśmy wykluczeni z Prezydium Sejmu". Przypominamy, jak wybierano wicemarszałków izby

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ubranego w togę sędziego Waldemara Żurka rzekomo pokazującego środkowy palec wzburzyło jedną z organizacji prokuratorów i wielu internautów. Tyle że te zarzuty opierają się na manipulacji. Wyjaśniamy, co naprawdę pokazywał sędzia.

Sędzia Żurek "pokazuje obraźliwy znak"? Przypominamy, dlaczego nie

Sędzia Żurek "pokazuje obraźliwy znak"? Przypominamy, dlaczego nie

Źródło:
Konkret24, AFP Sprawdzam

"Cała UE i pseudoekologia", "to jest masakra" - tak internauci komentowali zdjęcie, które miało przedstawiać, jak łopaty wiatraka są odmrażane "helikopterem i wodą z olejem napędowym". Zdjęcie udostępnił też poseł PiS Michał Woś. Przypominamy, gdzie powstała fotografia i co przedstawia.

Wiatrak odmrażany "helikopterem i wodą z olejem napędowym"? Uwaga na powracające zdjęcie

Wiatrak odmrażany "helikopterem i wodą z olejem napędowym"? Uwaga na powracające zdjęcie

Źródło:
Konkret24

"Wysokość tego mandatu to absurd" - piszą internauci, komentując nagranie, którego autor twierdzi, że od nowego roku kara za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie. Informacja o podwyżkach mandatów została już jednak zdementowana w zeszłym roku.

Mandat za przekroczenie prędkości wyższy niż najniższa krajowa? Wyjaśniamy

Mandat za przekroczenie prędkości wyższy niż najniższa krajowa? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Przywódców innych państw nie zapraszano nigdy dotychczas na inaugurację prezydentury w Stanach Zjednoczonych, ale Donald Trump zmienia ten obyczaj. Na zaprzysiężenie zaprosił wybranych, wśród których nie ma polskiego prezydenta i premiera. Ekspert tłumaczy, dlaczego "nie jest to aż takie ważne".

Trump zmienia historię. Duda i Tusk nie dostali zaproszenia. Kto dostał

Trump zmienia historię. Duda i Tusk nie dostali zaproszenia. Kto dostał

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk, broniąc uchwały rządu o bezpieczeństwie izraelskiej delegacji w Polsce, tłumaczył, że bez wpisania premiera Netanjahu na listę Interpolu i tak nie można go aresztować. Sprawdziliśmy.

Putin i Netanjahu: ścigani przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Co ma do tego Interpol

Putin i Netanjahu: ścigani przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Co ma do tego Interpol

Źródło:
Konkret24

"Zaczęła się inwigilacja chrześcijan", "nawet komuna tego nie wymagała" - oburzają się internauci, komentując pismo, które miała rozwiesić w swoich budynkach spółdzielnia mieszkaniowa w Mrągowie. Mieszkańcy chcący przyjąć księdza po kolędzie mają być wpisywani do Spółdzielczego Elektronicznego Rejestru Rodzin Katolickich. Taka informacja rzeczywiście pojawiła się na klatkach schodowych. Wyjaśniamy.

Przyjmiesz kolędę, będziesz w "Elektronicznym Rejestrze Rodzin Katolickich". Co się stało w Mrągowie

Przyjmiesz kolędę, będziesz w "Elektronicznym Rejestrze Rodzin Katolickich". Co się stało w Mrągowie

Źródło:
Konkret24

Od początku 2025 roku internet zalewa fala doniesień o tym, że Unia Europejska chce zakazać bawełnianych ubrań lub bawełny jako tkaniny. Jako podstawę informacji wymienia się dwie europejskie dyrektywy. Tylko że one żadnych zakazów nie wprowadzają, a cały ten przekaz jest fake newsem zbudowanym na insynuacjach.

Unia Europejska "chce zakazać" bawełny? Czego dotyczą nowe dyrektywy

Unia Europejska "chce zakazać" bawełny? Czego dotyczą nowe dyrektywy

Źródło:
Konkret24

"Robi się specjalne drogi dla Ukraińców"; "wymalowali 'buspasy' tylko dla nich" - oburzają się internauci, komentując informację, że na obwodnicy Wrocławia oznaczono jeden z pasów literami "UA". Tak właśnie powstaje fake news.

"Ukraiński pas" na obwodnicy Wrocławia. Jak powstał fałszywy przekaz

"Ukraiński pas" na obwodnicy Wrocławia. Jak powstał fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak rosyjski tankowiec przewożący ropę naftową uległ awarii i przez jakiś czas dryfował po wodach Bałtyku, poseł PiS Marek Gróbarczyk straszy "katastrofą polskiego wybrzeża". Według ostatnich informacji żadnego zagrożenia jednak nie ma. Wyjaśniamy.

Gróbarczyk straszy ''ruskim tankowcem''. A statek jest gdzie indziej

Gróbarczyk straszy ''ruskim tankowcem''. A statek jest gdzie indziej

Źródło:
Konkret24

Nagranie pokazujące dostojnika kościelnego niesionego w pozłacanej lektyce wywołało ostatnio dyskusję wśród internautów - i stało się pretekstem do krytyki przepychu Kościoła katolickiego. Tylko że ten film wcale nie pokazuje duchowych katolickich. Wyjaśniamy.

"Powiedzcie mi katolicy...". Tylko że to inny kościół

"Powiedzcie mi katolicy...". Tylko że to inny kościół

Źródło:
Konkret24

Popularny naturopata w kolejnym materiale szerzy tezę, jakoby strofantyna hamowała zawał serca, bo "wystarczy ją włożyć pod język i nagle zawał ustępuje" - a wielu internautów w to wierzy. Jednak to nieprawda. Lekarze tłumaczą, jak działa strofantyna i przestrzegają przed korzystaniem z porad Oskara Dorosza. Rzecznik Praw Pacjenta również.

Strofantyna na zawał serca? Uwaga na porady "pseudoedukatora"

Strofantyna na zawał serca? Uwaga na porady "pseudoedukatora"

Źródło:
Konkret24

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński stwierdził, że prezydent Andrzej Duda utrudnia pracę obecnemu rządowi, bo "żadnej ustawy nie podpisał". Co do pierwszej tezy, jest to ocena polityka, lecz w sprawie niepodpisywania w ogóle ustaw Joński nie ma racji.

Joński: prezydent "żadnej ustawy nie podpisał". Podpisał

Joński: prezydent "żadnej ustawy nie podpisał". Podpisał

Źródło:
Konkret24

Według posła PSL Marka Sawickiego rozliczenia nadużyć polityków Zjednoczonej Prawicy z okresu rządów tego ugrupowania postępują za wolno, a prokuratura nie przygotowała i nie złożyła żadnego aktu oskarżenia wobec nich. Sprawdziliśmy.

"Ani jednego aktu oskarżenia" dla polityków PiS? Pierwsze już są

"Ani jednego aktu oskarżenia" dla polityków PiS? Pierwsze już są

Źródło:
Konkret24

Jedni piszą o rzekomym "doliczaniu" 1 procenta płaconej kwoty na WOŚP, inni o "dopisywaniu bez pytania 5 zł" na rzecz WOŚP do każdego rachunku - co ma się rzekomo dziać w sklepach sieci Biedronka. Nie jest to prawda. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem tego fake newsa.

"Doliczają 1 procent na WOŚP"? To nieprawda

"Doliczają 1 procent na WOŚP"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Wśród publikowanych teraz w sieci obrazów pokazujących pożary trawiące Kalifornię nie wszystkie są prawdziwe. Szczególnie jedno wideo i kadr z niego stały się popularne - chodzi o płomienie zbliżające się już rzekomo do słynnego znaku "Hollywood" na wzgórzach Los Angeles.

Słynny znak "Hollywood" w płomieniach? Tak, ale nierzeczywistych

Słynny znak "Hollywood" w płomieniach? Tak, ale nierzeczywistych

Źródło:
Konkret24

Według posła PiS Marcina Horały działający od lat program Ministerstwa Spraw Zagranicznych "co do istoty, to się niczym nie różni z aferą willa plus". Poseł się myli i wprowadza w błąd.

Horała: willa plus "niczym się nie różni" od konkursu MSZ. Różnica jest zasadnicza

Horała: willa plus "niczym się nie różni" od konkursu MSZ. Różnica jest zasadnicza

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki przy każdej okazji powtarza, że nie jest kandydatem partyjnym na prezydenta, tylko obywatelskim. A teraz nawet twierdzi, że jest jedynym bezpartyjnym. To nieprawda.

Nawrocki: "jestem jedynym kandydatem bezpartyjnym". Nieprawda

Nawrocki: "jestem jedynym kandydatem bezpartyjnym". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS - a za nimi wielu internautów - rozpowszechniają informację, jakoby od początku 2025 roku wędkarz musiał płacić ponad pięć tysięcy złotych rocznie za możliwość łowienia w rzece czy jeziorze. Sprawdziliśmy więc.

Pięć tysięcy złotych "opłaty za wędkowanie?" Policzyliśmy

Pięć tysięcy złotych "opłaty za wędkowanie?" Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Przed każdym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uaktywniają się przeciwnicy tej wielkiej akcji pomocowej. Powracają nieudokumentowane zarzuty zarówno wobec Jerzego Owsiaka, jak i finansów WOŚP. W tym roku jednak pojawił się kolejny temat: pieniądze przeznaczone dla powodzian. Wyjaśniamy, ile z tych środków i na co już wydano.

WOŚP i "kasa dla powodzian". Jak jest wydawana

WOŚP i "kasa dla powodzian". Jak jest wydawana

Źródło:
Konkret24

Czy przewodnicząca Komisji Europejskiej użyła choroby jako wymówki, by nie wziąć udziału w inauguracji polskiej prezydencji w UE? Tak twierdzą internauci rozsyłający informację i zdjęcie, jakoby w tym samym czasie Ursula von der Leyen odwiedziła Grenlandię. Oto ile jest prawdy w tym przekazie.

Von der Leyen na Grenlandii, gdy w Warszawie "szopka Tuska"? Spotkania nie było

Von der Leyen na Grenlandii, gdy w Warszawie "szopka Tuska"? Spotkania nie było

Źródło:
Konkret24

Zbliża się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, co aktywizuje krytyków tej wielkiej charytatywnej akcji do szerzenia kolejnych fałszywych tez na jej temat. Poseł Konfederacji Konrad Berkowicz oświadczył, że Fundacja WOŚP tylko dzierżawi szpitalom zakupiony sprzęt, zarabiając na tym. To nie jest prawda.

Berkowicz: WOŚP "sprzęt dzierżawi i zarabia na tym". Nieprawda

Berkowicz: WOŚP "sprzęt dzierżawi i zarabia na tym". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym kot strąca lecącego w jego kierunku rzekomego drona kamikadze, zdobywa dużą popularność w sieci, także wśród polskich internautów. Jak twierdzi autor zagranicznego wpisu - ma to być dron o przeznaczeniu wojskowym. Prawda jest jednak nieco inna.

"Kot w Ukrainie zneutralizował drona kamikadze"? Co widać na nagraniu

"Kot w Ukrainie zneutralizował drona kamikadze"? Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Viktor Orban rozpoczyna procedurę wyprowadzenia Węgier z Unii Europejskiej - tak przynajmniej twierdzą polscy internauci. Dowodem ma być nagranie, na którym węgierski premier w towarzystwie innego polityka składa podpis na jakimś dokumencie. Wyjaśniamy, co przedstawia film.

"Pierwszy krok" Orbana do wyjścia z UE? Oto, co podpisał premier Węgier

"Pierwszy krok" Orbana do wyjścia z UE? Oto, co podpisał premier Węgier

Źródło:
Konkret24