Tylko w trzech województwach nie stwierdzono dotychczas zakażenia wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2. Natomiast najwięcej takich zakażeń zidentyfikowano w województwach: pomorskim, mazowieckim i zachodniopomorskim.
Według bazy GISAID gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa SARS-CoV-2 wariant Delta obecny jest w 95 krajach świata (stan na 13 lipca). Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że rozprzestrzenił się już w 104 państwach. Monitorowanie jego rozchodzenia się jest istotne z punktu widzenia kolejnej fali pandemii, którą Delta w niektórych krajach już powoduje.
Wariant Delta koronawirusa został wykryty po raz pierwszy w kwietniu w Indiach. Ten najbardziej zaraźliwy ze zidentyfikowanych wariantów SARS-CoV-2 przyczynił się do wielkiej fali zachorowań i zgonów w Indiach. Obecnie powoduje niemal wszystkie przypadki zachorowań na COVID-19 w Wielkiej Brytanii - 99,2 proc., prawie 89 proc. Australii, a w Stanach Zjednoczonych prawie 82 proc. - wynika z danych Our World in Data.
Liczba infekcji wywołanych Deltą rośnie znacząco w kilku krajach Europy. We Francji Delta odpowiada za co najmniej 40 proc. nowych przypadków, we Włoszech - za ponad 20 proc. Według portugalskiego resortu zdrowia tylko w Lizbonie 70 proc. zakażeń wywołuje teraz Delta. Z kolei w Moskwie jest to 90 proc., a w całej Rosji 66 proc. - informował 11 lipca tvn24.pl.
Zdaniem prof. Marcina Drąga z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej wariant Delta z pewnością będzie niebawem dominujący także w Polsce. Jak ocenił profesor, goszcząc 11 lipca w poranku "Wstajesz i weekend" w TVN24, może się to stać w końcówce wakacji lub na początku jesieni.
Poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o informację, ile dotychczas w Polsce wykryto przypadków zakażenia Deltą i w których regionach kraju. Dane przekazano nam 13 lipca.
153 przypadki, najwięcej w woj. pomorskim
Z danych resortu wynika, że do 12 lipca w Polsce wykryto 153 przypadki wariantu Delta wirusa SARS-CoV-2. Najwięcej zakażeń Deltą zidentyfikowano w województwie pomorskim - 34, a następnie w mazowieckim i zachodniopomorskim - po 24. W niektórych województwach wykryto na razie tylko pojedyncze przypadki Delty: w łódzkim i opolskim - po jednym; w kujawsko-pomorskim, lubuskim i podlaskim - po dwa.
Zakażeń wariantem Delta do 12 lipca nie stwierdzono natomiast w trzech województwach: dolnośląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Poniżej przedstawiamy, ile przypadków Delty przydało 12 lipca na poszczególne województwa:
pomorskie - 34
mazowieckie - 24
zachodniopomorskie - 24
małopolskie - 18
śląskie - 15
wielkopolskie - 14
warmińsko-mazurskie - 10
lubelskie - 6
kujawsko-pomorskie - 2
lubuskie - 2
podlaskie - 2
łódzkie - 1
opolskie - 1.
Szczepienia chronią przed wariantem Delta
Badania naukowe potwierdzają skuteczność szczepionek na COVID-19 w ochronie przeciw wariantowi Delta - o czym pisaliśmy szczegółowo w Konkret24. Dzięki szczepieniom zmniejsza się też ryzyko hospitalizacji po ewentualnym zakażeniu.
"Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie szczepionki wymienione w wykazie awaryjnym WHO chronią przed rozwojem ciężkiej choroby, hospitalizacją i śmiercią z powodu wariantu Delta" - powiedziała dr Soumya Swaminathan, badaczka WHO, która gościła w cyklu wywiadów "Science in 5" publikowanych potem na stronie WHO (ten konkretnie ukazał się 1 lipca).
Inne warianty SARS-CoV-2 w Polsce
Resort przekazało nam również informacje innych wariantach SARS-CoV-2 zidentyfikowanych w Polsce. Chodzi o warianty: Gamma, Beta i Lambda. I tak do 12 lipca wykryto 17 przypadków wariantu Gamma w ośmiu województwach:
lubelskie - 1
łódzkie - 2
małopolskie - 5
opolskie - 1
mazowieckie - 1
podkarpackie - 1
pomorskie - 3
śląskie -3.
Jeśli chodzi o wariant Beta, zachorowań z jego powodu jest nieco więcej - 37. Do tej pory wykryto go w 10 województwach:
dolnośląskie - 2
kujawsko-pomorskie - 1
małopolskie - 1
mazowieckie - 2
opolskie - 2
podkarpackie - 1
podlaskie - 1
pomorskie - 18
warmińsko-mazurskie - 7
zachodniopomorskie - 2.
Ponadto dotychczas wykryto w Polsce trzy przypadki wariantu Lambda - wszystkie w województwie łódzkim.
Światowa Organizacja zdrowia klasyfikuje warianty Beta i Gamma (razem z Deltą) do tzw. grupy wariantów alarmowych. Za to Lambda należy do grupy zwanej "warianty zainteresowania".
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Leszek Szymański / PAP