FAŁSZ

Braun mówi o "zakontraktowanych ludziach" do "spuszczania wody w ustępach". Mamy odpowiedź PE

Źródło:
Konkret24
Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniej
Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniejJacek Tacik/Fakty TVN
wideo 2/6
Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniejJacek Tacik/Fakty TVN

Świeżo wybrany europoseł Grzegorz Braun szuka absurdów "eurokołchozu" - i znalazł taki jeden. Według niego w siedzibie europarlamentu w Strasburgu są "zakontraktowani ludzie, którzy między sesjami chodzą po ustępach i spuszczają wodę". Co na to Parlament Europejski?

Fragment wywiadu europosła Konfederacji Grzegorza Brauna o rzekomym absurdzie w Parlamencie Europejskim wywołuje zainteresowanie w mediach społecznościowych. Na nagraniu z 26 lipca 2024 roku Braun opowiada: "Z tego powodu, że w Strasburgu to jest tylko tydzień w miesiącu, a jest to jednak spora infrastruktura... to jest to wiadro, ale także szereg także innych potężnych budynków, w których każdy cep, czyli MEP (z ang. Member of the European Parliament - red.), czyli członek europarlamentu, ma swoje biuro i mają tam biura asystenci. No, ale tylko tydzień w miesiącu". I tłumaczy:

Więc żeby infrastruktura działała - wyobraźcie sobie państwo - w eurokołchozie są zakontraktowani ludzie, którzy między tymi sesjami chodzą po ustępach i spuszczają wodę. Proszę sobie wyobrazić zakres obowiązków i kolor przepustki takiego gościa, który wedle specjalnego harmonogramu, specjalnej marszruty spuszcza wodę w kiblu.

Internauci komentujący tę wypowiedź Brauna w większości krytykują Unię Europejską za ten - ich zdaniem - absurd unijnej biurokracji. "Jedno z ważniejszych zajęć w eurokołchozie opłacane z naszych składek"; "Oczywiście, to jest dopiero zrypana Europa", "Niech żyje ekologia, co?" - piszą oburzeni (pisownia postów oryginalna).

Wpisy o wypowiedzi Grzegorza Brauna na temat "absurdu" Parlamentu EuropejskiegoFacebook/X

Artykuł z tą wypowiedzią Brauna opublikował portal nczas.info powiązany z partią Nowa Nadzieja, której prezesem jest inny polityk Konfederacji - Sławomir Mentzen. "Grzegorz Braun, poseł Konfederacji do Parlamentu Europejskiego, śledzi absurdy, które są prozą życia w Euro-Kołchozie. Choć w Strasburgu niewiele rzeczy może go zaskoczyć, to jednak skala patologii jaka tam panuje może szokować" - napisano w tekście, po czym zacytowano wypowiedź Brauna o spuszczaniu wody w budynkach europarlamentu.

Zapytaliśmy więc biuro prasowe Parlamentu Europejskiego, czy historia opowiadana przez europosła jest prawdziwa.

Więcej niż jedna sesja w miesiącu plus posiedzenia komisji

Wypowiedź Grzegorza Brauna pochodzi z wywiadu, którego udzielił 26 lipca 2024 roku jednemu z youtuberów. Tytuł zapowiada, że w tej rozmowie Grzegorz Braun mówi "ostro o absurdach w europarlamencie". Pierwszym z nich miało być to, że raz w miesiącu, kiedy odbywają się posiedzenia Parlamentu Europejskiego, "cała Bruksela przejeżdża do Strasburga". "Pakuje się na tiry papiery, dokumenty, pakuje się na lawety auta, szoferów przewozi się, asystentów, cała Bruksela przejeżdża do Strasburga i tam na tydzień wchodzi w dekoracje filmowe czy raczej sitcomowe" - mówił Braun.

Już w tym fragmencie nie podaje pełnych informacji o częstotliwości posiedzeń PE i obowiązkach europosłów. Bo do końca 2024 roku - po wakacyjnej przerwie - odbędzie się jeszcze sześć sesji plenarnych PE. W październiku i listopadzie zaplanowano po dwie sesje, a nie, jak twierdził europoseł, jedną. Również w 2025 roku w pięciu miesiącach zaplanowano po dwa posiedzenia parlamentarne.

Ponadto europosłowie muszą się pojawiać w budynkach europarlamentu częściej niż tylko na posiedzenia plenarne. Biorą mianowicie udział w posiedzeniach komisji, których są członkami, a te posiedzenia zaplanowane są zwykle w tygodniach, w których nie ma sesji plenarnych. Na przykład Grzegorz Braun jest członkiem komisji spraw zagranicznych, która zbiera się jeszcze siedem razy do końca 2024 roku i to zawsze wtedy, gdy nie ma posiedzeń plenarnych.

Parlament Europejski: "rzekoma sytuacja nie ma miejsca"

Zapytaliśmy służby prasowe Parlamentu Europejskiego, czy prawdziwa jest podana przez polskiego europosła informacja o "zakontraktowanych" osobach, których obowiązkiem jest tylko spuszczać wodę w budynkach europarlamentu między sesjami plenarnymi. W odpowiedzi biuro prasowe PE 8 sierpnia poinformowało, że "służby Parlamentu Europejskiego organizują utrzymanie wszystkich pomieszczeń PE w sposób wydajny i zorganizowany, biorąc pod uwagę rygorystyczne środki ochrony środowiska". Po czym informuje:

Rzekoma sytuacja, o której Pan wspomina, nie ma miejsca w organizacji służb Parlamentu Europejskiego.

Startujący z list Konfederacji Grzegorz Braun uzyskał mandat europosła w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, uzyskując prawie 114 tysięcy głosów w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. W europarlamencie nie wszedł do żadnej grupy politycznej i pozostał niezrzeszony. Portal Politico w czerwcu 2024 roku umieścił go na liście 23 "najdziwniejszych" nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Nicolas Roses/PAP

Pozostałe wiadomości

Seria wpisów w serwisie X wywołała dyskusję o tym, że Donald Tusk i jego rząd zatrzymują inwestycję w Centralny Port Komunikacyjny, by skorzystały na tym Niemcy. Niemiecki przewoźnik towarowy ogłosił bowiem rozbudowę portu cargo we Frankfurcie nad Menem. Wyjaśniamy, dlaczego tej inwestycji i budowy CPK nie należy porównywać.

"Niemieckie CPK" we Frankfurcie. Fałsz i manipulacja o inwestycji Lufthansy

"Niemieckie CPK" we Frankfurcie. Fałsz i manipulacja o inwestycji Lufthansy

Źródło:
Konkret24

Komentarze o "wychudzonym", "zmaltretowanym psychicznie" księdzu Michale O. podbijają emocjonalnie tezę polityków PiS i Suwerennej Polski, jakoby duchowny został niewinnie aresztowany. Opozycja podaje dwa "dowody" na takie twierdzenie - oba są manipulacją.

PiS o Funduszu Sprawiedliwości: zasady takie same, ksiądz siedzi za "zły statut". Dwie nieprawdy

PiS o Funduszu Sprawiedliwości: zasady takie same, ksiądz siedzi za "zły statut". Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkre24

"Mam zamiar zrobić niezłą awanturę" - zapowiedział na swoim profilu poseł klubu Konfederacji Roman Fritz na początku września. Chodzi mu o dwa przedmioty w szkole podstawowej: "Kultura i historia Niemiec" oraz "Historia i kultura Ukrainy". Według niego są obowiązkowe. To nieprawda. Wyjaśniamy, skąd się wzięły na liście.

Poseł chce "zrobić niezłą awanturę" o dwa przedmioty. I manipuluje

Poseł chce "zrobić niezłą awanturę" o dwa przedmioty. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

Popularność w sieci zdobył film pokazujący, jakoby - według komentarzy internautów - aktywista klimatyczny zablokował autem rolnikowi wjazd na farmę, więc ten usunął samochód za pomocą wózka widłowego. Zdarzenie nie miało jednak związku z aktywistami klimatycznymi, a nagranie jest sprzed trzech lat, nie pochodzi z Polski.

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

"Prawda zwyciężyła", "ostateczny dowód na zbrodnie globalistów" - tak internauci komentują doniesienia o rzekomym wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który miał uznać, że szczepionki na COVID-19 nie są szczepionkami. Nie pierwszy raz ten przekaz jest rozpowszechniany w sieci. Jest nieprawdziwy.

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Źródło:
Konkret24

- Nie dotykaliśmy publicznych pieniędzy - oświadczyła ministra edukacji Barbara Nowacka, odpowiadając na pytanie o finansowanie Campusu Polska Przyszłości w 2023 roku. Jak jednak sprawdziliśmy, zarówno w tamtym, jak i w tym roku samorządy wspierały finansowo organizację Campusu. W 2024 roku zapłaciły w sumie ponad 840 tysięcy złotych.

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Prezydencki minister Marcin Mastalerek, podkreślając osiągnięcia Andrzeja Dudy jako prezydenta, przypomniał, że Duda jest "jedynym prezydentem od wielu lat, który zwiększył swoje kompetencje". To prawda. Mastalerek nie wyjaśnił jednak, dzięki czemu te zmiany były możliwe i jak naruszają prawo. Przypominamy więc.

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

Źródło:
Konkret24

W ramach zbiórki na PiS partia zebrała już ponad cztery miliony złotych, a jej politycy chwalą się w sieci dokonanymi przelewami. Były prezes Orlenu, a teraz europoseł PiS Daniel Obajtek deklaruje, że może wpłacać nawet więcej, niż prosił Jarosław Kaczyński. Na jego przykładzie tłumaczymy, ile rzeczywiście posłowie PiS mogą przelać na konto partii.

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych - również w polskich - generuje nagranie z lotniska na Wyspach Kanaryjskich. Według internautów film pokazuje, że rząd Hiszpanii "zamknął wszystkie lotniska" na tych wyspach i wpuszcza na kontynent tylko migrantów z Afryki. Wielu wierzy w ten fałszywy, wręcz absurdalny przekaz.

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Powielaczowe prawo minister Leszczyny", "furtka Tuska" - tak komentowane są opublikowane kilka dni temu wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie dostępu do aborcji. Czy słusznie? Prawnicy tłumaczą, o co w nich chodzi. I dlaczego "zmiana realiów" nie oznacza wcale zmiany prawa.

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen zaczął już swoją kampanię jako kandydat na prezydenta w wyborach w 2025 roku. Prowadząc taką autopromocję czy prekampanię, polityk Konfederacji wykorzystuje - zdaniem ekspertów - "szarą strefę polskiej polityki". A raczej polskiego prawa, bo żadne przepisy tego nie zakazują i żadne nie przewidują kar.

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Źródło:
Konkret24

Poseł Marcin Warchoł ogłosił, że rząd "wprowadzi nowy podatek audiowizualny". To nieprawda. W rządowych dokumentach postuluje się likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu państwa. Samego projektu odpowiedniej ustawy jeszcze nie ma.

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Jak to jest z liczebnością obecnego rządu Donalda Tuska? Według opozycji za czasów Zjednoczonej Prawicy gabinety nie były tak liczne jak teraz. A według ministry Katarzyny Kotuli liczebność rządu Tuska wcale nie jest rekordowa. Policzyliśmy więc - do rekordu brakuje niewiele.

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak w Southport nożownik zabił troje dzieci, przez Wielką Brytanię przeszła fala protestów, w ich wyniku niektórym uczestnikom wytoczono sprawy sądowe. Zapadające teraz wyroki są wykorzystywane do szerzenia fałszywych, antymigranckich przekazów, jakoby za wymachiwanie brytyjską flagą czy okrzyki o "odzyskaniu kraju" karano obywateli więzieniem. To nieprawda, wyroki dotyczą innych czynów.

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

"Zabrali PiS całą subwencję", "PiS pozbawione subwencji w całości" - taki przekaz niesie się w sieci, a podgrzewają go politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. To jednak błędna interpretacja decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania Komitetu Wyborczego PiS. Bo decyzja o rocznej subwencji dla partii PiS jeszcze nie zapadła.

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Decyzja Państwowej Komisji Wyborczej sprawia, że w najbliższych latach Prawo i Sprawiedliwość może stracić kilkadziesiąt milionów złotych. Pokazujemy, ile dokładnie.

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

Źródło:
Konkret24

Odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS nie zakończy sprawy wielkości środków należnych tej partii z budżetu państwa. Eksperci ostrzegają przed problemami prawnymi, których rozwiązania na darmo szukać w przepisach.

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk przyznał, że w Sejmie brak większości dla liberalizacji prawa aborcyjnego. Paweł Zalewski, poseł Polski 2050 i wiceminister obrony, komentując te słowa, przypomniał więc pomysł swojego ugrupowania na rozwiązane problemu - referendum. Według niego w obecnej sytuacji to "jedyna alternatywa". Otóż nie.

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Źródło:
Konkret24