Podczas przemówienia polskiego prezydenta w ukraińskiej Radzie Najwyższej na sali rzekomo nie było polskich flag. Ich domniemany brak bardzo oburza niektórych internautów, którzy uważają to za niewdzięczność. Czy rzeczywiście pominięto biało-czerwone barwy?
Jedna z głównych narracji w mediach społecznościowych po lutowej agresji Rosji na Ukrainę mówi o rzekomej niewdzięczności Ukraińców. Mimo ogromu spontanicznej pomocy niesionej uchodźcom w Polsce, wsparciu płynącemu do Ukrainy i solidarności wyrażanej przez Polaków i polskie władze Ukraińcy mają tego nie doceniać. Część internautów jest oburzona tym, że w całej Polsce flagi ukraińskie są bardzo widoczne, ale Ukraińcy nie odwdzięczają się tym samym.
W ten właśnie przekaz wpasowują się niektóre komentarze użytkowników mediów społecznościowych po niedzielnym przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy w ukraińskim parlamencie. Wyrażają niezadowolenie, bo na zdjęciach i nagraniach publikowanych w sieci jakoby nie widać biało-czerwonych barw w Radzie Najwyższej.
"Polski sejm udekorowany ukraińskimi flagami. Wystąpienie Dudy w parlamencie Ukrainy: nawet śladu polskiej flagi. Na poziomie symbolicznym wszystko czytelne" (treść wszystkich wpisów oryginalna) - napisał jeden z użytkowników Twittera, publikując jednocześnie zdjęcie przemawiającego prezydenta Dudy. Nie widać na nim polskich flag. Ten wpis polubiło ponad tysiąc osób.
Podobny przekaz niósł się po polskim Twitterze. "Polskiej flagi brak. #ukroplin"; "Prezydent PR gościem, to ja się pytam gdzie są polskie flagi?"; "Na przemówieniu Dudy Polskie Flagi brak. Widać jak odbierają politykę wchodzenia w doope przez PiS Ukraińcy"; "Były tam jakieś polskie flagi? Nie widzę na zdjęciu"; "A gdzie polska flaga? Dziś przechodziłem koło Pałacu Prezydenckiego i tam ukraińska wisi jak byk" - pisali wzburzeni internauci.
Co najmniej sześć dużych flag na sali
Sprawdziliśmy oficjalne materiały graficzne opublikowane w mediach społecznościowych oraz zdjęcia i nagrania agencji prasowych. Naliczyliśmy osiem miejsc na sali planarnej, w których były eksponowane polskie barwy. Było to sześć dużych flag, proporczyki oraz flaga na ekranie. Wszystkie widać na opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta krótkim filmie, który pokazuje salę plenarną z góry:
- trzy flagi trzymali deputowani lub inne osoby znajdujące się na sali;
- dwie flagi położono na ławach parlamentarnych;
- jedną flagę zawieszono obok flagi ukraińskiej na galerii;
- proporczyki ustawiono w miejscu, gdzie zasiadła polska delegacja;
- flaga i polskie godło wyświetlano na ekranie wraz z informacją o przemówieniu Andrzeja Dudy.
Flagi są również widoczne na zdjęciach opublikowanych przez Kancelarię Prezydenta na stronie internetowej.
Jak było, gdy przemawiali inni przywódcy?
W pobliżu polskiego prezydenta i za jego plecami nie ustawiono żadnej polskiej flagi. Za stołem przewodniczącego parlamentu, po tzw. prawicy heraldycznej (czyli po lewej stronie, patrząc wprost na mównicę i stół prezydialny) ustawiona jest jedynie flaga Ukrainy. Za miejscem przeznaczonym dla Wołodymyra Zełenskiego umieszczono sztandar prezydencki (niebieski ze złotym tryzubem, godłem Ukrainy).
Jak sprawdziliśmy, na sali plenarnej ukraińskiego parlamentu nie było flag Litwy, gdy w marcu 2021 przemawiał tam prezydent tego kraju Gitanas Nausėda.
Także w grudniu 2015 roku, gdy przed ukraińskim parlamentem przemawiał Joe Biden, ówczesny wiceprezydent Stanów Zjednoczonych nie ustawiono amerykańskich flag.
Sądząc po tych przykładach, wydaje się, że w ukraińskim protokole dyplomatycznym nie ma zwyczaju ustawiania flag państwowych w trakcie wizyt obcych przywódców w Radzie Najwyższej. Jest to odmienna praktyka, niż ta stosowana w polskim Sejmie. Gdy Gitanas Nausėda w ubiegłym roku przemawiał w Sejmie z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, flagę Litwy ustawiono tuż obok flagi Polski. Zapytaliśmy o to służby prasowe ukraińskiego parlamentu. Czekamy na odpowiedź.
Autor: Jan Kunert, współpraca Bartosz Chyż, Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter