FAŁSZ

Nie, Andrzej Duda jako prezydent nie odwiedził wszystkich powiatów w Polsce


Andrzej Duda jest "pierwszym prezydentem w historii Polski, który odwiedził wszystkie powiaty w naszym kraju"- stwierdził Adam Bielan. Z wykazu Kancelarii Prezydenta RP wynika, że jako prezydent Andrzej Duda we wszystkich powiatach nie był.

Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, 20 lutego był gościem programu TVP Info "#Jedziemy". Odpowiadając na pytanie o najbliższe plany kampanii, stwierdził, że Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem w historii Polski, który odwiedził każdy powiat w kraju.

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował ogólnopolską akcję sprzątania lasu
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował ogólnopolską akcję sprzątania lasutvn24

"Muszę powiedzieć, że na pierwszym posiedzeniu sztabu z naszym kandydatem prezydentem Andrzejem Dudą pierwszą rzeczą, którą on od nas zażądał, to jak najwięcej wyjazdów DudaBusa, jak najwięcej spotkań z ludźmi. Tak urzędował jako prezydent. Wiemy, że jest pierwszym prezydentem w historii Polski, który odwiedził wszystkie powiaty w naszym kraju i tak chce również prowadzić kampanię wyborczą" - powiedział Adam Bielan w programie TVP Info.

Na to uwagę zwrócił jeden z internautów: "Ustaliłem, że prezydent Duda nie był w powiecie bartoszyckim" - napisał na Twitterze. Jego wpis polubiło ponad 500 użytkowników.

Komentujący ten wpis internauci wskazywali inne powiaty, których według nich prezydent Duda również nie odwiedził: "W węgorzewskim też nie", "W powiecie Kędzierzynsko-Kozielskim też go nie było, jako Prezydenta... Z tego co pamiętam był jako kandydat", "Na Podlasiu w wielu powiatach nie był"; "W kamieńskim też nie był".

W jednym z komentarzy internautka zauważyła jednak, że Andrzej Duda był w Węgorzewie, w kolejnym wpisie przypomniała o wizycie Dudy w Bartoszycach, wskazując na daty obu spotkań: marzec 2015 roku. W odpowiedzi na to inni użytkownicy Twittera podkreślali, że w tym czasie Andrzej Duda nie był jeszcze prezydentem.

Nie jako prezydent

Krajowe wizyty Andrzeja Dudy były tematem programu "Tak jest" w TVN24 20 lutego, w którym gościli poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

"Pan poseł trafił kulą w płot, mówiąc o tym, że prezydent Andrzej Duda unikał w trakcie mijającej kadencji spotkań z Polakami" - stwierdził Bortniczuk w odpowiedzi na zarzut Kierwińskiego. "Chyba był jedynym prezydentem, który odwiedził wszystkie powiaty, wliczając spotkania w czasie kampanii poprzedniej i prezydentury aktywnej" - wyjaśnił wiceminister. I dodał, że według zapowiedzi Duda "odwiedzi również te powiaty, których jeszcze jako prezydent nie zdołał odwiedzić".

Kamil Bortniczuk poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister funduszy i polityki regionalnej o wizytach krajowych prezydenta Andrzeja Dudy. Program "Tak jest" TVN24, 20 lutego 2020.
Kamil Bortniczuk poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister funduszy i polityki regionalnej o wizytach krajowych prezydenta Andrzeja Dudy. Program "Tak jest" TVN24, 20 lutego 2020.tvn24.pl

W programie Polsat News "Debata tygodnia. Wszystko co najważniejsze" 22 lutego do krajowych wizyt prezydenta odniosła się szefowa jego sztabu wyborczego Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. "Prezydent chciał, żeby ta kampania była inna, z szacunkiem do ludzi, tak? Bo on jeździ do ludzi, wszystkie powiaty prawie odwiedził, rozmawia z ludźmi" - mówiła.

W przeciwieństwie do Adama Bielana nie powiedziała, że prezydent Andrzej Duda odwiedził "wszystkie powiaty" - bo jako prezydent nie był we wszystkich.

Wizyty kandydata

O tym, że Andrzej Duda odwiedził wszystkie powiaty w Polsce, 20 listopada 2019 roku informowała oficjalna strona prezydenta. W komunikacie zaznaczano jednak, że część powiatów Duda odwiedził jeszcze jako kandydat na prezydenta przed wyborami w 2015 roku.

"Prezydent odwiedził Brojce w województwie zachodniopomorskim. Spotkaniem z mieszkańcami powiatu gryfickiego Andrzej Duda zamknął rozpoczętą w trakcie kampanii prezydenckiej serię wizyt we wszystkich polskich powiatach" - podaje strona Prezydenta RP.

Tego samego dnia podobny komunikat pojawił się na oficjalnym Twitterze Andrzeja Dudy: "Dziś Powiat Gryficki, ostatni nieodwiedzony przeze mnie powiat w Polsce. Zaczynałem moją wyprawę w 2014 roku od Pomorza Zachodniego i tu w Brojcach kończę. Bardzo dziękuję Mieszkańcom za tak udany finał i moc serdecznych życzeń na nowy początek. Zaraz ruszam dalej! CDN ;-)".

Jako prezydent: ponad 200 powiatów

Redakcja Konkret24 zwróciła się do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o pełną listę miejscowości, które prezydent Andrzej Duda odwiedził w ramach oficjalnych wizyt krajowych od początku prezydentury (6 sierpnia 2015 roku) do dnia 25 lutego 2020 roku.

W odpowiedzi Kancelaria przekazała nam listę 654 oficjalnych wizyt krajowych (z wyszczególnieniem miejscowości), w których udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda. Zgodnie z aktualnym podziałem administracyjnym sprawdziliśmy, w jakich powiatach znajdują się miejscowości z listy Kancelarii.

Z naszych ustaleń wynika, że Andrzej Duda jako prezydent odwiedził co najmniej 217 powiatów w ramach oficjalnych wizyt krajowych (piszemy "co najmniej", przyjmując, że może na liście jakiejś miejscowości nie uwzględniono) - w tym 189 powiatów ziemskich i 28 miast na prawach powiatu.

Według informacji Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (stan na 1 stycznia 2020 roku) Polska dzieli się na 380 powiatów: 314 ziemskich i 66 miast na prawach powiatu. Czyli Andrzeja Dudy prezydenta nie było w 42,8 proc. powiatów.

Redakcja Konkret24 skontaktowała się z pracownikami kilku wybranych powiatów, których - jak wynika z listy Kancelarii Prezydenta RP - Andrzej Duda nie odwiedził jako prezydent. Były to powiaty sępoleński, bytowski, kartuski, chełmski, radomszczański, myszkowski i łęczycki. Nasi rozmówcy potwierdzili, że oficjalne wizyty prezydenta Dudy u nich się nie odbyły.

Mapa wizyt krajowych prezydenta Andrzeja Dudy (stan na 4 marca 2020 roku)Kancelaria Prezydenta RP | prezydent.pl

Na stronie Prezydenta RP jest zakładka poświęcona relacjom z oficjalnych krajowych wizyt Andrzeja Dudy. Prezentowana jest także mapa wizyt krajowych, na której zaznaczane są na bieżąco kolejne miejsca, które prezydent odwiedził w ramach oficjalnych spotkań z obywatelami.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, TVN24; Zdjęcie: Artur Reszko/PAP

Pozostałe wiadomości