Czy Robert Biedroń napisał tekst zawierający fragment o "histerii antyrosyjskiej w związku z kryzysem krymskim i wydarzeniami na Ukrainie"? Tak sugerowali niektórzy użytkownicy Twittera. Błędnie.
Politolog i wykładowca akademicki Bartłomiej Nowak zamieścił na Twitterze fragment tekstu krytykującego polską politykę zagraniczną. Znalazły się w nim m.in. fragmenty dotyczące aneksji Krymu.
"Jeśli chodzi o polską politykę zagraniczną, to pod względem doktrynalnym jest ona niezwykle uboga. (...) Dominuje afektywność i emocjonalność w ocenie zjawisk zachodzących w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza na poradzieckim Wschodzie. Najdobitniej pokazała to histeria antyrosyjska w związku z kryzysem krymskim i wydarzeniami na Ukrainie", można między innymi przeczytać w podawanym na Twitterze fragmencie ze sfotografowanej książki.
- Jeżeli to są intelektualne wyżyny "premiera in spe" @RobertBiedron to można chyba w depresję popaść. Przeczytajcie sami. Może jakieś poważne lektury by się przydały w tej Kostaryce? – napisał na Twitterze Bartłomiej Nowak (pisownia oryginalna).
Tweet został już skasowany, jego treść można jednak odtworzyć dzięki portalowi EP News Hub, który monitoruje aktywność europosłów w mediach społecznościowych. Tweeta Bartłomieja Nowaka podał bowiem dalej europoseł i były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati.
Zdjęcie fragmentu tekstu, którego autorstwo przypisywano Robertowi Biedroniowi krążył na Twitterze do momentu zabrania głosu przez jednego z użytkowników serwisu – Szymona Wiśniewskiego.
- Dwa dni temu wrzuciłem na swój profil fragment książki prof. Bielenia. Dzisiaj budzę się i widzę, że dziennikarze przypisują je Biedroniowi – napisał na Twitterze Wiśniewski.
Oryginalnego tweeta Wiśniewski zamieścił 25 grudnia. Podkreślił w nim, że udostępniany fragment pochodzi z tekstu profesora Stanisława Bielenia – politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizującego się m.in. w relacjach międzynarodowych i polityce zagranicznej Rosji. Wiśniewski podał nawet tytuł książki, z której pochodzi udostępniany tekst: "Czas próby w stosunkach międzynarodowych".
Książka prof. Stanisława Bielenia to zbiór artykułów publikowanych na łamach czasopism. Artykuł "O władzy i interesie narodowym", z którego pochodzi fragment zamieszczony na Twitterze, został opublikowany w 2015 r. w "Opcji na prawo". W tekście Bieleń apeluje o szeroką i otwartą debatę publiczną i o nieuleganie w niej emocjom. W tym kontekście pada sformułowanie o "histerii antyrosyjskiej".
Po ujawnieniu prawdziwego pochodzenia fragmentu tekstu, Bartłomiej Nowak skasował swojego tweeta. Po tym, jak inni użytkownicy Twittera wytknęli mu błąd, w komentarzach przyznał się do pomyłki i zapewnił, że podjął próbę kontaktu w tej sprawie z Robertem Biedroniem.
Do podobnej pomyłki przyznali się też inni użytkownicy Twittera. A trzeba przyznać, że to na polskim twitterze zjawisko nieczęste.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24