"Uzasadniony przypadek" skrócenia kwarantanny Dworczyka i "samoizolacja" Błaszczaka

Kosztowna podróż ministra Dworczykatvn24

Minister Michał Dworczyk najpierw uczestniczył w posiedzeniu rządu, a dopiero potem dostał pisemną zgodę GIS na skrócenie kwarantanny. Jego wniosek GIS uznał bowiem za "uzasadniony przypadek" i przed posiedzeniem "udzielił zgody drogą ustną". Przepisy nie precyzują, który przypadek jest uzasadniony oraz czy zgoda ma być pisemna.

Zdjęcie, które pojawiło się w piątkowe popołudnie 9 października na twitterowym koncie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, stało się powodem komentarzy internautów, publicystów i polityków przez kolejne trzy dni. Dlaczego? Obrady rządu zorganizowano w formie wideokonferencji; na fotografii widać, jak za jednym stołem siedzą szef KPRM Michał Dworczyk z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, a także Piotrem Muellerem, rzecznikiem rządu.

Zdjęcie zwróciło uwagę, ponieważ zaledwie cztery dni wcześniej, 5 października, rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował na Twitterze, że Michał Dworczyk jest jednym z kilku ministrów, którzy zostali poddani 10-dniowej kwarantannie, ponieważ mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Tego samego dnia poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek, który ma być nowym ministrem edukacji, przekazał na Twitterze, że jest zakażony.

"Twoja kwarantanna jest lepsza niż moja"

Politycy, dziennikarze i internauci zastanawiali się i dopytywali, jak to możliwe, że już po czterech dniach Dworczyk wrócił z kwarantanny do swoich obowiązków. Podkreślali, że zwykli obywatele nie mogą się cieszyć takimi względami.

"Przypadek ten świadczy o tym, że mamy obecnie dwie Polski. Polskę przywilejów dla ludzi władzy i Polskę nie-elity"; "Są równi i równiejsi, zwykły obywatel by siedział 10 dni na kwarantannie"; "Twoja kwarantanna jest lepsza niż moja" - to niektóre z komentarzy internautów.

Rzecznik rządu: Jacek Sasin, Michał Dworczyk, Dariusz Piontkowski, Jacek Ozdoba skierowani na kwarantannę
Rzecznik rządu: Jacek Sasin, Michał Dworczyk, Dariusz Piontkowski, Jacek Ozdoba skierowani na kwarantannętvn24

O wcześniejsze zwolnienie szefa KPRM z kwarantanny zagaił ministra na Twitterze m.in. poseł Konfederacji Artur Dziambor. Został on bowiem skierowany na kwarantannę tego samego dnia co Dworczyk, ale w przeciwieństwie do niego nadal pozostaje w domu. Dzięki niemu, sprawa stała się głośna.

"Czy to jest zdjęcie z dzisiejszego spotkania?" - zapytał Dziambor. "I jeżeli tak: Jak uzyskać zwolnienie z kwarantanny? Pytam, bo wiem, że wpadł Pan w kwarantannę tego samego dnia, co ja i zgodnie z WASZYM rozporządzeniem, mamy jeszcze do odsiadki 5 dni" (pisownia oryginalna - red.) - dopytywał polityk.

A kiedy Dworczyk odpowiedział posłowi Konfederacji: "Tak Panie Pośle to jest zdjęcie z dzisiejszej RM. 2. Wystąpić z wnioskiem do GIS" - Artur Dziambor dopytywał, po ilu dniach Dworczykowi zrobiono test. I wyjaśnił, że jemu powiedziano, by czekał siedem dni na zrobienie testu na obecność koronawirusa, bo wcześniej jest on niewykrywalny. "Ustalacie 10 dni kwarantanny dla zdrowych ludzi, absolutne bezprawie. Pan wychodzi po pięciu dniach. Też bym chciał. 188 tys. (z tego co się orientuję) Polaków na kwarantannie też by chciało" - skwitował poseł.

Dworczyk: tego samego dnia wniosek do GIS i zwolnienie

Minister Dworczyk, odpierając zarzuty na Twitterze, powołał się na rozporządzenie, które - jego zdaniem - zapewnia "ciągłość funkcjonowania szeregu instytucji, między innymi personelu medycznego oraz administracji". Na dowód opublikował pismo, które dostał od Głównego Inspektora Sanitarnego, zwalniające go z kwarantanny. Jak czytamy w dokumencie, ta decyzja była uzasadniona "ważnymi względami", a wcześniej minister uzyskał ujemny wynik badania laboratoryjnego na obecność koronawirusa i złożył do GIS odpowiedni wniosek.

Pismo nosi datę 9 października - to dzień posiedzenia rządu. Z dokumentu można się również dowiedzieć, że o wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny Dworczyk wystąpił także tego samego dnia.

W jednym z kolejnych wpisów na pytanie zadane przez Dziambora, "po ilu dniach kwarantanny zrobił Pan badanie" oraz że on kontakt z osobą zakażoną miał w niedzielę, Dworczyk odpisał tylko krótko : "Piątek południe". Nie wiadomo jednak, czy to odpowiedź na pytanie, kiedy zrobił badanie - bo wtedy nie zgadzałaby się z informacją CIR, którą publikujemy poniżej - czy informacja, kiedy on miał kontakt z osobą zakażoną.

Dworczyk: dzień wcześniej ktoś inny

Część internautów na Twitterze zauważyła, że pismo skierowane do szefa KPRM noszące datę 9 października zawiera zdanie "Jednocześnie uprzejmie informuję, że Pan (tu zaczernienie - red.) został zwolniony z obowiązku odbywania kwarantanny w dniu 8.10.2020". Internauci wywnioskowali, że szef KRPM został powiadomiony o zwolnieniu z odosobnienia z mocą wsteczną, czyli jeszcze przed tym, jak sam złożył odpowiedni wniosek.

"Zaraz, chwilunia. Czy ja dobrze widzę, że pan Michał Dworczyk złożył wniosek o zwolnienie go z kwarantanny 9, a zwolniono go z niej 8? Tak stoi w piśmie" - zapytał na Twitterze publicysta Łukasz Warzecha.

Dworczyk odpowiedział, że zdanie z dokumentu z zaczernionymi danymi dotyczy innej osoby, a on sam został zwolniony w dniu wystawienia pisma. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować tego twierdzenia bez wgląd w dokument.

"To nie jest kwestia żadnego uprzywilejowania"

Szef KPRM podobnie tłumaczył cała sprawę w poniedziałek 12 października w porannym programie radia Tok FM. Zapewniał, że wcześniejsze zakończenie przez niego kwarantanny "to nie jest kwestia żadnego uprzywilejowania". Mówił, że podstawą prawną było rządowe rozporządzenie stwarzające możliwość wcześniejszego lub całkowitego zwolnienia z kwarantanny. Zależy to od decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego lub Powiatowego Inspektora Sanitarnego na wniosek samego zainteresowanego.

Rozmowa z Michałem Dworczykiem w Tok FM
Rozmowa z Michałem Dworczykiem w Tok FMTOK FM

"Dlaczego wprowadzono takie rozwiązanie prawne? Dlatego, żeby administracja państwowa i samorządowa mogła normalnie funkcjonować. Kto korzysta przede wszystkim z tego rodzaju rozwiązań? To przede wszystkim pracownicy służb medycznych (...), ale również urzędnicy samorządowi i państwowi. W tym gronie również ja się znalazłem" - wyjaśniał.

Szef KPRM relacjonował, że "w szóstej dobie od kontaktu z chorym" poddał się podwójnemu testowi, a kiedy wyniki na obecność koronawirusa okazały się ujemne, złożył wniosek do GIS. "Otrzymałem pozytywną odpowiedź i w ten sposób w piątek mogłem wziąć udział w Radzie Ministrów i wrócić do pracy" - mówił Dworczyk.

"Polskie państwo potrafi działać szybko!"Uważnie czytający kierowane do Dworczyka pismo połączyli jego treść i wyjaśnienia ministra na Twitterze - i wyszło im, że aby być zwolnionym z kwarantanny, minister musiał wykonać wiele czynności w bardzo krótkim czasie, by móc się stawić na piątkowym posiedzeniu rządu zaplanowanym na 14.30."Pan minister Michał Dworczyk, objęty kwarantanną, w piątek w południe zrobił test COVID-19. O 14:30 poszedł na posiedzenie rządu. Czyli w 2,5 godz. zrobił test, dostał wynik, wystąpił o zwolnienie z kwarantanny i dostał odpowiedź sanepidu. Polskie państwo potrafi działać szybko!" - ironizował na Twitterze Patryk Słowik, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej".

Właśnie między innymi o to zapytaliśmy Centrum Informacyjne Rządu.

CIR: badanie w szóstej dobie, wyniki w tym samym dniu

CIR potwierdził Konkret24, że Michał Dworczyk został poddany kwarantannie 5 października "niezwłocznie po uzyskaniu informacji skierowanej bezpośrednio przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną". Poinformował nas, że Dworczyk miał kontakt z osobą zakażoną trzy dni wcześniej.

Jak pisze CIR, dwukrotne badanie na obecność koronawirusa zostało przeprowadzone u szefa KPRM w czwartek. To była szósta doba od kontaktu z osobą zakażoną - o czym mówił Dworczyk w Tok FM.

"Badanie materiału genetycznego nastąpiło o godz. 13:25. Jednoznaczne wyniki stwierdzające brak obecności genów: N,E, RdRP oraz brak RNA wirusa SARS-CoV-2 zostały nadesłane w tym samym dniu o godz. 21:31" - informuje Centrum Informacyjne Rządu. "Decyzja o wykonaniu badań w trakcie szóstej doby od kontaktu poprzedzona była wnikliwym wywiadem uwzględniającym godziny kontaktu i czas ekspozycji" - wyjaśnia.

Pisemna informacja o zwolnieniu już po posiedzeniu rządu

W odpowiedzi na nasze pytania CIR podaje, że informacja e-mailowa Głównego Inspektora Sanitarnego o zwolnieniu z kwarantanny została wysłana do ministra Dworczyka 9 października o godz. 17.21. A zatem już po tym, jak szef KPRM stawił się na posiedzeniu rządu.

Wniosek ministra "o skrócenie kwarantanny został poprzedzony konsultacjami telefonicznymi, w trakcie których Główny Inspektor Sanitarny po szczegółowej analizie stanu faktycznego, podjął wiążącą decyzję o zwolnieniu z kwarantanny. Następnie po udzieleniu zgody drogą ustną dopełnione zostały niezbędne czynności formalne" - tłumaczy CIR. "Decyzja była podyktowana względami medycznymi, które w opinii Głównego Inspektora Sanitarnego nie budziły żadnych wątpliwości" - dodaje.

Na pytanie, dlaczego GIS tak szybko - w jeden dzień - podął decyzję, CIR odpowiada, że "czas procedowania poszczególnych wniosków leży w gestii Głównego Inspektora Sanitarnego, do którego należy skierować ww. pytanie".

Poza stanowiskiem CIR nie uzyskaliśmy potwierdzenia drugiej strony, czyli GIS, ponieważ rzecznik GIS Jan Bondar na nasze pytania w sprawie kwarantanny i testu Dworczyka odpisał tylko: "Dane o stanie zdrowia to dane chronione. Proszę zwrócić się do samego zainteresowanego".

Pozostaje więc tylko relacja jednej strony. Poprosiliśmy CIR o przekazanie nam zanonimizowanych dokumentów potwierdzających wyjaśnienia dotyczące wcześniejszego zakończenia okresu kwarantanny przez ministra Dworczyka. Czekamy na odpowiedź.

Uzasadnione przypadki, czyli jakie?

Zapytaliśmy urzędników CIR o podstawę prawną, na mocy której minister Dworczyk opuścił kwarantannę już po czterech dniach. W odpowiedzi CIR wskazał na rozdz. 2 par. 3 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Brzmi on: "Państwowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu, w których ma być obowiązkowa kwarantanna, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lub inny upoważniony przez Głównego Inspektora Sanitarnego państwowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu lub zwolnieniu z obowiązku jej odbycia".

Podobnie brzmiący przepis jest też w rozporządzeniu ministra zdrowia z 1 września 2020 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Mówi on, że "państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny".

Żadne jednak z tych rozporządzeń nie definiuje, które to są te "uzasadnione przypadki", a GIS - jak pisaliśmy wyżej - w sprawie Dworczyka się nie wypowiada.

"Wyszedł beztrosko na miesięcznicę"Oprócz skróconej kwarantanny szefa KPRM, dyskusje w mediach i internecie wywołało w weekend zachowanie innego polityka Prawa i Sprawiedliwości.7 października minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że "poddał się kwarantannie" z uwagi na kontakt z generałem Jarosławem Gromadzińskim (dowódcą 18 Dywizji Zmechanizowanej - red.), u którego wykryto koronawiusa. "Pracuję z domu. Nie mam żadnych objawów choroby. Dużo zdrowia Panie Generale!" - napisał.Już trzy dni później, również na Twitterze, przekazał, że "po przebywaniu w izolacji" otrzymał ujemny wynik testu na obecność koronawirusa. Następnego dnia, 10 października, wziął udział w obchodach miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie.Takie zachowanie wywołało komentarze. "Błaszczak na kwarantannie od 7 października. 10 października wziął udział w miesięcznicy. Bo są równi i równiejsi..." - napisała jedna z internautek. "07.10 Błaszczak na kwarantannie, ale 10.10 wyszedł beztrosko na miesięcznice. Wodzu wicepremier kolejny raz bez maski, bo był przecież w pracy jak tłumaczył Dworczyk, który wyszedł z kwarantanny po 5 dniach. Może to jednak są reptilianie?" - komentowała inna.To była "samoizolacja", a nie kwarantannaW odpowiedzi na pytania Konkret24 dotyczące odosobnienia ministra, poddania się testom i ewentualnej wcześniejszej zgodzie GIS na powrót do pracy wydział prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej napisał, że minister Błaszczak nie był formalnie na kwarantannie, tylko "zdecydował o poddaniu się samoizolacji"."Nie była to kwarantanna nałożona decyzją przez służby sanitarne. Izolacja trwała do momentu wykonania testu na obecność koronawirusa, który dał wynik negatywny. Test został wykonany po pięciu dniach od kontaktu z osobą zakażoną" - wyjaśnia wydział prasowy.Na naszą prośbę o doprecyzowanie, czy minister był w izolacji domowej w myśl przepisów, czyli uzyskał dodatki wynik testu na obecność koronawirusa, a jeśli nie, dlaczego nie został skierowany na kwarantannę - wydział prasowy MON odpowiedział, że minister obrony nie uzyskał dodatniego testu na obecność koronawirusa. "Jak wskazaliśmy wcześniej, minister (...) sam zdecydował o poddaniu się samoizolacji, nie była to więc izolacja w myśl rozporządzenia ministra zdrowia. Nie była to też kwarantanna nałożona decyzją przez służby sanitarne z uwagi na fakt, że kontakt z generałem Gromadzińskim miał miejsce na otwartej przestrzeni i nie spełniał kryteriów do objęcia formalną kwarantanną" - wyjaśnia.Formalnie kwarantanna jest nakładana na osoby, które miały styczność ze źródłem zakażenia, a u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19. Na izolację zaś kierowane są osoby, u których chorobę stwierdzono na podstawie dodatniego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2, ale nie wymagają hospitalizacji.

Mariusz Błaszczak podczas obchodów święta Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady
Mariusz Błaszczak podczas obchodów święta Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygadytvn24

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24