Na Facebooku dużą popularność zdobył wpis ze zdjęciami krów, które zdaniem autorki były "naszprycowane", a mimo tego Unia Europejska miała chcieć je "wcisnąć" na polski rynek. Obie informacje są nieprawdziwe.

Po wyemitowaniu reportażu "Superwizjera" TVN o nielegalnych praktykach w mazowieckiej ubojni, temat handlu wołowiną zdecydowanie zyskał na popularności. W nawiązaniu do tamtych doniesień w serwisach społecznościowych pojawia się dużo wpisów, w których autorzy pokazują różne aspekty działania przemysłu mięsnego w Polsce.

Popularny stał się szczególnie jeden z nich - ze stycznia 2018 roku - w którym użytkownik kryjący się za nickiem "Tasak narodowy" alarmował o "naszprycowanych świniach", które Unia Europejska miałaby chcieć "wcisnąć" Polsce, co zapewne miało oznaczać nakaz importu.

Wpis o "naszprycowanych świniach" i Unii Europejskiej
Wpis o "naszprycowanych świniach" i Unii Europejskiej Foto: Twitter

Wulgarny tweet spotkał się ze wzmożoną reakcją ze strony innych użytkowników. Ponad 400 osób zdecydowało się podać go dalej. Niektórzy komentujący nie weryfikowali informacji podanych przez autora, czego efektem były wpisy o treści "chrońmy nasze świnie przed unijnymi komisarzami".

Zdecydowana większość osób zwróciła jednak uwagę, że zwierzęta na zdjęciach to nie świnie, a krowy. Mimo tych zastrzeżeń, kopia treści wpisu pojawiła się dziewięć miesięcy później - w październiku 2018 roku - w serwisie Facebook. Jego autorka zdała sobie sprawę ze swojego błędu po 40 minutach, kiedy w treści zmieniła "świnie" na "krowy". Korekta skopiowanego wpisu zachowała się w historii edycji.

Dwie wersje wpisu - jedna skopiowana z innego miejsca, druga z dokonaną korektą
Dwie wersje wpisu - jedna skopiowana z innego miejsca, druga z dokonaną korektą Foto: facebook

Post z tymi samymi co na Twitterze zdjęciami krów spotkał się z jeszcze żywszą reakcją internautów. Prawie 500 osób postanowiło skomentować przeczytane sensacje, a 7,5 tysiąca udostępniło wpis, wielokrotnie zwiększając jego zasięg.

W tym roku wpis ten znów zaczął być popularny i szybko się rozpowszechniać. Niektórzy użytkownicy, którzy się na niego natknęli, wydawali się mocno zaniepokojeni tym, co zobaczyli i przeczytali. "Co po latach spożywania takiego mięsa? Jak będzie wyglądał człowiek? To jakiś koszmar. Odechciewa się spożycia mięsa. A co na to mądra Unia..." - można przeczytać w jednym z komentarzy.

W odpowiedzi na wszystkie obawy związane z tym tematem uspokajamy - krowy ze zdjęć nie są niczym "naszprycowane", a Unia Europejska nie ma zamiaru zmieniać niczego w kwestii ich występowania na polskim rynku.

Belgijska biało-błękitna

Tak jak w przypadku rozróżnienia świń i krów, tak samo w kwestii rzekomego "szprycowania" duża część internautów wykazała się czujnością. Komentujący tonowali nastroje innych osób, które rozpoczęły słowny atak na Unię Europejską, i podkreślali, że taki wygląd zwierząt nie jest spowodowany karmieniem ich antybiotykami czy sterydami. Wynika on wyłącznie z cech charakterystycznych u tej konkretnej rasy. "One nie są naszprycowane. To taka rasa krów poddawana specjalnej selekcji" - wyjaśniała pani Paulina.

Pod sformułowaniem "taka rasa" kryje się krowa belgijska biało-błękitna (z ang. Belgian Blue). "To genetycznie uformowana rasa jeszcze z początku XIX wieku" - precyzował w komentarzach pan Ireneusz. Te informacje znajdują potwierdzenie na stronie Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Zgodnie z nimi, w 1841 roku z inicjatywy belgijskiego rządu do kraju sprowadzono konkretne rasy bydła z Anglii i zaczęto krzyżować je z lokalnym bydłem. Celem takich działań było naturalne uzyskanie większych, bardziej odpornych zwierząt, które dawałyby więcej mleka.

Pierwotnie tych założeń nie udało się zrealizować - krowy były otłuszczone, a na dodatek nie dawały zadowalającej ilości mleka. Zmiana nastąpiła dopiero w drugiej połowie XX wieku, kiedy w prowincji Liege udało się uzyskać buhaja - czyli przeznaczonego do rozpłodu samca - wyróżniającego się odpowiednią hipertrofią, czyli przerostem mięśni. Ta zmiana nie oznaczała jednak zwiększenia liczby mięśni u zwierzęcia, a jedynie ich mocny rozwój, który do dziś powoduje charakterystyczny wygląd. Ten właśnie osobnik stał się początkiem dla rasy belgijskiej biało-błękitnej, która swoją nazwę zawdzięcza krajowi pochodzenia i kolorowi umaszczenia u różnych przedstawicieli.

Rasa belgijska biało-błękitna
Rasa belgijska biało-błękitna Foto: agriflanders / Flickr (CC BY 2.0)

Duża krowa - wysoka jakość

Zewnętrzny wygląd krowy tej rasy może być mylący. Jej przedstawiciele odznaczają się wyjątkowo łagodnym temperamentem, który nie współgra z umięśnioną sylwetką. Co ważniejsze, mięso pozyskiwane z krów rasy Belgian Blue cechuje się wysoką jakością i posiada bardzo mało tłuszczu. Rozrastające się mięśnie nie wpływają bowiem na obniżenie jego przydatności kulinarnej. Wręcz przeciwnie - jak podkreślono na stronie PZHiPDM, tusze Belgian Blue "w klasyfikacji EUROP uzyskują najwyższe oceny". Europ to system klasyfikacji tusz zwierząt rzeźnych, wprowadzony przez Radę Europy, opierający swoje wyniki na umięśnieniu i otłuszczeniu konkretnych osobników.

Potężny wygląd przedstawicieli tej rasy nie wynika więc z "naszprycowania" ich środkami chemicznymi, a z naturalnych cech uzyskanych w drodze wieloletniego krzyżowania, które dodatkowo doprowadziły do uzyskania wysokiej jakości mięsa tzw. rasy BBB. Ma ono wysoką wartość prozdrowotną - jego zawartość cholesterolu jest najniższa wśród mięsa z innych ras bydła.

Wielu internautów zastanawiało się też, dlaczego niektóre osobniki wyeksponowane na zdjęciach posiadają widoczne ubytki w sierści. Znaleźli się tacy, który jako powód takiego stanu zwierząt wskazywali chorobę. To również nie jest prawda. Krowy i buhaje z rasy belgijskiej biało-błękitnej często są miejscowo strzyżone przez hodowców w celu większego wyeksponowania mięśni. W ten sposób łatwiej obserwować i kontrolować ich wzrost, a przede wszystkim tak podkreślony wygląd wpływa na łatwość w sprzedaży konkretnych sztuk.

Jedna z 15 ras

W Polsce pierwsze osobniki rasy Belgian Blue pojawiły się dopiero w latach '90. Dr inż Tomasz Soukup, który był w grupie badającej wtedy przedstawicieli BBB, na specjalistycznym portalu AquaBlend także podkreślał zalety i jakość ich mięsa:

Firmy przetwórcze płacą dziś dobre i bardzo dobre pieniądze za osobniki tej rasy, a wielu cenionych kucharzy poszukuje mięsa z tej rasy na swoje najlepsze wyroby.

dr inż. Tomasz Soukup

Dzisiaj są jedną z 15 ras bydła mięsnego użytkowanych nad Wisłą. Niełatwo jednak spotkać rasowo czystego przedstawiciela BBB, ponieważ polscy hodowcy w głównej mierze krzyżują je z innymi, bardziej popularnymi rasami. Zgodnie z danymi GUS, w grudniu 2018 r. pogłowie bydła w Polsce wynosiło 6,2 mln sztuk i było o 2,4 proc. wyższe niż przed rokiem, a w porównaniu z liczebnością stada w czerwcu 2018 r. - niższe o 0,3 proc.

Polska sprzedaje za granicę ponad 80 proc. wyprodukowanej wołowiny. Z danych resortu rolnictwa wynika, że w okresie I-XI 2018 r. wyeksportowano 362,7 tys. ton mięsa schłodzonego.

Co na to Unia?

Nieprawdziwe wpisy o "naszprycowanych" zwierzętach jednogłośnie sugerowały też, że "Unia [Europejska - red.] chce zniszczyć polskie rolnictwo i nam to [krowy rasy Belgian Blue - red.] wcisnąć". Autorzy nie doprecyzowali, na czym dokładnie miałoby polegać "wciskanie" Polsce tych zwierząt, ale z kontekstu można założyć, że Unia miałaby nakazać importu bydła tej rasy lub dążyć do zwiększenia jego liczebności na naszym rynku.

Pomijając fakt, że krowy rasy belgijskiej biało-błękitnej można już spotkać w Polsce, choć nikt nigdy tego nie nakazywał, kwestia unijnych działań wokół handlu tą rasą wydawała się niewiarygodna. Zwróciliśmy się do Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce z pytaniem, czy jakakolwiek instytucja unijna wydała dokument lub decyzję dotyczącą obecności ("wciskania") na polskim rynku krów rasy belgijskiej biało-błękitnej. Jak poinformowały nas służby prasowe Przedstawicielstwa, "wspomniane doniesienia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością".

- W przypadku obrotu żywymi zwierzętami hodowlanymi unijne przepisy koncentrują się przede wszystkim na ochronie przed przenoszeniem chorób - czytamy w komentarzu do kwestii regulowania handlu inwentarzem, który zawiera także jednoznaczne podsumowanie:

Unia Europejska nie może zmusić kraju członkowskiego do importu czegokolwiek.

służby prasowe Przedstawicielstwa KE w Polsce
Autor:  Michał Istel
Źródło:  Konkret24; Zdjęcie tytułowe: Flickr/Eric Forget (CC BY-SA 2.0)

Pozostałe

Czy za rządów PiS policja kupiła system LRAD do rozpędzania tłumów? Sprawdzamy

Po zdecydowanej reakcji policji podczas protestu przedsiębiorców w Warszawie w internecie krąży informacja, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości policja kupiła system LRAD - czyli broń akustyczną do tłumienia demonstracji. Rzeczywiście, dysponuje sześcioma pojazdami z tym systemem, ale kupionymi wcześniej i mogą służyć jedynie jako głośniki do podawania komunikatów.

Drogie truskawki? Tak, ale to nie najlepszy wskaźnik zmian cen żywności

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na targu w Garwolinie wywołała w mediach społecznościowych dyskusję o nadzwyczajnie wysokich cenach truskawek. Rzeczywiście: teraz są droższe niż przed rokiem. Lecz zdaniem ekspertów za wcześnie wyrokować co do całego sezonu. Czy ceny spadną, będzie zależeć nie tylko od pogody, ale też od tego, ilu pracowników z zagranicy przyjedzie do zbierania truskawek.

Tłum w Wadowicach? Był, ale nie taki jak na starym zdjęciu

Porównując zdjęcia z demonstracji przedsiębiorców w Warszawie i z obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach, internauci zarzucili policji stosowanie podwójnych standardów. Zwracali uwagę, że nieprzestrzeganie przepisów o dystansowaniu społecznym spotkało się z jej stanowczą reakcją tylko w pierwszym przypadku. I choć internauci posłużyli się archiwalnym zdjęciem, w Wadowicach rzeczywiście był tłum.

"Są aż tak zaniedbane?" To nie jest zdjęcie z Janowa Podlaskiego

Jeszcze zanim posłanki PO skontrolowały stadninę w Janowie Podlaskim, w sieci zaczęto rozpowszechniać grafikę zestawiającą zdjęcia dwóch koni i sugerującą, że jedno zrobiono w stadninie przed objęciem w Polsce rządów przez PiS, a drugie po. Fotografie pochodzą jednak z innych miejsc.

"Ci panowie z długą bronią to do ochrony przed wirusem"? Nie, chcieli się zaprezentować

Szerokim echem w mediach społecznościowych odbiła się konferencja wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika, na której przekazał górnikom i ich rodzinom maseczki wyprodukowane przez więźniów. Internautów zdziwiła obecność na konferencji uzbrojonych i zamaskowanych mężczyzn. Lecz wbrew sugestiom komentujących nie byli oni tam po to, by ochraniać maseczki czy ministra.