"Czy jakiś fejk?", "wygląda jak wklejona", "w tym covidzie taką fotę sobie strzelili?" - poruszenie w mediach społecznościowych wywołuje fotografia Agaty Kornhauser-Dudy w otoczeniu kobiet w mundurach. Odpowiadamy na pytania internautów.

Zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta pozującej w towarzystwie kilkudziesięciu kobiet w mundurach rozsyłane jest w ostatnich dniach w mediach społecznościowych. Panie stoją na schodach - jak można się domyśleć - w Pałacu Prezydenckim. Fotografię opublikował m.in. 25 listopada na Instagramie Andrzej Saramanowicz, reżyser i scenarzysta. Zdjęcie rozsyłane jest często ze złośliwymi komentarzami, ale część internautów nie dowierza, że jest autentyczne; inni pytają, czy powstało niedawno.

Zdjęcie opublikowane przez Andrzeja Saramonowicza na Instagramie
Zdjęcie opublikowane przez Andrzeja Saramonowicza na Instagramie Foto: Instagram/Grzegorz Jakubowski / KPRP

"Czy to jest prawdziwe czy jakiś fejk?"; "Wygląda na wklejoną"; "To nie jest fejk?"; "Ona wyglada jak wklejona. Co to jest?" - pytają w mediach społecznościowych (pisownia postów oryginalna). Niektórzy komentujący, widząc dużą liczbę kobiet stojących blisko siebie, odnosi takie zachowanie do obecnej sytuacji pandemicznej: "Oni w tym covidzie taką fotę sobie strzelili?"; "Zdjęcie chyba przed pandemią zrobione, co?"; "Jeśli to jest zdjęcie z 'teraz', to covid19 będzie miał żniwo"; "W reżimie sanitarnym..." - piszą w mediach społecznościowych.

Ponadto internauci pytają też o okoliczność powstania fotografii: "A skąd to zdjęcie? Gdzie zrobione? O co chodzi?"; "Gdzie to?".

Prezydencka minister wyjaśnia, dlaczego Agata Kornhauser-Duda nie pojawiła się na granicy

Zdjęcie z 8 marca 2018 roku

Za pomocą odwróconego wyszukiwania obrazem można sprawdzić, że zdjęcie jest autentyczne. Powstało 8 marca 2018 roku, widnieje m.in. na stronie prezydent.pl. Autorem fotografii jest prezydencki fotograf Grzegorz Jakubowski. Zrobił ją podczas obchodów Mundurowego Dnia Kobiet, które zorganizowano w Pałacu Prezydenckim. Agata Kornhauser-Duda zaprosiła przedstawicielki służb i formacji mundurowych, m.in. wojska, policji, straży pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej.

"Kobiety do stereotypowo męskich zawodów wnoszą profesjonalizm, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, gotowość do poświęceń, cierpliwość, dokładność, a także typową kobiecą empatię wobec drugiego człowieka, co jest nie bez znaczenia" - powiedziała małżonka prezydenta, zwracając się do 230 pań ze 115 jednostek z całego kraju zebranych w Sali Kolumnowej. Prezydent Andrzej Duda złożył im życzenia w przygotowanym na tę okazję nagraniu. "Sumienność i odwaga, z jaką wykonują panie powierzone sobie zadania, zasługują na najwyższe uznanie. Dziękując za ofiarność i zaangażowanie, jakie wkładają panie w swoją służbę, życzę sukcesów i satysfakcji w życiu zawodowym oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym" - powiedział, a następnie z kobietami spotkał się osobiście. Na telebimie pojawiły się także wspólne życzenia szefów różnych służb mundurowych.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjecie: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Pozostałe

Posłanka Kurowska i wykres z internetu. "Ignorancja w analizie danych"

Posłanka Maria Kurowska podczas wystąpienia w Sejmie pokazała posłom wykres, który miał dowodzić, że w krajach, gdzie jest najwięcej zaszczepionych na COVID-19, zachorowalność jest najwyższa. Znaleźliśmy ten wykres w sieci. Eksperci tłumaczą, dlaczego wnioski posłanki są błędne.